При здоровому жовчному міхурі цей процес відбувається безболісно. Однак, коли цей орган перестає нормально працювати, або жовчні шляхи блокуються, це може викликати багато болю і дискомфорту.
Поширені проблеми з жовчним міхуром
До деяких поширеним проблемам жовчного міхура відносяться:
камені в жовчному міхурі (холелітіаз)
Жовчні камені є тверді маси холестерину (або пігменту) різних розмірів. Жовчні камені виникають, коли високі рівні жиру і жовчі викликають утворення кристалів. Ці кристали можуть з часом об’єднуватися і збільшуватися в розмірах, перетворюючись в камені.
Камені можуть бути такими ж маленькими, як піщинки або розміром з невеликий м’ячик в 4 см в діаметрі. Жовчнокам’яна хвороба може як викликати симптоми, так і протікати безсимптомно.
Камені в загальному жовчному протоці (холедохолітіаз)
Жовч транспортується з жовчного міхура через маленькі протоки і потрапляє в загальний жовчний протік, після чого звідти вона переміщається в тонку кишку. Іноді жовчні камені можуть формуватися в загальному жовчному протоці.
Найчастіше ці камені починають формуватися в жовчному міхурі і мігрують до загального жовчному протоку. це згадується як вторинний камінь або вторинний камінь загальної жовчної протоки.
Якщо камінь утворюється усередині самого загального протоки, його називають первинним каменем або первинним каменем основного жовчної протоки. Вони менш поширені, але частіше викликають інфекцію, в порівнянні з вторинними камінням.
Рак жовчного міхура
Є дуже рідкісним явищем, але, якщо він виникає, ракові клітини можуть поширитися на інші частини тіла (1).
До факторів ризику розвитку раку жовчного міхура відносяться:
- жовчні камені
- фарфоровий жовчний міхур (описаний нижче)
- жіноча стать
- ожиріння
- похилий вік
Запалення жовчного міхура (холецистит)
Гострий або раптовий холецистит виникає, коли жовч не може покинути жовчний міхур. Це зазвичай відбувається, коли камінь перешкоджає відтоку жовчі, закупоривши жовчний протік.
Якщо відбуваються повторні гострі напади, виникає хронічний холецистит.
Коли жовчний канал заблокований, жовч накопичується всередині, і її надлишок дратує жовчний міхур, що призводить до набряку і інфекції. Згодом відбувається пошкодження жовчного міхура, і він більше не може повноцінно функціонувати.
Перфорація жовчного міхура
Якщо жовчнокам’яна хвороба залишається без лікування, це може привести до перфорації жовчного міхура — іншими словами , до виникнення отвори в його стінці. Перфорація також може виникнути як ускладнення гострого холециститу.
Це порушення цілісності стінок жовчного міхура може викликати витік інфекції в інші частини тіла, викликаючи серйозну, яка загрожує життю інфекцію.
Інфекція в загальному жовчному протоці
Якщо загальний жовчний протік блокується, це може привести до інфекції. Цей стан можна лікувати на ранніх стадіях. проте, якщо своєчасно не почати лікування, це може привести до важкої, небезпечної для життя інфекції.
Дисфункціональні жовчний міхур або хронічне захворювання жовчного міхура
Повторні епізоди нападів жовчнокам’яної хвороби або холециститу можуть необоротно пошкодити жовчний міхур. Це може привести до жорсткого, покритому рубцями (спайками) жовчному міхурі.
В цьому випадку симптоми може бути важко визначити. Серед симптомів можуть бути почуття переповненого шлунка, розлад шлунка, підвищене газоутворення і діарея.
Жовчнокам’яна кишкова непрохідність
Жовчнокам’яна кишкова непрохідність зустрічається рідко, але може привести до смерті. Це відбувається, коли жовчний камінь мігрує в кишечник і блокує його. Часто для усунення обструкції тонкої кишки потрібна екстрена операція.
Абсцес жовчного міхура
Іноді у пацієнта з жовчнокам’яну хворобу в жовчному міхурі утворюється гній — це називається емпієма. Стан може викликати сильний біль в животі. Абсцес жовчного міхура може бути небезпечним для життя, якщо відразу не почати лікування.
У людей з цукровим діабетом, зниженою імунною системою і ожирінням існує підвищений ризик розвитку цього ускладнення.
Порцеляновий (кальцинований ) жовчний міхур
Порцеляновий жовчний міхур є станом, коли з часом внутрішні м’язові стінки органу покриваються кальцієм. Це робить їх жорсткими, обмежуючи його функцію і збільшуючи ризик розвитку раку жовчного міхура.
Слово «фарфор» використовується, тому що орган стає блакитним і крихким.
Поліпи жовчного міхура
Поліпи — це вид розростань тканин над слизової поверхнею, які зазвичай є доброякісними (неракові) утвореннями. Більш дрібні поліпи жовчного міхура часто не викликають ніяких проблем і рідко викликають будь-які симптоми. Якщо ж утворилися великі поліпи, їх, можливо, доведеться видалити.
Симптоми проблем з жовчним міхуром
До симптомів і ознак проблем з жовчним міхуром відносяться:
- Біль в середній або верхній правій частині живота . Велику частину часу біль в області жовчного міхура виникає і проходить сама по собі. Однак при проблемах жовчного міхура біль за ступенем інтенсивності та силі може варіюватися від легкої і нерегулярної до дуже важкої, частою і тривалою. Біль в жовчному міхурі часто може відчуватися в області грудей і спини.
- Нудота або блювота . Будь-яка проблема з жовчним міхуром може викликати нудоту або блювоту. Тривалі захворювання і розлади жовчного міхура можуть призвести до тривалих проблем з травленням, і викликати часту нудоту.
- Лихоманка або озноб . Сигналізує про інфекції в організмі. Поряд з іншими симптомами захворювань жовчного міхура, лихоманка (висока температура) і озноб можуть вказувати на зв’язок цього стану з проблемою жовчного міхура або інфекцію.
- Зміни в дефекації . Проблеми з жовчним міхуром часто викликають зміни в дефекації. Часта незрозуміла діарея може сигналізувати про хронічне захворювання жовчного міхура. Світлий або блідий кал може вказувати на проблему з жовчними протоками.
- Зміни в сечі . У пацієнтів, які страждають від проблем з жовчним міхуром, може спостерігатися більш темна сеча. Темна сеча може вказувати на обструкцію жовчної протоки.
- Жовтуха . Пожовтіння шкіри відбувається, коли жовч печінки не досягає кишечника. Це зазвичай відбувається через проблеми з печінкою або через закупорку жовчних проток, пов’язаної з жовчними каменями.
Коли потрібно звернутися до лікаря
Будь-яка людина з симптомами проблем жовчного міхура повинен звернутися за медичною допомогою. Слабка, переривчаста біль, яка проходить сама по собі, не вимагає негайної уваги. Проте пацієнти з цим типом болю повинні зустрітися зі своїм лікарем для подальшого вивчення проблеми.
Якщо симптоми більш серйозні і включають наступне, пацієнт повинен бути оглянутий негайно:
- Біль у верхньому правому квадранті, яка не проходить протягом 5 годин.
- Висока температура, нудота або блювота.
- Зміни в дефекації і сечі.
Ця комбінація симптомів може вказувати на серйозну інфекцію або запалення, що вимагають негайного лікування.
дієта при проблемах з жовчним міхуром
Однак ефективність цього підходу до лікування була спростована новими даними, в яких вказується, що нізкожіровая дієта провокує занадто швидке зниження маси тіла, що може привести до збільшення жовчних каменів (2).
Збалансована дієта, яка включає в себе різноманітні продукти, не сприятиме зменшенню каменів в жовчному міхурі, але вона може зберегти загальний стан здоров’я і запобігти будь-який біль, викликану жовчнокам’яну хворобу.
National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases рекомендує:
- Вживати продукти з високим вмістом клітковини, такі як квасоля, горох, фрукти, цільні зерна і овочі.
- Скоротити споживання вуглеводів і цукру.
- Споживати корисні жири, наприклад, жирні сорти риби, авокадо, насіння льону, оливки і оливкова олія.
Діагностика
Якщо лікар підозрює, що у пацієнта проблема з жовчним міхуром, він, швидше за все, направить його на наступне:
- УЗД або КТ . Ультразвукове дослідження та комп’ютерна томографія зазвичай використовуються для отримання зображення жовчного міхура. Потім зображення будуть перевірятися на наявність жовчних каменів.
- Тести для вивчення жовчних проток . У цих тестах використовується барвник, щоб перевірити, чи викликає камінь закупорку жовчних проток. Тести для перевірки на наявність каменів в жовчних протоках включають МРТ, холесцінтіграфіі і ендоскопічну ретроградну холангіопанкреатографія (ЕРХПГ).
- Аналізи крові . Лікарі можуть використовувати аналізи крові для виявлення ознак інфекції, запалення жовчних проток, панкреатиту або інших ускладнень, викликаних каменями.
Лікування проблем з жовчним міхуром
Варіанти лікування включають хірургічне видалення жовчного міхура, ліки для руйнування жовчних каменів і антибіотики для лікування інфекцій.
За даними Каліфорнійського університету в Сан-Франциско (UCSF) , операція з видалення жовчного міхура є однією з найбільш часто виконуваних операцій (3).
найбільш поширене лапароскопічне видалення жовчного міхура (хірургія замкової щілини) . У цій процедурі хірург вставляє тонку трубку з крихітної відеокамерою, прикріпленою до невеликого розрізу в черевній порожнині. Камера передає зображення зсередини тіла на відеомонітор.
Спостерігаючи за збільшеними зображеннями на моніторі, хірург видаляє жовчний міхур через один з маленьких розрізів. Більшість жовчних міхурів видаляються таким чином. Ці операції часто є амбулаторними процедурами, що означає, що пацієнт часто може повернутися додому в той же день.
Набагато менша кількість пацієнтів з проблемами з жовчним міхуром потребують відкритої хірургії. Під час відкритої операції хірург видаляє жовчний міхур через розріз черевної порожнини розміром 10-15 см.
Ці операції часто трапляються, коли жовчний міхур занадто запалений або інфікований, що не дає можливості видалити його лапароскопічно, або якщо проблема виникає під час лапароскопії. Це не амбулаторна процедура і може зажадати перебування в лікарні до 1 тижня після цього. Якщо людина занадто слабкий, щоб перенести операцію, внутрішній вміст жовчного міхура може бути видалено за допомогою трубки, вставленої через шкіру безпосередньо в жовчний міхур.
Профілактика
У той час як проблеми з жовчним міхуром не можуть бути повністю запобігти, пацієнти можуть зробити кроки для зниження ризику розвитку жовчних каменів або інфекцій.
National Institute of Diabetes and Digestive and Kidney Diseases (NIDDK) стверджує, що такі люди схильні до підвищеного ризику розвитку жовчнокам’яної хвороби:
- жінки
- люди старше 40 років
- люди з сімейною історією жовчних каменів
- люди з ожирінням
Якщо людина потрапляє в категорію, яка збільшує ризик розвитку жовчнокам’яної хвороби, йому слід уникати таких факторів, щоб знизити ризик:
- швидке зниження маси тіла.
- раціон харчування з високим вмістом калорій, але з низьким вмістом клітковини .
- збільшення надмірної ваги.
Прогноз
Проблеми з жовчним міхуром зазвичай легко вирішуються. Після видалення жовчного міхура або лікування інфекції довгострокові ускладнення малоймовірні. Люди без жовчного міхура можуть вести нормальне, здорове життя після одужання.