19.05.2019
Внутрішньоматкова спіраль і оральна контрацепція: плюси і мінуси
Питання запобігання небажаній вагітності завжди актуальний для жінок, які дбайливо ставляться до свого здоров’я. Лікар-гінеколог підбере ефективний і безпечний спосіб контрацепції з урахуванням індивідуальних особливостей пацієнтки.
Серед жінок дітородного віку самими затребуваними методами захисту є оральні контрацептиви і внутрішньоматкові спіралі. Кожен з методів має позитивне і негативний вплив на організм.
ВМС (внутрішньоматкова спіраль) · ефективність 99%.
· дію 3-5 років.
· відсутність взаємодії з лікарськими засобами.
· після видалення системи репродуктивна функція відновлюється через деякий час. · Велика ймовірність позаматкової вагітності.
· необхідно звертатися до фахівця для введення і видалення спіралі.
· рясні менструації в перші місяці після установки, інші неприємні симптоми. ОК (оральні контрацептиви) · ефективність 91%.
· універсальність.
· фінансова доступність.
· після скасування практично відразу відновлюється репродуктивна функція.
· відсутній ризик позаматкових вагітностей · необхідність суворого дотримання схеми прийому (щодня в один і той же час).
· велике число побічних ефектів і протівопоказанійж
· зниження ефективності при паралельному прийомі антибіотиків.
Особливості, за і проти внутрішньоматкової спіралі
«Внутрішньоматкова спіраль за і проти» — з цією дилемою стикається будь-яка жінка, яка підбирає прийнятний для свого організму метод захисту від небажаної вагітності. Вибір допоможуть прискорити наступні додаткові характеристики ВМС:
- ставиться тільки народжували.
- підходить для періоду грудного вигодовування, тому що не впливає на процес лактації.
Це відмінний метод для післяпологовий контрацепції . Спіраль можна ставити вже через півроку після пологів за умови, що вони пройшли без ускладнень. Гінеколог приймає рішення про доцільність використання даного методу.
Нерожавшим жінкам спіраль не підходить. Вона истончает ендометрій. Надалі це призводить до невиношування вагітності. При виникненні ускладнень при такому способі контрацепції молода жінка може взагалі втратити здатність до дітородіння.
Розроблено різні види ВМС, які відрізняються за принципом дії:
- Звичайні спіралі надають абортивний дію. При наявності чужорідного тіла маткова тканину ущільнюється і перешкоджає проникненню і закріпленню заплідненої яйцеклітини.
- Більш сучасні мідні контрацептиви мають сперміцидний ефект. Вони містять невелику кількість гормонів, які роблять цервикальную рідина більш вузький і пригнічують активність сперматозоїдів.
Спіраль ставить фахівець в умовах медичного закладу .
- виділення невідомого походження.
- патології органів репродуктивної системи.
- наявність пухлин.
ВМС дуже зручна у використанні, тому її рекомендують жінкам активним, які можуть забути прийняти черговості таблетку. Це відмінний варіант для сімейної пари, у якій підростає дитина, але в планах через 3-5 років народження наступного.
ОК небажані пацієнткам, які мають захворювання органів травної системи. Як правило, прийом гормональних контрацептивів викликає стійкі побічні реакції з боку шлунково-кишкового тракту.
Особливості, за і проти ОК
До складу оральних контрацептивів входять жіночі гормони. Їх дія спрямована на забезпечення декількох фізіологічних процесів, які роблять зачаття неможливим:
- припинення овуляції — відсутня зріла яйцеклітина.
- підвищення в’язкості цервікального слизу — блокується рух сперматозоїдів.
- ослаблення ендометрія (м’язового шару матки) — плодове яйце не може закріпитися.
ОК ділять на групи за змістом гормонів:
- комбіновані ( КОК) містять естрадіол і прогестерон.
- гестагенні (або міні-пили) містять тільки прогестерон.
КОК мають велику варіативність вибору. Їх легко підібрати відповідно до віку жінки, вони надають терапевтичну дію. Комбіновані препарати за концентрацією гормонів ділять на три групи. Дози діючих речовин бувають високі, малі та мікроскопічні. Цей вид контрацептивів універсальний — його можуть приймати і не родили жінок и.
Міні-пили — альтернатива для жінок, яким КОК за станом здоров’я протипоказані. Ці препарати рекомендовані для жінок, що годують, вони не впливають на лактацію, не проникають в грудне молоко, тому для дитини не представляють ніякої небезпеки.
Для досягнення максимального контрацептивного ефекту прийом таблеток не можна пропускати. Навіть при одиничному порушення графіка ризик небажаної вагітності зростає. У перші місяці прийому в середині циклу можуть виникати кров’янисті виділення. До інших негативних проявів відносяться: зниження лібідо, головний біль, поганий настрій.
ОК протипоказані при таких захворюваннях і станах:
- захворювання печінки і нирок.
- серцево-судинні патології.
- високий артеріальний тиск.
- куріння.
ВМС і ОК ефективні. Вони мають масу позитивних характеристик. Важливо враховувати їх негативні сторони, тому рекомендувати один із способів може тільки лікуючий лікар . Обидва методи контрацепції не захищають від венеричних захворювань. Їх доцільно використовувати жінкам, які мають постійного статевого партнера.