Хоча ці дієти схожі, вони також мають відмінності.
В цій статті порівнюються дієти Аткінса і кето, щоб допомогти вам вирішити, яка з них краще підходить саме для вас.
Дієта Аткінса
Дієта Аткінса є однією з найвідоміших дієт в усьому світі. Це дієта з низьким вмістом вуглеводів, високим вмістом білка і високим вмістом жирів.
Хоча дієта Аткінса еволюціонувала, і пропонує різні плани, оригінальна версія (зараз називається Аткінса 20) як і раніше залишається найпопулярнішою. Вона розбита на чотири етапи, які засновані на вашому добовому рівні споживання чистих вуглеводів (загальна кількість вуглеводів за вирахуванням клітковини і цукрових спиртів):
- Фаза 1 (Індукція) . Ця фаза дозволяє отримувати 20-25 грамів вуглеводів в день, поки ви не досягнете позначки в 7 кг від свого цільового ваги.
- Фаза 2 . На цьому етапі ви споживаєте 25-50 грамів вуглеводів в день, поки не досягнете позначки в 5 кг від свого цільового ваги.
- Фаза 3 . Ваша норма чистих вуглеводів збільшується до 50-80 грам в день, поки ви не досягнете свого цільового ваги і зберігаєте його протягом 1 місяця.
- Фаза 4 . На заключному етапі ви споживаєте 80-100 грамів вуглеводів в день для постійної підтримки маси тіла.
У міру того, як ви наближаєтеся до свого цільовим вазі і просувається на цих етапах, ваш щоденний рівень споживання вуглеводів збільшується, що дозволяє вам включати більшу різноманітність продуктів.
Однак навіть під час фази 4, яка дозволяє споживати до 100 грамів вуглеводів в день, ви споживаєте значно менше вуглеводів, ніж зазвичай їсть більшість людей.
Більшість людей отримують близько 50% своїх щоденних калорій з вуглеводів, що становить близько 250 грам вуглеводів, якщо ви з’їдаєте 2000 калорій в день (1).
Резюме:
Дієта Аткінса є однією з найпопулярніших дієт у всьому світі. Вона працює поетапно, що дозволяє поступово збільшувати рівень споживання вуглеводів в міру наближення до цільового вазі.
Кето-дієта
Кето (кетогенная) дієта — це дієта з дуже низьким вмістом вуглеводів, помірним вмістом білка і високим вмістом жирів.
Вперше вона була використана для лікування дітей, у яких трапляються напади, але дослідники виявили, що вона може принести користь і іншим людям (2, 3).
Мета кето-дієти полягає в тому, щоб привести ваше тіло в метаболічну стан кетозу, під час якого організм використовує жир, а не цукор з вуглеводів в якості основного джерела енергії (4).
При кетозе ваше тіло працює на кетонах, які є сполуками, що утворюються при розщепленні жиру у вашій їжі або жиру, що зберігається в вашому організмі (5).
Для досягнення і підтримки кетоза більшості людей необхідно обмежити загальний рівень споживання вуглеводів до 20 -50 грам в день. Людина, котра дотримується кето-дієти зазвичай повинен отримувати 5% калорій з вуглеводів, 20% з білків і 75% з жирів (6).
Деякі люди контролюють вироблення кетонів за допомогою аналізів крові, сечі або дихання.
Резюме:
Дотримуючись кето-дієти, ви обмежуєте загальний рівень споживання вуглеводів до 50 грамів в день. Це змушує ваше тіло входити в стан кетозу і спалювати жир для отримання енергії.
Схожість і відмінності
Дієта Аткінса і кето-дієта мають деякі спільні риси, але також сильно відрізняються в деяких відносинах.
Схожість
Так як обидві цих дієти є низьковуглеводними, дієта Аткінса і кето-дієта в чомусь схожі.
Фактично, фаза 1 ( індукція) дієти Аткінса аналогічна кето-дієті, оскільки обмежує кількість вуглеводів до 25 грам в день. При цьому ваше тіло, ймовірно, входить в стан кетозу і починає спалювати жир в якості основного джерела енергії.
Більш того, обидві дієти можуть привести до зниження маси тіла за рахунок зменшення кількості споживаних калорій. Багато вуглеводи, зокрема рафіновані вуглеводи, такі як солодощі, чіпси і солодкі напої, містять багато калорій і можуть сприяти збільшенню маси тіла (7).
І дієта Аткінса, і кетогенная дієта вимагають, щоб ви виключили ці висококалорійні, багаті вуглеводами продукти, які полегшують скорочення споживання калорій і зниження ваги.
відмінності
дієта Аткінса і кето-дієта також мають певні відмінності.
В той час як кето є підходом з помірним вмістом білка, при якому близько 20% калорій надходить з білка, дієта Аткінса дозволяє отримувати до 30% калорій з білка в залежності від фази.
Крім того, на кето-дієті вам необхідно зберігати стан кетозу, обмежуючи споживання вуглеводів.
З іншого боку, дієта Аткінса змушує вас поступово збільшувати рівень споживання вуглеводів, що в кінцевому підсумку виводить ваш організм з кетоза.
Завдяки цьому гнучкому обмеження вуглеводів, дієта Аткінса допускає більш широкий асортимент продуктів, таких як фрукти і овочі і навіть трохи зерна.
В цілому, дієта Аткінса — менш обмежувальний підхід, так як вам не потрібно контролювати рівень кетонів або дотримуватися певних цілей в рівнях споживання макроелементів, щоб залишатися в стані кетозу.
Резюме:
Кето-дієта і дієта Аткінса — це Низьковуглеводні дієти, які можуть допомогти схуднути, спалюючи жир і скорочуючи споживання калорій. Однак дотримуючись дієти Аткінса ви поступово збільшуєте рівень споживання вуглеводів, в той час як кето-дієта передбачає дуже низький рівень їх споживання.
Потенційна користь
Хоча у свій час Низьковуглеводні дієти вважалися нездоровими, вчені виявили, що вони приносять різнобічну користь для здоров’я.
Схуднення
дієти з низьким вмістом вуглеводів можуть привести до більшого зниження маси тіла, ніж інші дієти.
В огляді шести популярних дієт, включаючи дієту Аткінса, зональна дієта, дієту Орніша і Дженні Крейг, було виявлено, що дієта Аткінса приводила до найбільшого зниження маси тіла через шість місяців (8).
Аналогічне дослідження показало, що з 7 популярних дієт дієта Аткінса краще всіх допомагала досягти значимої втрати ваги через 6-12 місяців після початку плану (9).
Хоча кето-дієта більш сувора, ніж Аткінса, вона також може допомогти схуднути. Дослідження показують, що перебування в стані кетозу знижує апетит, усуваючи тим самим один з найбільших бар’єрів на шляху до схуднення — постійний голод (4, 10, 11).
кетогенная дієти також зберігають м’язову масу, а це означає, що велика частина втраченої ваги, швидше за все, є результатом втрати жиру (12, 13).
В одному 12-місячному дослідженні учасники низькокалорійної кето-дієти втратили близько 20 кг з невеликими втратами м’язової маси в порівнянні з групою, яка дотримується стандартної низькокалорійної дієти, де люди втратили в середньому 7 кг (12).
Крім того, кетогенні дієти підтримують рівень метаболізму в стані спокою (МСП) — кількість калорій, які ви спалюєте в стані спокою — тоді як інші низькокалорійні дієти можуть привести до зниження МСП (13).
Контроль рівнів цукру в крові
Дослідження показують, що Низьковуглеводні дієти можуть допомогти контролювати рівень цукру в крові.
Фактично,
Виявлено, що Низьковуглеводні дієти знижують потребу в ліках від діабету і покращують рівень гемоглобіну A1c (HgbA1c) — маркера довгострокового контролю рівня цукру в крові (15, 16, 17, 18).
Одне 24-тижневе дослідження на 14 дорослих людей з ожирінням і цукровим діабетом 2 типу на дієті Аткінса показало, що на додаток до зниження маси тіла учасники знижували рівень HgbA1c і зменшували потребу в ліках від діабету (18).
В іншому 12-місячному дослідженні за участю 34 дорослих з надмірною масою тіла зазначалося, що учасники кето-дієти мали більш низькі рівні HgbA1c, відчували більше зниження маси тіла і з більшою ймовірністю припинили прийом ліків від діабету, ніж ті, які дотримувалися помірно-вуглеводної дієти з низьким вмістом жирів (17).
Інші корисні ефекти
Дослідження показують, що Низьковуглеводні дієти з високим вмістом жирів можуть зменшити деякі фактори ризику розвитку серцево-судинних захворювань (19, 20, 21).
Дієти з низьким вмістом вуглеводів можуть знижувати рівні тригліцеридів і підвищувати рівні ЛПВЩ (хорошого) холестерину, тим самим зменшуючи співвідношення тригліцеридів до холестерину ЛПВЩ (22, 23).
Високий рівень тригліцеридів і більш низький рівень ЛПВЩ є показником поганого здоров’я серця і пов’язане з підвищеним ризиком розвитку серцево-судинних захворювань (24, 25, 26, 27) .
Огляд, що включає понад 1300 осіб, показав, що у тих, хто дотримувався дієти Аткінса, було більш значне зниження рівнів тригліцеридів і більш значне збільшення рівнів холестерину ЛПВЩ, ніж у осіб, притримає ающіхся дієти з низьким вмістом жирів (22).
Дієти з низьким рівнем вмісту вуглеводів також пов’язані з іншими корисними ефектами, включаючи поліпшення психічного здоров’я і травлення. Проте необхідні додаткові дослідження (3, 28).
Резюме:
Дієти з низьким рівнем вмісту вуглеводів, такі як кето-дієта і дієта Аткінса , можуть привести до більшого зниження маси тіла, ніж інші дієти. Вони також можуть допомогти вам поліпшити рівень цукру в крові і знизити ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
Яка з дієт краще?
Як дієта Аткінса, так і кето-дієта мають свої переваги і недоліки.
Кетогенная дієта надзвичайно обмежувальні, і її важко дотримуватися. Обмеження споживання білка до 20% калорій при збереженні дуже низького рівня споживання вуглеводів і дуже високого рівня споживання жиру може бути складним завданням, особливо в довгостроковій перспективі.
Більш того, деякі люди можуть відчувати необхідність контролювати рівень кетонів, що може бути складним і дорогим. Крім того, дотримання обмежувальної дієти, такий як кето-дієта, може привести до дефіциту поживних речовин, якщо ви не приділяєте належної уваги якості вашого раціону харчування.
Крім того, дані про довгострокову безпеки або ефективності кето-дієти обмежені, тому її довгострокові ризики для здоров’я невідомі.
Більшість людей можуть отримувати деякі з корисних ефектів дієт без кетозу. Отже, зазвичай досить помірного обмеження вуглеводів в низьковуглеводній дієті, такий як дієта Аткінса, на відміну від строгого кето-підходу.
В цілому, найбільш важливо зосередитися на виборі здорової їжі, незалежно від співвідношення білка, жирів і вуглеводів , які ви їсте. Наприклад, відомо, що дієта з високим вмістом вуглеводів, багата рослинною їжею, такий як овочі та фрукти, приносить користь здоров’ю незліченними способами.
Хоча Низьковуглеводні дієти корисні для здоров’я і безпечні для більшості людей, важливо відзначити, що дієти з високим вмістом вуглеводів, орієнтовані на цільні продукти, так само корисні для здоров’я, як і Низьковуглеводні дієти з високим вмістом жирів (29, 30, 31, 32, 33).
При виборі найкращого режиму харчування повинні бути прийняті до уваги ваші цілі в зниженні маси тіла, загальний стан здоров’я і дієтичні переваги.
Резюме:
дієта Аткінса менш строга, ніж кето-дієта . Крім того, довгострокові ефекти кетогенной дієти не відомі. Вибір здорової їжі і обмеження споживання рафінованих вуглеводів — відмінний спосіб поліпшити здоров’я, незалежно від рівня споживання вуглеводів.
Підіб’ємо підсумок
- Дієти з низьким вмістом вуглеводів, особливо ті, які зосереджені на високоякісних, багатих поживними речовинами продуктах, можуть бути дуже корисними.
- дієта Аткінса і кето-дієта — це Низьковуглеводні дієти, які можуть допомогти схудненню, лікування цукрового діабету та здоров’ю серця.
- їх головна відмінність полягає в тому, що на дієті Аткінса ви поступово збільшуєте рівень споживання вуглеводів, в той час як на кето-дієті рівень споживання вуглеводів залишається дуже низьким, що дозволяє вашому організму залишатися в стані кетозу і спалювати кетони для отримання енергії.
- Хоча деякі люди можуть отримати користь з більш суворої кето-дієти, помірного обмеження вуглеводів — як на більш пізніх етапах дієти Аткінса — досить для більшості, щоб відчути користь низкоуглеводной дієти.