М’ята корисні властивості і протипоказання
1. Багата поживними речовинами
У той час як м’ята зазвичай не споживається у великих кількостях, вона містить достатню кількість поживних речовин.
Фактично, всього в 2 ст. л. (11 грамах) м’яти колосистої міститься (у% від рекомендованої добової норми споживання) (1):
- Калорії: 4,9 ккал (0%).
- Клітковина: 0,8 грама (3%).
- Вітамін А: 456 МЕ (9%).
- Залізо: 1,3 мг (7%).
- Марганець: 0,1 мг (6%).
- Фолієва кислота: 11,8 мкг (3%).
У зв’язку з особливим смаком і ароматом м’яту часто додають в різні страви і напої в невеликих кількостях, тому споживання навіть 2 ст. л. може бути проблематичним. Однак, можливо, ви можете наблизитися до цієї кількості, додаючи свіже листя м’яти в салати.
Завдяки своїм складом м’ята є особливо гарним джерелом вітаміну А — жиророзчинних вітамінів, який вкрай важливий для здоров’я очей і нічного бачення (2 ).
Вона також є потужним джерелом антиоксидантів, особливо в порівнянні з іншими травами і спеціями. Антиоксиданти допомагають захистити ваш організм від окислювального стресу — типу пошкодження клітин, що викликається вільними радикалами (3).
Резюме:
Хоча м’ята зазвичай не споживається у великих кількостях, вона містить достатню кількість кількох поживних речовин і є особливо гарним джерелом вітаміну А і антиоксидантів.
2. Може лікувати синдром роздратованого кишечника
Синдром роздратованого кишечника (СРК) є поширеним захворюванням травного тракту. Він характеризується травними симптомами, такими як біль в животі, гази, здуття живота і зміни звичок кишечника.
Хоча лікування СРК часто включає в себе дієтичні зміни і прийом ліків, дослідження показують, що використання ефірного масла м’яти перцевої в як рослинного засобу також може бути корисним.
Масло цієї рослини містить з’єднання, під назвою ментол, яке, як вважають, допомагає полегшити симптоми СРК за рахунок його розслабляючого впливу на м’язи травного тракту (4, 5).
Огляд дев’яти досліджень, за участю в цілому більше 700 пацієнтів з синдромом подразненого кишечника, показав, що при використанні капсул з маслом перцевої м’яти поліпшуються симптоми СРК значно більшою мірою, ніж при прийомі плацебо (6).
Одне дослідження показало, що 75% пацієнтів, які приймали масло перцевої м’яти протягом чотирьох тижнів, відчували поліпшення симптомів СРК в порівнянні з 38% пацієнтів в групі, яка приймала плацебо (7).
Примітно, що майже у всіх дослідженнях, що показують полегшення симптомів СРК, використовувалися капсули з маслом м’яти перцевої, а не сирі листя.
резюме:
СРК є поширеним захворюванням травної системи. Кілька досліджень показали, що прийом капсул з маслом перцевої м’яти покращує симптоми пацієнтів з СРК.
3. Може допомогти полегшити розлад шлунка
М’ята також може бути ефективним в рішенні інших проблем з травленням, таких як розлад шлунка і диспепсія. Розлад шлунка може виникнути, коли їжа знаходиться в шлунку занадто довго, перш ніж перейти в іншу частину травного тракту.
Численні дослідження показали, що їжа проходить через шлунок швидше, коли люди приймають масло перцевої м’яти під час їжі — це може полегшити симптоми травних розладів (8, 9).
Клінічне дослідження за участю людей з розладом шлунка показало, що комбінація олії м’яти перцевої і кминної масла, прийнятого в формі капсул, впливає, подібні ліків, що використовуються для лікування нетравлення шлунка. Ці добавки допомогли полегшити біль в животі та інші симптоми (10).
Подібно дослідженням впливу м’яти при СРК, в дослідженнях, що підкреслюють її здатність усувати диспепсію, використовували масло м’яти перцевої, а не свіжі або сушені листя.
Резюме:
У кількох дослідженнях було виявлено, що масло перцевої м’яти може прискорити швидкість просування їжі по шлунково-кишкового тракту, полегшуючи симптоми, пов’язані з диспепсією.
4. Може поліпшити функцію мозку
На додаток до вживання м’яти, стверджують, що вдихання аромату ефірних масел цієї рослини може принести користь для здоров’я, в тому числі поліпшити функцію мозку.
В одному дослідженні за участю 144 молодих людей, було виявлено, що вдихання аромату олії м’яти перцевої протягом п’яти хвилин до початку іспитів значно покращувало пам’ять (11).
Інша дослідження показало, що вдихання ефірів цього масла під час водіння автомобіля підвищує пильність і знижує рівень занепокоєння і втому (12).
Однак не всі дослідження згодні з тим, що масло м’яти перцевої може принести користь функції мозку. В одному з досліджень було виявлено, що, хоча аромат масла бадьорить і призводить до зменшення почуття втоми, він не впливає на функцію мозку (13).
Необхідно більше досліджень, щоб зрозуміти, як запах цієї олії впливає на організм людини, і досліджувати, чи дійсно перцева м’ята покращує функцію мозку.
Резюме:
Деякі дослідження показують, що вдихання аромату масла перцевої м’яти може поліпшити пам’ять і пильність, в той час як інші дослідження не показують ніякого ефекту. Для подальшого розуміння впливу м’яти на функцію мозку необхідні додаткові дослідження.
5. Може зменшити біль при грудному вигодовуванні
Користь м’яти для жінок полягає в тому, що її ефірне масло можна використовувати під час грудного вигодовування. У годуючих матерів часто тріскаються соски, що призводить до болю і труднощів під час грудного вигодовування.
Дослідження показали, що нанесення м’яти на шкіру може допомогти полегшити біль, пов’язану з грудним вигодовуванням. У цих дослідженнях годувальниці наносили різні форми м’яти на область навколо соска після кожного годування. Як правило, вони використовували ефірну олію в чистому вигляді або змішували з гелем або водою.
Одне дослідження показало, що нанесення води, змішаної з маслом м’яти перцевої після грудного вигодовування було більш ефективним, ніж нанесення сцеженного грудного молока в запобігання розтріскування сосків і ареалів молочних залоз, що призводило до зменшення болю (14).
Інше дослідження аналогічним чином показало, що тільки 3,8% матерів, які наносили гель з м’яти перцевої, відчували тріщини сосків, по порівняно з 6,9% тих, хто використовував ланолін, і 22,6% тих, хто використовував плацебо (15).
Крім того, додаткове дослідження показало, що як рівень болю, так і вираженість розтріскування сосків зменшилися у матерів, які наносили ментоловое масло після кожного годування (16).
Резюме:
Нанесення ефірного масла м’яти в різних формах, мабуть, ефективно в запобіганні та лікуванні тріщин сосків і болю, зазвичай пов’язаний них з грудним вигодовуванням.
6. Суб’єктивно покращує симптоми застуди
Багато безрецептурні ліки від застуди та грипу містять ментол — основне з’єднання в маслі м’яти перцевої. Багато хто вважає, що ментол є ефективним засобом для носа, яке може позбавити від закладеності і поліпшити дихання.
Однак численні дослідження показують, що ментол не робить протинабряклого ефекту. При цьому дослідження також показує, що ментол може суб’єктивно покращувати носове дихання (17, 18).
Це означає, що, хоча ментол не працює як протизастійний засіб, він може змусити людей відчувати, що вони дихають через ніс легше. Це, швидше за все, забезпечить принаймні деяке полегшення тим, хто страждає від застуди або грипу.
Резюме:
Хоча ментол не функціонує як назальні протизастійний засіб, він може надати деяке полегшення при симптомах застуди і грипу, суб’єктивно покращуючи дихання через ніс.
7. Може замаскувати неприємний запах з рота
Жувальна гумка з м’ятою і м’ятні цукерки — ось деякі з перших речей, до яких люди звертаються, намагаючись запобігти або позбавитися від неприємного запаху з рота.
експерти згодні з тим, що більшість з цих продуктів можуть маскувати смердюче дихання протягом декількох годин. Однак це тільки маскує неприємний запах з рота і не зменшує кількості бактерій або інших з’єднань, що викликають неприємний запах (19, 20).
З іншого боку, вживання чаю з м’ятою перцевої і жування свіжого листя може маскувати неприємний запах з рота і вбивати бактерії, оскільки дослідження в пробірках підкреслили антибактеріальну дію олії м’яти перцевої (21).
Резюме:
ятні цукерки і жувальна гумка можуть маскувати неприємний запах з рота на пару годин, але не є оптимальним довгостроковим рішенням. Чай з перцевої м’ятою і жування її листя може бути більш корисним для придушення бактерій, що викликають неприємний запах з рота.
8. Легко додати в свій раціон
Ви можете легко додати м’яту до зелених салатів, десертів, коктейлів і навіть воді. Чай з м’ятою перцевої — ще один популярний спосіб включити її в свій раціон.
Проте багато хто з досліджень, що показують корисні властивості м’яти перцевої, не пов’язані з вживанням в їжу листя. Замість цього її приймали у вигляді містять м’ятна олія капсул, наносили на шкіру або вдихали її ефіри (ароматерапія).
При використанні м’яти з метою оздоровлення важливо оцінити, якого результату ви хочете досягти, і як рослина використовувалося в дослідженні для цієї конкретної мети.
Наведений нижче список повинен допомогти узагальнити деякі з розглянутих вище досліджень.
- Вживання свіжих або сухого листя : використовується для усунення неприємного запаху з рота і його причини.
- Вдихання ефірних масел : може поліпшити функцію мозку і полегшити симптоми застуди.
- Нанесення масла м’яти на шкіру : використовується для зменшення болю растрескавшихся сосків при грудному вигодовуванні.
- Прийом капсул м’ятного масла з їжею : може допомогти лікувати СРК і розлад шлунка.
Резюме:
М’яту можна легко додати в свій раціон, хоча в більшій ча сті досліджень, що показують її корисний вплив на здоров’я людини, вона використовувалася в формі капсул, наносилася на шкіру або вдихати.
Протипоказання і побічні ефекти
М’ята перцева і її масло зазвичай безпечні при прийомі всередину в кількостях, зазвичай зустрічаються в їжі, коли вона приймається в лікарських кількостях або, наноситься на шкіру.
Листя м’яти можливо безпечні при вживанні в кількостях, які використовуються в медичних цілях в короткостроковій перспективі (до 8 тижнів). Ступінь безпеки використання листя перцевої м’яти протягом тривалого періоду часу невідома.
Масло м’яти перцевої може викликати деякі побічні ефекти , такі як печія і алергічні реакції, включаючи почервоніння шкіри, головний біль і виразки в роті.
Масло м’яти перцевої при прийомі всередину в капсулах зі спеціальною (ентеросолюбільной) оболонкою для запобігання контакту зі шлунком, можливо безпечно для дітей у віці 8 років і старше.
Особливі запобіжні заходи та попередження:
- Вагітність і годування груддю : безпечно приймати м’яту в кількостях, зазвичай зустрічаються в їжі під час вагітності та грудного вигодовування. Проте недостатньо інформації про безпеку прийому великих кількостей, які використовуються з медичною метою. Під час вагітності та грудного вигодовування м’яту краще не приймати у великих дозах.
- Стан, при якому в шлунковому соку відсутній соляна кислота (ахлоргидрия) : чи не приймайте капсули з маслом м’яти перцевої покриті ентеросолюбільной оболонкою, якщо у вас є цей стан. Ентеросолюбільную покриття може розчинятися занадто рано в процесі травлення.
- Діарея : капсули масла перцевої м’яти з ентеросолюбільним покриттям може викликати печіння в задньому проході, якщо у вас діарея. (22)