Вишневий сік виробляється з плодів дерева Вишня звичайна (лат. Prunus cerasus ), що росте в Південно-Західній Азії і Європі, і пов’язаний з цілою низкою цікавих корисних властивостей.
Проте деякі види вишневого соку можуть містити значну кількість доданого цукру. Таким чином, розумно очікувати найбільшої користі від непідсолодженого соку.
Ось 9 науково обґрунтованих корисних властивостей вишневого соку, його склад і потенційну шкоду для здоров’я.
Харчова цінність , склад і калорійність вишневого соку
Вишневий сік багатий різними поживними речовинами. В одній склянці вишневого соку (240 мл) міститься (у% від рекомендованої добової норми споживання (РСНП)) (1):
- Калорійність : 119 ккал
- Вуглеводи : 28 грам
- Клітковина : 5 грам
- Білок : 2 грама
- Жир : 1 грам
- Вітамін A : 62% від РСНП
- вітамін C : 40% від РСНП
- Марганець : 14% від РСНП
- Калій : 12% від РСНП
- Мідь : 12% від РСНП
- Вітамін K : 7% від РСНП
До складу соку вишні також входить менша кількість вітамінів групи B, кальцію, заліза, магнію, жирів омега-3 і омега-6, а також антиоксидантів та інших корисних рослинних сполук (1, 2).
у порівнянні з черешнею, вишня містить в 20 разів більше вітаміну A, а рівень антиоксидантів в п’ять разів вище (1, 3, 4, 5).
Один простий спосіб відрізнить ь вишні від черешні — за їх кольором. Черешня має більш темний колір, в той час як вишня зберігає свій яскраво-червоний колір після збору.
Майте на увазі, що деякі сорти вишневого соку містять значну кількість доданого цукру, тому вибирайте несолодкий сорт.
Резюме:
Вишневий сік містить багато поживних речовин і корисних рослинних сполук. У порівнянні з черешневим соком, він також може містити більш високі рівні певних поживних речовин.
1. Може збільшити силу і зменшити м’язову хворобливість
Фізично активні люди можуть бути особливо зацікавлені у впливі вишневого соку на м’язову силу і хворобливість.
У більшості досліджень повідомлялося про позитивні ефекти.
в одному дослідженні бігуни на довгі дистанції випивали або 710 мл вишневого соку, або плацебо протягом семи днів, а також в день забігу.
бігуни, які одержували вишневий сік, відчували в три рази менше болю під час і після забігу в порівнянні з тими, хто приймав плацебо (6).
в іншому дослідженні бігуни, які одержували 480 мл вишневого соку в дні, що передували марафону і відразу після нього, відчували менше пошкодження м’язів, болючість і запалення. Вони також швидше відновлювалися (7).
Аналогічні результати спостерігалися після щоденного прийому 480 мг вишневого порошку (8, 9, 10).
Крім того, вишневий сік і добавки можуть збільшити м’язову силу.
Однією групі чоловіків давали вишневі добавки або плацебо в дні, що передували інтенсивної тренуванні з обтяженнями і відразу після неї.
в результаті тренування отримувала вишневі добавки група втратила на 4% менше м’язової сили в порівнянні з чоловіками, які отримували плацебо (10).
Харчові добавки з вишні можуть також знизити розщеплення м’язів, болючість м’язів і прискорити відновлення у людей, що тренуються на опір (9, 10, 11).
Хоча в більшості досліджень повідомляється про позитивні ефекти, важливо відзначити, що деякі з них не відчували ніяких поліпшень. Таким чином, необхідні додаткові дослідження по цій темі (12, 13).
Резюме:
Вживання вишневого соку в дні, що передують високих фізичних навантажень і відразу ж після них, можуть зменшити втрату м’язової сили і хворобливість. Це також може прискорити відновлення.
2. Може допомогти поліпшити сон
Вживання вишневого соку може бути безпечним і ефективним способом лікування безсоння і збільшення кількості сну, який ви отримуєте щоночі.
Це пов’язано з тим, що вишня багата мелатонином — гормоном, що викликає сонливість.
Крім того, вишня містить велику кількість триптофану і антоціанів — двох з’єднань, які можуть допомогти організму виробляти мелатонін і продовжити його дію.
Дослідження показують, що вживання вишневого соку підвищує рівень мелатоніну і допомагає поліпшити якість і тривалість сну (14).
в одному дослідженні страждають безсонням учасники щодня протягом двох тижнів пили або 480 мл вишневого соку, або таку ж кількість соку плацебо. Вишневий сік збільшував час сну в середньому на 85 хвилин (15).
Цікаво, що вишневий сік, мабуть, так само, якщо не більше, ефективний у боротьбі з безсонням, як валеріана і мелатонін — два найбільш вивчених натуральних засоби від безсоння (16).
Резюме:
Вишневий сік може допомогти збільшити рівень мелатоніну в організмі. Це допомагає зменшити симптоми безсоння і може привести до поліпшення якості сну.
3. Може зменшити симптоми артриту та подагри
Вишневий сік часто використовується для зменшення симптомів артриту, таких як біль в суглобах і запалення.
В одному дослідженні вишневий сік зменшував певні маркери запалення в крові у жінок з остеоартритом — найбільш поширеним типом артриту (17).
в іншому дослідженні пацієнти, які щодня вживали по 480 мл вишневого соку, через шість тижнів відчували трохи менше болю і скутості в суглобах. Однак відмінності, які спостерігаються між пацієнтами, які отримували вишневий сік, і пацієнтами, що приймали плацебо, були дуже невеликими (18).
Дослідження також вивчали вплив вишневого соку на подагру — тип артриту, що супроводжується періодичними епізодами набряку і сильного болю .
Вживання вишневого соку знижує рівень сечової кислоти в крові — хімічної речовини, яка може викликати подагру, якщо присутній в дуже високих концентраціях (19).
Крім того, в декількох дослідженнях повідомляється , що у людей, які страждають на подагру, які щодня споживають свіжу вишню або концентрат вишневого соку, ймовірність нападів подагри була на 50% нижче (20, 21).
Однак загальна кількість досліджень з цієї теми обмежена, і більшість з них є наглядовими.
Таким чином, важко визначити, чи є вишневий сік причиною зменшення симптомів або люди з меншою кількістю симптомів подагри більш схильні використовувати альтернативні засоби р тва, такі як вишневий сік.
Резюме:
протизапальну дію вишневого соку може допомогти зменшити симптоми артриту та подагри. Однак ефект здається невеликим, і необхідні додаткові дослідження.
4. Може сприяти поліпшенню здоров’я мозку
Вважається, що дегенеративні захворювання мозку, такі як хвороба Паркінсона і Альцгеймера, частково викликані окислювальним стресом.
Вишня і її сік містять велику кількість антиоксидантів та інших корисних рослинних сполук, які можуть надавати захисну дію на клітини мозку (22).
В одному дослідженні щоденне вживання 480 мл вишневого соку покращувало антиоксидантний захист у здорових літніх чоловіків і жінок (23).
в іншому дослідженні літні люди, які страждають від легкої до помірного ступеня тяжкості деменції, протягом 12 тижнів споживали або 200 мл вишневого соку, або плацебо.
люди в групі з вишневим соком відчували поліпшення в швидкості мови і короткочасної і довгостроковій пам’яті, тоді як у дорослих в групі плацебо поліпшень не було (24).
Резюме:
Високі рівні антиоксидантів у вишневому соку можуть допомогти поліпшити роботу мозку і зменшити симп томи деменції.
5. Може зміцнити імунну систему
Вишневий сік багатий багатьма вітамінами, мінералами і корисними рослинними з’єднаннями, які, як було доведено, сприяють зміцненню імунної системи.
Зокрема, дослідники вважають, що високий рівень вмісту антиоксидантів в вишні може допомогти запобігти інфекції.
Наприклад, одне дослідження досліджувало вплив цього соку на симптоми в верхніх дихальних шляхах (ВДП), які часто відчувають марафонці після забігу.
Група бігунів пила вишневий сік в дні, що передували марафону і відразу після нього, в той час як інша група брала плацебо.
у 50% приймали плацебо бігунів після забігу розвинулися ВДП, тоді як жоден з бігунів в групі вишневого соку, не відчував симптомів (25).
Резюме:
Вишневий сік багатий різноманітними поживними речовинами, які можуть зміцнити імунну систему. Проте необхідні додаткові дослідження.
6-9. Інша потенційна користь
Вишневий сік може мати також безліччю інших корисних властивостей.
- Може захистити від раку : Деякі містяться у вишневому соку антиоксиданти можуть допомогти виключити гени, що беруть участь в розвитку раку. Однак, це ще не було перевірено безпосередньо на людях (26).
- Може зменшити біль : Вишневий сік може допомогти зменшити периферичну невропатію — тип болю, викликаної пошкодженням нерва (27).
- Може знизити артеріальний тиск : Дослідження показують, що вишневий сік може привести до помірного зниження рівня артеріального тиску (28, 29).
- Може допомогти вам схуднути : Було відмічено, що вишневий сік сприяє схудненню, зменшенню жиру на животі і зниження рівня холестерину в крові у мишей. Однак необхідні дослідження на людині (30).
Резюме:
Вишневий сік також може володіти перерахованими вище корисними властивостями. Проте перш ніж можна буде зробити переконливі висновки необхідні додаткові дослідження.
Безпека і дозування
Якщо ви зацікавлені в користь вишневого соку, ви можете слідувати інструкціям по дозуванні, аналогічним тим, які використовувалися в наведених вище дослідженнях.
зокрема, більшість досліджень, в яких спостерігалася користь, давали учасникам дві добові дози соку по 240 мл.
Вважається, що це еквівалентно споживанню близько 200 вишень в день (25).
Що стосується вишневого порошку, дослідження з використанням порошкоподібних добавок зазвичай використовують близько 480 мг в день.
Корисні ефекти спостерігалися в основному після 7-10 днів прийому добавок.
Крім того, цей сік безпечний для більшості людей, хоча він містить велику кількість сорбіту — типу цукрового спирту, який може викликати біль в животі і діарею у деяких людей.
Вишневий сік також містить кверцетин — рослинні сполуки е, яке може взаємодіяти з деякими лікарськими препаратами, зокрема з антикоагулянтами (розріджують кров препаратами).
Особи, що приймають ліки, перш ніж додавати велику кількість вишневого соку в свій раціон повинні проконсультуватися з лікарем.
Резюме:
Вишневий сік вважається безпечним для більшості людей. Наведені вище інструкції з дозування можуть допомогти вам добитися максимальної користі для здоров’я.
Підіб’ємо підсумок
- Вишневий сік багатий поживними речовинами і володіє декількома вражаючими корисними властивостями.
- Він здається особливо ефективним у зменшенні м’язового болю і поліпшення сну.
- Тому фізично активним і страждають безсонням людям слід спробувати цей продукт.
- Для більшої користі, віддавайте перевагу непідсолоджений вишневому соку.