29.05.2018
Низький прогестерон у жінок
Низький прогестерон у жінок — серйозний привід для звернення до лікаря. Це стан порушує менструальний цикл і негативно позначається на виношуванні плода . Прогестероновая недостатність піддається лікуванню при своєчасному зверненні за медичною допомогою.
- 1 Симптоми і наслідки
- 2 Причини низького прогестерону, зовнішні чинники
- 3 причини низького прогестерону, ендокринні проблеми
- 4 Лютеиновая фаза і недолік
- 5 Впливи патологій
- 6 Діагностика зниженого прогестерону
- 7 Методи лікування
Прогестерон називають головним гормоном вагітності. Основне його кількість виробляє жовте тіло (тимчасова залоза внутрішньої секреції) і трохи наднирники.
Симптоми і наслідки
Виразність ознак прогестероновой недостатності залежить від ступеня зниження кількості гормону, індивідуальних особливостей організму жінки, співвідношення з естрадіолом. Симптомами нестачі прогестерону є:
- порушення маткового циклу.
- проблеми із зачаттям.
- швидка стомлюваність.
- набряклість.
- виражений передменструальний синдром.
- спад лібідо.
- викидні.
Настання вагітності при дефіциті прогестерону можливо, але її подальший розвиток — немає. Функції прогестерону при вагітності:
- зниження тонусу м’язів матки.
- пригнічення місцевого імунітету (для запобігання відторгненню плодового яйця, яке на 50% є генетично чужорідним).
Якщо зачаття пройшло успішно і жінка знає про неї, кров’янисті виділення, болі внизу живота — привід для негайного звернення за медичною допомогою.
Симптомами зниженого прогестерону у жінок, які не знали про вагітність, є рясні тривалі кров’яні виділення, які свідчать про її переривання. І в цьому випадку огляд та консультація лікаря необхідні.
Причини низького прогестерону, зовнішні чинники
Причинами зниженого прогестерону не завжди є патологічні зміни в організмі. Кількість гормону залежить фази менструального циклу.
- Низький прогестерон від початку регули до настання овуляції — фізіологічна норма. У цей період фіксуються найнижчі показники.
- Природне зниження концентрації прогестерону відбувається в постменопаузі. У цей період в організмі жінки припиняється дозрівання статевих клітин, жовте тіло не формується, а наднирники не здатні покрити дефіцит. Зниження прогестерону і відносне збільшення естрогенів в цей період підвищують ризик розвитку злоякісних новоутворень в матці, надмірного розростання ендометрія.
- интерферирующий фактори, препарати які знижують прогестерон — ампіцилін, карбамазепін, ципротерон, даназол , епостан, естріол, гозерелін, леупромід, оральні контрацептиви, фенітоїн, правастатин, простагландин Е2.
- Продуктивність залоз внутрішньої секреції схильна до впливу зовнішніх факторів, тому на рівень прогестерону побічно позначається спосіб життя жінки. Неправильне харчування, гіподинамія, і особливо хронічний стрес часті призводять до гормонального збою.
У віці від 35 до 50 виробок прогестерону впаде на 75%
Причини низького прогестерону, ендокринні проблеми
Причинами нестачі прогестерону в організмі жінки репродуктивного віку є:
- порушення секреторної діяльності гіпоталамуса і гіпофіза.
- підвищений рівень естрогенів.
- патології щитовидної залози.
- персистенция фолікула.
- гиперпролактинемия (збільшена концентрація пролактину).
- гіперандрогенія (надлишок чоловічих гормонів).
- недостатня діяльність плаценти (у вагітних).
Лютеиновая фаза і недолік
Лютеиновая фаза (або фаза жовтого тіла, або прогестероновая) починається з моменту виходу дозрілої і готової до запліднення яйцеклітини з фолікула. Це відбувається на 14-й день циклу. Залежно від тривалості дозрівання статевої клітини нормальним є наступ овуляції з 12-го по 16-й день. Саме в цей період відбувається активний синтез гормону вагітності.
Одне з причин низького рівня прогестерону в лютеїнової фазі є стан яєчників. Патології, що викликають фізіологічну дисфункцію статевих залоз:
- Полікістоз. При цьому захворюванні дозрілий фолікул не рвуться. Він залишається в стані кісти. Це патологічна порожнина з розрослася стінкою і нежиттєздатною яйцеклітиною усередині. Яєчники покриті розірвалися фолікулами.
- Резистентність (нечутливість). Статеві залози жінки не реагують на фолликулостимулирующий (ФСГ) і лютеїнізуючого (ЛГ) гормони гіпофіза, тому дозрівання яйцеклітини не відбувається.
- гіперторможенія. Несприятливі фактори середовища, вживання деяких груп лікарських препаратів викликають дисфункцію органу.
- Передчасне виснаження. Патологія викликана раннім настанням клімаксу. Припинення менструації відбувається у жінок 35-40 років (при нормі після 45) під впливом опромінення, хіміотерапії, хронічної дії стресових чинників, прийому деяких фармакологічних препаратів.
- ендометріоз (надмірне розростання внутрішнього шару матки).
- злоякісна пухлина матки, яєчників.
- поліпи матки ( доброякісне новоутворення).
- міома (гормональнозавісімой доброякісна пухлина матки).
- ендометрит (запалення внутрішнього шару матки).
- внутрішньоматкові маніпуляції (аборт, вишкрібання).
Впливу патологій
Гиперпролактинемия
Одна з функцій пролактину — вироблення грудного молока. Після пологів відбувається природне підвищення концентрації активної речовини. Патологічне збільшення гормону виникає при пухлинах гіпофіза. Порушується робота гіпоталамо-гіпофізарної системи і збій ФСГ і ЛГ, які стимулюють виробництво яєчників. Розлади менструального циклу — наслідок патологічних змін.
Гиперпролактинемия і низький рівень прогестерону в післяпологовому періоді — нормальне фізіологічне явище . Високий пролактин пригнічує утворення яйцеклітин і захищає організм жінки від небажаної вагітності в період грудного вигодовування.
Порушення функцій гіпоталамуса і гіпофіза
Гіпофіз і гіпоталамус координують роботу всіх залоз внутрішньої секреції. Під дією їх гормонів (зокрема, фолікулостимулюючого і лютеїнізуючого) відбувається утворення активних речовин, відповідальних за дозрівання яйцеклітини, зачаття, вагітність, пологи. Пухлини гіпофізарно-гіпоталамной системи, порушення кровопостачання цього відділу головного мозку викликають недолік прогестерону і призводить до проблем виношування плоду.
Плацентарна недостатність
Одна з функцій плаценти — секреторна. Вона є тимчасовою залозою внутрішньої секреції. Починаючи з 16 тижня вагітності, плацента приймається активно синтезувати прогестерон. Якщо спостерігаються патології її формування, відбувається зниження прогестерону, і виникають проблеми з подальшим виношуванням дитини.
гіперандрогенемії
Причиною надмірної кількості чоловічих гормонів в організмі жінки є пухлина яєчників, наднирників. Надлишок андрогенів викликає ановуляцию. У статевих залозах формується щільна капсула, яка перешкоджає виходу зрілої яйцеклітини.
Порушення функцій щитовидної залози
Недостатня кількість гормонів щитовидної залози (гіпотиреоз) в жіночому організмі негативно позначається на фертильності і гормональному фоні в цілому.
Під дією гормонів щитовидної залози в печінці синтезується білок, який зв’язує естрадіол і тестостерон. При недостатньому чисельності цього білка в крові жінки з’являється велика кількість вільного тестостерону, який пригнічує овуляцію. Жовте тіло в цьому випадку не утворюється, і концентрація прогестерону залишається мінімальною.
Діагностика зниженого прогестерону
Показаннями до призначення аналізу крові на прогестерон є порушення циклу, невиношування вагітності, загроза викидня. При циклі 28 днів лабораторний матеріал здають на 22-23 день. В інших випадках день аналізу призначає лікар. У вагітних забір крові на встановлення концентрації прогестерону роблять незалежно від терміну.
При значній затримці місячних відбувається комплексний аналіз. Крім концентрації прогестерону визначають кількість таких гормонів:
- фолликулостимулирующего.
- лютеїнізуючого.
- лХГ (ХГЧ).
- естрогенів .
- пролактину.
- тестостерону.
- кортизолу.
Методи лікування
Схема і методи лікування прогестероновой недостатності залежать від основної причини.
лікування і методи корекції призначає тільки лікар
интерферирующий чинники. МедікаментиПрекратіть прийом Підвищений рівень естрогеновНародная медицина, зменшити вживання їжі містить фітоестрогени, не допускати надмірну вагу. СтрессиЗдоровий спосіб життя, сон, народна медицина Клімакс, постменопаузуНародная медицина, гормональна терапія ПатологііГормональная терапія, можливо хірургічне втручання
Якщо нестача прогестерону викликаний пухлиною гіпофіза, проводиться операція по її видаленню, хіміотерапія, опромінення.
Концентрацію гормонів щитовидної залози, пролактину, андрогенів, які зменшують кількість гестагену, відновлюють за допомогою гормональної терапії і з використанням інших фармакологічних препаратів.
Корекція способу життя — обов’язкова умова ефективності терапевтичних заходів . Правильне харчування, 8-годинний нічний відпочинок, виключення стресів сприяють відновленню роботи ендокринної системи.
Жінкам, які страждають важким передменструальний синдром, невиношуванням, мають проблеми із зачаттям, не можна ігнорувати ці симптоми і намагатися нормалізувати свій стан самостійно.
Своєчасне виявлення причини його недоліку, комплексна терапія — головні умови нормалізації рівня гормону і збереження здоров’я репродуктивної системи.