Лікувальні засоби

Марганець: корисні властивості, дозування і джерела, побічні ефекти

У той час як ваше тіло зберігає до 20 мг марганцю в нирках, печінці, підшлунковій залозі і кістках, вам також потрібно отримувати його з продуктів харчування.

Марганець вважається важливим живильною речовиною, яке міститься у великих кількостях в насінні і цільних зернах, а також в менших кількостях в бобових, горіхах, листових зелених овочах і чаї.

Ось 10 доведених наукою корисних властивостей марганцю.

src=»https://kedr.org.ua/wp-content/uploads/2021/06/1623921438_Marganec-poleznye-svoiystva-dozirovka-i-istochniki-pobochnye-effekty.jpg» title=»Марганець: корисні властивості, дозування і джерела, побічні ефекти» alt=»Марганець: корисні властивості, дозування і джерела, побічні ефекти» width=»768″ height=»509″ />

1. Може поліпшити здоров’я кісток у поєднанні з іншими поживними речовинами

Марганець необхідний для здоров’я кісток, включаючи розвиток і підтримку кісток.

В поєднанні з такими поживними речовинами, як кальцій, цинк і мідь , марганець підтримує мінеральну щільність кісткової тканини. Це особливо важливо для людей похилого віку.

Дослідження показали, що близько 50% жінок в постменопаузі і 25% чоловіків у віці 50 років і старше будуть страждати від переломів кісток, пов’язаних з остеопорозом (1).

Дослідження показують, що прийом марганцю з кальцієм, цинком і міддю може допомогти зменшити втрату кісткової тканини хребта у літніх жінок (2).

Крім того, однорічна дослідження за участю жінок зі слабкими кістками показало, що прийом добавок з цими поживними речовинами, а також вітаміном D, магнієм і бором може поліпшити кісткову масу (3).

Однак інші дослідження показують, що добавки, що містять тільки кальцій і вітамін D, надають схожі ефекти. Таким чином, роль марганцю в здоров’я кісток все ще досліджується (4, 5).

Резюме:

Марганець може грати позитивну роль у здоров’ї кісток, працюючи спільно з іншими вітамінами і мінералами, поліпшуючи щільність мінеральних речовин в кістках.

2. Сильні антиоксидантні властивості можуть знизити ризик захворювань

Марганець є частиною антиоксидантного ферменту супероксиддисмутази (СОД), який, можливо, є одним з найважливіших антиоксидантів у вашому організмі (6).

Антиоксиданти допомагають захистити від вільних радикалів, які є молекулами, здатними викликати пошкодження клітин у вашому організмі. Вважається, що вільні радикали сприяють старінню, серцево-судинних захворювань і деяких ракових захворювань (7).

СОД особливо допомагає боротися з негативними ефектами вільних радикалів, перетворюючи супероксид (один з найнебезпечніших вільних радикалів) в більш дрібні молекули, які не зашкодять ваші клітини (8).

в одному дослідженні за участю 42 чоловіків дослідники прийшли до висновку, що низький рівень СОД і низький загальний антиоксидантний статус можуть відігравати велику роль в ризик розвитку серцево-судинних захворювань, ніж загальний рівень холестерину або тригліцеридів (9).

Інше дослідження показало, що СОД менш активний у людей з ревматоїдним артритом в порівнянні з людьми без цього захворювання (10).

Тому дослідники припустили, що належне споживання антиоксидантних поживних речовин може зменшити утворення вільних радикалів і поліпшити антиоксидантний статус у пацієнтів із захворюванням (10).

Оскільки марганець відіграє роль в активності СОД, споживання мінералу може допомогти знизити ризик захворювання (11, 12).

Резюме:

Марганець відіграє важливу роль у формуванні та функціонуванні антиоксиданту супероксиддисмутази (СОД), який може допомогти зменшити пошкодження ваших клітин.

3. Допомагає зменшити запалення, особливо в поєднанні з глюкозаміном і хондроїтином

Завдяки своїй ролі в якості частини потужного антиоксидантна супероксиддисмутази (СОД), марганець може зменшити запалення.

Дослідження показують, що СОД потенційно корисний як терапевтичний засіб для лікування запальних захворювань (13).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  7 Ознак і симптомів передозування цинком

Докази підтверджують, що поєднання марганцю з глюкозаміном і хондроїтином може зменшити біль при остеоартрозі.

Остеоартроз вважається захворюванням суглобів, що призводить до втрати хрящової тканини і болю в суглобах. Синовит, який являє собою запалення мембрани всередині суглобів, є критичною особливістю остеоартрозу (14).

В одному дослідженні за участю 93 осіб з остеоартрозом 52% з них повідомили про поліпшення симптомів через 4 і 6 місяців після прийому марганцю , глюкозаміну та хондроїтину (15).

Однак, здається, що тільки люди з незначним остеоартроз отримують користь від добавки. Люди з важкою формою захворювання не повідомляли про такому ж поліпшення стану (15).

Ще одне 16-тижневе дослідження за участю чоловіків з хронічним болем і дегенеративними захворюваннями суглобів показало, що прийом добавки допоміг зменшити запалення, особливо в колінах (16).

Резюме:

мабуть, марганець може сприяти зменшенню запалення і болю, пов’язаного з запальними захворюваннями.

4. Грає роль в регулюванні рівня цукру в крові

Марганець, схоже, грає певну роль в регулюванні рівня цукру в крові.

У деяких видів тварин дефіцит марганцю може призводити до непереносимості глюкози, подібною з цукровим діабетом. Однак результати досліджень на людині неоднозначні.

Численні дослідження показали, що у людей з цукровим діабетом рівні марганцю нижче (17, 18).

Дослідники все ще намагаються визначити, чи сприяє низький рівень марганцю розвитку цукрового діабету, або діабет призводить до зниження рівня марганцю.

Крім того, марганець сильно концентрується в підшлунковій залозі. Він бере участь у виробництві інсуліну — гормону, що видаляє цукор з вашої крові. Таким чином, марганець може сприяти належній секреції інсуліну і допомагає стабілізувати рівень цукру в крові (19, 20).

Інші дослідження показали, що люди з цукровим діабетом мають більш низькі рівні антиоксидантного ферменту марганцевої супероксиддисмутази (Mn-СОД ), що додатково пов’язує низький рівень марганцю в крові з проблемами з цукром в крові (21).

Резюме:

у марганцю є безліч функцій, які можуть допомогти регулювати рівень цукру в крові в вашому організмі. Низький рівень цього мікроелемента може негативно вплинути на контроль цукру в крові.

5. Пов’язаний з більш низькими показниками епілептичних припадків

Інсульт є основною причиною епілепсії у дорослих старше 35 років. Він викликається зменшенням кровотоку в вашому мозку (22).

Марганець — відомий судинорозширювальний агент, який допомагає розширити кровоносні судини, сприяючи ефективному перенесенню крові в тканини, такі як мозок. Адекватні рівні марганцю в вашому організмі можуть допомогти збільшити кровотік і знизити ризик деяких станів, таких як інсульт.

Крім того, частина міститься в організмі марганцю знаходиться в мозку. Кілька досліджень показують, що рівні марганцю можуть бути нижче у осіб з судорожними розладами (23).

Проте неясно, зменшують чи напади рівень марганцю в вашому організмі, або низький його рівень робить людей більш схильними до розвитку нападів (24).

Резюме:

Низькі рівні марганцю в організмі, мабуть, пов’язані з підвищеним ризиком епілептичних припадків, хоча зв’язок між мікроелементом і припадками ще не повністю зрозуміла.

6. Грає роль в метаболізмі поживних речовин

Марганець допомагає активувати багато ферментів у метаболізмі і грає роль в різних хімічних процесах в вашому організмі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Ягоди бузини чорної: лікувальні властивості і протипоказання

Він допомагає при перетравленні і утилізації білків і амінокислот, а також метаболізмі холестерину і вуглеводів (25).

Марганець допомагає вашому організму використовувати ряд вітамінів, таких як холін, тіамін і вітаміни C і E, і забезпечує правильну функцію печінки.

Крім того , він працює як кофактор або помічник в розвитку, репродукції, виробництві енергії, імунній відповіді і регуляції активності мозку (25).

Резюме:

Марганець відіграє життєво важливу роль в метаболізмі поживних речовин, виступаючи в якості кофактора в різних хімічних процесах в вашому організмі.

7. Може зменшити симптоми ПМС в поєднанні з кальцієм

Багато жінок страждають від різних симптомів в певний час в їх менструального циклу. Вони можуть відчувати тривогу, спазми, біль, перепади настрою і навіть депресію.

Ранні дослідження показують, що прийом комбінації марганцю і кальцію може допомогти поліпшити симптоми передменструального синдрому (ПМС).

Одне невелике дослідження, в якому брали участь 10 жінок, показало, що у жінок з низьким рівнем марганцю рівень болю і симптоми, пов’язані з настроєм, під час предменструаціі не залежали від кількості кальцію (26).

Однак результати непереконливі в щодо того, чи пов’язаний цей ефект з марганцем, кальцієм або їх комбінацією.

Резюме:

В поєднанні з кальцієм марганець може діяти як натуральний засіб для зменшення симптомів ПМС.

8. Може захистити ваш мозок від вільних радикалів і поліпшити функцію мозку

Марганець необхідний для здорової функції мозку і часто використовується для лікування певних нервових розладів.

Це пов’язано з його антиоксидантними властивостями, особливо в зв’язку з його роллю в функції потужного антиоксиданту супероксиддисмутази (СОД), здатного захистити від вільних радикалів, які в іншому випадку могли б зашкодити клітини мозку в нейронних шляху.

Крім того, марганець може зв’язуватися з нейромедиаторами і стимулювати більш швидке або більш ефективне рух електричних імпульсів по всьому тілу. В результаті функція мозку може бути поліпшена (27).

Хоча для функціонування вашого мозку необхідні адекватні рівні марганцю, важливо відзначити, що занадто велика кількість цього мінералу може чинити негативний вплив на мозок.

Ви можете отримати занадто багато марганцю, споживаючи більше, ніж допустимий верхня межа споживання в 11 мг в день, або надмірно вдихаючи його з навколишнього середовища. Це може привести до симптомів хвороби Паркінсона, таким як тремор (28, 29, 30).

Резюме:

Марганець може допомогти мозку краще функціонувати, захищаючи цей орган від пошкоджень, викликаних вільними радикалами, і за рахунок поліпшення когнітивної функції.

9. Сприяє гарному здоров’ю щитовидної залози

Марганець є важливим кофактором для різних ферментів, що означає, що він допомагає цим ферментам функціонувати і правильно працювати у вашому організмі.

Він також грає роль у виробництві тироксину.

Тироксин є життєво важливим гормоном, вкрай необхідним для нормальної функції вашої щитовидної залози, яка допомагає підтримувати правильний апетит, метаболізм, вага і ефективність органів (31).

В результаті дефіцит марганцю може викликати гіпотиреоз або сприяти його розвитку, що може привести до збільшення маси тіла і дисбалансу гормонів (31).

Резюме:

Марганець необхідний для виробництва тироксину і належного здоров’я, і ​​функціонування щитовидної залози.

10. Може допомогти в загоєнні ран, граючи роль у виробництві колагену

Мікроелементи, такі як марганець, важливі в процесі загоєння ран.

Лікування ран вимагає збільшення виробництва колагену.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Чай з пелюсток троянд: корисні властивості, як приготувати

Марганець необхідний для продукування амінокислоти проліну, яка необхідна для утворення колагену і загоєння ран в клітинах шкіри людини.

Ранні дослідження показують, що нанесення марганцю, кальцію і цинку на хронічні рани протягом 12 тижнів може поліпшити загоєння (32).

Проте перш ніж робити які-небудь висновки потрібно більше досліджень про вплив марганцю на загоєння ран.

Резюме:

Марганець може допомогти в загоєнні ран, так як грає роль в утворенні колагену в клітинах шкіри, але необхідні додаткові дослідження.

Дозування і джерела

Хоча для марганцю немає рекомендованої добової дози, що рекомендується адекватний рівень споживання (АУП) становить 1,8-2,3 мг в день. АУП для дітей відрізняється в залежності від віку (30).

Допустимий верхня межа споживання становить 11 мг в день для дорослих 19 років і старше. Як і цинк, мідь, селен і залізо, марганець вважається важким металом, і надмірне його споживання може бути небезпечним.

Марганець використовується терапевтично для усунення дефіциту і балансу цинку і міді. Він зазвичай приймається перорально, але може бути призначений внутрішньовенно для людей з явним дефіцитом.

Марганець містять багато продуктів. Його можна знайти в найбільших концентраціях в насінні і цільних зернах, а також в менших кількостях в бобових, горіхах, листових зелених овочах і чаї.

Резюме:

Адекватне споживання марганцю важливо для загального здоров’я, але не рекомендується приймати більше, ніж необхідно, оскільки він вважається важким металом, а надмірне споживання може виявитися небезпечним.

Побічні ефекти і потенційну шкоду

мабуть, дорослим досить безпечно споживати до 11 мг марганцю в день (30).

Безпечне кількість для підлітків 19 років або молодше становить 9 мг в день або менше.

організм здорової людини з функціонуючою печінкою і нирками здатний виводити з організму надходить в надмірній кількості марганець. Проте люди з захворюваннями печінки або нирок повинні бути обережні.

Більш того, дослідження показали, що люди з залізодефіцитною анемією, можуть засвоювати більше марганцю. Тому люди з цим станом повинні стежити за споживанням мінералу (33).

Крім того, споживання надлишкової кількості марганцю шляхом вдихання, яке може статися при зварюванні, створює ризики для здоров’я. В цьому випадку марганець обходить нормальні захисні механізми організму (29, 34, 35).

Накопичення може привести до пошкодження легенів, печінки, нирок і центральної нервової системи.

Тривала дія може викликати симптоми хвороби Паркінсона, такі як тремор, сповільненість рухів, скутість м’язів і погане рівновагу — це називається отруєння марганцем (28).

Більшість людей, які споживають марганець з їжі, що не повинні турбуватися про надмірне споживання.

Резюме:

У той час як марганець безпечний в достатніх кількостях, люди із залізодефіцитною анемією і захворюванням печінки або нирок, а також ті, хто вдихають цей мінерал, повинні бути обережні.

Підіб’ємо підсумок

  • Без адекватного отримання марганцю з їжею багато хімічні процеси у вашому організмі можуть функціонувати неправильно.
  • Мінерал грає безліч ролей, наприклад, він допомагає метаболізму, допомагає регулювати рівень цукру в крові, сприяє зменшенню запалення, зменшує передменструальні спазми і багато іншого.
  • Щоб отримати найбільшу користь для здоров’я, обов’язково вживайте різноманітні продукти, багаті марганцем, такі як цілісні зерна і насіння. Якщо ви розглядаєте прийом добавок, спочатку поговоріть зі своїм лікарем.

Читайте також

Що таке поліфеноли? Їх властивості і в яких продуктах містяться

elena elena

Добавки капсаїцину: застосування, властивості, побічні ефекти

elena elena

6 кращих протеїнів для набору м’язової маси для чоловіків

elena elena

Трансглютаміназа (м’ясний клей): що це таке і чи безпечна вона

elena elena

Траметес різнокольоровий: лікувальні властивості і побічні ефекти

elena elena

Інозітол: користь і шкода, дозування

elena elena

Червоний дріжджовий рис: користь, побічні ефекти, дозування

elena elena

9 Самих корисних лікарських рослин: доведено наукою

elena elena

Золотарник: лікувальні властивості і протипоказання

elena elena

Залишити коментар