07.05.2018
Високий рівень прогестерону у жінок
Підвищення прогестерону в період виношування плоду і в другій (лютеїнової) фази маточного циклу фізіологічно обгрунтовано і вважається нормальним явищем . В інших випадки є ймовірність виникнення патології. У цьому випадку кількість естрогену і прогестерону розглядається як комплексний показник.
- 1 Причини підвищеного прогестерону
- 2 Симптоми і небезпека підвищеного прогестерону
- 3 небезпека підвищеного прогестерону під час вагітності
- 4 Лікування
Причини підвищеного прогестерону
Показники високого прогестерону в лютеїнової фазі — тривожний знак . Це свідчить про наявність кіст яєчників, патологій нирок. При надлишку гормону в другій фазі циклу великий ризик розвитку остеопорозу, захворювань серця і судин, епілепсії.
Причини підвищення речовини наступні:
- Дисфункція кори надниркових залоз. Якщо у дівчат в період статевого дозрівання ростуть зайве волосся на тілі, з’являються вугрі, менструації відсутні або мізерні — це перші ознаки патології. У жінок репродуктивного віку при дисфункції наднирників виникають проблеми із зачаттям.
- Пузирний замет. Після запліднення зовнішня щільна оболонка ембріона (хоріон) проростає в матку з утворенням великої кількості дрібних бульбашок. Рівень гормонів відповідає кількості повних тижнів виношування (гестації), але вагітність не розвивається. Надалі ця патологія може перерости в злоякісну пухлину.
- Деякі види вторинної аменореї.
- Прийом фармпрепаратів з прогестероном. Жінки, знаючи про важливість гормону для розвитку вагітності, побоюючись викидня, починають займатися самолікуванням. У цьому випадку концентрація сильно підвищується і вимагає корекції. Окремим вагітним призначається гормональна терапія для попередження самоаборту. Здоровим жінкам, у яких вагітність наступила природним шляхом і протікає без ускладнень, прийом лікарських засобів з прогестероном не потрібен. Показаннями до призначення гормональної терапії з є: міома матки, мастопатія, передменструальний синдром (ПМС), ендометріоз, порушення циклу. В ході лікування необхідно строго дотримуватися призначеної лікарем схеми лікування і дозування.
- Вроджені захворювання яєчників. У жінок недорозвинені молочні залози, зовнішні статеві органи, відсутні інші вторинні статеві ознаки.
- Кісти (доброякісні новоутворення) яєчників. Захворювання часто виявляється під час огляду, протікає без виражених симптомів. При формуванні великих кіст з’являються болі внизу живота, утруднене сечовипускання, виникають маткові кровотечі, великий ризик розриву кісти.
- Злоякісні пухлини матки і яєчників.
- Дисфункція фетоплацентарного комплексу.
- Печінкова недостатність.
- Патології нирок.
- интерферирующий фактори (препарати).
интерферирующий чинники. Медикаменти, які підвищують
Кломіфен, кортикотропін, кетоконазол, мифепристон, прогестерон і його синтетичні аналоги, тамоксифен, вальпроєва кислота.
Виникають серйозні проблеми із зачаттям, якщо прогестерон підвищений в фолікулярної фазі. Його надлишок підвищує тривалість циклу, пригнічує дозрівання яйцеклітини, перешкоджає овуляції. При збільшенні концентрації в 5-6 разів місячні відсутні кілька місяців.
Гіперпрогестеронемія в першу фазу циклу пов’язана з наступними патологіями:
- злоякісними пухлинами надниркових залоз і яєчників.
- дисфункцією органів сечовидільної системи.
- резистентністю тканин до гормону.
Симптоми і небезпека підвищеного прогестерону
Надлишок прогестерону має виражені симптоми:
- гіпотензія (низький артеріальний тиск).
- порушення циклу — часті затримки місячних змінюються хворобливими рясними кровотечами.
- набухання молочних залоз, при натисканні виникають хворобливі відчуття.
- зниження зору .
- алергічні реакції.
- часті головні болі, мігрень.
- нестабільність емоційного фону, переважають дратівливість, апатія, пригніченість, депресивний стан.
- відбувається набір ваги.
- на обличчі, плечах, спині у дорослих жінок з’являється висип.
- погіршується стану волосся, нігтів.
- порушується робота органів травної системи (закрепи, здуття живота, підвищене газоутворення, печія).
- набрякають ноги.
- знижується працездатність, виникає постійне відчуття втоми без збільшення фізичного і інтелектуального навантаження.
Небезпека підвищеного прогестерону під час вагітності
У першому триместрі вагітності відбувається природний зростання рівня . Створення сприятливих умов для внутрішньоутробного розвитку дитини — основна функція гормону. Низький прогестерон при вагітності на ранніх термінах призводить до аномалій розвитку ембріона, самоаборт.
Надлишок прогестерону при вагітності зустрічається рідко. Патологічний стан пов’язано з порушенням роботи нирок, наднирників, зривом дозрівання і формування плаценти. Рівень гормону сильно завищений вже спочатку гестації при багатоплідній вагітності.
Лікування
Високий прогестерон лікують медикаментозно, в окремих випадках оперативно, за допомогою засобів народної медицини, практикують дієтичне харчування. Вибір методики залежить від причини патології.
Якщо підвищення рівня гормону викликано кістою яєчника, є супутнє захворювання, великий ризик розвитку ускладнень, проводять операцію з її видалення. Хірургічне втручання необхідне при ракових пухлинах яєчників і матки. Подальша терапія передбачає опромінення, хіміотерапію.
Серед рецептів народної медицини при підвищеному гормоне добре зарекомендували себе відвари і настої з насіння моркви, квітів горобини, листя м’яти, борової матки, бутонів гвоздики.
Дієтичне харчування сприяє стабілізації гормонального фону. Зниженню кількості прогестерону сприяє обмеження в раціоні жиру і білків. В меню рекомендується включати наступні продукти:
- кисломолочні продукти невеликий жирності.
- нежирне м’ясо (телятина, індичка) і риба.
- каші.
- овочі та фрукти.
- лляна, оливкова, кунжутне масло.
- натуральні соки, морси.
- зелений, трав’яний чай.
Високий рівень прогестерону, як і знижений, негативно відбивається на репродуктивне здоров’я жінки . В цьому випадку необхідно встановити причину відхилення від норми. Підвищення концентрації речовини в лютеїнової фазі циклу і при вагітності — нормальне фізіологічне явище.