Кофеїн, що міститься в каві, не тільки допомагає вам відчувати себе менш втомленими і більш уважними, але і може поліпшити ваш настрій, роботу мозку і фізичну продуктивність. Він також може сприяти зниженню ваги і захищати від таких захворювань, як цукровий діабет 2 типу, хвороба Альцгеймера і хвороби серця (1, 2, 3).
Багато людей люблять пити каву вранці. Проте деякі люди стверджують, що його вживання на голодний шлунок може завдати шкоди вашому здоров’ю.
В цій статті обговорюється, чи можна пити каву натщесерце.
чи викликає це проблеми з травленням?
Дослідження показують, що гіркота кави може стимулювати вироблення шлункової кислоти (4, 5).
Таким чином, багато людей вважають, що кава дратує ваш шлунок, погіршує симптоми захворювань кишечника, таких як синдром роздратованого кишечника (СРК), і викликає печію, виразки, нудоту, кислотний рефлюкс і розлад шлунка.
Деякі припускають, що чашка кави на порожній шлунок особливо шкідлива, так як немає іншої їжі, яка перешкоджає кислоті пошкодити слизову оболонку шлунка.
Проте дослідникам не вдалося знайти міцного зв’язку між кавою і проблемами з травленням — незалежно від того, коли ви п’єте ви його натщесерце чи ні (6) .
Хоча невелика частина людей надзвичайно чутлива до кави і регу лярні відчуває печію, блювоту або розлад шлунка, частота і тяжкість цих симптомів залишаються постійними незалежно від того, чи п’ють вони його натщесерце або з їжею (7).
Тим не менш важливо звернути увагу на те, як реагує ваш організм. Якщо ви відчуваєте проблеми з травленням після вживання кави на голодний шлунок, але не після його вживання під час їжі, подумайте про коригування свого споживання.
Резюме:
Кава збільшує вироблення шлункової кислоти, але, мабуть, не викликає проблем з травним трактом у більшості людей. Тому пити його натще абсолютно нормально.
Чи підвищує він рівень гормону стресу?
Іншим поширеним аргументом є те, що вживання кави на голодний шлунок може підвищити рівень гормону стресу кортизолу.
Кортизол виробляється вашими залозами і допомагає регулювати обмін речовин, кров’яний тиск і рівень цукру в крові. Проте хронічно надмірні рівні можуть викликати проблеми зі здоров’ям, включаючи втрату кісткової маси, високий кров’яний тиск, цукровий діабет 2 типу та хвороби серця (8).
Рівень кортизолу, природним чином, досягає піку в той час , коли ви прокидаєтеся, знижується протягом дня і знову досягає піку на ранніх стадіях сну (9).
Цікаво, що кава стимулює вироблення кортизолу. Таким чином, деякі люди стверджують, що його вживання вранці натщесерце, коли рівень кортизолу вже високий, може бути небезпечно.
Проте вироблення кортизолу у відповідь на каву, мабуть, значно нижче серед людей, які регулярно його п’ють, і деякі дослідження не показують ніякого підвищення рівня кортизолу. Крім того, є мало доказів того, що вживання кави на повний шлунок зменшує цю відповідь (9, 10).
Більш того, навіть якщо ви не п’єте його часто, будь-яке підвищення рівня кортизолу здається тимчасовим.
Існує мало підстав вважати, що такий короткий сплеск його рівня призведе до довгострокових ускладнень з боку здоров’я (9).
Коротше кажучи, негативні ефекти хронічно високих рівнів цього гормону, швидше за все, будуть викликані станом, таким як синдром Кушинга, ніж вживанням кави.
Резюме:
кава може викликати тимчасове підвищення рівня гормону стресу кортизолу. Проте це навряд чи призведе до проблем зі здоров’ям, незалежно від того, коли ви п’єте ви його натщесерце або з їжею.
Інші потенційні побічні ефекти
Кава також може мати кілька негативних побічних ефектів, незалежно від того, коли ви п’єте ви його на голодний шлунок або з їжею.
Наприклад, кофеїн може викликати звикання, а генетика деяких людей може привести до особливої чутливості до нього (11, 12).
Це пов’язано з тим, що регулярне вживання кави може змінити хімію вашого мозку, вимагаючи поступово зростаючої кількості кофеїну для отримання тих же ефектів (13).
вживання надмірної кількості може призвести до неугомонности, неспокою, прискорене серцебиття і погіршеним нападів паніки. Це може навіть призвести до головного болю, мігрені і високого кров’яного тиску у деяких людей (1, 14, 15).
З цієї причини більшість експертів згодні з тим, що ви повинні обмежити споживання кофеїну приблизно 400 мг в день — еквівалент 4-5 чашок (0,95-1,12 літра) кави (16, 17).
Оскільки його дія може тривати до 7 годин у дорослих, кава також може порушити ваш сон, особливо якщо ви п’єте його в кінці дня (1).
Нарешті, кофеїн може легко проникати через плаценту, і його дія може тривати на 16 годин довше, ніж зазвичай у вагітних жінок і їхніх дітей. Отже, вагітним жінкам рекомендується обмежувати споживання кави 1-2 чашками (240-480 мл) в день (1, 18).
Майте на увазі, що вживання кави на голодний шлунок не впливає на силу або частоту цих ефектів.
Резюме:
Вживання занадто великої кількості кави може викликати невгамовність, занепокоєння, мігрені і поганий сон. Проте немає доказів того, що вживання його натщесерце впливає на частоту або силу цих побічних ефектів.
Підіб’ємо підсумок
- Багато людей насолоджуються кави насамперед з ранку до того, як вони поїли.
- Не дивлячись на постійні міфи, існує мало наукових даних, які свідчать про те, що пити його на голодний шлунок шкідливо. Швидше за все, він надає однаковий вплив на ваш організм, незалежно від того, як ви його споживаєте.
- Проте якщо у вас виникають проблеми з шлунково-кишковим трактом, коли ви п’єте каву натщесерце, спробуйте замість цього пити його з їжею. Якщо ви помітили поліпшення, може бути краще скорегувати свій розпорядок відповідно.