Біполярний розлад що це таке
Що таке біполярні розлади?
Біполярний розлад — це психічне захворювання, що характеризується різкими перепадами настрою від ейфорії (манія) до періодів депресії і навпаки. Перепади настрою можуть навіть стати змішаними, тому ви можете відчувати піднесений настрій і відчуття пригніченості одночасно.
Біполярний розлад (біполярний афективний розлад або скорочено БАР) не є рідкісним діагнозом. У дослідженні 2005 року була встановлено, що приблизно 2,6% населення розвинених країн живуть з якоюсь формою біполярного розладу (1). Симптоми, як правило, з’являються в пізньому підлітковому віці або в ранньому віці, але вони можуть виникати і у дітей. Виникнення біполярного розладу у жінок відбувається частіше, ніж у чоловіків, хоча причина цього залишається неясною.
Біполярний розлад може бути важко діагностувати, але є попереджувальні ознаки або симптоми, за якими ви можете ідентифікувати хвороба.
причини біполярного розладу
Недавні дослідження показують, що біполярний розлад протікає в сім’ях у людей з певними мутаціями генів (особливо в генах ODZ4, NCAN і CACNA1C) частіше розвивається цей стан.
Але, ймовірно, також будуть задіяні багато інших генетичні та екологічні чинники. Крім того, дослідження, в яких беруть участь ідентичні близнюки, показали, що у обох близнюків рідко виникає це захворювання, навіть якщо вони мають однакові мутації.
Ще одне дослідження показало, що, якщо у вас є батько або брат з біполярним розладом, у вас набагато більше підвищений ризик розвитку БАР.
Наявність сімейної історії біполярного розладу не означає, що вам дійсно буде поставлений цей діагноз. Фактично, у більшості людей з сімейної історією біполярного розладу не розвивається це захворювання.
Дослідження, які використовують інструменти візуалізації мозку, такі як функціональна магнітно-резонансна томографія (МРТ) та позитронно-емісійна томографія (ПЕТ), спробували показати , як мозок людей з біполярним розладом відрізняється від мозку здорових людей або людей з іншими психічними розладами.
Одне дослідження МРТ показало, що мозок дорослої людини з біполярним розладом має префронтальну кору менше, ніж префронтальна кора дорослої людини, у якого немає цього захворювання. При цьому префронтальная кора мозку людини з БАР функціонує гірше, ніж у людини без цього захворювання.
Префронтальна кора управляє виконавчими функціями мозку, такими як рішення проблем і прийняття рішень.
До інших чинників , які можуть збільшити ризик розвитку біполярного розладу, відносяться:
- Періоди високої напруги.
- Наркотики або зловживання алкоголем.
- Значні зміни в житті.
- Травматична подія.
Люди з історією інших психічних розладів, включаючи тривожність, синдром гіперактивності та дефіциту уваги (СДУГ) і посттравматичний стресовий розлад (ПТСР), також схильні до підвищеного ризику розвитку біполярного розладу, хоча ці зв’язки все ще вивчаються.
Які симптоми і ознаки біполярного розладу?
ознаки та симптоми біполярного розладу різноманітні. Багато з цих симптомів також можуть бути викликані іншими захворюваннями, що ускладнює діагностику цього стану.
Попереджувальні ознаки біполярного розладу зазвичай можна розділити на симптоми манії і депресії.
7 ознак манії
Манія може викликати і інші симптоми, але ось сім ключових ознак цієї фази БАР:
- почуття надмірного щастя протягом тривалих періодів часу.
- знижена потреба у сні.
- дуже швидка мова, часто з прискореним мисленням.
- значна непосидючість (неспокійно, невгамовність) або імпульсивність.
- легка відволікання уваги.
- надлишкова впевненість у своїх здібностях.
- нерозумні вчинки, наприклад, імпульсивний секс, гра в азартні ігри з ризиком програти всі заощадження або нерозумно великі витрати грошей.
7 ознак депресії
Подібно манії, депресія також може викликати різні симптоми, але ось сім основних призна ков цієї фази БАР:
- почуття смутку чи безнадійності протягом тривалих періодів часу.
- віддалення від друзів і сім’ї.
- втрата інтересу до дій, до яких колись випробовувався стійкий інтерес.
- значна зміна апетиту.
- відчуття сильної втоми або нестачі енергії.
- проблеми з пам’яттю, концентрацією і прийняттям рішень.
- думки про самогубство або спроби накласти на себе руки, а також заклопотаність смертю.
типи і симптоми біполярного розладу
Існує чотири поширених типу біполярного розладу, але два з цих типів найчастіше діагностуються.
Біполярний розлад 1 типу
Ця класична форма БАР раніше називалася «маніакальна депресія». При біполярному розладі 1 типу маніакальні фази ясні. Поведінка і настрій людини мають крайню ступінь і швидко загострюється, поки не виходить з-під контролю. Якщо не почати своєчасне лікування, людина може опинитися у відділенні невідкладної допомоги.
При БАР 1 типу у людини повинні бути маніакальні епізоди. Для того, щоб подія вважалося маніакальним епізодом, воно повинно:
- включати настрій або поведінку, які відрізняються від звичайної поведінки людини.
- присутнім більшу частину дня, майже кожен день у час маніакального епізоду.
- тривати принаймні один тиждень або мати настільки крайню ступінь, що людині необхідна негайна медична допомога.
У людей з біполярним розладом 1 типу, як правило, також є депресивні епізоди, але депресивний епізод не потрібно для постановки діагнозу БАР 1 типу.
Біполярний розлад 2 типу
БАР 2 типу вважається більш поширеним, ніж БАР 1 типу . Воно також включає депресивні симптоми, але його маніакальні симптоми набагато менш виражені і називаються гіпоманіческімі симптомами. Гіпоманія часто посилюється без лікування, і людина може стати виражено маніакальним або депресивним.
Люди з БАР 2 типу не можуть чітко бачити зміни в собі, і таких людей часто переконують звернутися за допомогою друзі або близькі люблячі люди.
Більш рідкісні типи біполярного розладу
Є два інших типу бАР, які менш поширені, ніж бАР 1 і 2 типу. Циклотимической розлад включає коливання настрою і зрушення, схожі на БАР 1 і 2 типу, але зрушення часто менш яскраво виражені за своєю природою. Людина з циклотимічний розладом часто може нормально функціонувати без ліків, хоча це може бути важко. Згодом перепади настрою людини можуть перерости в діагноз біполярного розладу 1 або 2 типу.
Діагностика
Люди з біполярним розладом переживають сильні емоційні зміни, які сильно відрізняються від їх звичайного настрою і поведінки . Ці зміни впливають на їхнє життя на щоденній основі.
У той час як біполярні розлади викликає різні симптоми, немає єдиного тесту, що підтверджує це захворювання. Часто для постановки діагнозу використовується комбінація методів.
Що робити перед діагностикою
Перед діагностикою ви можете відчувати швидко мінливі настрої і сплутані емоції. Важко точно описати, як ви себе почуваєте, але ви можете знати, що щось не так.
Напади печалі і безнадійності можуть стати інтенсивними. Може бути, ви відчуваєте, як ніби ви тонете в розпачі в одну мить, а потім, ви оптимістичні і сповнені енергії.
Періоди емоційного спаду не є рідкістю. Багато людей мають справу з цими періодами через щоденних стресів. Однак емоційні підйоми і падіння, пов’язані з біполярним розладом, можуть бути більш вираженими. Ви можете помітити зміну в своїй поведінці, але ви безсилі допомогти собі. Друзі та сім’я можуть також зауважити зміни. Якщо ви відчуваєте маніакальні симптоми, ви можете не бачити необхідності звертатися за допомогою до лікаря.
Не ігноруйте то, як ви себе почуваєте. Зверніться до лікаря, якщо крайні міри вашого настрою заважають повсякденному житті або якщо вас відвідують думки про самогубство.
Виключення інших захворювань
Якщо ви відчуваєте надзвичайні зрушення в своєму настрої, які порушують ваш розпорядок дня, ви повинні звернутися до лікаря. Немає конкретних аналізів крові або сканування мозку для діагностування біполярного розладу. Проте ваш лікар може виконати фізичний огляд і направити вас на здачу аналізів, включаючи тест функції щитовидної залози і аналіз сечі. Ці тести можуть допомогти визначити, чи можуть інші симптоми або фактори викликати симптоми.
Іноді деякі проблеми з щитовидною залозою викликають симптоми, схожі на симптоми біполярного розладу. Симптоми також можуть бути побічним ефектом ліків. Після того, як інші можливі причини будуть виключені, ваш лікар, швидше за все, направить вас до фахівця з психічного здоров’я.
Оцінка психічного здоров’я
Психіатр або психолог зададуть вам питання для оцінки вашого загального психічного стану здоров’я. Тестування на біполярний розлад включає в себе питання про симптоми: як довго вони тривають, і як вони можуть порушити ваше життя. Фахівець також запитає вас про деякі фактори ризику розвитку БАР. Сюди входять питання про сімейну історію хвороби і історії зловживання наркотиками.
Біполярний розлад — це стан психічного здоров’я, відоме своїми періодами як манії, так і депресії. Діагноз БАР вимагає принаймні одного депресивного і одного маніакального або гіпоманіческого епізоду. Ваш фахівець з психічному здоров’ю буде питати про ваших думках і почуттях під час і після цих епізодів. Він захоче дізнатися, чи можете ви контролювати себе під час манії, і як довго триває цей епізод. Він може попросити вашого дозволу запитати друзів і родину про вашу поведінку. У будь-якому діагнозі будуть враховані інші аспекти вашої історії хвороби і ліки, які ви брали.
Діагностика біполярного розладу у дітей
БАР є проблемою не тільки дорослих, а й дітей. Діагностика біполярного розладу у дітей може бути утруднена, тому що його симптоми іноді можуть імітувати симптоми синдрому дефіциту уваги і гіперактивності (СДУГ).
Якщо ваша дитина лікується від СДУГ, і його симптоми не покращилися, поговоріть зі своїм лікарем про можливість біполярного розладу. Симптоми біполярного розладу у дітей можуть включати:
- імпульсивність
- дратівливість
- агресія (манія)
- гіперактивність
- емоційні спалахи
- періоди смутку
Критерії діагностики біполярного розладу у дітей аналогічні діагностиці стану у дорослих. Спеціального діагностичного тесту немає, тому ваш лікар може поставити ряд питань про настрої вашої дитини, режимі сну і поведінці.
Наприклад, як часто у вашої дитини відбуваються емоційні сплески? Скільки годин ваша дитина спить вдень? Як часто у вашої дитини відбуваються періоди агресії і дратівливості? Якщо поведінка і ставлення вашої дитини епізодичні, ваш лікар може поставити діагноз біполярні розлади.
Лікар може також запитати про вашому сімейному історії депресії або біполярного розладу, а також перевірити функцію щитовидної залози вашої дитини, щоб виключити недостатню активність щитовидної залози.
Помилковий діагноз
Біполярний розлад найчастіше помилково діагностується на ранніх стадіях, що часто відбувається в підлітковому віці. Коли це розлад плутають з іншим захворюванням, його симптоми можуть погіршитися. Зазвичай це відбувається через неправильне лікування.
Іншими факторами неправильного діагнозу є невідповідність термінів епізодів і поведінки. Більшість людей не звертаються за лікуванням, поки не зазнають депресивний епізод.
Згідно з дослідженням 2006 року, опублікованому в журналі «em> Psychiatry , близько 69% всіх випадків діагностовано помилково. Третина з них неправильно діагностується протягом 10 років і більше (2).
Стан розділяє багато симптомів, пов’язані з іншими психічними розладами. Біполярний розлад часто помилково діагностується як однополярна (основна) депресія, тривога, ОКР, СДУГ, розлад харчової поведінки або розлад особистості. Деякі речі, які можуть допомогти лікарям в правильному діагнозі — це добре знання сімейної історії хвороби, швидкі повторювані епізоди депресії і анкетування з приводу розлади настрою.
Поговоріть зі своїм лікарем, якщо ви вважаєте, що можете відчувати якісь які симптоми біполярного розладу або іншого захворювання психіки.
Лікування біполярного розладу
- стабілізаторами настрою .
- антипсихотичними препаратами.
- антидепресантами (хоча їх безпеку і ефективність іноді суперечливі).
Як правило, лікування включає в себе поєднання по щонайменше одного стабілізуючого настрій препарату і / або атипового антипсихотика, плюс психотерапія. Найбільш широко використовуються лікарські засоби для лікування біполярного розладу включають карбонат літію і вальпроєву кислоту (також відому як Депакот або в цілому як дівалпроекс).
Карбонат літію може бути надзвичайно ефективним у зменшенні манії , хоча лікарі досі точно не знають, як він працює. Літій може також запобігти повторенню депресії, але його цінність здається більшою проти манії, ніж депресії. тому його часто призначають в поєднанні з іншими ліками, які, як відомо, мають велику цінність при симптомах депресії (іноді включають антидепресанти).
Вальпроєвая кислота (Депакот) — стабілізатор настрою, який корисний при лікуванні маніакальних або змішаних фаз біполярного розладу поряд з карбамазепіном (Екветро), іншим протиепілептичною препаратом. Ці препарати можуть використовуватися окремо або в поєднанні з літієм для контролю симптомів. Крім того, коли традиційні ліки недостатньо добре працюють, лікарі можуть призначати нові препарати. Було виявлено, що Ламотриджин (Ламіктал), є ще одним протиепілептичною препаратом, що має цінність в запобіганні депресії і, в меншій мірі, манії або гіпоманії.
Інші протиепілептичні препарати, такі як Габапентин (Нейронтін), Окскарбазепін ( Трілептал) або Топирамат (Топамакс), розглядаються як експериментальні методи лікування, іноді мають цінність при симптомах біполярного розладу або інших станів, які часто виникають з ним.
Галоперидол (Галдол деканоат) або інші нові антипсихотичні препарати, такі як Арипіпразол (Абіліфай), Азенапін (Сафріс), Оланзапін (Зіпрекса) або Рисперидон (Рісперідал), часто даються пацієнтам в якості альтернативи Літію або Дівалпроексу. Вони також можуть бути призначені для лікування гострих симптомів манії (особливо психозу) до того, як Літій або Дівалпроекс (Депакот) можуть в повній мірі впливати.
Інший антипсихотик, Луразідон (Латуда), схвалений для використання при біполярної депресії 1 типу, як і комбінація Оланзапін + Флуоксетин (під назвою Сімбіакс). Антипсихотик Кветиапин (Сероквель) схвалений для лікування біполярної депресії 1 або 2 типу. Попередні дослідження також показують, що атиповий антипсихотик Каріпразін (Врайлар) також може мати значення для лікування біполярної депресії.
Деякі з цих препаратів можуть стати токсичними при прийомі в занадто високих дозах. Тому лікарю необхідно періодично контролювати показники аналізів крові пацієнта. Оскільки часто буває важко передбачити, який пацієнт буде реагувати на який препарат або яка доза повинна бути в кінцевому рахунку, психіатра часто доведеться експериментувати з кількома різними ліками на початку лікування.
Хоча антидепресанти залишаються широко використовуваними при біполярної депресії, більшість препаратів цього класу не були адекватно вивчені в відношення пацієнтів з цим захворюванням.
в загальному, ваш лікар може спробувати обмежити і скоротити використання антидепресантів. Тривале лікування антидепресантами при біполярному розладі рекомендується тільки тоді, коли первісний відповідь є чітким і немає ніяких поточних або з’являються ознак манії або гіпоманії. Деякі антидепресанти (окремо або в поєднанні з іншими препаратами) можуть викликати маніакальний епізод або викликати більш швидкі цикли між депресією і манією. Якщо антидепресант явно не робить благотворного ефекту при біполярної депресії, зазвичай немає причин для його подальшого застосування.
Сім’я або чоловік пацієнта повинні бути залучені в процес лікування. Наявність повної інформації про хворобу та її проявах важливо, як для пацієнта, так і для близьких.
Лікування депресії
Хоча ліки, як правило, є наріжним каменем лікування біполярного розладу, постійна психотерапія важлива для того, щоб допомогти пацієнтам зрозуміти і прийняти особисті і соціальні порушення, що виникали під час попередніх епізодів хвороби, і краще впоратися з майбутніми. Було виявлено, що кілька конкретних форм психотерапії допомагають прискорити відновлення і поліпшити функціонування при біполярному розладі, включаючи когнітивно-поведінкову терапію, интерперсонального / соціальну ритмічну терапію, сімейну терапію і групову терапію.
Оскільки ця процедура діє швидко, вона може бути особливо корисна тяжкохворим пацієнтам, які піддаються високому ризику спроб самогубства. У 1960-х роках ЕСТ виявлялася в немилості почасти через перекручених негативних характеристик її використання в засобах масової інформації. Але сучасні процедури, як було виявлено, є безпечними і високоефективними.
Курс лікування, як правило, складається з 6-12 процедур, зазвичай призначаються три рази в тиждень. Під час лікування ЕСТ (зазвичай від двох до чотирьох тижнів) прийом літію та інших стабілізаторів настрою іноді скасовують, щоб мінімізувати побічні ефекти. Потім їх відновлюють після завершення лікування.
Нові типи нефармокологіческіх методів лікування депресії:
- Електростимуляція блукаючого нерва (VNS-терапія) . Включає в себе імплантацію пристрою, який посилає електричні сигнали в блукаючий нерв для лікування депресії.
- Транскраниальная магнітна стимуляція (ТМС) . Це процедура, яка включає використання електромагнітної котушки для створення електричних струмів і стимуляції нервових клітин в центрах настрою мозку в якості лікування депресії.
- Світлотерапія . Виявилася ефективною в якості додаткового методу лікування, коли біполярний розлад пов’язано з сезонним афективним розладом. Для тих людей, які зазвичай впадають в депресію взимку, сидіння протягом 20 — 30 хвилин в день перед спеціальною світловою коробкою з повним спектром світла може допомогти лікувати депресію. (3)
Альтернативні методи лікування біполярного розладу
Перед початком будь-яких альтернативних процедур завжди слід проконсультуватися з лікарем. Добавки і терапія можуть взаємодіяти з вашим ліками і викликати побічні ефекти. Альтернативні методи лікування не повинні замінювати традиційні методи лікування або ліки. Але деякі люди повідомляли про підвищену користь при об’єднанні цих двох видів терапії.
1. Риб’ячий жир
Риб’ячий жир і риба є джерелом двох з трьох основних типів жирних кислот омега-3:
- ейкозапентаєнова кислота (ЕПК)
- докозагексаеновая кислота (ДГК)
Ці жирні кислоти можуть впливати на хімічні речовини в вашому мозку, пов’язані з розладами настрою.
Біполярний розлад, мабуть, зустрічається рідше в країнах, де люди більше споживають риби і риб’ячого жиру. Люди з депресією також мають більш низький рівень вмісту омега-3 жирних кислот в крові. Омега-3 жирні кислоти можуть допомогти:
- зменшити дратівливість і агресію
- підтримувати стабільність настрою
- зменшити симптоми депресії
- поліпшити функцію мозку
Ви можете приймати добавки риб’ячого жиру, щоб допомогти досягти необхідної добової норми споживання цієї важливої жирної кислоти. Однак добавки риб’ячого жиру можуть викликати побічні ефекти, такі як:
- нудота
- печія
- біль в животі
- здуття живота
- відрижка
- діарея (пронос)
2. Родіола рожева
родіола рожева (золотий корінь або рожевий корінь) може допомогти лікувати легку або помірну форму депресії. Родіола рожева — м’який стимулятор і може викликати безсоння. До інших побічних ефектів належать яскраві сновидіння і нудота.
Перш ніж приймати родіолу рожеву порадьтеся зі своїм лікарем, особливо якщо хто-небудь з ваших родичів хворів на рак молочної залози. Ця рослина зв’язується з рецепторами естрогену і може збільшити ризик розвитку раку молочної залози.
3. S-Аденозілметіонін
Результати огляду досліджень вказують на те, що добавки коферменту S-аденозілметіонін, можуть бути корисними при депресії. Ця добавка також може бути ефективною при біполярному розладі (4).
Деякі дози цих добавок можуть викликати серйозні побічні ефекти, наприклад, це може викликати виникнення маніакальних епізодів. Поговоріть з лікарем про правильні дозуваннях і запитайте про те, як S-Аденозілметіонін може взаємодіяти з іншими прийнятими вами ліками.
4. N-Ацетилцистеїн
Цей антиоксидант допомагає зменшити окислювальний стрес. Крім того, в огляді наукової літератури повідомлялося, що в одному рандомізованому контрольованому дослідженні, людям з біполярним розладом давали добавки N-Ацетилцистеїну в кількості 2 г в день до традиційного методу лікування, що призвело до значного поліпшенню симптомів депресії, манії та якості життя (5).
Докладно про корисні властивості ацетилцистеїну читайте на цій сторінці — 9 корисних властивостей ацетилцистеїну (NAC) .
5. Холін
Цей водорозчинний вітамін може бути ефективним для зменшення симптомів манії у людей з швидким циклічним біполярним розладом. Результати одного дослідження за участю шести чоловік з швидким циклічним біполярним розладом, які отримували 2000-7200 міліграмів холіну в день на додаток до лікування літієм, показали поліпшення маніакальних симптомів.
6. Інозітол
Інозітол є вітаміноподібною речовиною, яке може допомогти при депресії. В одному дослідженні брали участь 66 пацієнтів з біполярним розладом. Вони відчували великий депресивний епізод, який був стійкий до комбінації стабілізатора настрою і одного або декількох антидепресантів. Пацієнтам давали також инозитол або вони додатково отримували іншу терапію протягом 16 тижнів. Результати цього дослідження показали, що 17,4% людей, які отримували инозитол в якості додаткової терапії, оговталися від депресивного епізоду і не мали симптомів БАР протягом восьми тижнів (6).
7. Звіробій
Результати досліджень, які оцінювали використання звіробою для лікування депресії, змішані. Одна з проблем полягає в тому, що використовувані в дослідженнях форми звіробою були однаковими. Дози також були різними.
8. Заспокійливі методи
Стрес ускладнює біполярні розлади. Кілька альтернативних методів лікування спрямовані на зниження рівня тривоги і стресу. До цих методів належать:
- масажна терапія
- йога
- голковколювання
- медитація
Заспокійливі методи не можуть вилікувати біполярні розлади. Але вони можуть допомогти вам впоратися з вашими симптомами і стати важливою частиною вашого плану лікування.
9. Интерперсональная і соціальна ритмічна терапія (ІПСРТ)
Деструктивні шаблони і позбавлення сну можуть погіршити симптоми біполярного розладу. ІПСРТ — це тип психотерапії, спрямованої на допомогу людям з біполярним розладом:
- підтримувати звичайний розпорядок.
- прищеплювати хороші звички в поведінці.
- навчитися вирішувати проблеми, які переривають ваш розпорядок.
ІПСРТ на додаток до призначеним вам ліків від БАР може допомогти зменшити кількість маніакальних і депресивних епізодів, які у вас є.
10 . Зміни способу життя
Хоча зміни способу життя не лікуватимуть біполярні розлади, певні зміни можуть поліпшити ваше лікування і допомогти стабілізувати настрій. Ці зміни включають:
- Регулярні фізичні вправи . Вправи можуть допомогти стабілізувати настрій, полегшити депресію і поліпшити сон.
- Адекватний сон . Може допомогти стабілізувати ваш настрій і зменшити дратівливість. Поліпшити сон можна за допомогою щеплення правильних звичок в розпорядку дня і створивши спокійну середу для сну.
- Здорове харчування . Жирні сорти риби і омега-3 жирні кислоти у вашому раціоні дуже корисні. Подумайте також про скорочення споживання насичених жирів і транс-жирів, які пов’язані з хімічним дисбалансом мозку.
Підіб’ємо підсумок
Дослідження показують, що альтернативні методи лікування біполярного розладу можуть бути корисні при спільному використанні з традиційними методами лікування. Проте було проведено дуже мало досліджень ефективності цих методів лікування. Альтернативні методи лікування не повинні замінювати ваш поточний курс лікування БАР.
Перед початком використання альтернативних методів, вам слід порадитися з лікарем. Деякі добавки можуть викликати побічні ефекти при будь-яких типах ліків, які ви можете приймати, або можуть впливати на інші ваші захворювання.