Лікувальні засоби

Чи допомагає глюкозамін? Користь, дозування, побічні ефекти

Чи допомагає глюкозамін? Користь, дозування, побічні ефекти

Що таке глюкозамін?


Глюкозамін є природне з’єднання, яке хімічно класифікується як аміносахаридом (1).

він служить в якості будівельного блоку для різних функціональних молекул в вашому тілі, але в першу чергу загальновизнаний як корисний засіб для розвитку і підтримки хрящів в ваших суглобах (1).

Глюкозамін також міститься в організмах деяких тварин та інших нелюдських тканинах, включаючи раковини молюсків, кістки тварин і гриби. Препарати глюкозаміну часто виробляються з цих природних джерел (2).

Глюкозамін часто використовується для лікування і профілактики захворювань суглобів, таких як остеоартрит. Його можна приймати перорально або наносити зовнішньо у формі крему або масла (2).

Резюме:

Глюкозамін є хімічна сполука, яка природним чином присутній в тканинах людини і тварин. У людей він допомагає формувати хрящову тканину і зазвичай використовується в якості харчової добавки для лікування захворювань суглобів, таких як остеоартрит.

Може зменшити запалення

Глюкозамін часто застосовується для лікування симптомів різних запальних захворювань .

Хоча механізми роботи глюкозаміну як і раніше погано розуміються, він, мабуть, легко зменшує запалення.

Одне дослідження в пробірках продемонструвало значне протизапальну дію, коли глюкозамін застосовували до клітин, які беруть участь у формуванні кістки (3).

Більшість досліджень глюкозаміну включає одночасний його прийом з хондроїтином — з’єднанням, подібному глюкозамину, яке також бере участь в утворенні і підтримці здорового хряща в вашому організмі (4).

Дослідження, проведене за участю більш ніж 200 осіб, зв’язало прийом препаратів глюкозаміну з 28% і 24% зменшенням двох специфічних біохімічних маркерів запалення: CRP і PGE. Однак ці результати не були статистично значущими (5).

Варто відзначити, що в тому ж дослідженні було виявлено 36% зниження цих запальних маркерів у людей, які приймають хондроитин. Цей результат був, по суті, значним (5).

Інші дослідження підтримують ці результати. Майте на увазі, що багато учасників, які беруть хондроитин, також повідомляють про одночасному прийомі глюкозаміну. ​​

Таким чином, залишається неясним, чи приводить до таких результатів тільки хондроитин або комбінація прийнятих разом добавок (5).

в кінцевому рахунку, потрібно більше досліджень про роль глюкозаміну в зниженні запальних маркерів у вашому організмі.

Резюме:

Механізм дії глюкозаміну при лікуванні захворювань, не зовсім зрозумілий, але деякі дослідження показують, що він може зменшити запалення — особливо при використанні разом з добавками хондроитина.

Підтримує здоров’я суглобів

Глюкозамін присутній природним чином в вашому організмі . Одна з його головних ролей — підтримувати здоровий розвиток тканин між вашими суглобами (1).

Суглобовий хрящ являє собою тип гладкою білої тканини, яка покриває кінці ваших кісток, де вони зустрічаються, утворюючи суглоби.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Чим корисний кістковий мозок? Користь і склад

Така тканина (поряд зі мастильної рідиною під назвою синовіальна рідина) дозволяє кісткам вільно рухатися один за одним, зводячи до мінімуму тертя та забезпечуючи безболісне рух в ваших суглобах.

Глюкозамін допомагає сформувати кілька хімічних сполук, що беруть участь в освіті суглобового хряща і синовіальної рідини.

Деякі дослідження показують, що добавки глюкозаміну можуть захистити суглобовий тканину, запобігаючи руйнуванню хряща.

в одному невеликому дослідженні, проведеному за участю 41 велосипедиста, було встановлено, що щоденний прийом глюкозаміну в дозі до 3 грамів знижує деградацію колагену в колінах на 27% в порівнянні з 8% в групі плацебо (6).

Ще одне невелике дослідження показало значно зменшене співвідношення маркерів розпаду колагену з маркерами синтезу колагену в суглобах футболістів, щодня отримували 3 г глюкозаміну протягом тримісячного періоду (7).

Ці результати свідчать про захисному дії глюкозаміну в відношення суглобів. Однак потрібно більше досліджень.

Резюме:

Глюкозамін бере участь у розвитку тканин, необхідних для правильної функції суглобів. Хоча необхідні додаткові дослідження, деякі дослідження показують, що добавки глюкозаміну можуть захистити ваші суглоби від ушкоджень.

Часто використовується для лікування захворювань кісток і суглобів

Добавки глюкозаміну часто приймаються для лікування різних захворювань кісток і суглобів.

Ця молекула була спеціально вивчена в відношення її потенціалу в лікуванні симптомів і запобігання прогресування остеоартриту, ревматоїдного артриту і остеопорозу.

Численні дослідження показують, що щоденний прийом добавок глюкозаміну сульфату може сприяти ефективному довгостроковому лікування остеоартриту, забезпечуючи значне зменшення болю і загальне уповільнення прогресування захворювання (8, 9, 10, 11).

В деяких дослідженнях у мишей, які отримували різні форми глюкозаміну було виявлено суттєве зменшення маркерів ревматоїдного артриту (РА) (12, 13).

Навпаки, одне дослідження на людях не показало серйозних змін в прогресії РА при застосуванні глюкозаміну. Однак учасники дослідження повідомили про значне поліпшення контролю симптомів (14).

Деякі ранні дослідження на мишах з остеопорозом також показують потенціал прийому добавок глюкозаміну з метою підвищення міцності кістки (15).

Хоча ці результати обнадіюють, для розуміння механізмів і найкращих застосувань глюкозаміну при захворюваннях суглобів і кісток необхідно провести більше досліджень на людях.

Резюме:

Хоча глюкозамін часто використовується для лікування різних захворювань кісток і суглобів, потрібно більше досліджень його ефектів.

Інші види застосування глюкозаміну

Хоча люди використовують глюкозамін для лікування широкого спектру хронічних запальних захворювань, наукові дані для підтримки такого застосування цього засобу обмежені.

Інтерстиціальний цистит

Глюкозамін широко просувається як засіб для лікування інтерстиціального циститу (ВЦ) — захворювання, пов’язаного з д ефіцітом глікозаміноглікану.

Оскільки глюкозамін є попередником цього з’єднання, теоретично передбачається, що добавки глюкозаміну можуть допомогти контролювати ІЦ (16).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Полуниця: користь і шкода для здоров'я жінки і чоловіки

На жаль, надійних наукових даних для підтримки цієї теорії не вистачає .

запальне захворювання кишечника (ВЗК)

Як інтерстиціальний цистит, запальне захворювання кишечника (ВЗК) пов’язане з дефіцитом глікозаміноглікану (16).

Дуже мало досліджень підтверджує думку про те, що глюкозамін може лікувати ВЗК. Однак дослідження на мишах з ВЗК показало, що прийом добавок глюкозаміну може зменшити запалення (17).

В кінцевому рахунку щоб зробити будь-які остаточні висновки необхідно провести додаткові дослідження.

Розсіяний склероз (РС)

Деякі джерела стверджують, що глюкозамін може бути ефективним засобом для лікування розсіяного склерозу (РС). Однак наукових даних для підтримки цих тверджень недостатньо.

В одному дослідженні оцінювався ефект використання глюкозаміну сульфату поряд з традиційною терапією реміттірующіего-рецидивуючого РС. Результати прийому глюкозаміну не показали значного впливу на показник рецидивів або прогресування захворювання (18).

Глаукома

Прийнято вважати, що глаукома піддається лікуванню за допомогою глюкозаміну. ​​

Деякі ранні дослідження показують, що глюкозаміну сульфат може сприяти здоров’ю очей завдяки зменшенню запалення і антиоксидантну ефектів у вашій сітківці (19).

Навпаки, одне невелике дослідження показало, що надмірне споживання глюкозаміну може завдати шкоди людям з глаукомою (20).

В цілому, поточні дані непереконливі.

Височно-нижньощелепний суглоб (СНЩС)

Деякі джерела стверджують, що глюкозамін є ефективним засобом для лікування скронево-нижньощелепного суглоба (СНЩС). Однак дослідження на підтримку цього твердження є недостатніми.

Одне невелике дослідження показало значне зменшення болю і запальних маркерів, а також підвищену рухливість щелеп у учасників, які отримували комбіновану добавку глюкозаміну сульфату і хондроїтину (21).

В іншому невеликому дослідженні значного короткочасного ефекту добавок глюкозаміну гідрохлориду для людей з проблемами з СНЩС, не виявлено. Однак повідомлялося про значне поліпшення довгострокового знеболювання (22).

Ці результати дослідження є багатообіцяючими, але не дають достатніх даних для того, щоб зробити будь-які остаточні висновки. Необхідні додаткові дослідження.

Резюме:

Хоча глюкозамін часто розглядається як ефективний лікарський засіб при самих різних захворюваннях, немає переконливих даних про його вплив.

чи дійсно глюкозамін допомагає?

Хоча існує маса тверджень про позитивний вплив глюкозаміну при багатьох станах здоров’я, наявні дослідження підтримують його застосування тільки у вузькому діапазоні захворювань.

В даний час найбільш переконливі докази підтверджують застосування глюкозаміну сульфату з метою тривалого лікування симптомів остеоартриту. Проте він може не завжди давати хороший результат (9).

Згідно з наявними даними, він менш ефективний в лікуванні інших захворювань або запальних станів.

Якщо ви плануєте використовувати глюкозамін, пам’ятайте про якість прийнятої вами добавки, так як це може вплинути на ефективність лікування.

В деяких країнах, дієтичні добавки дуже погано регулюються. Тому заяви і склад на упаковках можуть вводити в оману (2).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Манго: користь і шкода для організму людини

Завжди краще перевірити сторонню сертифікацію, щоб переконатися, що ви отримуєте саме те, за що платите. Виробники, які хочуть перевірити свою продукцію на чистоту третьою стороною, мають більш високі стандарти.

ConsumerLab , NSF International і US Pharmacopeia (USP) — це кілька незалежних компаній, які надають сертифікаційні послуги. Якщо ви бачите один з них логотипів на упаковці своєї добавки, вона, ймовірно, хорошої якості.

Резюме:

Більшість досліджень підтримують застосування глюкозаміну сульфату виключно для лікування симптомів остеоартриту. Він менш ефективний при інших захворюваннях.

Дозування і форми глюкозаміну

Типова доза глюкозаміну становить 1500 мг в день, яку ви можете приймати відразу або розділивши на кілька менших доз протягом дня ( 2).

Добавки глюкозаміну виробляються з природних джерел, таких як раковини молюсків або гриби, або виготовляються штучно в лабораторії.

Глюкозамін доступний в трьох формах (1):

  1. глюкозамина сульфат
  2. глюкозаміну гідрохлориду
  3. N-ацетилглюкозамин

Іноді глюкозаміну сульфат також продається в комбінації з хондроїтину сульфатом.

Більшість наукових даних вказують на найбільшу ефективність глюкозаміну сульфату або глюкозаміну гідрохлориду в поєднанні з хондроїтином.

Резюме:

Глюкозамін зазвичай приймається в дозах 1500 мг в день. З доступних форм, глюкозаміну сульфат (з або без хондроїтину) є найбільш ефективним.

Можливі ризики і побічні ефекти

Добавки глюкозаміну, ймовірно, безпечні для більшості людей. Однак існують деякі ризики.

Прийом глюкозаміну може викликати наступні можливі побічні реакції (1):

  • Нудота і блювання
  • Діарея
  • Печія
  • Біль в животі

ви не повинні приймати глюкозамін, якщо ви вагітні або годуєте грудьми через відсутність доказів, що підтверджують його безпеку.

Глюкозамін може погіршити контроль рівня цукру в крові у людей з цукровим діабетом, хоча цей ризик відносно низький. Якщо у вас діабет або ви приймаєте ліки від діабету, поговоріть з лікарем, перш ніж приймати глюкозамін (2).

Резюме:

Глюкозамін, ймовірно, безпечний для більшості людей. Повідомлялося про незначні розладах з боку шлунково-кишкового тракту. Якщо у вас цукровий діабет, глюкозамін може погіршити контроль рівня цукру в крові.

Підіб’ємо підсумок

  • Глюкозамін природним чином присутній у вашому організмі і відіграє життєво важливу роль у розвитку та підтримці здорових суглобів.
  • Хоча глюкозамін застосовується для лікування різних захворювань суглобів, кісток і запальних захворювань, таких як ВЗК, інтерстиціальний цистит і СНЩС, більшість досліджень тільки підтверджує його ефективність в відношення довгострокового контролю симптомів остеоартриту.
  • Він вважається безпечним для більшості людей в дозі 1500 мг в день, але може викликати легкі побічні ефекти.
  • Якщо ви шукаєте полегшення при остеоартриті, глюкозамін рекомендується до застосування, але обов’язково поговоріть зі своїм лікарем.

Читайте також

Куркума або куркумін: що краще приймати?

elena elena

Чи допомагають добавки колагену суглобам, шкірі та ін.?

elena elena

Коензим Q10 — дозування: Скільки приймати в день?

elena elena

О котрій годині потрібно приймати препарати магнію?

elena elena

Сульфорафан: в яких продуктах міститься, користь і шкода

elena elena

Чи можна їсти алое в сирому вигляді?

elena elena

Яка правильна дозування омега-3 для жінок і чоловіків?

elena elena

Омега-3 жирні кислоти: що це таке, їх роль, харчові джерела

elena elena

Селен: користь і шкода для організму, норма, джерела, побічні ефекти

elena elena

Залишити коментар