20.07.2017
Низький пролактин у жінок
Пролактин — це білковий гормон передньої долі гіпофіза, який був названий через його здатності стимулювати лактацію. Крім цього, його біологічна дія включає зниження больової чутливості, підтримання гомеостазу, і вплив на яєчники, що призводить до зміни рівня інших статевих гормонів.
Знижений пролактин зустрічається рідко, як правило, в комбінації з недостатністю інших гормонів. Навіть помірне зменшення цієї речовини може провокувати серйозні симптоми, що веде до порушення репродуктивної функції жінки.
- 1 Причини
- 2 Низький пролактин при вагітності
- 3 Симптоми
- 4 Діагностика
- 5 Лікування
Причини
Часткова або повна ізольований дефіцит пролактину зустрічається ще рідше (практично поодинокі випадки), і може мати генетичний характер.
Основні причини низького пролактину у жінок:
- післяпологовий некроз гіпофіза.
- здавлювання гіпофіза прилеглої пухлиною.
- приношення вагітність більше 42 тижнів.
- лікування злоякісних новоутворень пітуїтарної залози.
- черепно-мозкова травма.
- захворювання різного характеру, локалізовані близько до турецькому сідла.
- вроджені недуги , пов’язані з мутацією генів PROP1 або Pit1.
- спадкова остеодистрофія Олбрайта.
- інфекції головного мозку (туберкульоз, гістоплазмоз).
- прийом препаратів для зниження пролактину (бромкриптин, карбамазепін, допамін).
- рідкісні інфільтративні захворювання (сарк оідоз, гемохроматоз).
Синдром Шихана, туберкульоз і деякі захворювання викликають необоротне зниження рівня пролактину. Прийом медикаментів або черепно-мозкова травма, породжує тимчасове зниження концентрації гормону в плазмі крові. Якщо пролактин знижений після 50 років, це пов’язано з фізіологічним явищем, яке свідчить про настання клімаксу.
Низький пролактин при вагітності
Під час нормальної вагітності рівень пролактину у жінок збільшується в кілька разів. Крім впливу на організм матері, пов’язаного зі стимуляцією молочних залоз, гормон впливає і на плід.
Під впливом пролактину збільшується синтез сурфактанту в легенях дитини. Ця речовина не дає спадати легким малюка після народження. Згідно з дослідженням А. Лукаса в 1990 році, навіть є взаємозв’язок між гіпопролактінеміей і підвищеною смертністю недоношених дітей.
При зниженні пролактину під час вагітності, особливо в третьому триместрі або перед пологами, потрібно побоюватися гипогалактии. Самостійне лікування народними засобами в даній ситуації неприпустимо . При наявності у матері після пологів недостатній лактації, дитину переводять на штучне вигодовування.
Симптоми
Виділення пролактину носить циркадний ритм, тобто його концентрація змінюється протягом діб. Рівень зростає під час вагітності та годування груддю. Якщо рівень цього гормону недостатній, у жінки з’являються ознаки, пов’язані зі статевою та вегетативної системою, а також станом психіки. Симптоми зниженого пролактину:
- відсутність молока або недостатня лактація після народження дитини.
- безпліддя.
- затримка статевого розвитку.
- повторюють викидні на ранніх термінах.
- безсоння.
- підвищення маси тіла.
- депресивні стани.
- порушення менструації.
- зниження лібідо.
Про зниженому пролактину найчастіше свідчить недостатня лактація після пологів. У цьому випадку жінці рекомендують приймати замісну терапію.
Іноді гормон може зменшуватися безсимптомно, а виявити його зниження вдається лише при випадковому зверненні пацієнтки в лабораторію.
Діагностика
З метою пошуку причин, які привели до гіпопролактінеміі, при наявності показань, пацієнту можуть призначити МРТ головного мозку. При підозрі на новоутворення, яке здавлює гіпофіз, необхідно пройти обстеження очного дна у офтальмолога. Застійні диски зорових нервів будуть свідчити про наявність об’ємного процесу головного мозку.
Якщо жінці довгий час не вдається завагітніти, то для встановлення причин безпліддя також призначають аналіз на рівень пролактину. При плануванні вагітності рекомендовано комплексне обстеження, з визначенням гормональної панелі пацієнтки.
Лікування
Вибір методів лікування залежить від причини захворювання. Самостійне лікування гіпопролактінеміі народними засобами без консультації лікаря може бути не тільки неефективно, але й небезпечно.
Лікування гіполактії і алактіі за даними дослідження A. Гупта, опублікованого в 1985 році, включає таблетки, що знижують допамін-індукований контроль виділення пролактину. До таких препаратів відноситься метоклопрамид (церукал). Поліпшення спостерігалося у 66,6% матерів без лактації, і у 100% жінок з недостатнім грудним вигодовуванням.
Лікування гіпопролактінеміі народними засобами:
- Шавлія містить речовини, які надають стимулюючий вплив на гіпофіз. Готують відвар листя шавлії з розрахунку 50 г на 1 літр окропу. Отриманий настій приймають тричі на день.
- Настій листя і квіток маліни- рослина, яке здавна вважалося жіночим. Беруть 2 столові ложки сировини, заливають окропом і дають настоятися 1 годину. П’ють невеликими ковтками протягом дня по 500 мл.
Джерело з народної медицини. Позиція сайту gormonal.ru: тільки лікар після обстеження правильно підбере вирішення проблеми зі зниженим гормоном
Виключають шкідливі звички, такі як алкоголь і куріння. І також призначається дієта з високим вмістом м’яса, молока, яєць і морепродуктів.