В цьому столітті худія перестала вважатися просто пахне гниллю пустельним рослиною — тепер вона стає все більш популярною в якості натуральної харчової добавки, яка, як вважається, пригнічує апетит і сприяє схудненню (1).
Проте ви можете задатися питанням, як це засіб працює, і чи безпечно воно.
В цій статті досліджується, що говорять вчені з приводу ефективності та безпеки худіі.
Що таке худія?
Худія Гордон (лат. Hoodia gordonii ) — це колюче суккулентное рослина, яка росте в пустелі Калахарі по всій Анголі, Ботсвані, Південній Африці та Намібії (2).
Ця рослина має м’ясисті стебла, покриті невеликими колючками і увінчані квітками тілесного кольору, які пахнуть тухлим м’ясом, щоб залучати мух для запилення (3).
Рослина привернуло увагу на початку 2000-х років, оскільки неофіційні дані свідчать про те, що койсанськую народ в Південній Африці та Намібії — група кочових мисливців-збирачів — з 1930-х років їли маленькі шматочки стебел, щоб придушити голод під час тривалої полювання (3, 4).
Це призвело до комерціалізації екстракту рослини в якості дієтичної добавки, так як вважається , що вона природним чином знижує апетит, що сприяє схудненню.
Ви можете знайти добавки худіі в роздрібних магазинах і в Інтернеті в формі таблеток, чаю, рідкого екстракту, порошку і пластиру.
Резюме:
Худія — суккулентное рослин, які ростуть в пустелі Калахарі, яке стало популярним завдяки своїй передбачуваної ефективності в зниженні апетиту. Вона продається у формі таблеток, чаю, рідкого екстракту, порошку і пластиру, і використовується для прискорення схуднення.
Корисні властивості і застосування
Як уже згадувалося, найбільш популярним передбачуваним властивістю худіі є її здатність зменшувати відчуття голоду. Таким чином, вона широко продається в якості добавки для схуднення.
Проте наукових даних недостатньо, а існуючі дані не повністю підтверджують це твердження. Більш того, до цих пір невідомо, як саме худія може зменшити відчуття голоду, хоча дослідження припускають два можливих шляхи (3, 4).
По-перше, передбачається, що молекула рослини під назвою P57 стимулює центральну нервову систему за рахунок підвищення рівня аденозинтрифосфату (АТФ) в гіпоталамусі — частині вашого мозку, яка регулює метаболічні процеси (5, 6).
АТФ — це молекула, яка забезпечує енергією ваші клітини, тому її також називають енергетичної валютою організму. Вважається, що його підвищений рівень може зменшити відчуття голоду, змушуючи мозок думати, що ви вже достатньо поїли (5).
Проте дослідження, яке підтверджує це твердження, було проведено на щурах, і P57 був введений безпосередньо в їх мозок. Тим часом, інші дослідження на тваринах показують, що шлункова кислота розщеплює P57, і тому вона не виявляється в мозку при пероральному прийомі (3, 7).
Другий спосіб, яким худія може зменшити відчуття голоду, пов’язаний з двома додатковими молекулами, що містяться в рослині — Hg 12 і H.g. 20. Дослідження в пробірках і на тваринах свідчать, що ці сполуки сприяють секреції холецистокініну (CCK) в кишечнику (8, 9).
CCK — це гормон, який регулює відчуття голоду. Підвищення рівня CCK стимулює почуття ситості, примушуючи вас перестати їсти. Навпаки, низький рівень цього гормону затримує почуття ситості, примушуючи вас є більше (10).
Проте більшість доступних досліджень було проведено на щурах, і не всі з них показали багатообіцяючі результати.
Наприклад, одне з таких досліджень показало, що прийом рослини призводить не тільки до втрати жирової тканини, але і м’язової маси. Це небажано, оскільки м’язи допомагають підтримувати здоров’я організму (11).
Що стосується досліджень на людях, то було проведено лише одне 15-денне дослідження за участю 49 жінок. Значних відмінностей в масі тіла або споживанні їжі між тими, хто отримував 1,11 грама очищеного екстракту худіі два рази в день, і контрольною групою, не виявлено (12).
Також варто відзначити, що, хоча неофіційні дані свідчать про те, що худія використовувалася для лікування туберкульозу, а також що мед з її квітів використовувався для лікування раку, ніякі наукові дані не підтверджують ці твердження (3).
Резюме:
Худія в основному використовується в якості добавки для схуднення. Однак до кінця не вивчено, як саме і чи працює вона, і доступних досліджень на людях, які б підтверджували її передбачувані корисні властивості, дуже мало.
Заходи обережності, побічні ефекти і дозування
Як і більшість харчових добавок, худія не схвалено Управлінням із санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA). Крім того, хоча традиційне використання свіжої худіі койсанамі може означати, що вона безпечна для вживання в їжу людьми, дослідження показують протилежне.
В єдиному дослідженні, проведеному на людях з цією рослиною, споживання очищеного екстракту худіі викликало численні побічні ефекти, включаючи нудоту, запаморочення, блювоту і шкірні реакції (12).
Її прийом також викликав значне підвищення частоти серцевих скорочень і артеріального тиску (4, 12).
Більш того, одне дослідження передбачає, що вплив худіі на апетит і масу тіла може бути симптомом більш серйозного, але невідомого побічного ефекту (13).
З огляду на загальне відсутність інформації, прийом добавки для схуднення не рекомендується, особливо вагітним і годуючим жінкам .
Крім того, людям, які приймають ліки для контролю рівня цукру в крові і людям із захворюваннями серця або печінки, слід уникати прийому добавки, оскільки вона може перешкодити їх лечени ю.
Щоб визначити безпечну або, можливо, ефективну дозу худіі, в даний час недостатньо досліджень на людях.
Резюме:
Прийом худіі може викликати небажані побічні ефекти, включаючи нудоту, запаморочення, блювоту, шкірні реакції, прискорене серцебиття і високий кров’яний тиск. Необхідні додаткові дослідження, щоб визначити безпечну дозу, якщо така є.
Підіб’ємо підсумок
- Худія Гордон — суккулент, що нагадує кактус, який росте в пустелі Калахарі.
- її споживання кочовими мисливцями-збирачами, які, як повідомляється, використовують її для придушення голоду під час тривалої полювання, призвело до її популярності і широкому поширенню в якості добавки для схуднення.
- Проте на людях було проведено мало наукових досліджень, які підтверджують цей ефект, а доступні дослідження показали широкий спектр небажаних побічних ефектів.
- Хоча ви можете знайти добавки худіі у вигляді чаю, капсул, порошку, рідкого екстракту і пластиру, перед їх прийомом обов’язково проконсультуйтеся зі своїм лікарем.