Насіння льону корисні властивості і протипоказання як приймати
Що таке насіння льону і яке їхнє застосування
Насіння льону отримують з рослини, під назвою Льон звичайний ( Linum usitatissimum ). Насіння або масло льону здавна використовуються в якості добавки в їжу, а також для приготування ліків.
Люди застосовують лляне насіння для лікування багатьох захворювань і станів, пов’язаних з шлунково-кишковим трактом (ШКТ), включаючи:
- хронічний запор
- пошкодження товстої кишки через надмірне вживання проносних засобів
- діарею
- запалення слизової оболонки товстої кишки (дивертикуліт)
- синдром роздратованого кишечника (СРК)
- виразки товстої кишки (виразковий коліт)
- запалення слизової оболонки шлунка (гастрит)
- запалення тонкого кишечника (ентерит)
Лляне насіння також застосовується при захворюваннях серця і кровоносних судин, включаючи:
- високий рівень холестерину
- затвердіння артерій (атеросклероз)
- високий кров’яний тиск (гіпертонія)
- хвороба коронарних артерій
Насіння льону також використовуються для лікування:
- вугрової висипу
- синдрому дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ)
- проблем з нирками у людей на системний червоний вовчак
- симптомів менопаузи
- болю в грудей
- цукрового діабету
- ожиріння
- депресії
- інфекцій сечового міхура
- малярії
- ревматоїдного артриту
Інші види використання включають лікування:
- тонзиліту (ангіни)
- інфекції верхніх дихальних шляхів
- кашлю
Деякі люди використовують лляне насіння для зниження ризику розвитку остеопорозу і для захисту від раку молочної залози, раку легенів, раку товстої кишки і раку передміхурової залози.
Лляне насіння іноді наноситься зовнішньо на шкіру для лікування прищів, опіків, фурункулів, екземи, псоріазу і для заспокоєння запалення. (1)
Корисні властивості насіння льону для здоров’я людини
Чим корисні насіння льону? Користь насіння льону для організму людини пов’язана з великою кількістю клітковини, антиоксидантів і омега-3 жирних кислот, присутніх в них. Столова ложка мелених лляних насіння містить 2 г поліненасичених жирних кислот і 2 г клітковини, плюс 37 калорій.
1. Містять безліч фітохімікати і антиоксидантів
Лляне насіння є одним з кращих джерел лігнанов — естроген-подібних хімічних сполук, які нейтралізують вільні радикали в організмі. Насіння льону містять в 75-800 разів більше лігнанов, ніж інші рослинні продукти. 100 г порція містить 0,3 г лігнанов. Лігнано покращують фертильність і зменшують перименопаузальний синдром. Лляне насіння має сильні протизапальні та антиоксидантні властивості, що здатне захистити від пневмопатии.
2. Запобігають раку
Антиоксиданти в насінні льону забезпечують захист від раку і серцево-судинних захворювань. Недавні дослідження показали, що лляне насіння може значно знизити ризик розвитку раку молочної залози, передміхурової залози і товстої кишки. Лігнано, присутні в насінні льону, мають антигенними властивостями і перешкоджають утворенню пухлин. Насіння містить АЛК, жирну кислоту омега-3, яка пригнічує ріст пухлини і перешкоджає поширенню раку на інші тканини. Споживання лляних насіння також може збільшити виживаність у пацієнтів з раком молочної залози.
3. Покращують здоров’я травної системи
Насіння льону містять як розчинну, так і нерозчинну клітковину (харчові волокна). Клітковина, яка присутня в насінні льону, покращує просування калових мас по кишечнику. Потрапляючи в шлунково-кишковому тракті, клітковина насіння льону набуває слизову консистенцію, покращуючи абсорбцію поживних речовин в тонкому кишечнику. Розчинна клітковина розчиняється в воді і створює гелевидний речовина, залишаючи шлунок повним протягом більш тривалого часу.
4. Запобігають серцево-судинні захворювання
Амінокислоти і омега-3 жирні кислоти в насінні льону можуть значно знизити високий кров’яний тиск. Раціон харчування, багатий лляними насінням, може перешкоджати затвердінню артерій. Він також запобігає утворенню на стінках артерій холестеринових бляшок, утримуючи білі кров’яні клітини від прилипання до внутрішніх стінок кровоносних судин. Лігнано в лляному насіння зменшують утворення атеросклеротичної бляшки на 75%. Їх регулярне вживання також корисно при лікуванні аритмії. Альфа-ліноленова кислота в насінні льону захищає кровоносні судини від запальних ушкоджень.
5. знижують високий рівень холестерину
Дослідження показали, що щоденне вживання лляного насіння може значно знизити рівень холестерину. Воно містить омега-3 жирні кислоти, клітковину і лігнано, які разом сприяють зниженню рівня холестерину. Ліпопротеїни низької щільності в кровотоці часто пов’язані із захворюваннями серця і кровоносних судин, ожирінням і метаболічним синдромом.
6. Покращують контроль цукрового діабету
Кілька дослідників прийшли до висновку, що щоденне споживання багатих лігнанов продуктів стабілізує рівень цукру в крові, покращуючи чутливість до інсуліну. Згідно з дослідженнями, люди, які споживали насіння льону протягом 12 тижнів, помітили значне зниження їх резистентності до інсуліну. Це пов’язано зі зниженням окислювального стресу завдяки високому рівню антиоксидантів в насінні льону.
Детально про насіння льону і лляній олії при цукровому діабеті ви можете дізнатися на цій сторінці — Насіння льону і льняне масло при діабеті: можна чи ні?
7. Борються з запаленням
Запалення в основному викликано дефіцитом омега-3 жирних кислот. Омега-3 жирні кислоти є ключовим живильною речовиною для боротьби із запаленням в організмі. АЛК і лігнано, виявлені в насінні льону, можуть зменшити запалення, блокуючи виділення деяких прозапальних агентів. Споживання лляних насіння збільшує виробництво двох інших жирних кислот омега-3, а саме ейкозапентаеновой кислоти (ЕПК) і докозагексаєнової кислоти (ДГК), які забезпечують додатковий захист від запалення.
8. Зменшують симптоми припливів у жінок
Завдяки корисним властивостями насіння льону, для жінок вони корисні в перименопаузальний і постменопаузі. У дослідженні, опублікованому в 2007 році, було виявлено, що споживання 2 столових ложок мелених насіння льону, може вдвічі зменшити симптоми припливів у жінок. Лляне насіння є натуральним засобом в лікуванні перименопаузальний і постменопаузальних симптомів.
Користь насіння льону для шкіри
Чим корисні насіння льону для жінок? Лляне насіння і його масло містять кілька корисних для шкіри поживних речовин, які можуть допомогти поліпшити здоров’я шкірного покриву. Лляна олія додається в ряд засобів по догляду за шкірою, таких як гелі для душу, зволожуючі креми і сонцезахисний крем.
9. Лігнано
Високий рівень жирних кислот омега-3 і лігнанов покращує перистальтику кишечника, запобігаючи шкірні захворювання. Омега-3 жирні кислоти є надзвичайно важливими для здорового росту і розвитку клітин шкіри. Лігнано, присутні в насінні льону, покращують зовнішній вигляд шкіри, зменшуючи рівень дигідротестостерону в організмі.
10. Зцілення шкіри
Омега-3 жирні кислоти в лляному насіння збільшують швидкість загоєння ран. Насіння льону найбільш відомі своїми протизапальними властивостями. Ви можете успішно мінімізувати роздратування шкіри, висип, запалення і почервоніння, регулярно споживаючи ці насіння в їжу. Їх регулярне споживання також зменшує ймовірність появи вугрової висипки, дерматиту і псоріазу.
11. Зволоження
Суха шкіра може привести до кількох шкірних захворювань, таким як екзема, псоріаз і швидке старіння шкіри. Незамінні жирні кислоти в лляному насіння зберігають вологу в шкірі, підтримуючи шкірний покрив зволоженим. Регулярне споживання лляного насіння збільшує виробництво природного жиру, зберігаючи м’якість шкіри. Щоденний масаж з використанням лляної олії запобігає потраплянню подразників в пори. Він також блокує вологу в шкірі, зберігаючи при цьому сухість зовнішнього шкірного покриву. Добре зволожена шкіра також затримує появу зморшок.
12. Запобігають раку шкіри
Дієта, багата лляними насінням, може захистити шкіру від радіації. Дослідники виявили, що насіння льону значно зменшують пошкодження шкіри після впливу сонячних променів. Антиоксиданти, присутні в льняному сім’ї, борються з вільними радикалами, запобігаючи рак шкіри.
13. Контролюють акне
Насіння льону контролюють виробництво шкірного сала — маслянистої речовини, виробленого шкірними залозами. Їх застосування допомагає запобігти появі прищів. Щодня з’їдайте 1-2 столові ложки подрібненого лляного насіння, щоб ваша шкіра була молодою і красивою.
14. Скраб
Ви також можете з мелених насіння льону приготувати скраб для відлущування шкіри. Змішайте порошок лляного насіння з йогуртом і медом, і добре перемішайте. Нанесіть скраб на шкіру, акуратно помасажуйте протягом 10 хвилин і змийте. Скраб видаляє омертвілі клітини шкірного покриву і омолоджує його, роблячи шкіру обличчя шовковистою і молодий.
Користь насіння льону для волосся
Насіння льону містять велику кількість поживних речовин, таких як білок, кальцій, цинк, магній, залізо і омега-3 жирні кислоти, які необхідні для росту вашого волосся. Щоденне споживання цього продукту в молотом вигляді може зробити ваше волосся здоровими, яскравими і сильними.
15. Запобігають ламкість волосся
Лікувальні властивості насіння льону завдяки високому вмісту в них омега-3 жирних кислот, сприяють збільшенню еластичності волосся, що робить їх менш ламким. Щоденне споживання лляного насіння в молотом вигляді дасть вам можливість мати міцні і красиві волосся.
16. Зменшують лупа
Користь лляного насіння також полягає в тому, що воно має протизапальні властивості, завдяки чому зменшує ймовірність виникнення лупи, екземи та інших захворювань шкіри голови. Споживання цього продукту стимулює вироблення шкірного сала на шкірі голови, запобігаючи лущення і лупа.
17. Багаті Омега-3 жирними кислотами
Насіння льону є одним з кращих джерел омега-3 жирних кислот серед всіх рослинних продуктів. Недолік цих важливих поживних речовин може викликати появу сухих і ламких волосся. Споживання насіння льону може зробити ваше волосся сильніше.
18. Запобігає рубцеву алопецію
Протизапальні властивості лляного насіння запобігають виникненню рубцевої алопеції — необоротне випадання волосся, що виникає в зв’язку з загибеллю волосяних фолікул. Рубцова алопеція сильно пошкоджує волосяні фолікули, перешкоджаючи росту здорового волосся.
19. Запобігають чоловіче облисіння
Альфа-ліноленова кислота (АЛК) в насінні льону пригнічує 5-альфа-редуктазу — фермент, який перетворює тестостерон в дигідротестостерон (ДГТ). ДГТ стискає волосяні фолікули, що призводить до облисіння. АЛК, ліноленова кислота і олеїнова кислота, присутні в лляному насіння, використовуються в якості природних засобів для лікування чоловічого облисіння. Вони також запобігають випадання волосся через Телоген Еффлувіум.
Харчова цінність насіння льону — склад
Є два типи насіння льону:
- Коричневі
- Золотисті
Поживна цінність обох сортів практично не відрізняється.
Льняні насіння багаті вітамінами, мінералами, омега-3 жирними кислотами і антиоксидантами. Вони містять велику кількість вітамінів групи В, марганцю і магнію. Крім того, цей продукт містить вуглеводи, що робить їх ідеальними для людей, які дотримуються дієти для схуднення і протидіабетичної дієти.
(Джерело: База даних продуктів харчування USDA) — на 100 грам продукту.
Елемент
Поживна цінність
Відсоток РСНП
Енергія 534 Ккал 27% Вуглеводи 28,8 г 22% Білок 18,3 г 32,5% Всього жирів 42,16 г 170% Холестерин 0 мг 0% Клітковина 27,3 г 68%
Вітаміни
Фолієва кислота (вітамін B9) 87 мкг 22% Ніацин (вітамін В3) 3,08 мг 19% Пантотенова кислота (вітамін B5) 0,985 мг 20% Пиридоксин (одна з форм вітаміну B6) 0,473 мг 36% Рибофлавін (вітамін B2) 0,161 мг 12% Тіамін (вітамін B1) 1,64 мг 137% вітамін A 0 МО 0% вітамін С 0,6 мг 1% вітамін Е 19,95 мг 133% вітамін До 4,3 мкг 3,5%
Електроліти
Натрій 30 мг 2% Калій 813 мг 17%
Мінерали
Кальцій 255 мг 22,5% Мідь 1,12 мг 124% Залізо 5,73 мг 72% Магній 392 мг 98% Марганець 2,48 мг 108% Цинк 4,34 мг 39%
Фітонутрієнти
β-Каротин 0 мкг 0% Лютеин-зеаксантин 651 мкг —
* РСНП — Рекомендована добова норма споживання.
Доступність і зберігання
і коричневі, і золотисті насіння льону широко доступні в супермаркеті і в магазинах здоров’я. Вони можуть продаватися на вагу і в упаковках. Цілі насіння льону можна зберігати більше року, але при правильних умовах. Доцільно купувати цілі насіння льону і подрібнювати їх в порошок вдома. Цілісні насіння льону найкраще зберігати в прохолодному і сухому місці.
Масло, яке у лляному насіння, є ненасиченим жиром. Це означає, що воно може стати прогірклим, якщо зберігається неправильно. Насіння льону найкраще зберігати в неподрібненому вигляді. Вони можуть легко пролежати рік, а то й піддавати їх впливу тепла.
Мелені насіння льону втрачають свою поживну цінність при впливі повітря або сонячного світла. Зберігайте їх в холодильнику в прохолодному і сухому місці, щоб продовжити термін придатності.
Як приймати насіння льону
- Лляне насіння часто використовується як замінник яєць в хлібобулочних виробах. Розчинна клітковина в цьому насіння надає особливу текстуру пирогів і кексів.
- Посипайте меленими насінням льону будь-які каші, йогурти і коктейлі.
- Ви можете додавати цей продукт в свої улюблені рецепти, наприклад, в запіканки, фрикадельки і каррі. Використовуйте 4-8 столових ложок меленого лляного насіння на 6-8 порцій страви.
- Вони також добре поєднуються з такими стравами, як доса, чапатті (додаються в тісто), пахта, чатні і упма — все це індійські блюда.
- Насіння льону можна також пресувати для отримання рослинного лляної олії.
- Додайте чайну ложку меленої лляного насіння в сир або майонез при приготуванні бутерброда.
Максимально допустима кількість споживання насіння льону на добу — до п’яти столових ложок (50 грам). Оптимальна доза — 2 столові ложки на добу.
Більшість експертів з харчування рекомендують вживати насіння льону всім людям. Цілісні лляні насіння проходять через кишечник неперетравлені, не дозволяючи вам отримати корисні ефекти від їх вживання. Перед вживанням, насіння льону повинні бути подрібнені, щоб поживні речовини стали доступними для організму. Ви можете використовувати кавомолку або блендер для їх подрібнення.
Протипоказання і побічні ефекти
- Лляне насіння містить багато калорій і може надавати проносний ефект при споживанні у великих кількостях. Люди з синдромом подразненого кишечника можуть мати сильну реакцію на нього.
- Люди, у яких трапляються припадки, повинні уникати вживання лляного насіння, оскільки це може погіршити їх стан.
- Люди, які беруть розріджують кров препарати, протидіабетичні ліки, топічні стероїди, протизапальні і знижують рівень холестерину препарати, повинні уникати вживання насіння льону.
- Лляне насіння містить невелику кількість з’єднань ціаніду, які можуть надавати нейротоксическое дію в організмі. Вони не повинні споживатися у великих кількостях. Нагрівання насіння льону може допомогти зруйнувати ці сполуки. Наш організм також може нейтралізувати певну кількість цих сполук.
- Вагітним і годуючим матерям не слід доповнювати свій раціон меленим лляним насінням. Воно має естрогеноподібний властивостями, які можуть впливати на результат вагітності. Це може також завдати шкоди плоду, викликавши вроджені дефекти, а також може спровокувати викидень.
- Пийте багато води, споживаючи лляне насіння, з метою уникнення можливих запору.
- Інші побічні ефекти лляних насіння включають свербіж, висипання і задишку.
Як убезпечити себе
Насіння льону можуть блокувати нормальне всмоктування ліків. Приймайте ліки за годину або два до вживання лляного насіння. Насіння і масло можуть взаємодіяти з болезаспокійливими засобами, антикоагулянтами і ліками від високого кров’яного тиску.
Ніколи не їжте незрілі сире насіння льону, так як вони можуть бути отруйними. Люди, які мають погану згортання крові, цукровий діабет і високий рівень тригліцеридів, повинні звернутися за медичною консультацією перед вживанням лляних насіння. Поговоріть зі своїм лікарем, перш ніж приймати або збільшувати кількість споживаних насіння льону. Лікарі рекомендують щодня споживати не більше 2 столових ложок лляного насіння.
Ви дізналися про те, що являють собою насіння льону, корисні властивості і протипоказання, як приймати, а також про їх побічні ефекти та взаємодії з лікарськими засобами.
Якщо ви вже урізноманітнили свій раціон харчування насінням льону і у вас є які-небудь результати, будь ласка, залиште свої відгуки в формі коментарів нижче!