Харчова сода — користь і шкода для організму людини (жінки і чоловіки)
Що таке харчова сода?
Харчова сода — це знайомий домашній продукт, який також називають бикарбонатом натрію, бикарбонатом соди і гідрокарбонатом натрію. Хімічна формула харчової соди виглядає ось так — NaHCO₃. Ця формула є склад харчової соди, що включає іони натрію і бікарбонату. Ця речовина відомо своїми подщелачивают ефектами, так як харчова сода має pH 9 (1).
Що таке бікарбонат натрію? У своїй самої природній формі бікарбонат натрію також відомий як нагколіт, мінерал, який міститься в різних місцях по всьому світу. Він комерційно видобувається в районах Каліфорнії, Колорадо, Ботсвани і Кенії. Є також великі родовища в Мексиці, Уганді і Туреччини (2).
Протягом всієї історії харчова сода використовувалася в випічці як засіб, що сприяє підняттю тіста. Вона є 100% бікарбонатом натрію. тому при змішуванні харчової соди з кислотою утворюються бульбашки і виділяється вуглекислий газ, що призводить до підняття тесту. Пекарський порошок і харчова сода аналогічні, але різні, оскільки пекарський порошок складається з бікарбонату натрію (харчової соди) і однієї або декількох кислих солей (3).
Користь харчової соди для організму людини
Харчова сода — відмінний засіб для очищення і видалення плям, але вона також має безліч лікувальних властивостей.
Бікарбонат натрію іноді використовується в якості добавки, оскільки він забезпечує організм дієтичним бикарбонатом. Якщо харчову соду приймати всередину, це може підвищити рівень бікарбонату в сироватці крові. Що таке бікарбонат? Бікарбонат зазвичай проводиться нирками, і він діє як кислотний буфер в організмі (4).
Ось чим корисна харчова сода для організму людини:
1. Допомагає при проблемах травлення
Відомо, що харчова сода допомагає нейтралізувати кислоту і поліпшити рН-баланс в організмі. Харчова сода часто приймається всередину для усунення кислотного рефлюксу або печії. Коли ці скарги викликані надмірним споживанням кислих продуктів (і інших продуктів, що викликають печію) або загальної закислення середовища організму, повільне вживання невеликої кількості харчової соди, розчиненої у воді, може допомогти нейтралізувати кислоту і повернути pH вашого організму в потрібний стан (5).
Не думайте, що чим більше, тим краще, коли справа доходить до прийому соди всередину. Важливо відзначити, що вживання занадто великої кількості харчової соди може привести до збільшення виробництва кислоти.
2. Володіє антигрибковими і антибактеріальними властивостями
Було виявлено, що харчова сода вбиває бактерії, включаючи Стрептокок мутанс , який є типом бактерій, пов’язаних з карієсом (6). Харчова сода також ефективна проти різних грибкових груп, включаючи дріжджі, дерматофіти і цвіль, які викликають інфекції шкіри і нігтів у людей (7).
3. Покращує здоров’я нирок
Дослідження показують, що харчова сода приносить користь здоров’ю нирок. У клінічному дослідженні, опублікованому в науковому журналі Journal of the American Society of Nephrology , було розглянуто вплив бікарбонату натрію на 134 пацієнта з хронічним захворюванням нирок (ХХН) і низьким вмістом бікарбонату в крові.
Що виявили вчені? Суб’єкти, які брали бікарбонат натрію, добре переносили його і значно рідше зазнавали швидке прогресування захворювання нирок. Крім того, було менше пацієнтів, у яких розвинулася кінцева стадія ниркової недостатності (Кспн) в бикарбонатной групі в порівнянні з контрольною групою. В цілому, дослідники роблять висновок: «Це дослідження демонструє, що прийом бікарбонату натрію уповільнює швидкість прогресування ниркової недостатності до Кспн і покращує статус поживних речовин у пацієнтів з ХХН» (8).
4. Усуває інфекції сечовивідних шляхів
За даними CDC , інфекції сечовивідних шляхів (ІМП) є однією з найбільш поширених інфекцій, і, як вказує клініка Майо , жінки схильні до підвищеного ризику розвитку ІМП, в порівнянні з чоловіками (9, 10).
в науковому дослідженні, опублікованому в 2017 році, вивчався вплив харчової соди на жінок з симптомами в нижній частині сечовивідної системи, у яких також рН сечі були нижче 6. Після чотирьох тижнів прийому харчової соди дослідники виявили, що сеча випробовуваних подщелачивают, і відзначили «значний рівень позитивного впливу на симптоми і показники симптомів».
В цілому, харчова сода, мабуть , є простим і недорогим способом полегшення симптомів ІМП, що супроводжуються кислою сечею, без будь-яких небажаних побічних ефектів (11).
5. Зменшує болі в м’язах і втома
Наукова стаття, опублікована в 2013 році, вказує на те, що прийом бікарбонату натрію перед тренуванням може надавати «помірний позитивний ефект» на атлетичну продуктивність, яка включає від однієї до семи хвилин тривалих напружених вправ. Крім того, бікарбонат натрію також може бути корисний при тривалій фізичної активності, що включає періодичні або тривалі періоди інтенсивного тренування (12).
Згідно автору статті, д-ра Луїзи Мері Берк: «Прийом соди до тренування може дати можливість спортсмену більш важко тренуватися, а також зменшити деякі негативні побічні ефекти, пов’язані з високою кислотністю в м’язах, тому ви можете отримати менше пошкоджень м’язів і кращий результат тренування в довгостроковій перспективі »(13).
Ще одне невелике клінічне дослідження за участю восьми здорових чоловіків, які споживали харчову соду до заїзду на велосипеді, поліпшили показники їх спринту (14).
6. Допомагає полегшити побічні ефекти хіміотерапії
Хіміотерапія може викликати небажані зміни в роті і горлі у деяких пацієнтів. Щоденне полоскання розчином з харчовою содою може допомогти полегшити ці небажані побічні ефекти. Змішайте чверть чайної ложки харчової соди і восьму частину чайної ложки морської солі в одній чашці теплої води, і полощіть рот три рази в день. Кожен раз використовуйте тільки свіжу теплу воду (15).
Це лише деякі з багатьох можливих корисних властивостей харчової соди! У наступному розділі ви дізнаєтеся про те, як ще можна застосовувати це надзвичайне природне засіб.
ТОП-32 способу застосування харчової соди
Ось безліч корисних областей застосування харчової соди:
Застосування харчової соди в якості засобу для шкіри
- Натуральний дезодорант . Зробіть свій власний дезодорант, змішавши чайну ложку харчової соди з достатньою кількістю води. Створивши содову пасту протирайте їй пахвові западини або навіть ступні.
- Скраб для особи. Ви можете приготувати свій власний скраб для видалення ороговілих клітин шкіри з обличчя. Змішайте одну чайну ложку харчової соди з половиною склянки води і протирайте цим засобом шкіру обличчя круговими рухами, потім змийте чистою водою. Використання харчової соди для відлущування ороговілих частинок шкіри обличчя — це недорогий спосіб для поліпшення зовнішнього вигляду шкіри, просто не використовуйте його занадто часто, тому що це може порушити pH вашої шкіри.
- Умягчитель для шкіри рук. Щоб очистити бруд і запахи, змішайте харчову соду з теплою водою і протріть нею руки. Це натуральне очищає засіб для рук зробить ваші руки чистими і м’якими.
- Засіб для ступень. Створіть власну ванну для ніг, додавши столову ложку харчової соди в теплу воду. Ця ванна сприяє усуненню хвороботворних бактерії і запаху, і може допомогти запобігти грибок нігтів.
- Засіб для полегшення сверблячки. Харчова сода може допомогти зменшити дискомфорт від сонячних опіків і алергічних висипань. Змішайте чайну ложку соди з водою, щоб приготувати пасту, і нанесіть її на уражені ділянки шкіри. Залиште засіб на шкірі на кілька хвилин, а потім змийте водою. Ви можете проробляти це кілька разів на день по мірі необхідності.
- Видалення скалок. Заноза вийдуть природним чином через кілька днів після нанесення засобу на основі харчової соди (використовуйте суміш, що містить столову ложку харчової соди і теплої води). Нанесіть засіб на постраждалу область два рази в день.
- Засіб від укусів комах. Протирайте засобом на основі харчової соди місця укусів комах, щоб полегшити свербіж. Приготуйте пасту з чайної ложки харчової соди і води. Продовжуйте наносити содову пасту приблизно три рази в день, поки ви не відчуєте полегшення.
- Засіб від сонячних опіків. При сонячних опіках ви зможете знайти полегшення перебуваючи в теплій ванній з додаванням харчової соди . Перебувайте в теплій (не гарячою) ванні, додавши попередньо в воду половину склянки харчової соди. Ви також можете змішувати її зі своїм улюбленим лосьйоном для тіла, щоб полегшити стан шкіри при сонячному опіку.
Застосування харчової соди в якості засобу для волосся і зубів
- Догляд за волоссям. Просто додайте чайну ложку харчової соди в свій шампунь, втирайте її в волосся і обполосніть, як зазвичай. Шампунь з додаванням соди є чудовим засобом, що очищає, тому він відмінно видаляє бруд і жир, а також залишки коштів для волосся.
- Засіб для очищення щіток і гребінців. Якщо ви не хочете використовувати шкідливі хімічні речовини для очищення інструментів для волосся , спробуйте замість цього харчову соду! Скористайтеся її властивостями, приготувавши содову пасту, шляхом об’єднання двох чайних ложок харчової соди з однією чашкою води. Покрийте ваші щітки і гребені з цією пастою, а потім ретельно промийте.
- Домашня зубна паста. Зубна паста з харчової соди — відмінний спосіб поліпшити здоров’я зубів. Відомо, що харчова сода відмінно справляється із зубним нальотом — тому вона зазвичай використовується як в традиційній, так і в натуральній зубній пасті. Харчова сода в чистому вигляді має абразивні властивості, і з часом вона може пошкодити зубну емаль. Замість цього, щоб зберегти свіжий подих, ви можете додати харчову соду в свою зубну пасту, зробити свою власну домашню зубну пасту або просто вмочати зубну щітку в цей засіб кілька разів на тиждень (16).
- відбілювач зубів. Щоб ваші зуби виглядали перлинно-білими, приготуйте свою власну пасту з однієї чайної ложки харчової соди і води. Раз в тиждень втирайте пасту в зуби, дайте їй побути на зубах п’ять хвилин, а потім сполосніть рот. Це відмінний природний спосіб відбілити зуби і вбивати бактерії без будь-яких сильнодіючих і сумнівних хімічних речовин (17).
Застосування харчової соди з метою оздоровлення організму
- полегшення при печії і нетравлення. Харчова сода є настільки хорошим засобом для полегшення печії, що виробники ліків від печії включають бікарбонат натрію в свої рецептури. Харчова сода — економічно ефективний засіб для зменшення печії і нетравлення шлунка, на відміну від інших варіантів, таких як карбонат кальцію, які також містять бікарбонат. Просто додайте половину чайної ложки харчової соди в 400 мл води. Через годину після їжі випийте цю суміш, щоб отримати полегшення.
- Запобігання раку. Коли у вас дисбаланс pH, нездорові організми можуть процвітати, що пошкоджує тканини і органи і піддає ризику імунну систему . Відомо, що харчова сода збільшує рН кислотних пухлин, не впливаючи на баланс pH здорових тканин і крові. Наукові дослідження показали, що пероральні дози бікарбонату натрію можуть підвищувати рН пухлини і пригнічувати спонтанні метастази на тваринних моделях метастатичного раку молочної залози (18).
- Поліпшення спортивних результатів. Корисні властивості харчової соди можуть сприяти також поліпшенню атлетичної продуктивності. Прийом ванни в теплій воді з додаванням половини склянки харчової соди допомагає нейтралізувати молочну кислоту в м’язах після тренування (19). Деякі дослідження, як згадувалося раніше, також вказують на її здатність зменшувати втому після тренування при прийомі всередину. Це також може підвищити спортивні результати при прийомі до фізичної активності.
- Поліпшення функції нирок. Як лужний речовина, харчова сода нейтралізує кислоту в організмі і допомагає підтримувати баланс pH. Нізкофункціональние нирки з працею видаляють кислоту з організму, тому вживання питної соди може допомогти саме в цьому, і деякі дослідження показали, що це може уповільнити розвиток хронічної хвороби нирок (20).
- Зменшення болю при виразці . Оскільки харчова сода нейтралізує шлункову кислоту, вона може бути корисною при виразках. Незважаючи на те, що прийом харчової соди всередину може допомогти полегшити симптоми виразкової хвороби, вам настійно рекомендується поговорити про це зі своїм лікарем (21).
Застосування харчової соди при роботі по дому
- Натуральне засіб для чищення для кухні. Посипте харчову соду на поверхні вашої кухні і використовуйте губку або ганчірку для чищення. Ви навіть можете додати кілька крапель ефірного масла лимона, лаванди або ефірну олію м’яти перцевої, щоб додати натуральний аромат до цього засобу для чищення.
- Натуральне засіб для чищення для каструль і сковорідок. Харчову соду можна використовувати для миття посуду і каструль, і це не зашкодить їх. Просто дайте харчової соді вбратися в них протягом 15-20 хвилин … жир і забруднення відстануть в момент!
- Засіб для чищення килимів. Багато чистячі засоби для килимових покриттів включають хімікати, які можуть завдати шкоди вашим домашнім тваринам або дітям, тому використовуйте харчову соду, щоб гарненько очистити ваш килим і нейтралізувати запахи. Посипте свій килим харчовою содою. нехай це засіб побуде на ньому протягом 15-20 хвилин, а потім пропилососьте його.
- М’який засіб для чищення дитячого одягу. Харчова сода може використовуватися як натуральне засіб для чищення та миючий засіб, і навіть пом’якшувач тканини. Це ідеальний спосіб для чистки дитячого одягу — просто додайте ½-1 склянка соди в пральну машину до прання (22).
- Засіб для видалення забруднень з фруктів і овочів. Створіть свій власний натуральне засіб для очищення фруктів і овочів, додавши чайну ложку харчової соди в воду. Пастоподібна суміш — ідеальний засіб для видалення бактерій з ваших фруктів і овочів.
- Очисник срібла. Створіть пасту, що складається з трьох частин харчової соди і однієї частини води. Втирайте пасту в своє срібло і дайте йому полежати в великому лотку або мисці. Через 15-20 хвилин промийте срібло.
- Очисник духовки. Не використовуйте шкідливі хімічні речовини для чищення духовки. Замість цього просто насипте чайну ложку харчової соди на вологу губку або ганчірку. Ця комбінація легко знищить залишки їжі і жир.
- Очисник каналізаційних труб. Змішайте харчову соду і оцет, щоб створити свій власний очищувач каналізаційних труб. Суміш оцту і харчової соди є набагато більш безпечним варіантом, ніж шкідливі хімічні речовини, які зазвичай використовуються для очищення труб. Дозвольте цій комбінації шипіти і пузиритися протягом 15 хвилин, потім промийте гарячою водою.
- Помічник посудомийної машини. Хочете перевірити, чи дійсно харчова сода добре справляється з очищенням вашої посуду? Додайте її в звичайний цикл миття посуду. це допоможе усунути небажаний жир і забруднення, які накопичуються на вашій посуді.
- Дезодорант для взуття. Чи не можете усунути неприємний запах з своїх черевиків? Дезодорування взуття є ще одним з багатьох поширених видів застосування харчової соди. Насипте її всередину вашого взуття, щоб дезодорувати останню. Ви побачите, як неприємний запах зникає протягом декількох хвилин.
- Очисник кофейника і заварника для чаю. Щоб видалити плями і коричневий наліт з кавника і заварника для чаю, зробіть цю швидку суміш : ¼ склянки харчової соди змішайте з одним літром теплої води. Натирайте сумішшю зовнішню і внутрішню поверхню заварників. якщо ви боретеся зі стійкими плямами, спочатку дайте засобу побути на поверхні приладу протягом декількох годин, а потім промийте.
- Очисник для душових кабін. Позбавтеся від плям, які з’являються на фіранках для душа, протираючи їх харчовою содою. Додайте трохи води, і бруд скоро зникне.
- Освіжувач шафи або комори. Щоб освіжити ваш шафа, помістіть коробку або стакан харчової соди всередину. Періодично міняйте її, щоб ваш шафа або комору мав свіжий і чистий запах.
- Вимийте свій автомобіль. Оскільки харчова сода легко видаляє жир і бруд, це ідеальний інгредієнт для остаточного очищення автомобіля. Приготуйте пасту з ¼ склянки харчової соди і 1 склянки теплої води. За допомогою губки або ганчірки втирайте пасту в свій автомобіль (шини, фари, сидіння, вікна), а потім промийте. Або розбавте в літрі води для видалення бруду і сажі з поверхні вашої машини. Перед використанням переконайтеся, що вона ретельно розчинена, оскільки харчова сода має абразивні властивості в своєму порошкоподібному стані.
- Дезодоратор для котячого лотка. Щоб природним чином дезодорувати котячий лоток, спочатку покрийте нижню частину лотка харчовою содою, а потім заповніть його за допомогою котячого наповнювача, як зазвичай. Після очищення лотка, додатково продезодоріруйте його, обприскуючи розчином з харчової соди зверху.
Рекомендовані дози харчової соди
При лікуванні застуди та грипу, а також нетравлення шлунка, ось рекомендовані дози харчової соди:
лікування содою застуди та грипу
Вже довгий час харчова сода є натуральним засобом для лікування застуди та грипу. Рекомендовані дозування від компанії Arm and Hammer Company для лікування застуди та грипу відносяться до 1925 року. Компанія розділила лікування на триденний період: (23)
- День 1 : Перший день складається з перорального прийому шести доз по половині чайної ложки на склянку прохолодної води приблизно кожні дві години .
- день 2 : на другий день компанія радить, щоб кожна людина брав чотири дози по половині чайної ложки харчової соди на склянку прохолодної води з однаковими інтервалами.
- 3-й день : Третій день включає дві дози по половині чайної ложки харчової соди на склянку прохолодної води вранці і ввечері, а потім половину чайної ложки харчової соди в склянці холодної води щоранку до повного зникнення симптомів застуди або грипу.
Розлад шлунка
Щоб полегшити епізод нетравлення, загальною рекомендацією є вживання склянки води з додаванням чверті чайної ложки харчової соди. Це може допомогти зменшити рівень шлункової кислоти, але важливо пам’ятати, що не всі розлади шлунка викликані надмірною виробництвом шлункової кислоти, тому, якщо у вас через два тижні все ще є симптоми, зверніться до лікаря (24).
завжди краще повільно пити суміш соди і води. При прийомі соди всередину уникайте: (25)
- Прийому розчину, в якому харчова сода в повному обсязі розчинена.
- Прийому більше 3,5 чайних ложок харчової соди в певний день.
- Прийому більше 1,5 чайних ложок в день, якщо ви старше 60 років.
- Прийому максимальної дози понад два тижні поспіль.
- Занадто швидкого вживання в їжу розчину соди.
- Прийому харчової соди, коли ви переїли (щоб уникнути розриву шлунка).
Шкода харчової соди для організму людини
Нанесення коштів на основі харчової соди на шкірний покрив зазвичай вважається безпечним і нетоксичним. Споживання всередину також безпечно, але за умови використання в допустимих дозах. Надмірна кількість споживаної харчової соди може порушити кислотно-лужний баланс організму, що може привести до нудоти, блювоти і / або болів в животі. Рідкісні випадки передозування харчовою содою призводять до припадків, коми та смерті.
Чим шкідлива харчова сода для організму людини? Харчова сода містить багато натрію — тисячі двісті тридцять одна мг в одній чайній ложці (26), тому високі дози не є безпечними. Високі дози можуть підвищувати кров’яний тиск і викликати набряк. У важких випадках це може перевантажувати серцево-судинну систему і приводити до серцевої недостатності. Повідомлялося, що у людей, які споживають занадто багато харчової соди, розвивається дисбаланс в хімічному складі крові і порушення серцевої діяльності (неефективна перекачування крові).
Ще одна причина не перестаратися в споживанні харчової соди полягає в тому, що вона може збільшити втрату калію, що може привести до гіпокаліємії (дефіциту калію).
Якщо у вас набряки, хвороби печінки, захворювання нирок або високий кров’яний тиск, ви повинні уникати прийому соди всередину. Ви також повинні утримуватися від вживання харчової соди, якщо ви вагітні або годуєте грудьми.
Якщо ви приймаєте лікарські засоби, які відпускаються за рецептом, проконсультуйтеся з лікарем перед вживанням харчової соди. Вам також слід сказати про це своєму лікареві, якщо ви дотримуєтеся дієти з обмеженням натрію.
Ви не повинні приймати харчову соду протягом двох годин після прийому інших ліків. Також не рекомендується давати її дітям у віці до шести років, якщо це не рекомендовано вашим педіатром (27).
Якщо ви використовуєте харчову соду для лікування будь-якого захворювання протягом більше двох тижнів, хорошою ідеєю буде здатися свого лікаря, щоб він був упевнений, що ви можете продовжувати самолікування.
Існують деякі лікарські засоби, які можуть взаємодіяти з харчовою содою. До них відносяться:
- Аспірин і інші саліцилати.
- Барбітурати.
- Добавки кальцію.
- Кортикостероїди.
- Ліки зі спеціальним покриттям для захисту шлунка.
- Літій.
- Хінідин.
- Діуретики.
Поговоріть з лікарем перед використанням бікарбонату натрію, якщо ви в даний час приймаєте будь-які ліки або маєте будь-які проблеми зі здоров’ям.
Підіб’ємо підсумок
- з огляду на низьку вартість харчової соди, вона є дійсно доступним і широко застосовуваним натуральним засобом. Її можна вживати як всередину для вирішення ряду проблем, так і використовувати зовнішньо для поліпшення зовнішнього вигляду шкіри і волосся, а також лікування грибкових і бактеріальних уражень.
- Звичайно, у всьому необхідно знати міру. Хоча багато людей і борються з закислення організму, не у всіх з нас є ця проблема, і передозування харчовою содою може збільшити кислотність.
- Гидрокарбонат натрію є сильно залужнюючих речовиною, яке при правильному використанні надає допомогу в лікуванні захворювань нирок , сечовивідних шляхів та органів травлення. Навіть якщо ви не зацікавлені в застосуванні харчової соди з метою оздоровлення, фахівці в області здоров’я настійно рекомендують цей засіб як одне з кращих, які можна використовувати в господарстві, так як вона не токсична.