19.01.2018
Гормональний фон після пологів, перебудова організму
Зміна співвідношення гормонів в організмі жінки і як наслідок гормональний збій після пологів і в період виношування дитини — природний процес. Всі фізіологічні системи перебудовуються, щоб забезпечити повноцінний розвиток майбутньої дитини.
Під час вагітності співвідношення гормонів змінюється. Провідна роль належить прогестерону, естріолу, естрадіолу.
- 1 Гормональний збій після пологів — причини
- 2 Симптоми гормонального збою після пологів
- 3 відновлення місячних
- 4 Лікування гормональних порушень
- 5 Медикаментозно
- 6 Народними методами
Дев’ять місяців організм працює в посиленому режимі, відбуваються зміни на всіх рівнях — біохімічному і клітинному. Відновлення гормонального балансу після пологів вимагає часу . В період лактації високий рівень пролактину, який знижує норму естрогенів. У період годування дитини грудьми їх концентрація нижче звичайних значень.
Уникнути важкі форми гормонального збою:
При благополучному перебігу періоду післяпологового відновлення рівень гормонів стабілізується не раніше, ніж через 1-2 місяці після закінчення годування грудьми. На організм породіллі впливає безліч факторів, тому випадки збою гормонального фону не рідкість
Гормональний збій після пологів — причини
- не виробляється грудне молоко.
- неправильне харчування.
- відсутність відпочинку.
- відсутність післяпологовий активності не пов’язане з дитиною.
- стреси і переживання.
- захворювання відразу після народження дитини.
- прийом лікарських препаратів.
- вживання алкоголю .
- куріння.
- несприятлива екологічна обстановка.
Гормональний фон після пологів нормалізується повільно.
Симптоми гормонального збою після пологів
З появою в домі дитини молода мати відчуває фізичні перевантаження. Погіршення самопочуття, часта зміна настрою, скачки артеріального тиску, поява набряків, виникнення запаморочень — ознаки негативних змін в організмі.
Про гормональний збій після пологів свідчать симптоми:
- низька працездатність , часті депресії, незрозумілі спалахи агресії, зниження лібідо пов’язані з недостатнім виробленням естрогену.
- хворобливі, рясні, затяжні менструації — показник низької концентрації головного жіночого гормону естрадіолу.
- причина безсоння, поверхневого сну — недолік прогестерону.
- низька концентрація пролактину викликає порушення вироблення грудного молока.
- надлишковий зайву вагу або його зниження при нормальному харчуванні пов’язані з порушенням концентрації гормонів щитовидної залози.
Гормональний збій відбивається на зовнішньому стані жінки — випадає волосся, з’являються шкірні висипання, руйнується зубна емаль, відбувається надмірне потовиділення. При зазначених симптомів слід звернутися до лікаря, щоб не допустити ускладнень .
Для лікування тежело гормонального збою після пологів необхідна кваліфікована лікарська допомога.
Відновлення місячних
Під час грудного годування у жінки не відбувається дозрівання фолікулів (яйцеклітин) через високого рівня пролактину. Він пригнічує секрецію прогестерону, який безпосередньо регулює матковий цикл. Перших менструацій слід очікувати після повного закінчення лактації. Кожне прикладання дитини до грудей стимулює секрецію пролактину.
Гормональна перебудова , відновлення менструального циклу безпосередньо пов’язані з лактацією:
вигодовування
після пологів
Мати немає годує дитину грудьюЧерез 10-12 тижнів Недолік грудного молока,
дитина на змішаному пітанііНа 3-4 місяць Введення в раціон малюка прикорму з 6 месяцевНа 6-8 місяць Новонароджений тільки на грудному вигодовуванні (або грудне годування відбувається на його вимогу) Не раніше, ніж через 11-12 місяців
Нормалізація маточного циклу після пологів свідчить про повне відновлення рівня гормонів.
лікування гормональних порушень
Для уточнення діагнозу лікар призначає аналізи на рівень гормонів, з’ясовує причини, які спровокували збій. Можливо, причина зайвої ваги, депресії, поганого самопочуття пов’язана зі способом життя жінки, стресовою ситуацією або іншими зовнішніми факторами. Якщо погіршення стану пов’язано з гормональними порушеннями, проводиться спеціальне лікування .
Відновленням гормонального фону після пологів займаються кілька фахівців — гінеколог, ендокринолог, терапевт. Лабораторні дослідження сечі і крові виявляють гормон, рівень якого потрібно регулювати. При своєчасному зверненні до фахівців, суворому виконанні їхніх рекомендацій концентрація і співвідношення гормонів відновлюється.
Медикаментозно
Лікар ендокринолог (терапевт, гінеколог) призначає препарати для стабілізації гормонального балансу на основі лабораторних досліджень та індивідуальних особливостей. Серед медикаментозних препаратів для лікування післяпологових гормональних порушень:
- Есстрінол.
- Кордицепс.
- Циклодинон.
- Біоцинк.
- Біокальцій.
- Антиліпідний чай.
- Целюлоза.
Народними методами
Гормональний фон в післяпологовий період нормалізується при вживанні відварів:
- шавлії.
- перстачу.
- материнки.
- хмелю.
- пажитника.
- кропиви.
Активні речовини цих рослин допомагають організму справитися з недоліком естрогенів. У період годування груддю активізують вироблення пролактину. Вживання лікарських трав потрібно узгодити з лікарем.
Стабілізувати стан жінки, після пологів, допоможуть продукти:
- морська риба, масло насіння чорного кмину, оливкова, лляна, горіхи (багаті корисними жирними кислотами Омега-3 і холестерином, необхідних для синтезу статевих гормонів).
- м’ясо курчат, індички, яловичина, яйце, твердий сир, помідори, банани, фініки (джерела амінокислот триптофану, фенілаланіну, які важливі для синтезу ендорфінів і стабілізації емоційного стану).
Зовнішні і внутрішні фактори викликають гормональний збій після пологів. Цей стан має виражені симптоми. При їх появі необхідно звернутися за допомогою фахівців для уточнення діагнозу і проведення адекватного лікування.
Медикаменти, лікарські рослини, правильне харчування, дотримання режиму дня допоможуть відновитися після пологів.