Дослідники вивчили вплив безлічі поживних речовин на мігрень, серед яких найбільш вивчені вітамін B2, магній і коензим Q10 (CoQ10).
В цій статті розглядаються вітаміни, які можуть допомогти людям з мігренню. Потім розглядається, як безпечно приймати ці вітаміни і коли слід звернутися за порадою до лікаря.
Чи можуть вітаміни допомогти при мігрені?
Важливо розуміти, що досліджень вітамінів, які можуть допомогти при мігрені, не так багато. В цілому, немає переконливих доказів того, що конкретний вітамін або добавка можуть запобігти мігрень або полегшити симптоми у всіх людей.
Люди, які страждають на мігрень, можуть мати різні тригери і потреби в поживних речовинах, що ускладнює визначення одного вітаміну , який допоможе. Люди з низьким вмістом деяких поживних речовин можуть знайти один вітамін корисним, а інші — ні.
Проте є кілька вітамінів, які вчені досліджували в якості потенційних засобів від мігрені. Обмежені дані свідчать про те, що такі вітаміни, мінерали, інші поживні речовини і добавки можуть допомогти знизити тяжкість або частоту нападів мігрені:
- вітамін B2 (рибофлавін)
- магній
- CoQ10
- пижмо дівоча
- вітамін D
- мелатонін
Серед найбільш часто рекомендованих вітамінів і харчових добавок — вітамін B2, магній і коензим Q10.
Однак в огляді 2019 року зазначається, що часто дослідження в цій області невеликі або низької якості, що може утруднити визначення того, чи дійсно вітаміни допомагають (1) .
Вітамін B2
Вітамін B2 (рибофлавін) відіграє вирішальну роль у перетворенні їжі в енергію. Такі продукти, як м’ясо, яйця, молоко, горіхи і зелені овочі, є хорошими джерелами цього антиоксиданту.
В більш ранньому дослідженні, опублікованому в European Journal of Neurology , 23 учасники в протягом 6 місяців брали високі дози рибофлавіну. Вони повідомили, що як кількість, так і тривалість головного болю зменшилися приблизно на 50% через 3-6 місяців (2).
Огляд 2015 року, опублікований в International Journal for Vitamin and Nutrition Research також призвів до висновку, що вживання вітаміну B2 може знизити як частоту, так і тривалість мігрені без серйозних побічних ефектів (3).
Однак, щоб визначити, чи ефективний вітамін B2, і зрозуміти, як він працює, вченим необхідно провести додаткові дослідження на більшій кількості людей.
Неврологи з Американської академії неврології рекомендують людям вживати 400 мг в день, розділених на дві дози по 200 мг кожна (4 ).
Магній
Магній — це мінерал, який необхідний для роботи нервів, артеріального тиску і контролю цукру в крові. Протягом багатьох років вчені розходилися в думках щодо його важливості для зменшення мігрені.
Деякі з найбільш переконливих доказів його використання отримані в плацебо-контрольованому подвійному сліпому дослідженні 1996 року. У цьому дослідженні 81 учасник брав 600 мг магнію або плацебо протягом 3 місяців. У людей, які брали магній, спостерігалося зниження нападів мігрені трохи менше ніж на 42% в порівнянні з 16% в групі плацебо (5).
Пізніший огляд попередніх досліджень 2017 року виявив кілька досліджень, які показали, що магній може запобігати мігрень більш ефективно, ніж плацебо. Однак якісних і великомасштабних досліджень як і раніше не вистачає (6).
Добрими дієтичними джерелами магнію є квасоля, мигдаль, авокадо, банани, брокколі і шпинат. В якості альтернативи ви можете спробувати добавки магнію.
Американський фонд мігрені рекомендує добові дози 400-500 мг магнію, тоді як Американська академія неврології рекомендує 600 мг . Рекомендується починати з меншої дози і поступово підвищувати її до цього рівня, оскільки у деяких людей магній може викликати діарею (7, 8).
CoQ10
CoQ10 — це вітаміноподібні речовини, яке виконує ряд функцій в організмі. Наприклад, він допомагає з виробленням енергії і діє як антиоксидант.
Дослідження впливу CoQ10 на мігрень обмежені. Дослідження 2005 року показало, що прийом 100 мг CoQ10 три рази в день може знизити частоту мігрені приблизно на 50%. Однак дослідження було невеликим, всього 42 учасники (9).
Жирна риба, субпродукти і цільнозернові продукти забезпечують достатню кількість CoQ10 в раціоні багатьох людей. Однак людям з мігренню можуть бути корисні добавки.
Американська академія неврології рекомендує пробувати коензим Q10 по 100 мг тричі на день (10).
Інші засоби
В дослідженні також розглядалися інші додаткові методи лікування, які можуть допомогти деяким людям, що страждають на мігрень.
Біологічний зворотний зв’язок і релаксація
Біологічний зворотний зв’язок — це метод, який люди використовують для отримання інформації про функції організму, таких як частота серцевих скорочень і м’язову напругу. Згодом люди, що проходять біологічну зворотний зв’язок, вчаться контролювати ці функції, практикуючи глибоке дихання, розслаблення м’язів і інші навички.
Біологічний зворотний зв’язок та інші форми релаксації можуть зменшити м’язову напругу і хронічний біль і є одним з найбільш добре вивчених додаткових методів лікування головного болю.
За даними Американського фонду мігрені , біологічний зворотний зв’язок і методи релаксації можуть знизити частоту і тяжкість мігрені на 45-60%, що можна порівняти з популярними ліками від мігрені. Однак найкраще вони працюють в поєднанні з ліками (11).
Голковколювання
Голковколювання передбачає, що практикуючий вводить крихітні голки в шкіру в певних точках тіла.
Огляд 22 досліджень, проведений в 2016 році, виявив докази того, що акупунктура може знизити частоту мігрені більш ефективно, ніж повна відсутність голковколювання або «фіктивне» голковколювання, коли практикуючий лікар проводить лікування неправильно, щоб викликати ефект плацебо.
Це говорить про те, що традиційне голковколювання може запобігти мігрень. Крім того, дослідження, які порівнюють голковколювання з профілактичними ліками від мігрені, показали, що через 3 місяці як у людей, які отримували голковколювання, так і у тих, хто приймав ліки, було як мінімум на 50% менше епізодів (12).
Дослідники відзначили, що в порівнянні з ліками голковколювання також з меншою ймовірністю викликає побічні ефекти.
Когнітивно-поведінкова терапія
Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) — це форма психотерапії, метою якої є допомога людям зрозуміти, як їх думки, почуття і поведінку впливають один на одного. Люди можуть використовувати її при різних психічних розладах, а також для того, щоб впоратися з фізичними симптомами, такими як біль.
Систематичний огляд 2015 року виявив неоднозначні результати по ефективності КПТ в боротьбі з мігренню. Деякі дослідження показали, що КПТ може зменшити симптоми фізичної мігрені, але інші цього не зробили (13).
Як безпечно приймати вітаміни
Як правило, вітамінні добавки безпечні в рекомендованих дозах. Однак деякі з них можуть бути шкідливими в високих дозах. Перш ніж приймати нову добавку, щоб переконатися, що вона відповідає вашим потребам, вам завжди слід консультуватися з лікарем.
Деякі добавки можуть взаємодіяти з ліками або впливати на вже існуючі у людини захворювання. Деякі з них не підходять або не безпечні для використання під час вагітності.
Крім того, Управління з санітарного нагляду за якістю харчових продуктів і медикаментів (FDA) не перевіряє безпеку або ефективність цих продуктів, тому важливо вибрати високоякісний бренд (14).
Коли слід поговорити з лікарем
Якщо ви регулярно відчуваєте напади мігрені, візит до лікаря — розумний крок. Лікар може скласти план лікування або направити вас до вузького спеціаліста.
Вам слід негайно звернутися за медичною допомогою, якщо головний біль (15):
- особливо сильна
- почалася раптово, як грім
- також включає проблеми з промовою, зором або рухами
- збігається з лихоманкою, сплутаністю свідомості або ригідністю шиї
якщо ви спантеличені або у вас з’являються інші неврологічні симптоми, або якщо мігрень є вторинною по відношенню до травми голови, негайно зверніться по медичну допомогу.
якщо ви пробуєте добавки вітамінів від мігрені і відчуваєте якісь або нові симптоми, вам слід припинити прийом добавки і звернутися до лікаря.
Підіб’ємо підсумок
- Деякі люди можуть виявити, що прийом певних вітамінів при мігрені може полегшити їх симптоми або зменшити кількість епізодів, які вони відчувають.
- Однак, щоб зрозуміти, наскільки ефективні такі добавки, як B2, магній і CoQ10, і як вони працюють, вченим необхідно провести додаткові дослідження. Інші методи лікування, які можуть принести полегшення, включають біологічну зворотний зв’язок і голковколювання.