Дослідники не знають багато про довгострокове впливі проходження кето-дієті. Проте вона може викликати проблеми зі здоров’ям у деяких людей (1).
В цій статті ми розглянемо, що включає в себе кето-дієта, її можливі ризики і побічні ефекти, і кому вона може принести користь .
Що таке кето-дієта?
Якщо у людини розвивається «кето-грип», у нього можуть виникнути головний біль.
Кето-дієта обмежує щоденне споживання вуглеводів, збільшуючи при цьому кількість споживаного жиру. Мета полягає в тому, щоб спонукати організм для отримання енергії спалювати жири замість вуглеводів.
Це метаболічну зміна переводить організм в стан кетозу. Кетоз виникає, коли організм починає розщеплювати жир через нестачу цукру в крові. Організм перетворює жир в кетони, які забезпечують його енергією.
Щоб досягти стану кетоза після початку дієти людині потрібно близько 2-4 днів (2).
Багато людей починають кето-дієту, тому що вони хочуть схуднути. Проте інші використовують її, щоб допомогти впоратися з певними захворюваннями, такими як цукровий діабет.
Більшість планів кето-дієти обмежують щоденне споживання вуглеводів до 50 грам або менше (3).
Вони також вимагають, щоб люди дотримувалися наступних співвідношень поживних речовин, виходячи з щоденного споживання 2000 калорій (4):
- 55-60% калорій з жиру
- 30-35 % калорій з білка
- 5-10% калорій з вуглеводів
Кето-грип
Кето-дієта є радикальною зміною раціону харчування для багатьох людей. Відповідно до Dietary Guidelines for Americans , більше половини населення щодня споживають щонайменше рекомендовану кількість зерна, а близько 70% щодня споживають більше, ніж рекомендовану кількість доданих цукрів (5).
В результаті раптове сильне зниження споживання вуглеводів може викликати побічні ефекти у деяких людей. При переході в стан кетозу ви можете відчувати «кето-грип». Поширеними симптомами кето-грипу є (6):
- безсоння
- втома
- нудота і блювота
- зниження витривалості під час тренувань
- головні болі
- запор
- запаморочення
Для більшості людей кето-грип є короткочасним побічним ефектом, який повинен пройти протягом періоду від кількох днів до кількох тижнів. Вживання достатньої кількості рідини і електролітів може допомогти послабити симптоми. Якщо симптоми не полегшуються, вам слід поговорити з лікарем.
Довгострокові ризики для здоров’я
Про довгостроковому впливі кето-дієти після перших двох років дослідники багато чого не знають. Проте потенційні ризики будь-обмежувальної дієти включають дефіцит вітамінів або мінералів (7).
Людина на кето-дієті повинен контролювати споживання вуглеводів з усіх потенційних джерел, включаючи фрукти, овочі та цільні зерна. В результаті йому, можливо, доведеться скоротити споживання продуктів, які раніше забезпечували організм корисними поживними речовинами.
Дефіцит вітамінів і мінералів може викликати різні симптоми, від легких до важких. Людина, що дотримує кето-дієту, повинен бути впевнений, що він не упустить ніяких поживних речовин в результаті зміни раціону харчування.
Ось інші потенційні ризики дієти з високим вмістом жирів і білків:
- камені в нирках
- стеатоз печінки (жировий гепатоз)
- гипопротеинемия або низький рівень білка в крові
Низьковуглеводні дієти, як правило , можуть викликати побічні ефекти. Наприклад, дослідження, проведене в 2016 році, показало, що люди, що дотримуються низкоуглеводную дієту, мають більш високий рівень холестерину ЛПНЩ (поганий), що є фактором ризику розвитку серцево-судинних захворювань (8).
Крім того , автори огляду 2012 року прийшли до висновку, що низкоуглеводная дієта, орієнтована на тварини джерела білка і жиру, збільшує ризик розвитку цукрового діабету 2 типу та смерті (9).
Щоб зрозуміти потенційні довгострокові побічні ефекти і ризики кето -Дієта, потрібно провести більше досліджень.
інші міркування
Кето-дієта має деякі інші обмеження, які ви, можливо, побажаєте розглянути, перш ніж спробувати, наприклад:
- Різні результати . З точки зору схуднення, кето-дієта може допомагати одним людям більш ефективно скидати вагу, ніж іншим. За даними Академії харчування та дієтології , швидкість, з якою люди входять в стан кетозу і починають втрачати жир, варіюється в залежності від декількох факторів. Тому дієта впливатиме на людей по-різному. Дізнатися детально про кето-дієті і схудненні ви можете на цій сторінці — Кето-дієта для схуднення: чи допомагає вона схуднути? (10)
- Важко слідувати . Кето-дієта строго обмежує те, що ви можете їсти. В результаті слідувати дієті може бути складно протягом тривалого періоду часу. Якщо ви перестаєте обмежувати споживання вуглеводів, ви може відновити будь-який втрачений вагу.
- Насичені жири . Оскільки ви можете залишатися в стані кетозу незалежно від типу жиру, який споживаєте, це може привести до сильної залежності від тваринних жирів або насичених жирів, які пов’язані з довгостроковими ризиками для здоров’я (11).
Ви можете знизити потенційні ризики кето-дієти шляхом наступного:
- отримання достатньої кількості вітамінів і мінералів з раціону харчування
- вживання більшої кількості корисних жирів, таких як оливкова олія, жирна риба і авокадо, ніж насичених жирів
- уникнення вживання оброблених продуктів, які містять насичені жири
- повторне введення вуглеводів в раціон, як тільки ви досягнете цільової маси тіла, якщо вашою метою є схуднення
Кому слід спробувати кето-дієту?
кето-дієта може бути ефективним способом контролювати свою вагу для деяких людей. Цей режим харчування може також поліпшити стан при певних захворюваннях.
Наприклад, National Center for Health Research зазначає, що дієта може допомогти знизити частоту нападів у дітей з епілепсією, а також контролювати рівень інсуліну і підвищити чутливість до інсуліну у людей з цукровим діабетом (12).
Однак людям з іншими захворюваннями не слід дотримуватися кето-дієту або спочатку їм необхідно проконсультуватися з лікарем. За даними Академії харчування та дієтології , до таких людей належать люди, що живуть з наступними захворюваннями (13):
- хвороба підшлункової залози
- захворювання щитовидної залози
- захворювання печінки
- захворювання або видалення жовчного міхура
- історія розладів харчової поведінки
Якщо ви бажаєте спробувати кето -Дієта, вам слід розглянути можливість обговорення свого плану дієти з зареєстрованим дієтологом, щоб визначити, чи є це правильним варіантом для вас.
Підіб’ємо підсумок
- Короткострокові побічні ефекти кето- дієти включають кето-грип, який може викликати втому, нудоту і запаморочення, а також інші симптоми. Кето-грип зазвичай проходить через кілька днів або тижнів (14).
- У довгостроковій перспективі кето-дієта може збільшити ризик розвитку дефіциту вітамінів або мінералів, якщо ви не отримуєте достатньо поживних речовин. Ви також можете бути підвищений ризик розвитку таких захворювань, як серцево-судинні захворювання, якщо ви їсте багато насичених жирів.
- Люди з деякими хронічними захворюваннями не повинні дотримуватися кето-дієту. Перш ніж будь-яким чином істотно обмежити свою дієту вам слід поговорити з лікарем або дієтологом.