Залізо є життєво важливим мінералом і виконує різні функції в організмі. Воно особливо важливо для підтримки здоров’я еритроцитів.
Майже 70% заліза в організмі знаходиться в гемоглобіні. Це білок в червоних кров’яних клітинах, який переносить кисень з легень до інших частин тіла через кровотік (1).
В цій статті розглядаються доступні типи добавок заліза, деякі стану, при яких можуть знадобитися залізовмісні добавки, їх побічні ефекти, дози і альтернативи.
Види добавок заліза
Люди можуть приймати добавки заліза для лікування дефіциту заліза, який може виникнути в результаті вагітності, раку або хвороби крона.
Якщо ви відчуваєте брак заліза в організмі, ваш лікар може призначити добавки заліза. Ви також можете придбати безрецептурні добавки заліза без призначення лікаря.
Є безліч доступних добавок заліза, кожна з яких містить різну кількість заліза. Хоча вони зазвичай знаходяться в формі капсул і таблеток, деякі також доступні у вигляді рідини.
Вітамін C допомагає організму ефективніше засвоювати залізо, тому деякі виробники залізовмісних добавок додають вітамін C в їх склад.
За даними National Institutes of Health (NIH), існують такі види добавок заліза (2):
- сульфат заліза
- глюконат заліза
- цитрат тривалентного заліза
- сульфат тривалентного заліза
Перш ніж приймати будь-які добавки, краще поговорити з фармацевтом або лікарем.
Захворювання, при яких можуть знадобитися добавки заліза
Найбільш поширеним станом, яке вимагає прийому добавок заліза, є залізодефіцитна анемія.
Люди із залізодефіцитною анемією не мають достатньої кількості здорових клітин крові для перенесення кисню в ті частини тіла, які цього потребують. Це пов’язано з тим, що в крові не вистачає заліза.
Прийом добавок заліза може збільшити кількість заліза в організмі до здорового рівня.
Буває так, що людина відчуває дефіцит заліза, але не має залізодефіцитної анемії. Люди з дефіцитом заліза можуть мати правильну кількість гемоглобіну, але можуть мати симптоми, схожі з симптомами залізодефіцитної анемії, такі як (3):
- втома
- слабкість
- запаморочення
- задишка
- бліда шкіра
Дефіцит заліза може розвинутися через наступних станів:
- Вагітність . У вагітних жінок може розвинутися дефіцит заліза. Це пов’язано з тим, що організм вагітної жінки відчуває потребу в нових еритроцитах для підтримки плоду. Один систематичний огляд показав, що прийом препаратів заліза під час вагітності знижує ризик розвитку дефіциту заліза (4, 5).
- Крововтрата . Крововтрата через рясні менструацій, гриж або шлунково-кишкової кровотечі може викликати дефіцит заліза і вимагає прийому добавок заліза (6).
- Рак . Дослідження 2016 року показало, що дефіцит заліза є поширеним станом серед людей з раком (7).
- Раціон харчування . У деяких людей, які не дотримуються багатого залізом раціону харчування, може розвинутися дефіцит.
- Порушення засвоєння . Деякі захворювання, включаючи целіакію, хвороба Крона, муковісцидоз і хронічний панкреатит, можуть погіршити засвоєння заліза організмом (8).
Люди можуть також приймати препарати заліза для лікування синдрому дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ ) або для поліпшення спортивних результатів.
Деякі дослідження показують, що низькі рівні заліза можуть бути пов’язані з СДУГ. Однак інші дослідження підкреслюють, що це може бути не так. Необхідні подальші дослідження (9, 10).
Крім того, систематичний огляд показав, що показники спортсменів з невеликим дефіцитом заліза покращилися після прийому препаратів заліза (11).
Інші люди можуть приймати залізовмісні добавки, незважаючи на те що у них немає захворювання, яке вимагає їх.
побічні ефекти добавок заліза
Прийом відповідної дози заліза навряд чи викличе будь-які побічні ефекти.
Однак в деяких випадках люди, які беруть добавки з залізом, можуть відчувати такі симптоми (12):
- діарея
- метеоризм
- запор
- нудота
В більшості випадків ці побічні ефекти зникнуть, як тільки організм адаптується до добавці. Якщо ви відчуваєте які-небудь з цих побічних ефектів і стурбовані ними, вам слід проконсультуватися з лікарем.
Наявність занадто великої кількості заліза в організмі теж можуть створити загрозу. Гемохроматоз, або перевантаження залізом, викликає накопичення заліза в організмі. Без лікування перевантаження залізом може пошкодити органи тіла, включаючи серце, печінку і підшлункову залозу (13).
Якщо ви приймаєте дозу заліза, що перевищує рекомендовану, у вас може розвинутися отруєння залізом. Якщо ви підозрюєте, що прийняли занадто багато заліза, вам слід якомога швидше звернутися за професійною медичною допомогою.
Дозування
Доза заліза, в якій потребує людина, може варіюватися в залежності від його віку, статі та, якщо це жінка, вагітна вона чи годує грудьми.
Згідно з NIH, рекомендований добове кількість заліза в міліграмах (мг) виглядає наступним чином (14):
вік Чоловік Жінка Під час вагітності Під час лактації 0-6 місяців 0,27 мг * 0,27 мг * 7-12 місяців 11 мг 11 мг 1-3 роки 7 мг 7 мг 4-8 років 10 мг 10 мг 9-13 років 8 мг 8 мг 14-18 років 11 мг 15 мг 27 мг 10 мг 19-50 років 8 мг 18 мг 27 мг 9 мг 51+ років 8 мг 8 мг
* Адекватне споживання
Якщо в с в’язі з дефіцитом заліза людині потрібні добавки заліза, лікар або фармацевт можуть визначити кількість, яке він повинен приймати.
Альтернативи
В даний час добавкам заліза існує кілька альтернатив.
Однак однією з можливих альтернатив є дієта з високим вмістом заліза. Вживання в їжу багатих залізом продуктів з хорошим джерелом вітаміну C, в складі однієї і тієї ж їжі може поліпшити засвоєння заліза організмом.
Ось приклади продуктів з високим вмістом вітаміну C:
- апельсини
- брокколі
- картопля
- червоний і зелений перець
- полуниця
Якщо ви не хочете приймати добавки заліза, вам слід обговорити інші заходи зі своїм лікарем.
Підіб’ємо підсумок
- Залізо є важливим мінералом, який допомагає еритроцитів переносити кисень до різних частин тіла. Якщо у вашому організмі недостатньо заліза, лікар може порекомендувати дотримуватися дієти з високим вмістом заліза або приймати добавки заліза.
- Залізодефіцитна анемія — основний стан, яке вимагає залізовмісних добавок. Людям, які відчувають менш важкі форми дефіциту заліза через вагітність або втрати крові, також може знадобитися приймати добавки заліза.
- Прийом залізовмісних добавок може викликати незначні побічні ефекти під час адаптації організму. Якщо ви підозрюєте, що прийняли занадто багато заліза, вам слід якомога швидше звернутися за професійною медичною допомогою.
- Кількість заліза, яке потрібно людині щодня, варіюється в залежності від різних факторів. Якщо ви хочете приймати препарати заліза, вам слід поговорити з лікарем або фармацевтом.
- Хоча добавкам заліза існує кілька альтернатив, раціон харчування, багатий продуктами з високим вмістом заліза, може допомогти в підтримці оптимального рівня цього важливого мінералу.