Корисні продукти

Чи корисний кави для мозку? Вплив кави на мозок

Насправді, кава є основним джерелом антиоксидантів в раціоні харчування сучасної людини (1, 2).

Його вживання також пов’язане з багатьма корисними ефектами в відношення здоров’я, включаючи зниження ризику розвитку цукрового діабету 2 типу та захворювань печінки (3, 4).

Але чи корисний кави для вашого мозку? Давайте розберемося.

src=»https://kedr.org.ua/wp-content/uploads/2021/06/1623921559_Polezen-li-kofe-dlya-mozga-Vliyanie-kofe-na-mozg.jpg» title=»Чи корисний кави для мозку? Вплив кави на мозок» alt=»Чи корисний кави для мозку? Вплив кави на мозок» width=»768″ height=»509″ />

Як кава впливає на мозок — чи корисний він?

Активні інгредієнти в каві

Кава — неймовірно корисний для здоров’я напій. Він містить сотні біологічно активних речовин, які сприяють його вираженою користь для здоров’я.

Багато з цих сполук є антиоксидантами, які борються з ушкодженнями, викликаними вільними радикалами в ваших клітинах.

Ось самі важливі активні сполуки кави (5):

  • Кофеїн : Основний активний інгредієнт кави, який стимулює центральну нервову систему. Кофеїн є найбільш часто вживаним психоактивних речовиною в світі (6).
  • хлорогенова кислота : Ці поліфенольні антиоксиданти можуть принести користь деяким біологічним шляхах, таким як поліпшення метаболізму цукру в крові і високого кров’яного тиску, які пов’язані з ризиком погіршення пов’язаного з віком психічного стану (7, 8).
  • Кафестол і кахвеол : Присутні в натуральному кавовому маслі. Велика кількість цих сполук міститься в нефільтроване кави. Вони можуть бути корисні для печінки і захищають від раку, але високий рівень споживання може підвищити рівень шкідливого холестерину ЛПНЩ (9, 10, 11).
  • трігонеллін : Це алкалоїдний з’єднання нестабільно при високій температурі і під час обсмажування кавових зерен утворює нікотинову кислоту, також відому під назвою ніацин (вітамін B3). Трігонеллін може також допомогти запобігти карієс, перешкоджаючи росту бактерій (12).

Проте кількість цих речовин в чашці кави може відрізнятися.

Це залежить від ряду факторів , в тому числі від типу кавових зерен, від того, як вони смажаться, і скільки ви п’єте каву (13, 14).

Резюме:

кава — це неймовірно корисний напій, що містить сотні біологічно активних речовин, в тому числі кофеїн, хлорогеновую кислоту, трігонеллін, кафестол і кахвеол.

Як кава впливає на мозок?

кофеїн впливає на центральну нервову систему декількома способами.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Чим корисний яблучний сік? Користь і шкода для організму

Проте вважається, що ефекти в основному пов’язані з тим, як кофеїн взаємодіє з аденозиновими рецепторами (15).

Аденозин є нейромедіатором в мозку, який сприяє сну. Нейрони в вашому мозку мають специфічні рецептори, до яких аденозин може приєднуватися. Коли він зв’язується з цими рецепторами це уповільнює нервову діяльність.

Аденозин зазвичай накопичується протягом дня і в кінцевому підсумку викликає сонливість, коли пора йти спати (16, 17).

Кофеїн і аденозин мають подібну молекулярну структуру. Тому, коли кофеїн присутній в мозку, він конкурує з аденозином за зв’язування з тими ж рецепторами.

Проте кофеїн не уповільнює роботу нейронів, як аденозин. Замість цього він запобігає уповільнення нервової діяльності, пов’язане з аденозином.

Кофеїн сприяє стимуляції центральної нервової системи, примушуючи вас відчувати бадьорість.

Резюме:

Кофеїн є основною причиною, по якій кава стимулює роботу мозку. Цей стимулятор блокує аденозин — інгібує нейромедіатор в мозку, який викликає сонливість.

Як кофеїн може поліпшити роботу мозку

Дослідження показали, що кофеїн в короткостроковій перспективі може поліпшити роботу мозку (18) .

багато в чому це пов’язано з тим, що він блокує зв’язування аденозину з його рецепторами.

Але кофеїн також стимулює центральну нервову систему, сприяючи вивільненню інших нейромедіаторів, включаючи норадреналін, дофамін і серотонін (19).

Кофеїн може покращувати різні аспекти роботи мозку, в тому числі (18, 20, 21):

  • Настрій
  • Час реакції
  • Пильність
  • Увага
  • Здатність вчитися
  • Загальну психічну функцію

При цьому зі часом у вас може розвинутися толерантність до кофеїну. Це означає, що вам потрібно буде споживати більше кави, ніж раніше, щоб отримати ті ж ефекти (22).

Резюме:

Кофеїн викликає зміни в декількох нейромедиаторах, які можуть поліпшити настрій, час реакції, здатність вчитися і пильність.

кофеїн і пам’ять

Кава і кофеїн також можуть вплинути на вашу пам’ять, але дослідження з цього питання неоднозначні .

Деякі дослідження показали, що кофеїн може поліпшити короткочасну пам’ять (23).

Інші дослідження не повідомляють про вплив на пам’ять або навіть виявили, що кофеїн погіршив роботу з пам’яттю (24, 25, 26).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Дієта MIND для мозку: повне керівництво для початківців

Дослідники все ще обговорюють вплив кофеїну на довготривалу пам’ять (27).

Однак одне невелике дослідження показало, що кофеїн може покращувати довгострокову пам’ять при введенні після навчання (28).

Коли випробовувані споживали таблетку кофеїну після вивчення серії зображень, їх здатність розпізнавати ці зображення через 24 години була посилена.

Кофеїн також, мабуть, робить ці спогади більш стійкими до забуття в порівнянні з групою , яка приймала плацебо.

Резюме:

У той час як деякі дослідження показали, що кофеїн може поліпшити короткочасну пам’ять, інші не виявили ніякого ефекту. Вплив на довготривалу пам’ять вимагає подальшого вивчення.

Кава та втому

Основна причина, по якій люди п’ють каву — це бажання відчувати себе більш енергійним і пильнують, і здатність кофеїну в придушенні почуття втоми науково підтверджена (18).

Проте приплив енергії триває лише певний час, перш ніж він починає сходити нанівець. Тоді ви можете відчути, що вам потрібна ще одна чашка.

Просто намагайтеся не вживати велику кількість кофеїну в кінці дня або ввечері, так як це може порушити ваш сон вночі (29).

Якщо вживання кави знижує якість вашого сну, то це швидше за все буде надавати протилежний ефект і погіршить загальну функцію мозку.

Резюме:

Люди часто використовують кави , щоб протистояти втомі. Однак вживання цього напою в кінці дня може знизити якість вашого сну і, як наслідок, ви відчуєте себе більш втомленим.

Кава може зменшити ризик розвитку хвороби Альцгеймера і деменції

Хвороба Альцгеймера є найбільш поширеною причиною деменції у всьому світі. Як правило, починається повільно, але з часом стає більш серйозною.

Хвороба Альцгеймера викликає втрату пам’яті, а також проблеми з мисленням і поведінкою. В даний час не існує методів лікування, здатних повністю зцілити людину від цього захворювання.

Цікаво, що пов’язані з харчуванням фактори можуть вплинути на ризик розвитку хвороби Альцгеймера та інших форм деменції.

Спостережні дослідження пов’язують регулярне помірне вживання кави з 65% зниженням ризику розвитку хвороби Альцгеймера (30, 31, 32, 33, 34).

Однак захисні ефекти кави і кофеїну не були підтверджені рандомізованих контрольованими дослідженнями.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  15 Напоїв і соків, що поліпшують роботу мозку

Резюме:

Регулярне вживання кави в помірних кількостях пов’язано зі зменшенням ризику розвитку хвороби Альцгеймера. Однак для підтвердження цих результатів необхідні більш якісні дослідження.

Кава та хвороба Паркінсона

Хвороба Паркінсона — це хронічне захворювання центральної нервової системи (35).

Вона характеризується загибеллю нервових клітин у мозку, які виділяють дофамін і важливі для м’язових рухів (36).

Хвороба Паркінсона в основному впливає на рух і часто викликає тремор. Методів лікування, здатних повністю позбавити людину від цього захворювання не існує, що робить профілактику особливо важливою.

Цікаво, що дослідження показують, що кава може допомогти запобігти цій хворобі (37, 38, 39).

Велике оглядове дослідження повідомило про зниження ризику розвитку хвороби Паркінсона на 29% у людей, які випивали три чашки кави в день. Споживання п’яти чашок не принесло особливої ​​користі, що говорить про те, що більше не обов’язково краще (40).

Кофеїн у каві є активним компонентом, відповідальним за ці захисні ефекти (41, 42).

Резюме:

Споживання помірної кількості кави може захистити від хвороби Паркінсона. Цей ефект приписується кофеїну.

Чи повинні ви пити каву?


При вживанні в помірних кількостях кави може бути дуже корисним для вашого мозку.

В короткостроковій перспективі його вживання може поліпшити настрій, пильність, здатність до навчання і час реакції. Тривале споживання кави може захистити від хвороб мозку, таких як хвороба Альцгеймера і Паркінсона.

Хоча багато з цих досліджень є наглядовими — тобто вони не можуть довести причину і наслідок — вони настійно припускають, що кава корисна для вашого мозку.

Проте помірний рівень споживання є ключовим фактором. При вживанні в надлишку кофеїн може викликати занепокоєння, тремтіння, прискорене серцебиття і проблеми зі сном (29).

Деякі люди чутливі до кофеїну, в той час як інші можуть пити багато чашок в день без будь-яких побічних ефектів. При цьому деяким людям безумовно необхідно обмежити споживання кофеїну, в тому числі дітям, підліткам та вагітним жінкам (43, 44).

Якщо ви добре переносите кави, його вживання може принести значну користь для вашого мозку.


Читайте також

Відмінність кукурудзяного крохмалю від кукурудзяного борошна

elena elena

Скільки кофеїну міститься в білому чаї?

elena elena

Чи корисний вершковий сир? Користь і шкода, склад

elena elena

Мигдальне масло: властивості і застосування

elena elena

Боби: користь і шкода для здоров’я людини

elena elena

Чи можна їсти сиру картоплю або це небезпечно для здоров’я?

elena elena

Горіхи пекан: корисні властивості та протипоказання

elena elena

Скільки міститься кофеїну в чаї в порівнянні з кавою?

elena elena

Скільки можна зберігати курку в холодильнику (сиру і варену)

elena elena

Залишити коментар