18.04.2020
Які гормони потрібно здати при плануванні вагітності
При плануванні вагітності комплексний огляд бажаний для сімейної пари. Вагоме місце займає дослідження гормонального фону. Аналізи на гормони при плануванні вагітності. Норми гормонів для забезпечення репродуктивної функції:
Антимюллерів (нг / мл) 20-24 роки — 1,88-7,29.
25-29 років — 1,83-7,53.
30-34 роки — 0,8-6,7.2,15-10,1 Лютеинизирующий (мМО / мл) За фазами циклу:
фолікулярна — 2,4-12,6.
овуляторная — 14,0-95,6.
лютеиновая — 1,0-11,4.1,7-8,6 Фолликулостимулирующий (мМО / мл) За фазами циклу:
фолікулярна — 3,5-12 , 5.
овуляторная — 4,7-21,5.
лютеиновая — 1,7-7,7.1,5-12,4 Пролактин (нг / мл) 4,79-23,34, 04-15,2 Прогестерон (нг / мл) За фазами циклу:
фолікулярна — 0,2-1,5.
овуляторная — 0,8-3,0.
лютеиновая — 1 , 7-27,0.0,2-1,4 17-ОН-прогестерон (нг / мл) За фазами циклу:
фолікулярна — 0,1-0,8.
овуляторная — 0,3- 1,4.
лютеиновая — 0,6-2,3.0,5-2,1 Естрадіол (пг / мл) За фазами циклу:
фолікулярна — 12,5-166,0.
овуляторная — 85,8-498,0.
лютеиновая — 43,8-211,0.7,63-42,6 Тестостерон загальний (нмоль / л) 20-49 років — 0,29-1 , 6720-49 років — 8,64-29,0 Кортизол (сироватка)
(мкг / мл) Ранок (07.00-10.00) — 6,2-23,4
Вечір (16.00-20.00) — 2,3-11,9 ДЕА-сульфат (мкг / дл) 20-24 роки — 148,0-407,0.
25-36 року — 98,8-340,0.20-24 року — 211 , 0-492,0.
25-40 року — 160,0-449,0. Тироксин загальний (Т4) (мкг / дл) 5,1-14,1 тиреотропного (мкМЕ / мл) 0,27-4,2 17-кетостероїди (мкмоль / л) 23-80
- 1 Причини для здачі аналізів
- 2 Підготовка
- 3 Перелік основних гормонів
- 3.1 Антимюллерів (АМГ)
- 3.2 Лютеинизирующий ( ЛГ)
- 3.3 Фолликулостимулирующий (ФСГ)
- 3.4 Пролактин
- 3.5 прогестерон
- 3.6 17-ОН-прогестерон
- 3.7 Естрадіол
- 3.8 Тестостерон
- 3.9 Кортизол
- 3.10 ДЕА-сульфат
- 3.11 Тироксин загальний, тиреотропний (ТТГ)
- 3.12 17-кетостероїди
- 4 Аналізи виявили відхилення від норми
Лікар визначить перелік аналізів на гормони, які потрібно здати при плануванні вагітності жінку та чоловіка. Від кількості біологічно активних речовин в організмі обох батьків безпосередньо залежить можливість зародження дитини і його подальший розвиток.
Провідним фахівцем в цьому випадку вважається ендокринолог. Якщо виявлено дисбаланс статевих гормонів, чоловік проходить лікування у лікаря уролога-андролога, жінка — у гінеколога.
Причини для здачі аналізів
Фізіологія жіночої і чоловічого організму сильно відрізняється, тому список гормонів при плануванні вагітності може бути різним. У жінок дітородного віку гормональний фон змінюється в залежності від фази маточного циклу, на нього впливають інші активні речовини. Є ряд свідчень, при яких подружжю необхідно пройти гормональне тестування:
- порушений матковий цикл.
- вік старше 30 років.
- хронічні патології внутрішніх органів .
- в анамнезі викидні і аборти.
- у жінки діагностовано гіперандрогенія (надлишок чоловічих гормонів).
- більше року при регулярному статевому житті зачаття відсутня.
При плануванні вагітності необхідно провести аналіз на інфекції TORCH . Ця абревіатура утворена з латинських назв перших літер захворювань. До ТОРЧ-інфекцій відносяться:
- токсоплазмоз.
- захворювання, що виникають при статевих контактах.
- краснуха.
- цитомегаловірусна інфекція .
- герпес.
Підготовка
Для достовірності результатів аналізів на гормони перед плануванням вагітності, готуватися до них потрібно за 2-3 дня:
- Виключити стресові ситуації.
- Обмежити фізичні навантаження.
- Відхилити лікарські засоби, особливо гормональні. Якщо такої можливості немає, попередити про це лікаря.
- Скасувати прийом вітамінів і препаратів, що містить йод.
- Припинити відвідування фізіопроцедур.
- За 12 годин до дослідження крові не їсти.
- Виключити з раціону жирну, солону, пряну їжу .
- Не палити.
- Не вживати алкогольні напої.
- Жінці необхідно знати день менструального циклу.
- Вранці в день здачі аналізу натще випити склянку води.
Здавати кров на гормони при плануванні вагітності і сечу потрібно з урахуванням деяких специфічних правил:
- жінки здають кров на ЛГ і ФСГ на 3-8 (або 19-21) дні циклу, у чоловіків виробляти паркан венозної крові можна в будь-який ранковий час.
- перед здачею на пролактин необхідно півгодини полежати, розслабитися і заспокоїтися, процедура виконується в 1 або 2 фазу циклу.
- аналіз крові на тестостерон вимагає суворого дотримання загальних правил підготовки до аналізу, жінки здають на 6-7 день циклу.
- забір крові на вміст прогестерону роблять на 20-23 день циклу вранці, якщо він порушений необхідно провести повторне дослідження.
- кількість 17-кетостероїдів (метаболіти чоловічих статевих гормонів) визначають на основі добового аналізу сечі.
Перелік основних гормонів
Якщо жінка не може завагітніти, причина не тільки в ній. Репродуктивне здоров’я чоловіка визначає успішне запліднення яйцеклітини. Залежно від виявленої проблеми, лікар призначає різні обстеження. Основний перелік аналізів на гормони:
ЕстрадіолТестостерон ЛютеінізірующійТіреотропний ФоллікулостімулірующійФоллікулостімулірующій ПролактінЛютеінізірующій ПрогестеронАнтімюллеров Антимюллерів
Це перелік найбільш важливих гормональних аналізів при плануванні вагітності. Повноцінна репродуктивна функція регулюється великою кількістю гормонів.
Антимюллерів (АМГ)
В аналізи перед плануванням вагітності визначення змісту антімюллерова гормону включається при необхідності. У жінки репродуктивного віку концентрація цієї речовини є показником овариального резерву.
Аналіз обов’язковий для жінок після 30 років, у яких спроби виносити або зачати дитину виявилися невдалими. Кількість речовини виявить, чи достатньо фолікулів для освіти життєздатних яйцеклітин.
Лютеинизирующий (ЛГ)
Речовина стимулює вироблення естрогену, прогестерону, впливає на овуляцію, сприяє формуванню жовтого тіла в завершальній фазі циклу . При настанні вагітності концентрація гормону знижується. У чоловіків від кількості ЛГ залежить рівень тестостерону і нормальний сперматогенез, а успішне запліднення яйцеклітини від співвідношення ФСГ і ЛГ.
Фолликулостимулирующий (ФСГ)
У жінок регулює дозрівання фолікулів і концентрацію естрогенів, створює сприятливі умови для овуляції. У чоловіків від рівня залежить утворення сперматозоїдів.
Пролактин
Нормальний вміст гормону — обов’язковий фактор для вироблення зрілих фолікулів і овуляції. Ця речовина необхідно для лактації. Активність секреціїпролактину пов’язана з кількістю естрогенів, рівнем гормонів щитовидної залози. Високий пролактин негативно позначається на репродуктивній функції чоловіків.
Прогестерон
Головний гормон вагітності. Речовина знижує скоротливу здатність матки, сприяє закріпленню і утримування ембріона, його нормальному розвитку.
17-ОН-прогестерон
Більшою мірою чоловічий гормон. Є попередником кортизолу, тестостерону, естрадіолу. При посиленні його концентрації збільшується кількість кортизолу, потім тестостерону, що негативно відбивається на репродуктивній функції представників обох статей. У жіночому організмі порушується процес овуляції, знижується здатність до зачаття, що настала вагітність закінчується самоаборт.
Естрадіол
Гормон готує внутрішній шар матки для виношування плоду. Від концентрації речовини залежить регулярність маточного і циклу і розвиток статевих клітин.
Тестостерон
У чоловіків нормальна кількість гормону визначає якість еякуляту (насінної рідини), створює сприятливі умови для дозрівання сперматозоїдів. Надлишок тестостерону призводить до атрофії статевих залоз (яєчок), появі вугрової висипки, підвищеній нервовій збудливості.
У жінок висока концентрація гормону спостерігається в період дозрівання яйцеклітини і лютеиновую фазу . При порушенні норми можливий викидень і передчасні пологи.
Кортизол
Високий вміст кортизолу пригнічує секрецію статевих гормонів, що перешкоджає дозріванню яйцеклітини і запліднення, тому при підготовці до зачаття потрібно визначити показники гормону. У чоловіків надлишок речовини знижує кількість життєздатних сперматозоїдів .
Для організму жінки період виношування дитини — це стрес, так як системи органів працюють в незвичному для них режимі. Кортизол в цьому випадку допомагає впоратися зі стресовою ситуацією — стимулює роботу серця, піднімає концентрацію уваги, забезпечує організм додатковою енергією, підвищує імунний захист, має протизапальну дію. Його кількість поступово збільшується і залежить від терміну вагітності.
ДЕА-сульфат
Важливий чоловічий гормон. Від нього залежить вироблення тестостерону та інших статевих гормонів. У невеликій кількості виробляється у жінок. Під час вагітності контролює формування естрогенів плацентою. Підвищена концентрація викликає збій в роботі статевих залоз, безпліддя.
Тироксин загальний, тиреотропний (ТТГ)
Настання вагітності неможливо без нормального виробництва щитовидної залози. Недолік її гормонів призводить до безпліддя . Тироксин регулюють обмін речовин (метаболізм). Це основний процес життєдіяльності організму, який включає утворення енергії, синтез органічних речовин, виведення метаболітів. ТТГ регулює роботу щитовидної залози.
Визначення тиреотропного гормону і тироксину в першу чергу необхідно для жінок, які страждають невиношуванням, безпліддям, порушення циклу. При підготовці до вагітності проводиться оцінка впливу цих речовин на вироблення пролактину, без якого зачаття неможливе.
17-кетостероїди
Речовини є продуктами розпаду чоловічих статевих гормонів. Аналіз дозволяє визначити концентрацію андрогенів в організмі.
Аналізи виявили відхилення від норми
Гормональний фон при плануванні вагітності важливий як для жінок, так і для чоловіків.
При відхилення лікар проводить медикаментозну терапію , призначає дієту, рекомендує відкоригувати образ життя. У деяких випадках потрібна операція для усунення причини гормонального збою. Для відстеження динаміки стану, корекції схеми лікування проводиться повторне лабораторне дослідження.
Для отримання достовірних результатів необхідно правильно підготуватися до лабораторного дослідження. Нормальний гормональний фон — визначальна умова для зачаття і здорового протікання вагітності.