Корисні продукти

Бджолиний пилок: корисні властивості, як приймати

Бджолину пилок не слід плутати з іншими продуктами бджільництва, такими як мед, маточне молочко або стільники. Ці продукти можуть не містити пилок або можуть містити інші речовини.

Останнім часом пилок бджіл привертає все більшу увагу людей, які ведуть здоровий спосіб життя, оскільки вона багата поживними речовинами, амінокислотами, вітамінами, ліпідами, і містить більш 250 активних речовин (1, 2).

Фактично Федеральне міністерство охорони здоров’я Німеччини позиціонує пилок бджіл як ліки (3).

Багато досліджень вивчали вплив бджолиного пилку на здоров’я і знайшли багатообіцяючі результати.

Нижче ми розглянемо 11 доведених наукою корисних властивостей бджолиного пилку, її харчову цінність і склад, а також як приймати цей продукт бджільництва.

Бджолиний пилок: корисні властивості, як приймати

Бджолиний пилок — корисні властивості, як приймати

1. Бджолиний пилок містить більше 250 активних речовин

Бджолиний пилок має вражаючий профіль поживних речовин.

Вона містить понад 250 біологічно активних речовин, включаючи білки, вуглеводи, ліпіди, жирні кислоти, вітаміни, мінерали, ферменти і антиоксиданти (2).

Гранули пилку бджіл складаються приблизно з (4):

  • Вуглеводи: 40%
  • Білок: 35 %
  • Вода: 4-10%
  • Жири: 5%
  • Інші речовини: 5-15%

Остання категорія включає вітаміни, мінерали, антибіотики і антиоксиданти.

Однак вміст поживних речовин в пилку залежить від рослинного джерела і сезону збору.

Наприклад, дослідження показали, що пилок бджіл, зібрана з соснових рослин, має приблизно 7% білка, а пилок, зібрана з фінікових пальм, містить цілих 35% білка (2).

Крім того, бджолиний пилок, зібрана навесні, має значно відрізняється амінокислотний склад, по порівняно з пилком, зібраної протягом літа (2).

Резюме:

Бджолиний пилок містить більше 250 біологічних речовин, включаючи білок, вуглеводи, жири, вітаміни, мінерали, ферменти і антиоксиданти . Точний склад поживних речовин залежить від рослинного джерела і сезону збору.

2. Захищає від вільних радикалів і хронічних захворювань

Бджолиний пилок містить широкий спектр антиоксидантів, серед яких флавоноїди, каротиноїди, кверцетин, кемпферол та глутатіон (5).

Антиоксиданти захищають ваше тіло від потенційно небезпечних молекул під назвою вільні радикали. Збиток, нанесений вільними радикалами пов’язаний з розвитком хронічних захворювань, таких як рак і цукровий діабет 2 типу (6).

Дослідження в пробірках і на тварин, а також незначна кількість досліджень на людині показали, що антиоксиданти в бджолиної пилку можуть зменшувати хронічне запалення, усувати шкідливі бактерії, протистояти інфекціям і боротися з ростом і поширенням пухлин (7).

Однак вміст антиоксидантів в бджолиному пилку також залежить від її рослинних джерел (8).

Якщо на упаковці бджолиного пилку не вказується рослинний джерело, вам може бути складно визначити, з яких кольорів була зібрана ваша бджолиний пилок.

Резюме:

Бджолиний пилок містить велику кількість антиоксидантів, які можуть захистити ваші клітини від ушкоджень, викликаних вільними радикалами. Збиток, пов’язаний з дією вільних радикалів пов’язаний з розвитком хронічних захворювань, включаючи рак і цукровий діабет 2 типу.

3. Знижує ризик розвитку серцево-судинних захворювань

Серцево-судинні захворювання є основною причиною смерті в усьому світі (9).

Як високий рівень ліпідів, так і високий рівень холестерину в крові пов’язані з підвищеним ризиком розвитку серцево-судинних захворювань. Цікаво, що бджолиний пилок може знизити ці фактори ризику.

Наприклад, дослідження на тваринах показали, що екстракти бджолиного пилку можуть знизити рівень холестерину в крові, особливо «поганого» холестерину ЛПНЩ (10, 11).

у людей з короткозорістю, викликаної закупоркою артерій, добавки бджолиного пилку знижували рівень холестерину в крові, що збільшувало їх поле зору (7).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Арганова масло: властивості і застосування

Крім того, антиоксиданти бджолиного пилку можуть захистити ліпіди від окислення . Коли ліпіди окислюються, вони можуть злипатися, закупорюючи кровоносні судини і підвищуючи ризик серцево-судинних захворювань (11).

Резюме:

Бджолиний пилок може допомогти знизити фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань, такі як «поганий» холестерин ЛПНЩ і окислення ліпідів.

4. Підвищує функцію печінки і захищає печінку від токсичних речовин

Ваша печінка — життєво важливий орган, який розщеплює і видаляє токсини з вашої крові.

Дослідження на тваринах показали, що пилок бджіл може посилити його детоксикаційні можливості.

У літніх тварин бджолиний пилок посилювала антиоксидантний захист печінки і видаляла з крові більше відходів, таких як малондіальдегіда і сечовина (12).

Інші дослідження на тваринах показують, що антиоксиданти бджолиного пилку захищають печінку від пошкодження від декількох токсичних речовин, включаючи передозування наркотиків. Бджолиний пилок також сприяє загоєнню печінки (5, 13, 14).

Проте вплив пилку бджіл на функцію печінки людини було мало вивчено. Тому, для того, щоб давати якісь конкретні рекомендації необхідно провести більше досліджень.

Резюме:

Дослідження на тваринах свідчать, що пилок бджіл може посилити функцію печінки і захистити цей орган від шкідливих речовин. Однак необхідні більш якісні дослідження на людині.

5. Бджолиний пилок володіє протизапальними властивостями

Бджолиний пилок застосовувалася традиційно для зменшення запалення і набряків.

Дослідження на тваринах показало, що екстракт бджолиного пилку зменшує набряк лап щурів на 75% (15).

Фактично, його протизапальну дію порівнювали з декількома нестероїдними протизапальними лікарськими засобами, такими як Фенілбутазон, Індометацин, Анальгін і Напроксен (7).

Бджолиний пилок містить кілька сполук, здатних зменшити запалення і набряк, включаючи антиоксидант кверцетин, який знижує виробництво запальних омега-6 жирних кислот, таких як арахідонова кислота (16).

Більш того, рослинні сполуки в бджолиному пилку можуть пригнічувати біологічні процеси, які стимулюють утворення запальних гормонів, таких як фактор некрозу пухлини (ФНП) (17).

Резюме:

Згідно з дослідженнями на тварин і в пробірках, антиоксиданти бджіл інший пилку можуть мати могутні протизапальні властивості.

6. Зміцнює імунітет і вбиває бактерії

Бджолиний пилок може підвищити вашу імунну систему, допомагаючи вам уникнути хвороб і небажаних реакцій.

По-перше, дослідження показало, що вона може зменшити тяжкість симптомів алергії .

В одному з досліджень було виявлено, що пилок бджіл значно зменшує активацію огрядних клітин. Гладкі клітини, при активації, виділяють хімічні речовини, які викликають алергічну реакцію (18).

Крім того, декілька досліджень в пробірках підтвердили, що бджолиний пилок володіє сильними антимікробними властивостями.

Було виявлено, що екстракт бджолиного пилку вбиває потенційно шкідливі бактерії, такі як кишкова паличка, сальмонели, синьогнійна паличка, а також ті, які викликають стафілококові інфекції (19, 20).

Резюме:

Дослідження на тваринах і в пробірках показують, що антиоксиданти бджолиного пилку можуть знизити тяжкість симптомів алергії і пригнічувати кілька шкідливих бактерій.

7. Бджолиний пилок допомагає загоювати рани і запобігає інфекції

Бджолиний пилок володіє протизапальними і антиоксидантними властивостями, що може допомогти вашому організму загоювати рани.

Наприклад, дослідження на тваринах показали, що екстракт бджолиного пилку був таким же ефективним в лікуванні опікових ран, як і сульфадіазин срібла (золотий стандарт в лікуванні опіків), і викликав набагато менше побічних ефектів (21).

Інше дослідження на тваринах показало, що нанесення містить пилок бджіл бальзаму на опік значно прискорює загоєння в порівнянні зі стандартними ліками (22).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Чай з шипшиною: корисні властивості та протипоказання

Протимікробні властивості бджолиного пилку можуть також запобігати інфекції — основний фактор ризику, який може поставити під загрозу процес загоєння подряпин, порізів, саден і опіків (21 ).

Резюме:

Бджолиний пилок володіє протизапальними і антиоксидантними властивостями, які можуть сприяти загоєнню ран. Її антимікробні властивості можуть також запобігати ранові інфекції.

8. Може мати протираковими властивостями

Бджолиний пилок може мати застосування в лікуванні і профілактиці раку, який розвивається в результаті аномального розмноження клітин організму.

Дослідження в пробірках виявили, що екстракт бджолиного пилку ингибировал зростання пухлини і стимулював апоптоз (запрограмовану смерть клітин) при раку передміхурової залози, товстої кишки і лейкемії (23, 24).

Бджолиний пилок, що отримується з рясту ( Cistus incanus L. ) і білої верби ( Salix alba L. ) може володіти антиестрогенами властивостями, що може знизити ризик раку молочної залози, передміхурової залози і матки (25, 26).

Однак необхідні дослідження на людині.

Резюме:

Дослідження в пробірках свідчать про те , що бджолиний пилок знижує ризик розвитку декількох видів раку, хоча необхідні дослідження на людях.

9. Може полегшити симптоми менопаузи (припливи)

Менопауза, що означає припинення менструації у жінок, часто супроводжується некомфортними симптомами, такими як припливи, нічна пітливість, зміни настрою і порушення сну (27).

Дослідження показують, що бджолиний пилок може полегшити кілька симптомів менопаузи.

В одному дослідженні 71% жінок відчули, що симптоми менопаузи зменшилися після прийому бджолиного пилку (27).

В іншому дослідженні 65% жінок, що приймали добавку бджолиного пилку, відчували менше припливів. Ці жінки також вказали на інші поліпшення здоров’я, такі як кращий сон, зниження дратівливості, зменшення болю в суглобах і поліпшення настрою і рівня енергії (28).

Більш того, тримісячне дослідження показало, що жінки, які приймають добавки бджолиного пилку, відчувають значно меншу кількість симптомів менопаузи. Крім того, ці добавки допомогли знизити рівень «поганого» холестерину ЛПНЩ і підвищити рівень "хорошого" холестерину ЛПВЩ (29).

Резюме:

Дослідження показали , що бджолиний пилок може полегшити кілька клімактеричних симптомів, включаючи припливи. Вона також може поліпшити рівень холестерину.

10. Може поліпшити використання поживних речовин, метаболізм і продовжити життя

Деякі дані свідчать про те, що бджолиний пилок може поліпшити використання поживних речовин вашим організмом.

Наприклад, щури з залізодефіциту при додаванні бджолиної пилку в їх раціон засвоювали на 66% більше заліза. Цей сплеск, ймовірно, пов’язаний з тим, що пилок містить вітамін C і біофлавоноїди, які поліпшують ступінь засвоєння заліза (30).

Крім того, здорові щури, яких годували пилком, засвоювали більше кальцію і фосфору з їжі . Бджолиний пилок містить високоякісні білки і амінокислоти, які можуть сприяти такій абсорбції (30).

Інші дослідження на тваринах показали, що пилок бджіл може поліпшити м’язовий зростання, прискорити обмін речовин і продовжити життя (3, 31).

Хоча дослідження на тваринах є багатообіцяючими, неясно, чи робить цей продукт бджільництва такі ж ефекти на людей.

Резюме:

дослідження на тваринах показали, що бджолиний пилок може поліпшити засвоєння і використання поживних речовин, таких як залізо, кальцій і фосфор. Її прийом може також прискорити обмін речовин і сприяти довголіттю, хоча для підтвердження цих ефектів необхідні дослідження на людині.

11. Безпечна для більшості людей і легко додається в раціон

Бджолиний пилок продається у вигляді гранул або добавок (капсули, таблетки) і безпечна для більшості людей.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Мандарини: корисні властивості та протипоказання

Ви можете придбати її в магазинах здоров’я , інтернеті або у свого місцевого бджоляра.

Гранули можуть бути додані в ваші улюблені страви, такі як сніданок або коктейлі.

Проте люди з алергією на пилок або бджолині укуси повинні уникати прийому бджолиного пилку, так як вона може викликати такі симптоми, як свербіж, набряк, задишка або анафілаксія (32).

вона також може взаємодіяти з розріджують кров препаратами, такими як варфарин (33, 34).

Вагітним або годуючим жінкам слід уникати бджолиного пилку, оскільки відсутні докази того, що вона повністю безпечна для немовлят.

Резюме:

добавки бджолиного пилку зазвичай безпечні. Проте люди, які страждають алергією на пилок або укуси бджіл, вагітні або жінки-годувальниці і люди, які беруть антикоагулянти, такі як варфарин, повинні уникати її вживання.

Як приймати бджолиний пилок

Перш ніж приймати добавки бджолиного пилку або вживати її з їжею з метою лікування будь-якого захворювання вам слід проконсультуватися зі своїм лікарем.

Ваш лікар може надати вам інформацію про інших медикаментозних процедурах для лікування вашого захворювання або рішення вашої проблеми.

Він також може запропонувати зміни в способі життя або раціоні харчування, які можуть бути більш ефективними, ніж добавки. Якщо у вас алергія або будь-які захворювання крові або печінки, бджолиний пилок може бути небезпечна для вас. Ваш лікар може повідомити вам, якщо це так (35).

Почніть з невеликої дози

Якщо ви вирішите приймати бджолиний пилок, ви повинні почати з невеликої дози, щоб переконатися, що у вас не буде побічну реакцію.

Ви можете поступово збільшити свою дозу, щоб переконатися, що цей продукт безпечний для вас. Почніть з 1/8 чайної ложки в день, поступово збільшуючи дозу до 6 чайних ложок в день.

Способи прийому бджолиного пилку

Мелену бджолиний пилок можна змішувати з медом, сиром або йогуртом в співвідношенні від 1: 1 до 1: 4.

Якщо ви намагаєтеся боротися з дефіцитом поживних речовин, алергією, запаленням, стресом або хворобою, приймайте по одній чайній ложці бджолиного пилку, змішаної з іншими продуктами три рази в день.

Також доступні гранули бджолиного пилку. Їх можна додавати до йогурту, каш і хлібобулочних виробів.

Гранули можна подрібнювати за допомогою кавомолки і додавати в коктейлі або посипати ними салати.

Гранули можна замочувати в теплій воді на два-три години. Це дозволяє вивільнити всі корисні живильні речовини. Їх також можна додавати в молоко, фруктові та овочеві соки.

Після вимочування ви можете випити рідину або додати її в коктейль, щоб скористатися всіма корисними властивостями бджолиного пилку.

Підіб’ємо підсумок

  • бджолиний пилок містить багато вітамінів, мінералів і антиоксидантів, що робить її неймовірно корисною для здоров’я.
  • Дослідження показують, що бджолиний пилок має ряд корисних властивостей, таких як зниження запалення, зміцнення імунітету, полегшення симптомів менопаузи і загоєння ран.
  • Однак більшість свідчень, що стосуються цього продукту бджільництва і його компонентів, пов’язані з дослідженнями в пробірках і на тварин. Для з’ясування користі бджолиного пилку для здоров’я необхідні дослідження на людині.
  • Бджолиний пилок — чудове доповнення до вашого раціону і може бути легко придбана в магазинах здоров’я, інтернет-магазинах або у місцевого бджоляра.

Читайте також

Тремелл фукусовідная: лікувальні властивості і протипоказання

elena elena

Чим корисно верблюже молоко? Користь і шкода

elena elena

Пшоно: корисні властивості та протипоказання

elena elena

Свинина — це якесь м’ясо, червоне або біле?

elena elena

7 корисних властивостей кореня Таро

elena elena

Козій сир: користь і шкода, склад, рецепти

elena elena

Квасоля — це овоч чи ні?

elena elena

Чим відрізняється кускус від киноа?

elena elena

Сочевиця: користь і шкода, склад, як приготувати

elena elena

Залишити коментар