Лікувальні засоби

11 Лікувальних властивостей шавлії лікарської

Ця рослина має різні назви, включаючи шавлія лікарська, шавлія звичайний і шавлія садовий. Він належить до сімейства Ясноткові, поряд з іншими рослинами, такими як м’ята, орегано, розмарин, базилік і чебрець (1).

Шавлія має сильний аромат і землистим смаком, тому його зазвичай використовують в невеликих кількостях. Але навіть в цьому випадку він містить безліч важливих поживних речовин і з’єднань.

Шавлія також використовується в якості натурального миючого засобу, пестициду і ритуального об’єкта.

Це зелена рослина є в свіжому і сушеному вигляді або у вигляді масла, і має безліч лікувальних властивостей.

Ось 11 дивовижних лікувальних властивостей шавлії, а також протипоказання до застосування.

11 Лікувальних властивостей шавлії лікарської

1. Багатий декількома поживними речовинами

Шавлія містить вітаміни, мінерали та корисні рослинні сполуки.

Одна чайна ложка (0,7 грама) меленого шавлії містить (2):

  • Калорії : 2 ккал
  • Білок : 0,1 грама
  • Вуглеводи : 0,4 грама
  • Жири : 0,1 грама
  • Вітамін K : 10% від рекомендованої добової норми споживання (РСНП)
  • Залізо : 1,1% від РСНП
  • Вітамін B6 : 1,1% від РСНП
  • Кальцій : 1% від РСНП
  • Марганець : 1% від РСНП

Як бачите, невелика кількість шавлії містить 10% від РСНП вітаміну K (2).

Шавлія лікарський також містить невелику кількість магнію, цинку, міді і вітамінів A, C і E.

Більш того, ця ароматна спеція містить кавову кислоту, хлорогеновую кислоту, розмаринову кислоту , Еллаговую кислоту і рутин — всі вони грають важливу роль в її благотворний вплив на здоров’я (3).

Оскільки шавлія вживається в невеликих кількостях, він містить лише незначну кількість вуглеводів, калорій, білка і клітковини.

Резюме:

Шавлія багатий поживними речовинами, особливо вітаміном K, незважаючи на низький вміст калорій. Одна чайна ложка (0,7 грама) містить 10% від вашої рекомендованої добової норми споживання вітаміну K.

2. Містить антиоксиданти

Антиоксиданти — це молекули, які допомагають зміцнити захисні сили вашого організму, нейтралізує потенційно шкідливі вільні радикали, які викликають хронічні захворювання (4).

Шавлія містить більше 160 різних поліфенолів , що представляють собою хімічні сполуки рослинного походження, які діють як антиоксиданти в вашому організмі (5).

Хлорогенова кислота, кавова кислота, розмаринова кислота, еллаговая кислота і рутин — всі вони містяться в шавлії — пов’язані з вражаючими лікувальними властивостями, такими як зниження ризику розвитку раку і поліпшення функції мозку і пам’яті (1, 3).

Одне дослідження показало, що вживання 1 чашки (240 мл) чаю з шавлією два рази в день значно підвищує антиоксидантний захист . Це також знизило як загальний рівень холестерину, так і рівень холестерин ЛПНЩ (поганий), а також підвищило рівень холестерину ЛПВЩ (хороший) (6).

Резюме:

Шавлія лікарський багатий антиоксидантами, які пов’язані з рядом лікувальних властивостей, включаючи поліпшення функції мозку і зниження ризику розвитку раку.

3. Може підтримувати здоров’я порожнини рота

Шавлія має антимікробну дію, і нейтралізує мікроби, що сприяють утворенню зубного нальоту.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Як мелатонін може допомогти вам спати і поліпшити самопочуття

В одному дослідженні було виявлено, що рідина для полоскання рота на основі шавлії ефективно вбиває бактерії Стрептокок мутанс (лат. Streptococcus mutans ), які сумно відомі тим, що викликають карієс (7, 8).

в дослідженні в пробірці було виявлено, що ефірна олія шавлії вбиває і зупиняє поширення Candida albicans , грибка, який також може викликати карієс (9, 10).

В одному огляді зазначалося, що шавлія може лікувати інфекції горла, зубні абсцеси, інфіковані ясна і виразки в роті. Однак, щоб дати вичерпні рекомендації, необхідні додаткові дослідження на людях (11).

Резюме:

Шавлія має протимікробні властивості, які можуть вбивати мікроби, що сприяють росту зубного нальоту і викликають карієс.

4. Може полегшити симптоми менопаузи

Під час менопаузи в організмі відбувається природне зниження рівня гормону естрогену. Це може викликати широкий спектр неприємних симптомів, таких як припливи, підвищене потовиділення, сухість піхви і дратівливість.

Шавлія лікарський традиційно використовувався для полегшення симптомів менопаузи (12).

Вважається, що сполуки шавлії володіють схожими з естрогеном властивостями. Вони зв’язуються з певними рецепторами в вашому мозку, поліпшуючи пам’ять і полегшуючи приливи жару і надмірне потовиділення (13).

В одному дослідженні щоденний прийом добавки з шавлією значно зменшив кількість і інтенсивність приливів протягом восьми тижнів (14) .

Резюме:

Шавлія може допомогти зменшити інтенсивність і частоту симптомів менопаузи, таких як припливи і дратівливість.

5. Може знизити рівень цукру в крові

Листя шавлії лікарської традиційно використовувалися як засіб від цукрового діабету.

Дослідження на людях і тваринах показують, що він може допомогти знизити рівень цукру в крові.

в одному дослідженні екстракт шавлії за рахунок активації певного рецептора знижував рівень глюкози в крові у щурів з цукровим діабетом 1 типу. Коли цей рецептор активується, він може допомогти видалити з крові зайві вільні жирні кислоти, що, в свою чергу, покращує чутливість до інсуліну (15, 16).

Інше дослідження на мишах з цукровим діабетом 2 типу показало, що чай з шавлією діє як Метформін — препарат, який призначається для контролю рівня цукру в крові (17).

Було виявлено, що у людей екстракт листя шавлії знижує рівень цукру в крові і покращує чутливість до інсуліну настільки ж ефективно , що і Росиглітазон, інші ліки від діабету (18).

Проте, щоб рекомендувати шавлія для лікування цукрового діабету, все ще недостатньо даних. Необхідні додаткові дослідження на людях.

Резюме:

Хоча шавлія може знизити рівень цукру в крові за рахунок підвищення чутливості до інсуліну, необхідні додаткові дослідження на людях.

6. Може підтримувати пам’ять і здоров’я мозку

Шавлія може підтримувати ваш мозок і пам’ять декількома способами.

По-перше, він багатий сполуками, які можуть діяти як антиоксиданти, які, як було доведено , захищають здоров’я вашого мозку (19, 20).

Він також, здається, зупиняє розпад нейромедіатора ацетилхоліну (АЦХ), який грає важливу роль в пам’яті. Рівні АЦХ, мабуть, знижуються при хворобі Альцгеймера (21, 22).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Чим корисна суміш куркуми з імбиром?

В одному дослідженні 39 учасників з хворобою Альцгеймера від легкого до помірного ступеня тяжкості щодня протягом чотирьох місяців приймали або 60 крапель (2 мл ) екстракту шавлії, або плацебо.

Ті, хто брав екстракт шавлії, краще впоралися з тестами, які вимірювали пам’ять, здатність вирішувати проблеми, міркувати і інші когнітивні здібності (21).

було виявлено, що низькі дози шавлії лікарської покращують пам’ять у здорових дорослих людей. Більш високі дози також покращують настрій і підвищують пильність, спокій і радість (23).

Як у молодих, так і у літніх людей шавлія лікарська, мабуть, покращує пам’ять і функцію мозку (24, 25) .

Резюме:

Дослідження показують, що шавлія лікарська може поліпшити пам’ять, роботу мозку і полегшити симптоми хвороби Альцгеймера.

7 . Може знизити рівень холестерину ЛПНЩ

Високий рівень холестерину ЛПНЩ (поганий) є ключовим фактором ризику розвитку серцево-судинних захворювань, якими страждає кожен третій житель розвинених країн (26).

Шавлія лікарський може допомогти знизити рівень холестерину ЛПНЩ, який може накопичуватися в ваших артеріях і потенційно викликати пошкодження.

в одному дослідженні вживання чаю з шавлією два рази в день знизило рівень холестерину ЛПНЩ і загальний холестерин в крові, одночасно підвищивши рівень холестерину ЛПВЩ (хороший) всього через два тижні (6).

Кілька інших досліджень на людях демонструють аналогічний ефект з екстрактом шавлії (27, 28, 29).

Резюме:

Було виявлено, що вживання шавлії і прийом добавок шавлії знижує рівень холестерину ЛПНЩ (поганого), і підвищує рівень холестерину ЛПВЩ (хорошого).

8. Може захистити від деяких видів раку

Рак — захворювання, яке є основною причиною смерті в результаті аномального клітинного росту.

Дослідження на тваринах і в пробірках демонструють, що шавлія лікарська може боротися з деякими видами раку, включаючи рак ротової порожнини, товстої кишки, печінки, шийки матки, молочної залози, шкіри і нирок (30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39).

у цих дослідженнях екстракти шавлії не тільки пригнічують ріст ракових клітин, але і стимулюють їх загибель.

Хоча це дослідження обнадіює, щоб визначити, чи ефективний шавлія лікарська в боротьбі з раком у людей, необхідні дослідження на людях.

Резюме:

Дослідження в пробірках і на тваринах свідчать, що шавлія лікарська може боротися з деякими раковими клітинами, хоча необхідні дослідження на людях .

9-11. Інші потенційні корисні властивості шавлії

Шавлія лікарський і його сполуки мають ряд інших лікувальних властивостей.

Однак ці властивості широко не досліджувалася.

  1. Може полегшити діарею . Свіжий шавлія — ​​традиційний засіб від діареї. Дослідження в пробірках і на тваринах показали, що він містить сполуки, які можуть полегшити діарею, розслабляючи кишечник (40, 41).
  2. Може підтримувати здоров’я кісток . Вітамін K, який міститься в шавлії в великих кількостях, грає важливу роль у здоров’ї кісток. Дефіцит цього вітаміну пов’язаний з тонкою кісток і переломами (2, 42).
  3. Може боротися зі старінням шкіри . Кілька досліджень в пробірках показують, що сполуки шавлії лікарської можуть допомогти боротися з ознаками старіння, такими як зморшки (43, 44).
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  12 лікувальних властивостей маткового молочка, як приймати

Резюме:

шавлія лікарський був пов’язаний з іншими потенційними лікувальними властивостями, такими як полегшення діареї, підтримка здоров’я кісток і боротьба зі старінням шкіри.

як включити шавлія в раціон харчування

шавлія буває різних форм і може використовуватися по-різному.

свіже листя шавлії володіють сильним ароматом і їх найкраще додавати в страви в невеликих кількостях.

Ось кілька способів включити в свій раціон свіжий шавлія :

  • Додавайте в супи.
  • Додавайте в начинку в смажених стравах.
  • Змішайте нарізані листя з вершковим маслом, щоб вийшло масло з шавлією.
  • Додавайте подрібнене листя в томатний соус.
  • Додавайте в омлет.

Кухарі часто віддають перевагу сушеному шалфею, кіт орий буває подрібненим або цільним.

Ось кілька способів використання сушеного шавлії:

  • В якості приправи для м’яса.
  • В якості приправи до смажених овочів.
  • У поєднанні з картопляним пюре для додання більш землистого смаку.

Ви також можете використовувати продукти з шавлії, такі як чай з шавлії і добавки з екстрактом шавлії.

Резюме:

Шавлія неймовірно універсальний і його легко додавати в супи, рагу і запечені страви. Він буває свіжим, сушеним або меленим.

Потенційна шкода і протипоказання до застосування

Шавлія вважається безпечним, без будь-яких повідомлень про побічні ефекти (45).

Проте деяких людей турбує туйон — з’єднання, яке міститься в шавлії лікарському. Дослідження на тваринах показали, що високі дози туйону можуть бути токсичними для мозку (46).

Проте немає переконливих доказів того, що туйон токсичний для людини (47).

Більш того, практично неможливо вжити токсичну кількість туйона з їжею. Однак вживання дуже великої кількості чаю з шавлією або прийом ефірних масел шавлії — чого слід уникати в будь-якому випадку — може надавати токсичну дію.

Про всяк випадок обмежте споживання чаю з шавлією 3-6 чашками в день (46) .

в іншому випадку, якщо вас турбує туйон в складі шавлії лікарської, ви можете просто вживати замість нього іспанська шавлія, оскільки він не містить туйона (45).

Резюме :

Шавлія лікарський безпечний для вживання і не має побічних ефектів, хоча вживання ефірних масел шавлії або занадто великої кількості чаю з шавлії може бути пов’язано з побічними ефектами.

Підіб’ємо підсумок

  • Шавлія лікарський — це рослина, що володіє декількома перспективними лікувальними властивостями.
  • Він багатий антиоксидантами і може підтримувати здоров’я порожнини рота, покращувати роботу мозку і знижувати рівень цукру і холестерину в крові.
  • Цю спецію також легк про додати практично до будь-якого солоного страви. Шавлія може вживатися у свіжому або сушеному вигляді, або у формі чаю або добавок.

Читайте також

Що таке мати-й-мачуха і перевищує її користь шкоду?

elena elena

Що таке L-аргінін? Властивості, дозування, побічні ефекти

elena elena

Іглиця колючий: лікувальні властивості, побічні ефекти, дозування

elena elena

Розторопша: корисні властивості та протипоказання

elena elena

Епігаллокатехін галлат (EGCG): властивості, дозування, побічні ефекти

elena elena

6 Відмінних замінників мускатного горіха

elena elena

Чим відрізняється сироватковий протеїн від казеїнового?

elena elena

6 Побічних ефектів вітаміну D

elena elena

Добавки магнію: користь, побічні ефекти та дозування

elena elena

Залишити коментар