Березовий сік дуже популярний в Росії, Україні та інших країнах СНД — він століттями споживався в Північній Європі і Китаї в зв’язку з його потенційними корисними властивостями (1).
Він також використовується в косметиці та інших засобах по догляду за шкірою.
Ця стаття розповість вам все, що вам потрібно знати про березовий сік, включаючи його користь і шкоду.
Що таке березовий сік?
березовий сік — це сік дерев роду Береза, який збирають ранньою весною (2).
Взимку берези зберігають поживні речовини, які пізніше потрапляють в їх сік (2).
Березовий сік являє собою прозору безбарвну рідину зі злегка солодким смаком. Через 2-3 дні після збору він починає бродити, набуваючи більш кислий смак (3).
Він споживається сам по собі або в формі інших продуктів, таких як сироп, пиво, вино і медові напої (1) .
Сьогодні бутильований березовий сік доступний в продуктових магазинах в Інтернеті. Майте на увазі, що комерційні варіанти березового соку часто містять додані цукру і ароматизатори.
Резюме:
Березовий сік збирається ранньою весною і має чистий прозорий колір і злегка солодкуватий смак. Комерційно вироблений березовий сік також може містити додані цукру і ароматизатори.
Чим корисний березовий сік для організму
У той час як дослідження обмежені, березовий сік може володіти декількома корисними властивостями.
Хороший джерело багатьох поживних речовин
Березовий сік містить безліч поживних речовин, особливо вітамінів і мінералів. Історично його пили навіть моряки, щоб лікувати цингу (1).
Багато факторів впливають на склад поживних речовин березового соку, включаючи географію, тип ґрунту і навіть конкретні види і вік дерев. Проте, як правило, в ньому мало калорій і цукру, але багато поживних речовин, таких як магній і марганець (2, 3, 4).
В одній 300 мл чашці міститься (4):
- Калорії : 9 ккал
- Вуглеводи : 3 грами
- Цукор : 3 грами
- Кальцій : 2% від рекомендованої добової норми споживання (РСНП)
- Магній : 95% від РСНП
- Марганець : 130% від РСНП
- Цинк : 3% від РСНП
Дослідження також показують, що він містить різні кількості фосфору, калію, фолату, вітаміну C і міді. Крім того, березовий сік містить невелику кількість амінокислот і велика кількість поліфенольних антиоксидантів, які допомагають боротися з окислювальним стресом у вашому організмі (2, 3).
Багатий марганцем
Березовий сік містить колосальні 130% від РСНП марганцю всього в 300 мл (4).
Цей незамінний мінерал життєво важливий для розвитку і підтримки кісток (5).
Фактично, дослідження показали, що в поєднанні з кальцієм, цинком і міддю, які містяться в березовому соку, марганець може допомогти знизити втрату кісткової маси хребта у літніх жінок (6).
Крім того, марганець допомагає формувати антиоксидант, званий супероксиддисмутазой (СОД), який захищає клітини від окисного ушкодження і може знизити ризик виникнення кількох хронічних захворювань (7, 8, 9).
Більш того, цей мінерал допомагає засвоєнню білків, вуглеводів і холестерину, а також допомагає контролювати рівень цукру в крові і запобігати епі лептіческіе припадки (10, 11, 12).
Може мати антиоксидантними властивостями
У той час як конкретні кількості можуть відрізнятися, в березовому соку багато поліфенольних антиоксидантів, які захищають ваші клітини від ушкодження нестабільними молекулами, званими вільними радикалами (2, 13).
Дослідження показують, що поліфеноли можуть захищати від декількох захворювань, включаючи хвороби серця, цукровий діабет 2 типу, остеопороз, хвороба Альцгеймера, Паркінсона і навіть деякі форми раку (14).
Крім того, одне дослідження березового соку виявило бетулін — рослинна з’єднання, яке ваш організм перетворює в бетулінову кислоту. Хоча дослідження обмежені, ця кислота може мати антиоксидантними, протизапальними і протипухлинні властивості (15, 16, 17).
Березовий сік також містить вітамін C, який діє як потужний антиоксидант (18).
Може поліпшити здоров’я шкіри
Завдяки своїм зволожуючим і антиоксидантним властивостям березовий сік став популярним інгредієнтом лосьйонів і інших косметичних засобів (15).
Одне дослідження в пробірці показало, що заміна води березовим соком в засобі по догляду за шкірою значно збільшила вироблення клітин шкіри під назвою кератиноцити, припускаючи, що сік може допомогти зберегти вашу шкіру здоровою і молодий (15).
Ці корисні властивості можуть бути частково обумовлені вмістом в березовому соку вітаміну C, який, як було виявлено, стимулює вироблення колагену — білка, який допомагає вашій шкірі бути міцною, еластичною і зволоженою (19, 20).
Крім того, вітамін C захищає вашу шкіру від шкідливих ультрафіолетових променів, які можуть викликати зморшки і інші ознаки старіння (19).
Проте необхідні додаткові дослідження впливу березового соку на здоров’я шкіри — як напою, так і інгредієнта в косметиці.
Може зміцнити волосся
оскільки березовий сік допомагає виробляти колаген і засвоювати залізо, що міститься в ньому вітамін C може зміцнити ваше волосся.
Дослідження показують, що як колаген, так і залізо підтримують зростання і структуру волосся. Крім того, вітамін C захищає від вільних радикалів, які можуть пошкодити клітини волосся і запобігти їх зростання (21, 22, 23).
Хоча народна медицина використовує березовий сік для лікування випадіння волосся, в даний час немає ніяких доказів на підтримку цього застосування.
Таким чином, необхідні подальші дослідження.
Смачний спосіб зволоження організму
Березовий сік містить менше калорій і цукру, ніж аналогічні напої , такі як кленовий або кокосова вода (24, 25).
Хоча він іноді продається в якості гарного джерела електролітів в зв’язку з містяться в ньому магнієм і калієм, в даний час немає досліджень, які б підтверджували його використання для гідратації після тренування.
Проте унікальний смак березового соку і вміст мінералів роблять його гарним вибором для людей, які шукають смачну альтернативу воді.
Резюме:
Березовий сік — злегка солодкий, низькокалорійний напій з н ізкім вмістом цукру, особливо багатий на магній, марганцем і антиоксидантами. Він також може поліпшити здоров’я шкіри і волосся, хоча необхідні додаткові дослідження.
Потенційна шкода березового соку і протипоказання
Березовий сік, як правило, вважається безпечним при помірному вживанні.
Проте через обмежену кількість досліджень, його потенційні побічні ефекти в повному обсязі зрозумілі.
Одне дослідження на людях з алергією на пилок берези показало, що 39% учасників дали позитивний результат на сік берези під час кожного тесту (26).
Тому будь-яка людина з алергією на пилок берези повинен дотримуватися обережності при вживанні березового соку.
Крім того, оскільки березовий сік несе в собі ризик отруєння марганцем краще обмежити його споживання. Це може бути особливо небезпечно для людей з порушеннями функції печінки (27, 28).
В даний час допустимий верхня межа споживання марганцю становить 9-11 мг в день для дорослих і 2-6 мг в день для дітей , в залежності від віку (27).
Майте на увазі, що одна порція березового соку в 300 мл містить 3 мг марганцю — це означає, що у деяких дітей така порція соку може перевищити максимально допустиму межу споживання марганцю . Дорослим слід обмежити себе 3 порціями або менш в день.
Резюме:
Хоча березовий сік зазвичай вважається безпечним, необхідні додаткові дослідження його потенційних побічних ефектів. Надмірне споживання може також становити ризик отруєння марганцем, особливо серед людей із захворюваннями печінки.
Підіб’ємо підсумок
- Березовий сік отримують з дерев роду Береза.
- він містить безліч мінералів і антиоксидантів, і особливо багатий марганцем і магнієм, але з низьким вмістом калорій і цукру.
- Його вживання може поліпшити здоров’я шкіри і волосся, хоча необхідні додаткові дослідження.
- ви можете купити березовий сік в магазинах або онлайн, але майте на увазі, що деякі бренди можуть додавати цукор і штучні ароматизатори. Тому краще уважно прочитати етикетку продукту.