29.07.2018
Що таке прогестерон?
Гормон прогестерон готує організм жінки до вагітності і сприяє нормальному виношування дитини. У невеликій кількості цей гормон виробляється і у чоловіків.
Фізіологічні ефекти прогестерону у представників обох статей пов’язані з репродуктивною функцією.
- 1 Вироблення прогестерону
- 2 Вплив на організм жінки
- 3 Норми
- 4 Аналізи на прогестерон
- 5 Низький прогестерон
- 6 Високий прогестерон
![Що таке прогестерон? Що таке прогестерон?](https://kedr.org.ua/wp-content/uploads/2021/06/1623920598_Chto-takoe-progesteron.jpg)
Вироблення прогестерону
в організмі жінки головний гормон вагітності (так часто називають прогестерон) в великій кількості синтезується в яєчниках. Трохи речовини утворюється в корі надниркових залоз. А під час вагітності прогестерон починає виробляти плацента.
Речовина відноситься до стероїдних гормонів. Холестерин — вихідний продукт біохімічної реакції освіти прогестерону. Велика частина гормону знаходиться в зв’язаному стані, на частку вільного речовини доводиться тільки 2%.
В лютеиновую фазу менструального циклу на місці фолікула, що лопнув, з якого вийшла зріла яйцеклітина, утворюється жовте тіло. Ця тимчасова залоза внутрішньої секреції починає активно синтезувати прогестерон під дією гормонів гіпофіза ФСГ (фолікулостимулюючого) і ЛГ (лютеїнізуючого).
Рівень гормону безпосередньо залежить від процесів розвитку і руйнування жовтого тіла. У фолікулярної фазі зміст прогестерону мінімальне, п овишеніе відбувається при овуляції і протягом лютеїнової фази .
Якщо настає вагітність, жовте тіло продовжує існувати і продукує гормон. Його синтез в цей період стимулює ХГЧ (хоріонічний гонадотропін людини).
Далі функцію синтезу прогестерону бере на себе плацента. Його вироблення збільшується з кожним тижнем вагітності. ХГЧ і прогестерон — найважливіші гормони для виношування дитини та вдалого розродження.
Вплив на організм жінки
Функції прогестерону пов’язані з наступними фізіологічними процесами:
- підготовка внутрішнього слизового шару матки (ендометрія) до прикріплення заплідненої яйцеклітини і забезпечення життєздатності зародка.
- зниження скорочувальної здатності матки і блокування процесу відторгнення набряклого ендометрія.
- запобігання викидня.
- вплив на молочні залози, підготовка їх внутрішніх структур до лактації.
- освіту природного захисного бар’єру між піхвою і маткою від інфекцій, сторонніх агентів за рахунок збільшення в’язкості цервікального слизу.
- придушення імунних реакцій організму матері, тому ембріон не сприймається ним як генетично чужорідне тіло і не відторгається.
- зростання матки.
- зміцнення м’язів маткової шийки і запобігання передчасних пологів.
- розслаблення міометрія (м’язовий матковий шар) при пологах, розбіжність тазових кісток, забезпечення просування дитини по родових шляхах.
- вплив на обмінні процеси в організмі.
Норми
у жінок концентрація прогестерону залежить від фази менструального циклу, а в період виношування дитини — від терміну вагітності:
Фолликулярная фаза0,2-1,5 Овуляторная фаза0,8-3,0 Лютеиновая фаза1,7-27,0 Постменопауза0,1-0,8 I триместр беременності11,2-90,0 II триместр беременності25,6 -89,4 III триместр беременності48,4-422,5
(Норма у чоловіків: http://gormonal.ru/progesteron/v-organizme-mujchin)
![Що таке прогестерон? Що таке прогестерон?](https://kedr.org.ua/wp-content/uploads/2021/06/1623920598_Chto-takoe-progesteron_1.jpg)
Аналізи на прогестерон
Забір венозної крові проводиться на 21-23-й день циклу, у вагітних жінок — в будь-який день. Показання для призначення аналізу крові:
- підозра на позаматкову вагітність.
- загроза викидня.
- аменорея.
- кісти яєчників.
- пухлини статевих залоз і наднирників.
- безпліддя.
- порушення функції жовтого тіла.
- недостатність лютеїнової фази.
Низький прогестерон
Зменшення концентрації гормону відбувається з різних причин. Знижується прогестерон при клімаксі. Це нормальне фізіологічне явище. Низький рівень речовини спостерігається при наступних патологічних станах:
- захворювання статевих органів.
- гормональний збій.
- ниркова недостатність.
- ускладнення після штучного переривання вагітності.
- переношування дитини (на 10-14 і більше днів).
- кровотечі.
- міома.
- стреси.
- недолік маси тіла.
- прийом деяких лікарських засобів.
При ендометріозі спостерігається надлишок естрогенів і дефіцит прогестерону . При вираженому зниженні гормону виникають проблеми із зачаттям і виношуванням дитини, розвивається плацентарна недостатність.
Високий прогестерон
Тривалий збільшення концентрації гормону викликає серйозні збої в організмі жінки:
- збільшується ризик розвитку цукрового діабету (прогестерон впливає на обмін глюкози).
- порушується синтез соматотропіну і кортизолу.
- розвивається синдром хронічної втоми.
- руйнується м’язова тканина.
- виникають дисфункції органів травлення, диспепсичні розлади.
- знижується імунний захист.
- з’являється надмірна набряклість.
- погіршується стан шкіри (підвищується секреція шкірного сала, виникає вугрі).
Спостерігається високий прогестерон при аменореї та інших порушеннях маточного циклу .
при будь-яких порушеннях, пов’язаних з менструальним циклом, погіршенням загального стану, проблеми із зачаттям і виношуванням дит єнка необхідно звернутися до лікаря і провести лабораторне дослідження на визначення рівня прогестерону.
Кількість цього гормону має визначальне значення при плануванні вагітності.