Деякими з основних рослин є Commiphora wightii , Commiphora gileadensis , Commiphora mukul , Boswellia serrata і Boswellia sacra . Всі види є частиною сімейства бурзерові.
Живицю, також відому як гуггул, смола гуггул або гугуліпід, отримують з рослин аналогічно тому, як кленовий сироп витягується з кленових дерев.
Гуггул століттями використовувався в аюрведичній медицині — медичної системи з цілісним підходом — для лікування різних захворювань, таких як ожиріння, артрит і запалення (1).
Гуггул містить суміш рослинних сполук, включаючи стероїди, ефірні масла, лігнано, флавоноїди, вуглеводи і амінокислоти — всі з яких можуть бути відповідальні за його різні лікувальні властивості.
Маючи протизапальні та антиоксидантні властивості, він використовувався в стародавній медицині для захисту від різних захворювань.
Лікувальні властивості і застосування
Гуггул славиться своїми протизапальними властивостями.
Попередні дослідження показують, що він може допомогти в лікуванні певних пов’язаних із запаленням захворювань, таких ка до акне, екзема, псоріаз і артрит.
Він також використовується для схуднення, лікування гіпотиреозу і контролю рівня холестерину і цукру в крові (2).
Однак клінічні дослідження, що підтверджують всі ці корисні властивості і способи застосування, зазвичай обмежені. Ось що говорять про ці заяви дослідження.
Акне (вугрі і прищі)
Гуггул був вивчений на предмет його здатності лікувати акне.
Було виявлено, що він ефективний як в комплементарної, так і в альтернативній медицині як засіб для лікування узловато-кістозних акне — важкої форми акне, що вражає обличчя, груди і спину (3).
Одне застаріле дослідження за участю 21 людини показало, що пероральний прийом 25 мг гуггулстерони так само ефективний, як тетрациклін — антибіотик, що часто використовується для лікування акне (4).
Крім того, люди з особливо жирною шкірою значно краще реагували на гуггулстерони, ніж на лікування тетрацикліном (4).
Інша більш раннє дослідження показало, що прийом гуггул всередину протягом 6 тижнів допомагав вилікувати акне, не викликаючи серйозних побічних ефектів (5).
Хоча результати цих досліджень здаються багатообіцяючими, необхідні більш сучасні дослідження, перш ніж можна буде зробити убе дітельного висновки.
Екзема, псоріаз і роздратування шкіри
Екзема і псоріаз — це незаразні шкірні захворювання, які в основному викликані запаленням шкіри.
Більшість досліджень здатності гуггул лікувати ці та інші подразнення шкіри вивчали ефекти гуггул, витягнутого з рослини Boswellia serrata em> (2).
Було виявлено, що креми на основі гуггул зменшують свербіж, почервоніння або зміна кольору шкіри , а також запалення у людей з псоріазом і екземою (6).
Недавнє дослідження також показало, що крем на основі гуггул лікував шкірні реакції, які виникли в якості побічного ефекту променевої терапії раку грудей.
Було виявлено, що крем на основі гуггул полегшив шкірні симптоми, такі як почервоніння, запалення, чутливість і біль, а також знизив потребу в стероїдних кремах зовнішнього застосування (7).
Проте дослідження обмежені , і, щоб підтвердити передбачувану користь гуггул для здоров’я шкіри, необ дмитрика додаткові дослідження.
Гіпотиреоз
Захворювання щитовидної залози щодо поширені, особливо серед жінок (8).
Гіпотиреоз — це захворювання, при якому ваша щитовидна залоза не виробляє достатньо гормонів щитовидної залози, щоб ваш організм міг нормально функціонувати.
Дослідження на тваринах, деякі з яких застаріли, показують, що екстракти гуггул покращують стан при гіпотиреозі за рахунок збільшення засвоєння йоду і поліпшення активності ферментів, що виробляються щитовидною залозою (2, 9, 10).
В одному дослідженні на людях вивчалося лікування гіпотиреозу за допомогою таблеток Triphladya Guggulu і відвару Пунарнаваді каша .
Результати показали, що це лікування значно поліпшило ознаки і симптоми, пов’язані з гіпотиреозом, такі як слабкість, стомлюваність і м’язові болі (11).
Проте дослідження на людях обмежені. В кінцевому підсумку, перш ніж можна буде зробити тверді висновки по цій темі, необхідні додаткові дослідження.
Схуднення
Гуггул часто використовується для лікування ожиріння шляхом спалювання жиру і придушення апетиту. Однак існує дуже мало високоякісних доказів, що підтверджують його застосування для цієї мети.
Одне дослідження в пробірці передбачає, що гуггул може сприяти схудненню, викликаючи розщеплення жиру, тим самим зменшуючи обсяг жирової тканини (12).
Інше дослідження на щурах показало, що гуггул позитивно впливає на регулюють апетит гормони грелін і лептин. Однак неясно, чи можуть бути застосовані ці ефекти до людей (13).
Одне дослідження за участю 58 осіб похилого віку з ожирінням показало, що гуггул сприяв в середньому додаткової втрати ваги на 2,25 кг у порівнянні з групою, що не одержувала лікування (14).
Додаткові дослідження показали, що рослинні добавки, що містять екстракт гуггул, можуть допомогти в лікуванні ожиріння, сприяючи зниженню ваги і зменшенню товщини шкірної складки і окружності тіла.
хоча результати цих досліджень здаються багатообіцяючими, вони не вивчають вплив гуггул на масу тіла.
В кінцевому підсумку, щоб підтвердити зв’язок між гуггул і схудненням, необхідні подальші дослідження.
Гіперліпідемія
гуггул — це популярне натуральний засіб для лікування гіперліпідемії, що в медицині означає аномально високий рівень холестерину і тригліцеридів.
Деякі дослідження на тваринах показують, що гуггул може допомогти знизити рівень тригліцеридів, загального хо лестеріна і холестерину ЛПНЩ (поганий) (15, 16).
Однак вплив гуггул на рівень холестерину і тригліцеридів у людей залишається неясним.
У той час як деякі дослідження показали, що гуггул знижує рівень холестерину, інші дослідження не показують значних корисних ефектів (17).
Фактично, гуггул може навіть підвищувати рівень холестерину ЛПНЩ (поганий) у дорослих з гіперхолестеринемією, хоча дослідження, що підтверджують це, застаріли (18).
Проте, щоб зрозуміти вплив гуггул на рівень холестерину у людей, необхідні додаткові дослідження.
Остеоартроз
Ранні дослідження показують, що гуггул може полегшити симптоми , пов’язані з остеоартрозом.
Одне старіше дослідження за участю 30 осіб з остеоартрозом колінного суглоба, які отримували гуггул, показало зменшення болю в колінах і набряку коліна, а також посилення згинання коліна (19).
Крім того, ті, хто лікувався гуггул, збільшили відстань х одьби (19).
Інша старіша дослідження на людях підтвердило аналогічні результати. Хоча необхідні додаткові дослідження, гуггул, схоже, допомагає лікувати остеоартроз у людей без будь-яких значних побічних ефектів (20).
Цукровий діабет
В Інтернеті можна зустріти твердження про передбачувану здібності гуггул знижувати рівень цукру в крові і контролювати цукровий діабет.
Однак недавніх даних немає, і велика частина досліджень гуггул і його впливу на рівень цукру в крові проводилася на тварин (21).
Крім того, одне недавнє подвійне сліпе плацебо-контрольоване дослідження показало, що гуггул статистично неефективний для зниження рівня цукру в крові у людей з цукровим діабетом 2 типу (22).
Щоб визначити, який вплив гуггул надає на контроль рівня цукру в крові у людей, необхідні додаткові дослідження.
Побічні ефекти і запобіжні заходи
Гуггул вважається відносно безпечним при прийомі в зазвичай рекомендованої дози.
Легкі побічні ефекти можуть вкл ючать висипання на шкірі, діарею, легку нудоту, гикавку і нерегулярні менструальні цикли (23).
Крім того, при прийомі у високих дозах гуггул був пов’язаний з пошкодженням печінки. З цієї причини людям із захворюваннями печінки при використанні гуггул рекомендується дотримуватися обережності (1, 24, 25).
Через відсутність досліджень безпеки та ефективності гуггул на людях у вас можуть виникнути деякі побічні ефекти, про які широко не повідомлялося.
Якщо у вас є які-небудь проблеми, зверніться до свого лікаря.
Дозування і як приймати
Добавки гуггул доступні в широкому діапазоні форм , включаючи капсули, екстракти, порошки і лосьйони, які можна знайти в Інтернеті або в деяких магазинах здорового харчування і добавок.
Рекомендації щодо дозування сильно розрізняються у різних брендів і продуктів. Зазвичай доза пероральних добавок становить 6,25-132 мг в день (25).
Рекомендації щодо дозування зазвичай засновані на кількості активного гуггулстерони — рослинного стероїду, який присутній в екстракті або добавці гуггул.
гуггул також може продаватися в поєднанні з іншими натуральними травами або екстрактами.
через відсутність досліджень немає доступних рекомендацій по найбільш ефективній дозі гуггул.
Як правило, дотримуйтесь інструкцій з дозування на зворотному боці упаковки харчових добавок і приймайте гуггул тільки в тому випадку, якщо ваш лікуючий лікар рекомендував його вам.
Передозування
В даний час невідомо, яка доза гуггул може викликати передозування, а також які ефекти можуть виникнути в разі її виникнення.
дозування гуггул, зазначені на упаковках добавок здаються відносно безпечними.
через відсутність доказів інформація про токсичність або потенційний згубний вплив великих доз на людей практично відсутній (1).
Взаємодії
гуггул може збільшити швидкість метаболізму деяких ліків в печінці.
Прийом гуггул разом з ліками, які метаболізуються ферментами печінки, може знизити ефективність цих ліків (24).
через дії гуггул на рецептори естрогену він також може взаємодіяти з гормональними препаратами, такими як протизаплідні таблетки або гормональні препарати, що використовуються для запобігання чутливих до естрогену ракових утворень, таких як рак грудей (26, 27).
У більш ран них дослідженнях було відзначено, що гуггул знижує всмоктування деяких ліків від артеріального тиску, таких як пропранолол і дилтіазем. Тому прийом гуггул в поєднанні з цими ліками може знизити ефективність ліків (28).
Гуггул може мати додаткові взаємодії з ліками або травами, які ще не вивчені.
Як і у випадку з будь-який інший добавкою, якщо ви в даний час приймаєте ліки, перш ніж починати приймати гуггул проконсультуйтеся зі своїм лікарем.
Зберігання та звернення
Добавки, лосьйони, екстракти та порошки гуггул слід зберігати в оригінальних контейнерах при кімнатній температурі в прохолодному і сухому місці.
Уникайте впливу світла, тепла і вологи на виріб.
Вагітність і годування груддю
Було задокументовано , що гуггул може діяти як стимулятор матки, потенційно викликаючи скорочення матки і передчасні пологи (1, 29).
Це спонукало дослідників рекомендувати вагітним і годуючим жінкам уникати гуггул (17).
Використання в певних групах населення
Як правило, гуггул безпечний для більшості людей, які не вагітних і не годують грудьми.
Деякі старі дані свідчать про те, що гуггул може знижувати здатність до згортання крові. Отже, людям з порушенням згортання крові, а також людям, які перенесли операцію або приймаючою ліки, що впливають на згортання крові, слід уникати його використання (30).
Через можливого впливу гуггул на рецептори естрогену і прогестерону жінкам з гормоночутливості раком, таким як рак грудей, яєчників і матки, також може знадобитися уникати його застосування (26).
Крім того, людям із захворюваннями печінки при використанні гуггул слід дотримуватися обережності, оскільки високі дози пов’язані з пошкодженням печінки.
Дослідження щодо використання гуггул у дітей і підлітків обмежені. Таким чином, слід уникати прийому добавок в цій групі населення, якщо тільки він не призначений медичним працівником.
Альтернативи
Деякі альтернативні аюрведические добавки можуть принести таку ж користь, як і гуггул, включаючи тріфалу і брахми.
Трифала — це багатокомпонентна ліки, що складається з амли, бібхітакі і харітакі — трьох сухофруктів з рослин, які ростуть в Індії.
Дослідження на тваринах свідчать, що Трифала також може володіти протизапальними властивостями і зменшувати запалення, викликане артритом (31, 32).
тим часом, брахми — ще одне аюрведічеськоє рослин, які ростуть в Східній Індії.
Воно також може володіти вираженими протизапальними властивостями, аналогічними властивостям гуггул. Однак дослідження обмежуються застарілими дослідженнями на тварин і в пробірках (33, 34, 35).