Інозітол — користь і шкода для організму людини
Що таке инозитол?
Хоча инозитол часто згадується як вітамін B8, він зовсім не є вітаміном, а скоріше вітаміноподібною типом цукру з кількома важливими функціями.
інозітол грає структурну роль у вашому організмі як основний компонент клітинних мембран (1) .
Він також впливає на дію інсуліну — гормону, необхідного для контролю цукру в крові. Крім того, він впливає на нейромедіатори в вашому мозку, такі як серотонін і дофамін (2, 3).
За оцінками, типовий раціону сучасної людини містить близько 1 грама инозитола в день. До багатих інозитол харчових джерел відносяться зерно, квасолю, горіхи і свіжі фрукти і овочі (4).
Однак додаткові дози инозитола часто вище. Дослідники вивчали корисні ефекти прийому инозитола в дозах до 18 грам в день, які приводили до багатообіцяючим результатами і викликали лише незначні побічні ефекти.
Резюме:
Інозітол — це тип цукру, який допомагає забезпечити структуру ваших клітин. Він також впливає на гормон інсулін і функцію нейромедіаторів в вашому мозку.
Може бути корисним для психічного здоров’я
Інозітол може допомогти збалансувати важливі хімічні речовини в вашому мозку, в тому числі ті, які, як вважають, впливають на ваш настрій, такі як серотонін і дофамін (3).
Цікаво, що дослідники виявили, що деякі люди з депресією, занепокоєнням і компульсивними розладами мають більш низький рівень инозитола в своєму мозку (5, 6).
Хоча потрібно більше досліджень, кілька досліджень показують, що инозитол може бути альтернативним засобом для лікування психічних захворювань. Мабуть, він також викликає меншу кількість побічних ефектів, ніж традиційні ліки (3).
Панічний розлад
Хоча дослідження все ще обмежені, добавки инозитола можуть бути корисні в лікуванні панічного розлади — важкої форми тривоги.
Люди з панічними розладами, відчувають часті напади паніки, які є раптовими почуттями інтенсивного страху. До симптомів відносяться: швидке серцебиття, задишка, запаморочення, пітливість і поколювання або оніміння в руках (7).
В одному з досліджень 20 осіб з панічним розладом щодня протягом 1 місяця приймали або 18 грам добавок, або поширене лікарський засіб від неспокою. У тих, хто брав инозитол, було менше панічних атак в тиждень, в порівнянні з людьми, які приймають ліки від неспокою (8).
Аналогічним чином, в 4-тижневому дослідженні у людей спостерігалося меншу кількість менш виражених нападів паніки при прийомі 12 грам инозитола в день (9).
Депресія
Інозітол може зменшити симптоми депресії, але дослідження мають змішані результати.
Наприклад, раннє дослідження показало, що щоденний прийом 12 грам добавки инозитола протягом 4 тижнів покращує симптоми у людей з депресією (10).
Навпаки, подальші дослідження не змогли продемонструвати істотних переваг (11).
в цілому, поки ще недостатньо доказів того, чи впливає инозитол на депресію.
Біполярний розлад
Як і в разі інших психічних захворювань і станів, дослідження впливу инозитола на біполярні розлади обмежені . Однак результати попередніх досліджень здаються багатообіцяючими (12, 13).
Наприклад, невелике дослідження за участю дітей з розладами біполярного спектра показало зниження симптомів манії та депресії при щоденному прийомі комбінації 3 грам омега-3 жирних кислот і до 2 грам инозитола протягом 12 тижнів (12).
Крім того, дослідження показують, що 3-6 грамів инозитола, прийнятих щодня, можуть допомогти зменшити симптоми псоріазу, викликаного літієм — ліками, часто використовуваним для лікування біполярного розладу (14, 15).
Резюме:
Хоча потрібно більше досліджень, инозитол показує потенціал в якості альтернативного варіанту лікування психічних захворювань і станів, включаючи панічний розлад , депресію і біполярний розлад.
Може зменшити симптоми синдрому полікістозних яєчників
Синдром полікістозних яєчників (СПКЯ) є станом, що викликає гормональний дисбаланс у женщ ін, що може привести до нерегулярних місячним і безпліддя. Збільшення маси тіла, високий рівень цукру в крові і небажаний рівень холестерину і тригліцеридів також пов’язані з СПКЯ (16).
Добавки инозитола можуть поліпшити симптоми СПКЯ, особливо в поєднанні з фолієвою кислотою.
Наприклад, клінічні дослідження показують, що щоденні дози инозитола і фолієвої кислоти можуть допомогти знизити рівень тригліцеридів в крові. Вони також можуть поліпшити функцію інсуліну і трохи знизити кров’яний тиск у пацієнтів з СПКЯ (17, 18, 19).
Більш того, попередні дослідження показали, що комбінація инозитола і фолієвої кислоти може сприяти овуляції у жінок з проблемами з фертильністю через СПКЯ (20, 21).
в одному дослідженні 4 грами инозитола і 400 мкг фолієвої кислоти, що приймаються щодня протягом 3 місяців, индуцировали овуляцію у 62% жінок (20).
Резюме:
Інозітол може допомогти знизити рівень тригліцеридів в крові, поліпшити функцію інсуліну, знизити кров’яний тиск і сприяти овуляції у жінок з синдромом полікістозних яєчників (СПКЯ).
Допомагає контролювати фактори ризику метаболічного синдрому
Клінічні дослідження показують, що добавки инозитола можуть бути корисні для пацієнтів з метаболічним синдромом (21, 22).
Метаболічний синдром — це група станів, які підвищують ризик розвитку хронічних їх захворювань, включаючи серцево-судинні захворювання і цукровий діабет 2 типу.
Зокрема, п’ять станів пов’язані з метаболічним синдромом (23):
- Надлишок жиру в області живота
- Високий рівень тригліцеридів в крові
- Низький рівень «хорошого» холестерину ЛПВЩ
- Високий кров’яний тиск
- Високий вміст цукру в крові
В 12-місячному клінічному дослідженні 80 жінкам з метаболічним синдромом щодня давали 2 грами инозитола. В результаті це знизило їх рівень тригліцеридів в крові в середньому на 34% і загальний рівень холестерину на 22%. Також спостерігалися поліпшення в артеріальному тиску і рівні цукру в крові (24).
Дивно, але 20% жінок, що приймають инозитол, до кінця дослідження більше не відповідали критеріям метаболічного синдрому (24).
Резюме:
Інозітол може допомогти контролювати метаболічні фактори ризику, допомагаючи знизити рівень тригліцеридів в крові, кров’яний тиск і рівень цукру в крові. Він також може покращити рівень холестерину.
Може запобігти цукровий діабет під час вагітності
Деякі жінки відчувають високий рівень цукру в крові під час вагітності. Цей стан називається гестаційним цукровим діабетом (ГСД) і викликає ускладнення у 10% вагітностей щороку (25, 26).
В дослідженнях на тварин инозитол був безпосередньо пов’язаний з функцією інсуліну — гормону, який регулює рівень цукру в крові (27, 28).
Лише в обмеженій кількості досліджень вивчалася дія инозитола на ГСД у людей. Однак деякі вважають, що комбінація 4 грам міо-інозитол і 400 мкг фолієвої кислоти може бути корисною для запобігання ГСД при щоденному застосуванні під час вагітності (29, 30, 31).
Однак необхідні додаткові дослідження, оскільки інші дослідження не показали однакових ефектів (32).
Резюме:
Інозітол може допомогти запобігти високий рівень цукру в крові під час вагітності, якщо приймати його в поєднанні з фолієвою кислотою, але для підтвердження цього ефекту необхідні додаткові дослідження.
Інші потенційні корисні властивості
Інозітол був вивчений як потенційний засіб для лікування багатьох захворювань.
Крім уже згаданих, дослідження припускає, що инозитол може бути корисний при таких захворюваннях:
- Респіраторний дистрес-синдром : інозітол, мабуть, корисний для недоношених новонароджених, так як він допомагає усувати проблеми з ди ханіем через слаборозвинених легенів (33).
- Цукровий діабет 2 типу : Попереднє дослідження припускає, що инозитол і фолієва кислота, що приймаються щодня протягом 6 місяців, можуть допомогти контролювати рівень цукру в крові у людей з цукровим діабетом 2 типу (34).
- Обсесивно-компульсивний розлад (ОКР) : Невелике дослідження показує, що 18 грам инозитола, прийнятого щодня протягом 6 тижнів, можуть зменшувати симптоми ДКР (35).
Резюме:
Інозітол є потенційним варіантом лікування недоношених дітей з респіраторним дистрес-синдромом . Він може також допомогти контролювати рівень цукру в крові у людей з цукровим діабетом 2 типу і може зменшити симптоми обсесивно-компульсивного розладу.
Побічні ефекти і взаємодії
Добавки инозитола, як видається, добре переносяться більшістю людей.
Однак повідомлялося про слабовираженних побічні ефекти при дозах в 12 грам в день або більше. До них відносяться нудота, гази, проблеми зі сном, головний біль, запаморочення і втома (36).
Вагітні жінки в дослідженнях щодня брали до 4 грамів инозитола без будь-яких побічних ефектів, хоча потрібно більше досліджень, щоб робити остаточні висновки (37, 38).
Також недостатньо досліджень для визначення безпеки харчових добавок при грудному вигодовуванні. Однак грудне молоко, мабуть, природним чином багато інозитол (39).
Крім того, неясно, чи безпечні добавки инозитола для довгострокового використання. У більшості досліджень добавки инозитола приймалися тільки рік або менше.
Як і у випадку з будь-якою добавкою, перш ніж приймати інозитол поговоріть з лікарем.
Резюме:
Добавки инозитола пов’язані з нечисленними слабко виражені побічними ефектами. Необхідно провести додаткові дослідження, щоб визначити його безпеку в відношення організмів вагітних і годуючих жінок, а також довгострокового використання.
Рекомендовані дозування
Існують дві основні форми инозитола, використовувані в добавках: міо -інозітол (MYO) і D-хиро-інозитол (DCI).
Хоча немає офіційного консенсусу щодо найбільш ефективного типу і дозуванні, в дослідженнях виявилися ефективними:
- При психічних розладах : 12-18 грамів MYO один раз в день протягом 4-6 тижнів (8, 9, 10, 13).
- При синдромі полікістозних яєчників : 1,2 грама DCI один раз в день або 2 грами MYO і 200 мкг фолієвої кислоти два рази на день протягом 6 місяців (17, 20).
- При метаболічному синдромі : 2 грами MYO два рази в день протягом одного року (23).
- Для контролю рівня цукру в крові при гестаційному цукровому діабеті : 2 грами MYO і 400 мкг фолієвої кислоти два рази на день під час вагітності (29, 30, 31).
- Для контролю цукру в крові при цукровому діабеті 2 типу : 1 грам DCI і 400 мкг фолієвої кислоти один раз в день протягом 6 місяців (34).
Хоча ці дози инозитола, мабуть, корисні при певних захворюваннях в короткостроковій перспективі, необхідні додаткові дослідження, щоб визначити, чи є вони безпечними і ефективними протягом більш тривалих періодів часу.
Резюме:
Офіційного згоди щодо рекомендованих доз инозитола не існує. Дозування і тип добавки инозитола варіюються в залежності від захворювання.
Підіб’ємо підсумок
- Дослідження показують, що инозитол може допомогти людям з психічними розладами та метаболічними захворюваннями, такими як панічний розлад, депресія, біполярні розлади, синдром полікістозних яєчників, метаболічний синдром і цукровий діабет.
- Здається, що він безпечний для більшості людей і викликає незначна кількість слабовираженних побічних ефектів при добових дозах до 18 грамів.
- Хоча ваш раціон, ймовірно, містить невелику кількість инозитола, прийом добавок може виявитися корисним для деяких людей.
- Завжди в першу чергу обговорюйте використання добавок з вашим лікарем.