Райдужна форель користь і шкода для організму людини
Що таке райдужна форель?
Райдужна форель — це велика, торпедообразная риба, яка зазвичай в дикій природі досягає 3,5 кг ваги і від 50 до 75 см в довжину. Вона покрита чорними плямами на синьо-зеленої спині, з срібним животом і рожевою смугою з боків її тіла. Однак, окрас райдужної форелі часто може варіюватися в залежності від віку і місця існування. На додаток до своїх чорним плямам у молодих риб присутні від 8 до 13 темних вертикальних плям на їх боках, які зникають у міру зростання риби. Райдужна форель, що мешкає в прісноводних водоймах, часто світліше за кольором, ніж її родич, що живе в більш солоних водах. Деякі райдужні форелі проводять частину свого життя в океані. Їх називають Анадромні або стальноголового фореллю. Їх тіло майже повністю має сріблястий колір.
Харчова цінність
В 100 грамах дикоростучої сирої райдужної форелі міститься (у% від рекомендованої добової норми споживання (РСНП)) (1):
- Калорії: 119 ккал (6%).
- Жир: 3,5 г (5%).
- Білок: 20,5 г ( 41%).
- Вітамін C: 2,4 мг (4%).
- Тіамін: 0,1 мг (8%).
- Рибофлавін: 0,1 мг (6%).
- Ніацин: 5,4 мг (27%).
- Вітамін B6: 0,4 мг (20%).
- Вітамін B12: 4,5 мкг (74%).
- Пантотеновакислота: 0,9 мг (9%).
- Кальцій: 67 мг (7%).
- Магній: 31 мг (8%).
- Фосфор: 271 мг (27%).
- Калій: 481 мг (14%).
- Мідь: 0,1 мг (5%).
- Цинк: 1,1 мг (7%).
- Марганець: 0,2 мг (8% ).
- Селен: 12,6 мкг (18%).
- Холестерин: 59 мг (20%).
- Омега-3 жирні кислоти: 812 мг.
- Омега-6 жирні кислоти: 239 мг.
Користь форелі райдужної для організму
Американська асоціація серд ца рекомендує вживати 85-грамові порції приготовленої риби не рідше двох разів на тиждень. Райдужна форель є однією з найбільш корисних для здоров’я риб. Максимізувати користь для здоров’я від вживання райдужної форелі ви можете за допомогою різних методів приготування, таких як приготування на пару, запікання на грилі або в духовці. Ось кілька основних корисних властивостей форелі:
1. Відмінне джерело високоякісного білка
Якщо ви шукаєте новий продукт (крім курки, яловичини і свинини), який здатний збільшити отримання організмом білка, то райдужна форель може стати вашим новим джерелом цього важливого речовини. У 100 грамах приготовленою дикоростучої райдужної форелі міститься 22,9 грама білка. Інститут медицини рекомендує отримувати від 10 до 35 відсотків від загальної кількості калорій з білка. Це означає, що, якщо ваша мета полягає в тому, щоб споживати 1800 калорій в день, від 180 до 630 таких калорій має надходити з білка. Згідно з даними FDA , кожен грам білка має 4 калорії. Чоловікам необхідно отримувати близько 56 грамів білка в день, а жінкам близько 46 грамів білка.
Споживання білка життєво важливо для нормальної роботи вашого організму. Він є вкрай важливими будівельним матеріалом для м’язів, шкіри, волосся, нігтів, крові і хрящової тканини. Більшість ферментів, які допомагають вашому організму нормально функціонувати, складаються з білка.
2. Відмінне джерело омега-3 жирних кислот
Багато горе-дієтологи рекомендують людям триматися подалі від будь-якого жиру. У будь-якому випадку, якщо ви намагаєтеся скинути вагу або набрати вагу, вам потрібно споживати жир. Однак не всі жири однаково корисні. Ви повинні триматися подалі від одних жирів (транс-жири і надлишок насичених жирів) і віддавати перевагу іншим (мононенасичені жири, поліненасичені жири).
Одними з найбільш корисних жирів є жирні кислоти омега-3. Співвідношення між жирними кислотами омега-6 і жирними кислотами омега-3 має важливе значення для здоров’я організму, так як звичайний раціон харчування більшості людей складається переважно з продуктів, багатих омега-6 жирними кислотами. Ці жирні кислоти в більшості своїй не виробляються в наших тілах. Тому вам необхідно вживати в їжу такі продукти, як райдужна форель, так як вона містить велику кількість цієї поживної речовини.
Приготовленная 100 грамова порція райдужної форелі, вирощеної на рибній фермі містить 1 236 мг омега-3 жирних кислот ( 2): ейкозапентаєнової кислоти (ЕПК) і докозагексаєнової кислоти (ДГК) (міститься в жирній рибі і водоростях). Це набагато перевищує рекомендований Всесвітньою організацією охорони здоров’я кількість в 250-500 міліграмів на день. Крім того, ця ж порція містить 949 мг омега-6 жирних кислот.
Райдужна форель може допомогти збалансувати співвідношення омега-6 і омега-3, яке в ідеалі має бути 1: 1 або по крайней мере 2: 1. Збалансоване співвідношення може сприяти зниженню ризику виникнення серцевих нападів, серцево-судинних захворювань, депресії, тривоги, раку молочної залози, раку передміхурової залози і раку товстої кишки.
3. Багата калієм
Калій є одним з найбільш недооцінених мінералів. Багато людей вважають, що, якщо вони просто зменшать споживання солі, ризик виникнення високого кров’яного тиску зменшиться. Це не правда. Ваш організм врівноважує рівень цієї солі, дивлячись на співвідношення калію і натрію.
Згідно з даними Центрів по контролю і профілактиці захворювань США , дорослим у віці старше 19 років, підліткам у віці від 14 до 18 років і вагітним жінкам доводиться щодня споживати 4700 міліграмів калію і не більше 2300 міліграмів натрію в день. Райдужна форель містить 481 мг калію і 31 мг натрію.
Багатий калієм раціон харчування не тільки допомагає впоратися з високим кров’яним тиском, а й допомагає полегшити стан при інсульті, захворюваннях нирок, неспокої і стресі. Калій також збільшує м’язову силу, метаболізм і покращує нервову функцію.
4. Хороший джерело фосфору
Фосфор є другим найбільш поширеним мінералом в організмі слідом за кальцієм. Фосфор і кальцій часто працюють разом, підтримуючи цілісність кісток і зубів, тому 85% фосфору в організмі міститься в кістках і зубах. Багатий фосфором раціон харчування допомагає також поліпшити роботу травного тракту, стимулюючи травлення рибофлавіном і ніацином, і допомагаючи правильному виведенню продуктів життєдіяльності при збереженні нирок здоровими. Крім того, фосфор необхідний для росту, підтримки і відновлення всіх тканин організму, оскільки вони необхідні для генетичних будівельних блоків, ДНК і РНК.
В раціонах харчування більшості людей достатньо фосфору. За даними Інституту медицини , дорослим рекомендується споживати 700 мг фосфору в день. Дітям і підліткам у віці від дев’яти до вісімнадцяти років рекомендується споживати 1250 мг фосфору в день. У 100 г райдужної форелі міститься 271 мг фосфору, що в середньому становить 27% від РСНП.
5. Відмінне джерело вітамінів групи B
Тіамін, ніацин, вітамін B6, вітамін B12 і пантотенова кислота класифікуються як вітаміни групи B. Водорозчинні вітаміни грають важливу роль в клітинному метаболізмі. Тіамін допомагає в розщепленні цукрів і амінокислот, роблячи їх біодоступними. Ніацин допомагає організму перетворювати вуглеводи, жири і білки в енергію. Ніацин також грає роль у видаленні шкідливих хімічних речовин з печінки і сприяє виробництву різних статевих гормонів і гормонів стресу в надниркових залозах.
Вітамін B6 допомагає організму виробляти кілька хімічних речовин, які допомагають одній клітці мозку взаємодіяти з іншого клітиною мозку, званих нейромедиаторами. Такі нейромедіатори, як серотонін і норадреналін також можуть впливати на ваш настрій і внутрішній циркадний ритм організму.
Докладно про вітаміни групи B ви можете дізнатися на цій сторінці — Вітаміни групи B: користь, побічні ефекти, дозування.
6. Хороший джерело селену
Селен є важливим мінералом для нормальної функції мозку, здорової імунної системи і репродуктивної системи як чоловіків, так і жінок. У поєднанні з вітаміном Е селен може діяти як антиоксидант і може знизити ризик розвитку раку і запобігти сонячний опік. Найбільш поширеним джерелом селену є гриби (оскільки селен зустрічається в грунті), але райдужна форель також містить значну кількість цього мінералу.
Діти старше 13 років і дорослі повинні споживати 55 мкг селену (вагітні жінки 70 мкг) в день . У 100 грамах райдужної форелі міститься 12,6 мкг селену або 23% від РСНП (18% для вагітних жінок).
Докладно про користь селену для організму людини ви можете дізнатися на цій сторінці — Селен: користь і шкода для організму, норма, джерела, побічні ефекти.
7. Низький вміст забруднюючих речовин
За даними Environmental Defense Fund , що вирощується на рибних фермах райдужна форель має низький вміст ртуті і поліхлорованих біфенілів (ПХБ). Риба, що має високі рівні ртуті або ПХБ, може викликати побічні ефекти, такі як пошкодження нирок, психічні розлади, пошкодження головного мозку і втому, особливо у дітей і утробних плодів. Seafood Watch рекомендує уникати вживання дикої райдужної форелі через підвищений ризик забруднення.
Шкода форелі райдужної для організму
Вченими не виявлено шкідливого впливу райдужної форелі на організм людини при її вживанні в їжу. Однак, людям з алергічними реакціями на рибу слід відмовитися від вживання форелі, як, втім, і будь-який інший риби.
Вживайте тільки свіже м’ясо райдужної форелі в нормальній кількості — в цьому випадку ніякої шкоди для організму її вживання не завдасть.
Цікаві факти про форелі
- Найбільшим видом форелі є озерна форель, що мешкає в Великих озерах (США), на Алясці і в Канаді. Цей вид форелі може досягати у вазі 45 кілограмів.
- Райдужна форель здатна нереститися у віці 3 років і зазвичай розмножується кожні 3-5 років.
- Райдужна форель вважається під загрозою зникнення в деяких регіонах США.
- Якщо райдужна форель мігрує в океан в дорослому житті, а не залишається в струмках і річках, її називають стальноголового фореллю. Її тіло майже повністю має сріблястий колір.
- Середня тривалість життя райдужної форелі становить від 4 до 6 років в дикій природі.
- Сезон нересту райдужної форелі — весна.
- Райдужна форель розлучається на всіх континентах, за винятком Антарктиди.
- Колір м’яса райдужної форелі буде варіюватися в залежності від раціону харчування цієї риби і умов навколишнього середовища.
- Людина почала розводити райдужну форель з 1870 року. Найбільшим виробником форелі є Чилі.
- Протягом сезону нересту одна форель може метати ікру в кількості від 200 до 8000 ікринок.
- Райдужна форель — це індикатор забруднення води, тому що вона може вижити тільки в чистих водах.
- Ця риба метає ікру в водах, де вона народилася.