Кунжутне масло виготовляється з сирих, віджатих насіння кунжуту і використовується в кулінарії, медицині і косметичних цілях (1).
В цій статті перераховані 10 науково доведених корисних властивостей кунжутного масла , а також протипоказання до застосування і як його приймати.
Корисні властивості кунжутного масла
Кунжутне масло має ряд доведених корисних властивостей. Ось чому корисно масло кунжуту для організму людини.
1. Багато антиоксидантами
Кунжутне масло містить сезамол і сезамінол — два антиоксиданти, які можуть чинити сильний вплив на ваше здоров’я (2).
Антиоксиданти — це речовини, які допомагають зменшити пошкодження клітин, викликане вільними радикалами. Накопичення вільних радикалів в ваших клітинах може призвести до запалення і хвороб (3).
одномісячного дослідження на щурах показало, що прийом добавок кунжутного масла захищає від пошкодження клітин серця (4).
У тому ж дослідженні у щурів, які щодня отримували приблизно 5 або 10 мл кунжутного масла на кг маси тіла збільшилася антиоксидантна активність (4).
Кунжутне масло може надавати аналогічне вплив при зовнішньому застосуванні. Одне дослідження на щурах показало, що воно може зменшити пошкодження клітин шляхом пригнічення таких з’єднань, як ксантиноксидаза і оксид азоту, які виробляють вільні радикали (5).
Резюме:
Кунжутне масло багате антиоксидантами, які можуть значною мірою допомогти вашому здоров’ю.
2. Має сильні протизапальні властивості
Хронічне запалення може бути шкідливим і призводити до хвороби, тому важливо максимально обмежити його (6).
Традиційна тайванська медицина вже давно використовує кунжутне масло в зв’язку з його протизапальними властивостями, застосовуючи його для лікування запалення суглобів, зубного болю і подряпин (7).
Зовсім недавно дослідження на тваринах і в пробірках показали, що кунжутне масло може зменшити запалення, що може бути одним з його основних корисних властивостей.
Наприклад, дослідження в пробірці показали, що кунжутне масло зменшує запальні маркери, такі як виробництво оксиду азоту (1, 7, 8).
Проте необхідні додаткові дослідження на людях.
Резюме:
Дослідження на тваринах і в пробірці показують, що кунжутне масло може зменшити запалення. Проте необхідні додаткові дослідження на людях.
3. Корисно для вашого серця
Достовірні дослідження показують, що дієта, багата ненасиченими жирами, корисна для здоров’я серця (9, 10).
Кунжутне масло містить 82% ненасичених жирних кислот (11 ).
зокрема, воно багате омега-6 жирними кислотами. Омега-6 жирні кислоти — це тип поліненасичених жирів, який необхідний для вашої дієти і грає важливу роль в профілактиці серцево-судинних захворювань (12).
Дослідження на щурах показують, що кунжутне масло може допомогти запобігти хворобам серця і навіть уповільнити утворення холестеринових бляшок в артеріях (1).
насправді, воно може знизити рівень холестерину при використанні замість масел з високим вмістом насичених жирів.
1-місячне дослідження з участю 48 дорослих показало, що у тих, хто щодня вживав 4 столові ложки (59 мл) кунжутного масла, зазначалося більше зниження рівня ЛПНЩ (поганого) холестерину і тригліцеридів у порівнянні з тими, хто вживав оливкова олія (13).
Резюме:
Кунжутне масло — це корисне масло, багате на мононенасичені жири, яке може знизити фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань.
4. Може допомогти контролювати рівень цукру в крові
Кунжутне масло може підтримувати здорову регуляцію цукру в крові, що особливо важливо для людей з цукровим діабетом.
Одне дослідження показало, що додавання кунжутного масла в їжу щурів з діабетом протягом 42 днів призводило до значного зниження рівня цукру в крові в порівнянні з щурами, яких не годували маслом (14).
Кунжутне масло може навіть грати роль в довгостроковій регуляції рівня цукру в крові.
Дослідження за участю 46 дорослих з цукровим діабетом 2 типу показало, що прийом кунжутного масла протягом 90 днів значно знижує рівень цукру в крові натще і гемоглобіну A1c (HbA1c) в порівнянні з групою, що одержувала плацебо. Рівні HbA1c є показником довгострокового контролю рівня цукру в крові (15).
Резюме:
Вживання кунжутного масла може допомогти регулювати рівень цукру в крові — особливо це стосується людей з цукровим діабетом.
5. Може допомогти в лікуванні артриту
Остеоартроз вражає майже 15% населення і є частою причиною болів в суглобах (16).
Кілька досліджень на гризунах пов’язують кунжутне масло з поліпшеннями при артриті (17 , 18, 19, 20).
в одному з 28-денних досліджень вчені давали масло щурам в дозах 1 мл на кг маси тіла на добу. Щури відчували зниження маркерів окисного стресу і симптомів артриту, таких як біль в суглобах (16).
Хоча дослідження на тваринах показали, що кунжутне масло може полегшити артрит, необхідні дослідження на людях.
Резюме:
Кунжутне масло може полегшити симптоми артриту, але в даний час дослідження обмежуються дослідженнями на тварин.
6. Може допомогти залікувати рани і опіки
Хоча кунжутне масло можна вживати з метою отримання користі для здоров’я, його також можна застосовувати зовнішньо при ранах і опіках.
Озон — це природний газ, який можна використовувати з медичної точки зору. Вперше його почали використовувати в медичних цілях у 1914 році, коли він використовувався для лікування інфекцій під час Першої світової війни. Масла з доданим до них озоном — відомі як озоновані масла — використовуються зовнішньо для лікування різних шкірних захворювань (21).
В одному дослідженні на щурах зовнішнє використання озонованого кунжутного масла в лікувальних цілях було пов’язано з більш високим рівнем колагену в рановий тканини. Колаген є структурним білком, необхідним для загоєння ран (21).
Інші дослідження показали, що лікування кунжутним маслом скорочувало час загоєння опіків і ран у мишей, хоча людські дослідження в цій області відсутні (22, 23).
Здатність масла прискорювати загоєння ран і опіків, ймовірно, можна пояснити його антиоксидантні та протизапальні властивості (24).
Резюме:
Кунжутне масло — це натуральний продукт, який може допомогти загоєнню ран і опіків. Проте дослідження обмежуються дослідженнями на гризунах, і необхідні додаткові дослідження на людях.
7. Може захищати від ультрафіолетових променів
Деякі дослідження показують, що кунжутне масло може захистити від дії ультрафіолетових променів, які можуть завдати шкоди вашій шкірі. Цей ефект, ймовірно, в значній мірі обумовлений високим вмістом антиоксидантів (25).
Фактично він має здатність протистояти 30% ультрафіолетових променів, в той час як багато інших масла, такі як кокосове, арахісове і оливкова олія, можуть стримувати тільки 20% (25).
Деякі джерела стверджують, що це масло може бути хорошим природним сонцезахисним засобом і має природний SPF. Проте дослідження його ефективності щодо захисту від сильних сонячних променів обмежені, тому найкраще використовувати сонцезахисний крем.
Резюме:
У той час як кунжутне масло може мати деяку здатність відображати ультрафіолетові промені, існує обмежена кількість доказів на підтримку його ефективності. Все ще краще використовувати сонцезахисний крем.
8-10. Інша потенційна користь
Хоча дослідження обмежені, деякі дані свідчать про те, що кунжутне масло може також володіти такими корисними властивостями:
- Може поліпшити якість сну . Одне дослідження показало, що нанесення кунжутного масла на лоб 20 учасників протягом семи 30-хвилинних сеансів протягом 2-тижневого періоду поліпшило якість сну і якість життя в порівнянні з лікуванням плацебо (26).
- Зовнішнє застосування може полегшити біль . Деякі дослідження показали, що масаж з кунжутним маслом може допомогти зменшити біль в руках і ногах (7, 27).
- Може поліпшити здоров’я волосся . З’єднання в цьому маслі можуть збільшити блиск і силу волосся. Восьмитижневої дослідження показало, що щоденний прийом добавок, що складаються з сезамін і вітаміну E, покращує міцність і блиск волосся (28).
Резюме:
Кунжутне масло може поліпшити сон, поліпшити здоров’я волосся і полегшити біль при зовнішньому застосуванні, хоча необхідні більш великі дослідження.
Потенційна шкода і протипоказання
Кунжутне масло, як правило, безпечно при прийомі всередину в звичайних кількостях.
Воно можливо безпечно при короткочасному введенні в шлунок через ніс або при використанні в якості назального спрея. Спеціальний назальний спрей (Nozoil), що містить кунжутне масло, безпечно використовувався до 20 днів.
Недостатньо інформації, щоб дізнатися, чи безпечно це масло для лікування інших захворювань.
Особливі запобіжні заходи та попередження:
- Вагітність і годування груддю : кунжутне масло зазвичай безпечно при прийомі всередину в кількостях, які зазвичай містяться в їжі. Що стосується безпеки прийому кунжутного масла в лікарських кількостях під час вагітності або годування груддю, інформації недостатньо. Щоб уникнути ускладнень уникайте використання цього масла в лікувальних цілях.
- Діти : кунжутне масло зазвичай безпечно при прийомі всередину в кількостях, які зазвичай містяться в їжі. Воно, як правило, безпечно якщо приймати його всередину короткочасно. Прийом 5 мл кунжутного масла перед сном протягом 3 днів безпечний.
- Цукровий діабет : це масло може вплинути на рівень цукру в крові. Теоретично, воно може вплинути на контроль рівня цукру в крові у людей з цукровим діабетом.
- Низький кров’яний тиск : кунжутне масло може знизити кров’яний тиск. Теоретично, воно може знизити артеріальний тиск у людей, які вже мають низький кров’яний тиск.
- Хірургія : це масло може вплинути на рівень цукру в крові. Теоретично, воно може заважати контролю рівня цукру в крові під час і після операції. Якщо у вас запланована операція, припиніть використання цього масла в якості ліків принаймні за 2 тижні до операції.
Як приймати кунжутне масло
Кунжутне масло можна приймати, включивши в раціон харчування. Воно є популярним інгредієнтом в азіатській і близькосхідної кухні.
Існує кілька різновидів цього масла, кожне з яких має трохи різні смак і аромат.
Нерафінована кунжутне масло має світлий колір, володіє горіховим смаком і найкраще використовується при приготуванні при низькій або середній температурі. Рафінована кунжутне масло, яке сильніше оброблено, має нейтральний смак і найкраще підходить для смаження.
Смажене кунжутне масло має глибокий коричневий колір і тонкий смак, що робить його найбільш підходящим для заправок і маринадів.
Ось прості страви, в які можна включити це масло:
- рагу
- кунжутове локшина
- маринади для м’яса або риби
- вінегрети
- соуси
Ви можете знайти кунжутне масло в вашому місцевому продуктовому магазині або купити його онлайн.
Відповідна доза кунжутного масла залежить від декількох факторів, таких як вік людини, стан здоров’я і ряд інших умов.
В даний час недостатньо наукової інформації, щоб визначити відповідний діапазон доз кунжутного масла для дітей і дорослих. Майте на увазі, що натуральні продукти не завжди обов’язково безпечні, і дозування можуть бути важливі.
Обов’язково дотримуйтеся відповідних вказівок на етикетках продуктів і проконсультуйтеся з вашим фармацевтом або лікарем, або іншим медичним працівником перед його використанням.
Резюме:
Багато рецептів вимагають використання кунжутного масла, і різні типи цього масла можуть бути використані для різних потреб приготування.
Підіб’ємо підсумок
- Кунжутне масло — це смачний і корисний жир, який можна додати в свій раціон.
- Завдяки вмісту антиоксидантів і протизапальним властивостям, воно може принести користь здоров’ю серця, суглобів, шкіри і волосся. Однак для вивчення цих потенційних корисних ефектів необхідні додаткові дослідження на людях.
- Ви можете скористатися потенційними корисними властивостями кунжутного масла, додавши його в рецепти і вживаючи в якості частини збалансованого раціону харчування.