09.07.2018
Низький АМГ, чи можна завагітніти? ЕКО
Антимюллерів гормон (АМГ) — це маркер здоров’я репродуктивної системи жінки. Концентрація цього гормону визначається оваріальним резервом. Норма АМГ у жінок — 1,0-2,5 нг / мл. Більш детально за віком
Оцінка антімюллерова гормону при плануванні вагітності дозволяє прогнозувати, скільки яйцеклітин присутня в яєчниках і можливо чи зачаття дитини.
- 1 Причини зниження АМГ
- 2 чи можна завагітніти при низькому антімюллерова гормоне?
- 3 ЕКО при дефіциті АМГ
- 4 чи можна підвищити АМГ?
Причини зниження АМГ
зниження антімюллерова гормону менше 1 нг / мл зустрічається при таких станах :
- Вікове згасання репродуктивної функції. У жінок старше 40 років АМГ рідко перевищує вказані значення. У постменопаузі концентрація гормону в крові менше 0,16 нг / мл.
- Зниження оваріального резерву яєчників.
- Ожиріння.
В контексті дослідження рівня АМГ важливо розглянути поняття овариального резерву. Це індивідуальний запас фолікулів, що закладається в гонадах ще до народження. До моменту появи на світло в яєчниках дівчинки є до 7 мільйонів яйцеклітин. При першої менструації їх залишається всього 500 тисяч.
В нормі оваріальний резерв знижується з віком. У жінки 35 років кількість яйцеклітин значно менше, ніж у дівчини 18-25 років. В менопаузу резерв виснажується, і репродуктивна функція жінки закінчується.
Антимюллерів гормон протягом усього репродуктивного періоду синтезується в яєчниках і пов’язаний з ростом фолікулів. Аналіз на АМГ показує стан резерву яєчників. Падіння АМГ нижче 1 нг / мл говорить про те, що у жінки зменшився запас яйцеклітин, і ймовірність настання вагітності невисока.
Причини передчасного зниження оваріального резерву :
- Спадковість. Раняя менопаузи і зменшення запасу яйцеклітин визначається генетично.
- Хірургічні операції. Резекція яєчників провокує зниження резерву.
- Аутоімунні захворювання.
- Прийом лікарських препаратів, що впливають на роботу яєчників (хіміотерапія).
- Променеве опромінення придатків матки.
- Шкідливі звички. Є думка, що куріння знижує оваріальний резерв і веде до передчасного припинення роботи яєчників.
- Тривалий стрес.
Чи можна завагітніти при низькому антімюллерова гормоне?
Вироблення АМГ відбувається в яєчниках . Гормони гіпофіза (ЛГ і ФСГ) не впливають на його синтез. Рівень антімюллерова гормону дозволяє однозначно визначити оваріальний запас.
Низька концентрація АМГ свідчить про те, що кількість фолікулів в яєчниках зменшено. Рівень гормону 0,6-1 нг / мл різко знижує шанси на зачаття дитини. Спонтанна вагітність можлива, однак овуляція відбувається не в кожному циклі, і на очікування може піти багато часу. У цій ситуації показана процедура ЕКО з медикаментозною стимуляцією овуляції. При зниженні АМГ менше 0,6 нг / мл ймовірність зачаття вкрай низькі.
Близько 1% жінок у віці 35 мають раннею менопаузу. В середньому їх фертильність погіршується на 10 років раніше за інших.
Дефіцит АМГ на етапі планування вагітності вимагає додаткової діагностики:
- ФСГ — гормон, який визначає дозрівання фолікулів. Аналіз здається на 3-5-й день циклу . У репродуктивному віці його норма становить 1,3-9,9 МО / мл (в фолікулярну фазу).
- Ультразвукове дослідження для оцінки можливої овуляції.
АМГ і ФСГ в комплексі є основними маркерами овариального резерву. Підвищення ФСГ на тлі зниження АМГ говорить про виснаження яєчників . При нормальній концентрації фолікулостимулюючого гормону зберігаються шанси на настання вагітності.
В медицині відомі випадки зачаття дитини з низьким АМГ — менше 0,5 нг / мл. Орієнтуватися на ці ситуації не варто. Імовірність настання самостійної вагітності при зниженому рівні гормону швидше виняток, а не правило.
ЕКО при дефіциті АМГ
Процедура екстракорпорального запліднення показана в тому випадку, якщо природним шляхом зачати дитину не можна. ЕКО проводиться за полісом ОМС і на платній основі. Для безкоштовного проходження процедури виділяються квоти, але кількість їх обмежена. У цій ситуації на процедуру направляються тільки ті жінки, у яких зачаття дитини з великою часткою ймовірності пройде благополучно.
Згідно з медичною статистикою, жінки з низьким рівнем антімюллерова гормону мають гірший прогноз в програмах допоміжних репродуктивних технологій, ніж пацієнтки того ж віку з нормальною концентрацією АМГ.
- При недостатній концентрації гормону складно отримати адекватне зростання фолікулів у відповідь на медикаментозну стимуляцію овуляції. Число яйцеклітин буде недостатнім для проведення процедури. Можлива й інша ситуація, коли яєчники зовсім не реагують на стимуляцію.
- При зниженому АМГ зростає ризик хромосомних аномалій плода.
Якщо за полісом ОМС жінку не беруть в програму ЕКО, вона може пройти процедуру за свій рахунок в приватній клініці. У недержавних медичних установах проводиться екстракорпоральне запліднення при рівні АМГ нижче 1 нг / мл.
Крім АМГ, потрібно оцінити і інші показники. Погіршують прогноз ЕКО такі фактори:
- Рівень ФСГ більше 15 МО / мл.
- Обсяг яєчників до 2 см 3 .
- менше 5 антральних фолікулів на 3-й день циклу.
- Вік жінки після 40 років.
При несприятливому прогнозі рекомендується ЕКО з використанням донорських яйцеклітин.
чи можна підвищити АМГ?
Антимюллерів гормон — це показник збереження запасу яйцеклітин в яєчниках. Вплив на рівень АМГ в крові це не принесе ефекту. Антимюллерів гормон індикатор кількості яйцеклітин. Він не регулює роботу яєчників, і його штучне підвищення ніяк не вплине на функціонування репродуктивних органів.
В гінекології не існує достовірно працюють методів, що дозволяють підвищити шанси на успішний результат ЕКО. Немає ніякої можливості вплинути на оваріальний резерв. Якщо запас яйцеклітин виснажився, відновити на даному етапі розвитку медицини не можна. Лікарські препарати або немедикаментозні засоби не можуть вирішити цю проблему.
Замороження ооцитів практикується не тільки при віковому зниженні резерву яйцекоток. Процедура рекомендована перед проведенням травмуючих операцій на яєчниках, проходження курсу променевої та хіміотерапії. Така тактика дозволяє зберегти яйцеклітини і зачати дитину .