Вважається, що він має безліч лікувальних властивостей і в основному використовується для поліпшення здоров’я шкіри, волосся і кісток (1).
В цій статті розглядається хвощ польовий, включаючи його корисні властивості, застосування і протипоказання.
Що таке хвощ польовий?
хвощ польовий, або хвощ звичайний (лат. Equisetum arvense ) — це багаторічний папороть, що належить до роду хвощевидні (2, 3).
Він виростає в Північній Європі і Америці, а також в інших вологих місцях з помірним кліматом. Хвощ польовий має довгий, зелений і густо розгалужений стебло, і зростає з весни до осені (1, 3).
Рослина містить безліч корисних сполук, які надають різносторонню дію на здоров’я. З них можна виділити антиоксиданти і кремнезем (1, 3).
Антиоксиданти — це молекули, які борються з вільними радикалами в вашому організмі, запобігаючи пошкодження клітин. Тим часом, кремнезем являє собою з’єднання, що складається з кремнію і кисню. Вважається, що він несе відповідальність за потенційну користь хвоща польового для шкіри, нігтів, волосся і кісток (2, 3).
Хвощ польовий в основному вживається в формі чаю, який роблять шляхом занурення висушеного рослини в гарячу воду , хоча він також доступний в формі капсул і настоянки.
Резюме:
Хвощ польовий — папороть, який містить багато корисних сполук, зокрема антиоксиданти і кремнезем . Він вживається і приймається у формі чаю, настоянок і капсул.
Корисні властивості хвоща польового
Хвощ польовий протягом тисячоліть використовувався в якості рослинного лікарського засобу, і сучасні наукові дані підтверджують більшість його потенційних лікувальних властивостей.
Підтримує здоров’я кісток
Дослідження показують, що хвощ польовий може допомогти загоєнню кісток.
За допомогою кісткового метаболізму кісткові клітки, звані остеокластів і остеобластів , безперервно реконструюють ваші кістки, щоб уникнути дисбалансів, які можуть викликати ламкість кісток. Остеобласти керують синтезом кістки, в той час як остеокласти руйнують кістку за допомогою розробці.
Дослідження в пробірці показують, що хвощ польовий може пригнічувати остеокласти і стимулювати остеобласти. Це говорить про те, що він корисний при кісткових захворюваннях, таких як остеопороз, який характеризується надмірно активними остеокластами, що призводить до крихким кісткам (1, 4).
Аналогічні результати були отримані в дослідженні на щурах, в під час якого було встановлено, що добова доза 120 мг екстракту хвоща польового на кг маси тіла значно покращує щільність кісток у порівнянні з контрольною групою (5).
Дослідники вважають, що ремоделювання кісток, пов’язане з прийомом хвоща польового в основному обумовлено його високим рівнем вмісту кремнезему. Фактично, до 25% його сухої ваги складає кремнезем. Жодна інша рослина не може похвалитися такою високою концентрацією цього мінералу (1, 4).
Кремнезем, який також присутній в кістках, покращує формування і щільність кісткової і хрящової тканини, покращуючи синтез колагену і покращуючи засвоєння і використання кальцію (5, 6).
Діє як природне сечогінний засіб
Діуретики — це речовини, які збільшують виведення сечі з вашого організму. Діуретична властивість хвоща польового є одним з найпопулярніших властивостей цієї папороті в народній медицині (7).
Одне дослідження за участю 36 здорових чоловіків показало, що щоденна доза в 900 мг висушеного екстракту хвоща польового в формі капсул надає більш виражений сечогінний ефект, ніж класичний сечогінний препарат. Це було пов’язано з високою концентрацією антиоксидантів і мінеральних солей в рослині (8).
Однак, хоча ці результати є багатообіцяючими, поточні дослідження обмежені.
Сприяє загоєнню ран і здоров’ю нігтів
Зовнішнє застосування мазі з хвоща польового сприяє загоєнню ран.
Одне 10-денне дослідження за участю 108 жінок в післяпологовому періоді, які перенесли під час пологів епізіотомія — хірургічний розтин для полегшення пологів — показало, що застосування мазі, що містить 3% екстракту хвоща польового, сприяє загоєнню ран і допомагає полегшити біль (9).
Дослідження також визначило, що почервоніння рани, набряк і виділення значно зменшувалися в порівнянні з контрольною групою. Вчені пов’язують ці позитивні ефекти з вмістом кремнезему в рослині.
В дослідженнях на щурах ті, яких обробляли мазями, що містять 5% і 10% екстракту хвоща польового, показали ступінь закриття рани 95-99%, а також велику регенерацію шкіри по порівняно з контрольними групами (10, 11).
Крім того, екстракт хвоща польового можна використовувати в лаку для нігтів для лікування псоріазу нігтів — стану шкіри, яке викликає деформації нігтів.
В одному дослідженні було встановлено, що використання лаку для нігтів, що складається з суміші екстракту хвоща польового та інших отверждающих агентів, зменшило ознаки псоріазу нігтів (12, 13).
Проте для підтвердження цих корисних ефектів необхідні дослідження прямого впливу хвоща польового на загоєння ран і здоров’я нігтів.
Сприяє зростанню волосся
Дослідження показують, що хвощ польовий може також принести користь вашому волоссю, ймовірно, завдяки вмісту в ньому кремнію і антиоксидантів .
По-перше, антиоксиданти допомагають зменшити мікровоспаленій і старіння волокон волосся, викликані вільними радикалами. По-друге, більш високий рівень вмісту кремнію в волокнах волосся призводить до більш низької швидкості випадання волосся, а також до збільшення їх яскравості (14, 15, 16).
Наприклад, тримісячне дослідження на жінках з тонкою волосся показало, що щоденний прийом двох капсул, що містять сушений хвощ польовий та інші інгредієнти, збільшував ріст волосся і їх силу в порівнянні з контрольною групою (17).
Аналогічні результати були отримані в інших дослідженнях, в яких також перевірялося дію різних сумішей, що містять отриманий з хвоща польового кремнезем (18, 19).
Проте оскільки більшість досліджень присвячено вивченню суміші для росту волосся з декількох компонентів, дослідження впливу одного хвоща польового все ще обмежені.
Інша потенційна користь
Хвощ польовий відомий тим, що володіє багатьма іншими потенційними лікувальними властивостями, в тому числі:
- Протизапальна активність . Дослідження в пробірці показують, що екстракт хвоща польового може пригнічувати лімфоцити — основний тип захисних клітин, що беруть участь в запальних імунних захворюваннях (20, 21).
- Антимікробна активність . Ефірна олія хвоща польового має потужну активність щодо бактерій і грибків, включаючи золотистий стафілокок, кишкову паличку, аспергилл чорний і кандида альбіканс (3, 22).
- Антиоксидантна активність. Дослідження показують , що хвощ польовий багатий фенольними сполуками — групою потужних антиоксидантів, які пригнічують окисне пошкодження клітинних мембран (3, 23, 24).
- Протидіабетичний ефект . Дослідження на тваринах і в пробірках показують, що екстракт хвоща польового може допомогти знизити рівень цукру в крові і регенерувати пошкоджену тканину підшлункової залози (25, 26).
Резюме:
хвощ польовий має багато потенційними лікувальними властивостями, включаючи поліпшення здоров’я кісток, шкіри, волосся і нігтів.
Застосування та дозування
В більшості випадків хвощ польовий доступний в зовнішніх засобах для шкіри, волосся і нігтів. Проте ви також можете знайти добавки, призначені для лікування захворювань сечовивідних шляхів та нирок (2).
Що стосується його дозування, одне дослідження на людях показало, що прийом капсул з екстрактом хвоща в дозі 900 мг — максимальна рекомендована добова доза для сухих екстрактів відповідно до Європейським агентством з лікарських засобів (EMA) — протягом 4 днів може надавати сечогінну дію (8).
Однак оптимальна доза відповідно з останніми науковими дослідженнями, ще не визначена.
Резюме:
Хвощ польовий в основному використовується в якості засобу для шкіри, волосся, нігтів і сечовивідної системи. Доза в 900 мг в день протягом 4 днів може надавати сечогінну дію, але в цілому підходить доза ще не визначена.
Протипоказання і побічні ефекти
Як з більшістю рослинних добавок, хвощ польовий не схвалений Управлінням із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) і повинен уникатися вагітним і годуючим жінкам.
У той час як дослідження на щурах показують, що він не токсичний, необхідні дослідження на людях (27).
Що стосується побічних ефектів хвоща, то його використання може викликати лікарський взаємодія при прийомі разом з антиретровірусними препаратами, прописаними для лікування ВІЛ (28).
Крім того, рослина містить нікотин. Тому якщо у вас алергія на нікотин або ви хочете кинути курити вам слід уникати застосування цього рослинного засобу (29).
Більш того, є один випадок, коли у 56-річної жінки під час вживання чаю розвинувся панкреатит — запаленням підшлункової залози. Її симптоми припинилися, коли вона перестала пити чай (30).
Нарешті, хвощ польовий має активність тіамінази. Тіаміназа — це фермент, який розщеплює тіамін або вітамін B1.
Таким чином, тривале вживання хвоща польового або його прийом людьми з низьким рівнем тіаміну, такими як люди, які зловживають алкоголем, може привести до дефіциту вітаміну B1 (31 ).
Резюме:
З огляду на, що хвощ польовий є рослинним лікарським засобом, він не схвалений FDA. Вагітні та жінки, люди з низьким рівнем вітаміну B1 і ті, хто приймає антиретровірусні препарати, повинні уникати його прийому.
Підіб’ємо підсумок
- Хвощ польовий протягом століть використовується в як рослинного лікарського засобу.
- Він в основному використовується для поліпшення здоров’я шкіри, волосся, нігтів і сечовидільної системи, і його можна вживати в формі чаю, капсул і настоянок.
- Проте він не схвалений FDA і його слід уникати вагітним і годуючим жінкам, людям з низьким рівнем вітаміну B1 і тим, хто приймає антиретровірусні препарати.