Лікувальні засоби

Що таке мати-й-мачуха і перевищує її користь шкоду?

Воно часто зустрічається в рослинних препаратах, призначених для лікування респіраторних інфекцій та ангіни.

Проте воно також викликає масу протиріч, так як дослідження пов’язують деякі з його ключових з’єднань з пошкодженням печінки, утворенням тромбів і навіть рак.

В цій статті розглядаються потенційні лікувальні властивості і протипоказання мати-й-мачухи, а також рекомендації щодо дозування.

src=»https://kedr.org.ua/wp-content/uploads/2021/06/1623921232_Chto-takoe-mat-i-macheha-i-prevyshaet-li-ee-pol-za-vred.jpg» title=»Що таке мати-й-мачуха і перевищує її користь шкоду?» alt=»Що таке мати-й-мачуха і перевищує її користь шкоду?» width=»768″ height=»509″ />

Що таке мати-й-мачуха?

мати-й-мачуха (лат. Tussilago farfara ) — квітка з родини Айстрові. Ця рослина пов’язано з хризантемами, чорнобривцями і соняшниками.

Родом з Європи і деяких частин Азії, мати-й-мачуха схожа на кульбаби через своїх жовтих квіткових головок. Зазвичай вона зростає в великих колоніях з декількох десятків рослин.

Її бутони і листя іноді додають в трав’яні чаї, сиропи і настоянки.

В фітотерапії мати-й-мачуха використовується для лікування таких захворювань, як респіраторні інфекції, подагра, грип, застуда і лихоманка (1).

Резюме:

Мати-й-мачуха — це квітка родом з Європи і деяких частин Азії. З її листя роблять чаї, сиропи або настоянки і використовують для лікування різних захворювань.

Потенційні лікувальні властивості мати-й-мачухи

Дослідження в пробірці і на тваринах свідчать, що мати- й-мачуха володіє декількома лікувальними властивостями.

Може зменшити запалення

Мати-й-мачуха часто використовується в якості натурального кошти від запальних захворювань, таких як астма і подагра — тип артриту, який викликає набряк і біль в суглобах.

Хоча дослідження впливу мати-й-мачухи на ці специфічні захворювання відсутні, деякі дослідження показують, що мати-й-мачуха може володіти протизапальними властивостями.

Одне дослідження показало, що туссілагон — активне з’єднання в мати-й-мачіхе — зменшував кілька маркерів запалення у мишей з лікарсько-індукованим колітом — захворюванням, яке характеризується запаленням кишечника (2).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Гінкго білоба: корисні властивості та протипоказання

в іншому дослідженні на мишах туссілагон допоміг блок іровать специфічні шляхи, які беруть участь в регуляції запалення (3).

Тим не менш необхідні дослідження на людях.

Може принести користь здоров’ю мозку

Деякі дослідження показують , що мати-й-мачуха може допомогти захистити здоров’я мозку.

Наприклад, в одному дослідженні, проведеному в пробірці, екстракт мати-й-мачухи запобігав пошкодження нервових клітин і боровся з шкідливими вільними радикалами, які є сполуками , що сприяють розвитку хронічних захворювань (4).

Аналогічно, дослідження на тваринах показало, що введення екстракту мати-й-мачухи щурам допомогло захистити нервові клітини, запобігти загибелі тканин мозку і зменшити запалення (5).

Однак необхідні дослідження на людях.

Може лікувати хронічний кашель

в народній медицині мати-й-мачуха часто використовується в якості натурального кошти при респіраторних захворюваннях, таких як бронхіт, астма і коклюш.

Дослідження на живо тних показують, що мати-й-мачуха може бути ефективною проти хронічного кашлю, викликаного цими захворюваннями.

Одне дослідження на тваринах показало, що лікування мишей сумішшю сполук мати-й-мачухи допомогло знизити частоту кашлю на 62% , одночасно збільшуючи секрецію мокротиння і зменшуючи запалення (6).

В іншому дослідженні на мишах пероральне введення екстрактів з бутона квітки цієї рослини зменшило частоту кашлю і збільшило час між епізодами кашлю (7).

Незважаючи на ці багатообіцяючі результати, необхідні високоякісні дослідження на людях.

Резюме:

дослідження на тваринах і в пробірці показують, що мати-і- мачуха може допомогти зменшити запалення, зміцнити здоров’я мозку і вилікувати хронічний кашель. Щоб визначити, як це засіб може вплинути на здоров’я людей, необхідно провести додаткові дослідження на людях.

Потенційні побічні ефекти і протипоказання

Хоча мати-й-мачуха володіє декількома лікувальними властивостями, існує кілька серйозних побоювань з приводу її безпеки.

Це пов’язано з тим, що мати-й-мачуха містить пірролізідіновие алкалоїди (ПА) — з’єднання, які викликають гостре і хронічне ушкодження печінки при прийомі всередину (8).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Чи володіє пірролохінолінхінон (PQQ) корисними властивостями?

Кілька звітів пов’язують містять мати-й-мачуху рослинні засоби і добавки з серйозними побічними ефектами і навіть смертю.

в одному дослідженні жінка пила чай з мати-й-мачухою протягом всієї вагітності, що призвело до фатальної закупорці кровоносних судин, що ведуть до печінки її новонародженої дитини (9).

В іншому випадку у чоловіка розвинувся тромб в легкому після прийому добавки мати-й-мачухи і декількох інших трав (10).

Деякі ПА також вважаються канцерогенними. Насправді, сенеціонін і сенкіркін — два ПА, виявлені в мати-й-мачухи — як було встановлено, викликають пошкодження і мутації ДНК (11).

Існує недостатньо досліджень про вплив мати-й-мачухи на людини. Проте одне дослідження відзначило, що введення великих кількостей мати-й-мачухи щурам протягом року викликало у 67% з них рідкісну форму раку печінки (12).

Таким чином, мати-й-мачуха занесена в базу даних отруйних рослин FDA і навіть заборонена в деяких країнах (13).

Резюме:

Мати-й-мачуха містить ПА, які є токсичними сполуками, пов’язаними з пошкодженням печінки і раком. Багато органів охорони здоров’я перешкоджають її використанню.

Дозування

Використання мати-й-мачухи зазвичай не рекомендується через що містяться в ній ПА і навіть було заборонено в таких країнах, як Німеччина і Австрія.

Проте вчені розробили різновиди рослини мати-й-мачухи, які не містять цих шкідливих сполук і вважаються безпечною альтернативою для використання в рослинних добавках (14).

Тим не Проте краще зменшити споживання, щоб уникнути будь-яких побічних ефектів.

Якщо ви п’єте чай з мати-й-мачухою, дотримуйтеся 1-2 чашок (240-475 мл) в день. Настоянки слід використовувати тільки за призначенням. Зазначений розмір порції для більшості засобів становить близько 1/5 столової ложки (1 мл).

Мати-й-мачуха не рекомендується для дітей, немовлят або вагітних жінок.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Майоран: що це таке, користь і шкода для здоров'я

Якщо у вас є захворювання печінки, проблеми з серцем або інші супутні захворювання, краще проконсультуватися з лікарем, перш ніж приймати цю добавку.

Резюме:

Мати-і- мачуха зазвичай не рекомендується через що містяться в ній ПА. Якщо ви вирішили використовувати її або приймати сорти без цих шкідливих сполук, обов’язково зменшите дози.

Підіб’ємо підсумок

  • Мати-й-мачуха — це рослина, довгий час використовувалося в фітотерапії для лікування респіраторних захворювань, подагри, грипу, застуди і лихоманки.
  • Наукові дослідження виявили декількома лікувальних властивостей мати-й-мачухи, включаючи зменшення запалення, пошкодження мозку і кашель. Проте вона містить кілька токсинів і може завдати серйозної шкоди, включаючи пошкодження печінки і рак.
  • Тому, щоб звести до мінімуму ризики для здоров’я, краще дотримуватися використання добавок з сортів, які не містять ПА — або обмежувати або взагалі уникати мати-й-мачухи.

Читайте також

Що таке аяхуаска? Досвід, користь і побічні ефекти

elena elena

Чи можуть вітаміни допомогти при мігрені?

elena elena

Астрагал: лікувальні властивості і протипоказання

elena elena

Кверцетин: що це, властивості, продукти, дозування, побічні ефекти

elena elena

9 кращих видів протеїну для веганів

elena elena

Чи допомагає Оціллококцінум при грипі? об’єктивний огляд

elena elena

Траметес різнокольоровий: лікувальні властивості і побічні ефекти

elena elena

Калій і вітамін K — це одне і те ж чи ні?

elena elena

Як мелатонін може допомогти вам спати і поліпшити самопочуття

elena elena

Залишити коментар