Камені в жовчному міхурі лікування без операції
Що таке жовчні камені?
Жовчні камені — це крихітні конкременти (тверді шматочки матерії), виявлені в жовчному міхурі, що представляє собою невеликий орган у формі «мішка», який грає головну роль в зберіганні жовчі, виробленої печінкою. Жовчні камені (холелітіаз) складаються з частинок холестерину, відкладень кальцію та інших речовин, які містяться в жовчі. Вони можуть варіюватися в залежності від розміру, форми, складу, щільності та тяжкості симптомів, але здебільшого всі вони викликані одними і тими ж речами і лікуються приблизно однаково.
Вони утворюються, коли холестерин, кальцій та інші частинки зв’язуються один з одним і потрапляють в жовчний міхур, викликаючи біль і інші проблеми, такі як диспепсія і болю в спині. Зазвичай жовчний міхур зберігає тільки рідкий матеріал, тому, коли тверді камені накопичуються, це може стати серйозним і помітним з точки зору симптомів.
Жовчні камені можуть відрізнятися за розміром від невеликих і більш м’яких (майже як пісок або осад ) до дуже великих і щільних каменів, які розширюються майже до повного розміру жовчного міхура. У порівнянні з каменями в нирках жовчні камені зазвичай більш м’які, так як вони складаються переважно з холестерину, який не є твердим.
Хто найбільш схильний до ризику розвитку жовчних каменів?
Декілька факторів можуть зробити людей більш сприйнятливими до розвитку жовчних каменів, включаючи їх раціон, вік, стать, склад тіла і генетику (1).
Жовчні камені найбільш поширені у наступних груп населення:
- жінки
- люди старше 40 років
- люди з надмірною вагою або ожирінням (особливо, якщо у них спостерігається надлишок жиру навколо талії)
Інші фактори ризику утворення жовчних каменів:
- погане харчування
- занадто швидке зниження маси тіла (наприклад, при голодуванні)
- вагітність
- цукровий діабет
- спадковість
- високий рівень тригліцеридів (тип жиру в крові)
- відсутність фізичної активності
- низький рівень ЛПВЩ « хорошого »холестерину
Чому так відбувається? Було виявлено, що жовчні камені знаходяться під впливом гормональних дисбалансів. Це є причиною того, що жінки, які вагітні або приймають протизаплідні таблетки, частіше мають справу з жовчними каменями, ніж населення в цілому. В даний час вважається, що жінки репродуктивного віку, особливо у віці від 20 до 60 років, є групою, найбільш схильною до ризику розвитку жовчнокам’яної хвороби. Згідно National Foundation of Diabetes, Digestive and Kidney Diseases , жіночий статевий гормон естроген може бути причиною того, що жовчні камені частіше зустрічаються у жінок, ніж у чоловіків.
Естроген може збільшити кількість холестерину в жовчі і, можливо, також зменшити рух жовчного міхура, що сприяє утворенню жовчних каменів. Це одна з причин, по якій профілактична дієта від утворення каменів в жовчному міхурі може бути корисна — вона знижує ймовірність «домінування естрогену» або надлишкового естрогену. Високий рівень естрогену частіше зустрічається сьогодні з-за зростаючого присутності ендокринних руйнівників. Вони виявляються в хімічних косметичних або миючих засобах, визначених джерелах води і хімічних речовинах, доданих в фабричні харчові продукти. Ці хімічні речовини «імітують» ефекти істинного естрогену, зв’язуються з рецепторними ділянками і сприяють надмірному естрогену, що може привести до того, що жирові клітини стануть стійкими до нормального розщеплення.
Деякі прийняті препарати містять естроген. До них відносяться протизаплідні таблетки і гормонозаместительная терапія, тому вони можуть збільшити ризик утворення каменів в жовчному міхурі. Прийом ліків, які знижують рівень холестерину в крові, також може привести до утворення жовчних каменів, оскільки вони змушують печінку виділяти більше холестерину в жовч. Це може вплинути на все: від настрою і обміну речовин до сну і сексуального функціонування.
Причини утворення жовчних каменів
Сам жовчний міхур зазвичай описується як м’який, схожий на мішок орган. Він має здатність розширюватися, коли в ньому накопичується жовч, що може статися, коли людина не приймав їжу протягом тривалого часу, наприклад, якщо він голодує, хворіє або сильно обмежує себе в їжі під час дієти. Жовч — травна рідина, яка виробляється печінкою. Вона містить жовчні солі та інші речовини, які допомагають розщеплювати жири, що надходять з їжею.
Розмір жовчного міхура різниться у різних людей залежно від режиму прийому їжі і раціону харчування, але зазвичай він варіюється десь між розміром невеликої сливи і великого яблука. Жовчний міхур прикріплюється до печінки і спирається на тонку кишку, що важливо для правильної його роботи. Жовчний міхур має здатність зливати і накопичувати жовч, транспортуючи її через трубку, під назвою протоки міхура.
Щоб уявити, як утворюються жовчні камені, деякі експерти рекомендують зображати органи травлення як «билиарное дерево» (2). Мета біліарного дерева полягає в тому, щоб переміщати виділення з одного органу в інший, що допомагає з травленням, засвоєнням поживних речовин і видаленням відходів з організму. Виділення переміщаються з печінки, жовчного міхура та підшлункової залози в тонку кишку. Їх завдання полягає в тому, щоб позбутися відходів організму у вигляді жовчі, яку виробляє печінка для збору часток відходів і доведення їх до тонкої кишки, перш ніж вони будуть усунені шляхом дефекації.
Біліарній дерево
Організм зазвичай зберігає виділення, такі як жовч, до тих пір, поки вони не знадобляться, замість того, щоб постійно виводити зайві виділення в тонку кишку і витрачати їх даремно . Наші організми утримують ці важливі рідини, щоб ми могли ефективно використовувати їх, коли ми їмо їжу і повинні виконувати травлення. У нас є важливий клапан-подібний м’язів, який є нашим «жовчним протокою», контролером, де жовч випускається у відповідь на споживання їжі. Коли ми нічого не їли, і в тонкій кишці немає їжі, клапан жовчної протоки закритий. Потім, коли ми їмо, клапан відкривається, тому ферменти, виділення і жовч можуть виконувати свою роботу.
Виверт полягає в тому, що печінка і підшлункова залоза не припиняють виробляти жовч або інші травні субстанції. У них немає можливості дізнатися, коли ми будемо їсти наступного разу, і немає системи зворотного зв’язку, щоб відключити виробництво, тому вони в основному завжди накопичують зайву жовч, незалежно від того, чи потрібна вона в певний час чи ні. Печінка продовжує виробляти жовч, яка досягає клапана жовчної протоки, але клапан залишається закритим, поки ми нічого не з’їмо, тому жовч не має іншого вибору, крім як залишатися в жовчному міхурі.
Ось чому жовчний міхур так важливий — він виступає в ролі сховища надлишку жовчі, яка використовується в потрібний момент, допомагаючи травленню. Коли ви щось їсте, жовчний міхур стискається і вичавлює достатньо жовчі, щоб система безперебійно працювала.
Отже, що порушує цей процес і веде до жовчнокам’яної хвороби?
Коли холестерин і інші речовини в жовчі зв’язуються разом і стають більш твердими, вони можуть осісти всередині жовчного міхура, згодом перетворюючись в жовчні камені з холестерину. Точна причина, по якій формуються жовчні камені не узгоджена більшістю лікарів або дослідників. Одна з провідних теорій полягає в тому, що вони можуть утворюватися, коли ваша жовч містить занадто багато холестерину, що може бути викликано поганим раціоном харчування або гормональним дисбалансом.
Зазвичай жовч містить ферменти, необхідні для правильного розчинення холестерину, виділяється вашої печінкою, але в деяких випадках печінка може виділяти більше холестерину, ніж може розчинятися, тому він збивається в тверді частинки. Інші причини, за якими можуть утворюватися жовчні камені — це те, що клапан жовчної протоки перестає працювати належним чином або тому, що печінка починає виробляти надто багато білірубіну (утворюючи «пігментні жовчні камені»), що є хімічною речовиною, використовуваним для руйнування еритроцитів (3 ).
Симптоми каменів в жовчному міхурі
Вважається, що більшість людей з жовчними каменями навіть не знають, що вони у них є. Симптоми каменів в жовчному міхурі можуть відрізнятися у різних людей і можуть варіюватися по інтенсивності і тривалості. У деяких людей з жовчними каменями немає ніякого болю або помітних симптомів взагалі, в той час як інші відчувають гострий біль і інші симптоми. Напади жовчнокам’яної хвороби частіше бувають вночі. Деякі люди дізнаються про свою проблему в перший раз під час комп’ютерної томографії, призначеної для виявлення іншої проблеми, і жовчні камені виявляються лікарями випадковим чином.
Симптоми також можуть варіюватися в залежності від того, де знаходиться камінь. Жовчні камені завжди утворюються всередині жовчного міхура, але іноді вони можуть бути зміщені і переміщені в різні місця, наприклад, в жовчний протік або навіть всередину тонкої кишки.
Коли камінь утворюється в області дренажної трубки, яка з’єднує жовчний міхур з жовчним протокою, жовч може бути заблокована, і біль може виникнути, коли жовчний міхур стискається, а жовчі нікуди вийти. В результаті виник надлишкового тиску зазвичай м’який жовчний міхур може стати напруженим і твердим. Жовчні камені, що викликають закупорку, також можуть викликати запалення печінки або підшлункової залози. Це ще одна причина болю і набряку в черевній порожнині, іноді до спини або плечей.
У людини з жовчнокам’яну хворобу крім болю можуть виникати такі симптоми:
- біль в животі і нудота
- напруга в області шлунка, кишечника та інших органів, особливо після їжі (в тому числі з високим вмістом жиру і білка)
- сильні болі у верхній правій частині живота, зазвичай виникає раптово і триває від 30 хвилин до багатьох годин
- біль під правим плечем або всередині спини під правою лопаткою
у той час як більшість жовчних каменів не викликає серйозних проблем, в деяких випадках вони вимагають хірургічного втручання. Якщо вони викликають нестерпний біль і проблеми, лікар може рекомендувати видалення всього жовчного міхура. Якщо ви підозрюєте, що у вас є жовчні камені, ви можете поговорити зі своїм лікарем, який, швидше за все, направить вас на УЗД або рентген. Ультразвукове дослідження вважається найкращим методом для їх виявлення, оскільки КТ не завжди здатне показати наявність каменів через те, що вони можуть бути недостатньо щільними.
Людям, які відчувають постійні симптоми жовчнокам’яної хвороби (такі, як сильний біль) , може бути проведена операція під назвою холецистектомія для видалення каменів. Але це не гарантує того, що вони не утворюються знову. Лікарі зазвичай чекають в середньому кілька місяців, щоб рекомендувати неінвазивну хірургію або медичну терапію (4).
Як лікувати жовчнокам’яну хворобу природними засобами
Експерти з харчування і природної медицини рекомендують робити все можливе , щоб лікувати жовчнокам’яну хворобу без операції і запобігати утворенню каменів натуральними засобами.
1. Підтримуйте масу тіла в нормі
Якщо ви замислюєтеся над питанням, як позбутися від каменів у жовчному міхурі без операції, вам перш за все необхідно привести в норму свою вагу. Надмірна вага або ожиріння можуть збільшити ризик утворення жовчних каменів (особливо серед жінок з надмірною вагою), оскільки дослідження показують, що у людей з ожирінням печінку може виробляти занадто багато холестерину (5). Дослідження показують, що люди, які не підтримують здорову вагу, можуть відчувати більше запалення і набряку в жовчному міхурі, особливо, якщо у них присутня велика кількість жиру в області талії, що також говорить про наявність вісцерального жиру навколо органів.
Найкорисніше для вашого організму (в цілому) — підтримувати свою вагу в нормі. Постійне чергування набору зайвих кілограмів і схуднення робить негативний вплив на ваші гормони, травлення, імунну систему і метаболізм. Вважається, що це збільшує ризик виникнення каменів у жовчному міхурі, тому, якщо ви вважаєте, що вам потрібно схуднути з міркувань здоров’я, зробіть це правильно за допомогою оздоровлення раціону харчування на постійній основі, збільшення фізичних навантажень (особливо якщо ви ведете малорухливий спосіб життя) , без використання суворих низькокалорійних дієт.
2. Уникайте швидкої втрати ваги і химерних дієт
Ожиріння, мабуть, є великим фактором ризику розвитку жовчнокам’яної хвороби, ніж втрата ваги, проте швидке зниження маси тіла може викликати дисбаланс електролітів та інші проблеми, які збільшують ймовірність утворення каменів в жовчному міхурі. Дослідження показують, що люди, які втрачають у вазі понад 1,5 кг в тиждень, можуть бути схильні до підвищеного ризику розвитку жовчнокам’яної хвороби, в порівнянні з тими, хто худне повільніше більш природним шляхом (6).
Це також відноситься до людей, яким зробили операцію для зниження ваги і до людей, які дотримуються дуже низькокалорійної дієти. Більшість експертів рекомендують втрачати у вазі від 250 до 900 грам в тиждень, що є повільним і стабільним поліпшенням, яке не приведе до утворення каменів в жовчному міхурі.
3. Дотримуйтесь протизапальної дієті, яка підтримує здоров’я печінки і жовчного міхура
Щоб регулювати використання вашого холестерину в організмі, споживайте більше протизапальних продуктів, які мають безліч корисних властивостей на додаток до зниження ризику розвитку жовчних каменів. Протизапальна дієта також знижує споживання багатих естрогенами продуктів, які можуть сприяти збільшенню цього гормону в організмі.
Спробуйте їсти більше продуктів з високим вмістом клітковини, таких як всі види овочів, фруктів, горіхів і насіння, бобів і бобових і в помірних кількостях зернові без глютену. Фабричні продуті зазвичай містять багато рафінованих вуглеводів і мало клітковини. Вони також рясніють цукром, штучними інгредієнтами і запальними сполуками, присутніми в надлишку в рафінованих рослинних оліях. Буряк, артишоки і зелень кульбаби — відмінний вибір для підтримки здоров’я травного тракту, оскільки вони допомагають поліпшити відтік жовчі, яка розщеплює жир.
Коли справа доходить до жирів, зосередьтеся на легко засвоюваних корисних жирах, таких як риб’ячий жир , кокосове масло і оливкове масло. Вони підтримують вашу печінку і допомагають жовчному міхурі скорочуватися. Найлегшу форму жиру для перетравлення організмом має кокосове масло, яке представляє собою среднецепочечние жирні кислоти (MCFA). Пророслі насіння, такі як насіння льону, Чіа, конопель і гарбуза, також корисні, так як вони легко засвоюються і можуть зменшити запалення.
Щоб краще підтримувати здоров’я жовчного міхура, фахівці рекомендують споживати корисні жири в невеликих кількостях в протягом дня — всього близько однієї столової ложки масла за один раз, або близько 2 столових ложок пророслих горіхів і насіння. Це пов’язано з тим, що вам не слід споживати багато жиру за один раз, так як це призводить до надмірного навантаження на органи.
Пам’ятайте, що багато людей щодня вступають в контакт з усіма типами токсинів, починаючи від хімічних речовин в засобах по догляду за будинком і закінчуючи водою і забрудненням повітря. Одним з основних органів, які позбавляють організм від токсинів є печінку, яка дуже важко трудиться, очищаючи кров, виробляючи жовч, необхідну для перетравлення жиру, розщеплюючи гормони і зберігаючи необхідні поживні речовини.
Дієтичні фактори, які можуть збільшити ризик утворення каменів в жовчному міхурі, включають в себе споживання значної кількості холестерину, насичених жирів, трансжирних кислот, рафінованого цукру і, можливо, бобових. Споживання вегетаріанської їжі також пов’язано зі зменшенням ризику розвитку жовчнокам’яної хвороби, так як там практично відсутні алергенні продукти (7).
Щоб очистити печінку, уникайте вживання наступних продуктів:
- гідрогенізовані масла (канола, кукурудзяна, соняшникова, сафлорова)
- рафінований цукор
- напівфабрикати
- фаст-фуд
- надмірна кількість алкоголю
- продукти тваринного походження або молочні продукти, отримані з тварин, вирощених на сучасних великих фермах (вони важко перетравлюються і часто прозапальних)
Зосередьтеся на включенні в раціон нових більш свіжих продуктів і овочевих соків, органічних продуктів тваринного походження і багатих калієм продуктів, таких як авокадо, листова зелень, помідори, солодкий картопля (батат) та банани.
4. Будьте фізично активні
Люди, які фізично активніші, як правило, мають кращий захист від утворення жовчних каменів (8). Ви, ймовірно, вже знаєте про багатьох переваги фізичних вправ — регулярна фізична активність не тільки покращує ваше загальний стан здоров’я, але також може бути корисною для підтримки здорової ваги без необхідності різкого скорочення калорій, а також може поліпшити травні функції.
Загальна рекомендація для більшості дорослих людей, які здатні бути активними — це націлитися на 30-60 хвилин помірно інтенсивних вправ кожен день або трохи менше. Якщо ви також практикуєте тренування з високою інтенсивністю, такі як високоинтенсивний інтервальний тренінг або вибухові тренування, вони будуть надавати той же корисний вплив на організм, але за більш короткий час.
5. Перегляд прийому протизаплідних таблеток або непотрібних ліків
Протизаплідні таблетки і деякі гормональні препарати збільшують кількість естрогену в організмі, що впливає на виробництво і зберігання холестерину (на додаток до маси тіла в деяких випадках). У дослідженні, опублікованому в журналі «em> Canadian Medical Association Journal , дослідники виявили« статистично значуще збільшення ризику розвитку жовчнокам’яної хвороби »у жінок, що використовують протизаплідні гормональні засоби (9).
Якщо у вас є камені в жовчному міхурі або якщо хто-небудь з ваших родичів хворів / хворіє на жовчнокам’яну хворобу, поговоріть зі своїм лікарем про інших негормональних варіантах прийнятих вами препаратів.
Корисні добавки при каменях в жовчному міхурі
Кілька добавок і натуральних трав можуть допомогти поліпшити здоров’я печінки і зменшити запалення, які важливі для регулювання виробництва і використання холестерину. До них відносяться:
- Куркума . Допомагає в травленні, бореться із запаленням і підтримує метаболізм печінки.
- Розторопша . Усуває накопичення медикаментів, важких металів та інших шкідливих речовин в печінці.
- Корінь кульбаби . Допомагає печінки видаляти токсини, діючи як природний діуретик.
- Активоване вугілля . Зв’язується з токсинами і допомагає видалити їх з організму.
- Ліпаза (фермент) . 2 капсули під час прийому їжі допомагають покращити перетравлення жиру і використання жовчі.
- Жовчні солі або жовч . 500-1000 міліграм під час їжі можуть поліпшити функцію жовчного міхура і розщеплення жирів.
Засоби для очищення жовчного міхура від каменів без операції
Лікування каменів у жовчному міхурі без операції можливо також за допомогою таких засобів, проте їх ефективність науково не доведена.
1. Оливкова олія і лимонний сік
Деякі люди стверджують, що очищення жовчного міхура може допомогти зробити дроблення і вивести жовчні камені (10). Однак ніяких наукових доказів, що підтверджують ці заяви, немає. Організм здатний сам очищати себе.
Проте деякі люди для очищення жовчного міхура використовують комбінацію оливкового масла, лимонного соку і трав протягом двох або більше днів. Протягом цього часу вони не повинні споживати нічого, крім масляної суміші. Немає стандартної суміші або рецепта. Ця суміш може бути небезпечна для людей з цукровим діабетом або тих, хто відчуває низький рівень цукру в крові.
В одному дослідженні розглядалося вплив оливкової олії і соняшникової олії на жовчні камені. Дослідники виявили, що, хоча оливкова олія впливає на склад жовчі, воно не впливає на жовчні камені (11).
Поговоріть зі своїм лікарем перед початком будь-якого типу очищення жовчного міхура в домашніх умовах. Це може бути небезпечно для всіх людей.
2. Яблучний сік
Деякі люди використовують яблучний сік для видалення каменів з жовчного міхура без операції. Вони вважають, що яблучний сік може размягчать і виводити жовчні камені з жовчного міхура. Ця заява поширилося через листи, опублікованого в 1999 році, в якому детально розповідається анекдотична історія про жінку, успішно виводила жовчні камені завдяки яблучному соку (12). Однак наукових досліджень, що підтверджують це твердження, не існує.
Вживання великої кількості фруктового соку може бути шкідливим для організму, якщо у вас цукровий діабет, гіпоглікемія, виразка шлунка та інші захворювання.
3. Яблучний оцет
Натуральний яблучний оцет — популярний корисний для здоров’я продукт, який часто включається в очищаючі засоби для лікування жовчнокам’яної хвороби без операції. Хоча яблучний оцет може надавати позитивний вплив на рівень цукру в крові, немає досліджень, які б підтверджували його використання для лікування жовчнокам’яної хвороби (13). Існує мало доказів того, що очищення необхідні або ефективні.
4. Йога
Існують деякі твердження, що йога може допомогти вам природним чином вивести жовчні камені. В одному дослідженні було виявлено, що йога покращує ліпідний профіль у людей з цукровим діабетом (14). В іншому дослідженні дослідники вивчали людей з холестеринів жовчними каменями і виявили, що люди з такими типами жовчних каменів частіше мають аномальні профілі ліпідів (15). Однак дослідники не змогли знайти зв’язок між цими аномальними рівнями і наявністю жовчних каменів.
Хоча йога може допомогти полегшити деякі симптоми, пов’язані з жовчнокам’яної хворобою, не існує ніяких наукових доказів, що підтверджують ефективність йоги в лікуванні жовчних каменів.
5. Розторопша
Розторопша плямиста ( Silybum marianum ) може допомогти в лікуванні захворювань печінки і жовчного міхура (16). Вважається, що вона стимулює обидва органи, але дослідники конкретно не розглядають переваги розторопші для лікування жовчних каменів.
Розторопша доступна в формі таблеток в якості харчових добавок. Поговоріть зі своїм лікарем перед використанням розторопші, особливо якщо у вас діабет. Розторопша може знизити рівень цукру в крові у людей з цукровим діабетом 2 типу. У деяких людей також можлива алергія на розторопшу (17).
Докладно про корисні властивості розторопші ви можете дізнатися на цій сторінці — Розторопша: корисні властивості і протипоказання.
6. Артишок
Було виявлено, що артишок корисний для функції жовчного міхура (18). Він допомагає стимулювати жовч, а також корисний для печінки. Ніякі дослідження впливу артишоку на лікування каменів в жовчному міхурі без операції, не проводилися.
Артишок може бути приготований на пару, маринован або запечений на грилі. Якщо ви переносите артишок, в його вживанні немає шкоди. Артишок в формі таблеток або продається в якості добавок слід приймати тільки після того, як ви поговорите про це зі своїм лікарем.
7. Вербейник
Вербейник використовується в традиційній китайській медицині для лікування жовчнокам’яної хвороби (19). Прийом лікарських засобів на його основі зв’язали зі зменшенням утворення каменів в жовчному міхурі. Деякі люди рекомендують приймати вербейник перед тим, як почати очищення жовчного міхура, щоб розм’якшити каміння.
Ви можете придбати вербейник у вигляді порошку або рідини. Ці добавки можна знайти в магазинах натуральних продуктів або в інших місцях, де продаються біологічно-активні добавки.
8. Кетамін
Примочки з касторовою олією — це ще один народний засіб для лікування жовчнокам’яної хвороби без операції. Деякі люди вважають за краще використовувати цей метод замість очищення жовчного міхура. Тепла тканину занурюється в касторове масло, і потім поміщається на живіт в області жовчного міхура. Примочки призначені для полегшення болю і лікування жовчнокам’яної хвороби. Немає наукових досліджень, що підтверджують твердження про те, що цей метод лікування є ефективним.
Докладно про корисні властивості касторової олії читайте на цій сторінці — Кетамін: корисні властивості та застосування.
9. Голковколювання
Деякі люди, замислюючись про те, як видалити каміння з жовчного міхура без операції, вдаються до нетрадиційної медицини, такий як голковколювання.
Акупунктура (голковколювання) може допомогти зменшити біль при каменях в жовчному міхурі шляхом зменшення спазмів, ослаблення відтоку жовчі і відновлення належної функції жовчного міхура. Повідомлялося, що голковколювання здатне лікувати жовчнокам’яну хворобу, але необхідні додаткові дослідження.
Одне невелике дослідження було проведено для вивчення впливу акупунктури на холецистит (запалення жовчного міхура) у 60 учасників. Було виявлено, що голковколювання знімає симптоми і зменшує обсяг жовчного міхура (20).
Необхідно провести додаткові дослідження, щоб конкретно розглянути переваги голковколювання для лікування каменів в жовчному міхурі без операції.
Акупунктура відносно безпечна. Вибираючи голкотерапевта, шукайте ліцензованого досвідченого фахівця і переконайтеся, що він використовує нові одноразові голки.
Лікування каменів у жовчному міхурі без операції можна проводити тільки після консультації з лікарем, так як при наявності ускладнень жовчнокам’яної хвороби самолікування може призвести до непередбачених наслідків.