Проте ви все ще можете задатися питанням, чи варто вживати масло канола або ж слід від нього відмовитися.
В цій статті розповідається, чи є масло канола корисним або воно може завдати шкоди вашому організму.
![Чи корисно масло канола? Все що вам потрібно знати Чи корисно масло канола? Все що вам потрібно знати](https://kedr.org.ua/wp-content/uploads/2021/06/1623921624_Polezno-li-maslo-kanola-Vse-chto-vam-nuzhno-znat.jpg)
масло канола — користь і шкода для організму людини
Що таке масло канола?
канола ( Brassica napus L. ) — олійна культура, створена шляхом схрещування рослин.
Вчені в Канаді розробили харчову версію рослини ріпаку, який сам по собі містить токсичні сполуки, такі як ерукова кислота і глюкозинолати. Назва «канола» походить від слів «Канада» та «Ола», що означає нафту.
Хоча рослина канола виглядає ідентично рослині ріпаку, воно містить різні поживні речовини і його масло безпечно для споживання людиною.
З моменту створення сільськогосподарської культури канола селекціонери створили багато сортів, поліпшивши якість насіння, що призвело до буму у виробництві масла канола.
Більшість культур канола генетично модифіковані (ГМО) для поліпшення якості масла і підвищення стійкості рослин до гербіцидів (1).
Фактично, більше 90% культур канола, вирощуваних в США, є ГМО (2).
Рослини канола використовуються для виробництва масла канола і борошна грубого помелу , яка зазвичай використовується як корм для тварин.
Масло канола також можна використовувати в якості альтернативи дизельному паливу і компонентів, виготовленим з пластифікаторів, таким як шини.
як його виробляють?
Є багато етапів в проце ссе виробництва масла канола.
Згідно з Canola Council of Canada , цей процес включає в себе наступні етапи (3):
- Очищення насіння . Насіння канола відокремлюються і очищаються від забруднень, таких як стебла рослин і бруд.
- Обробка насіння . Насіння попередньо нагрівають до температури близько 35 ° C, а потім обробляються за допомогою роликових млинів з метою розриву клітинної стінки насіння.
- Приготування насіння . Насіннєві пластівці готуються на ряді парових плит. Як правило, цей процес нагрівання триває 15-20 хвилин при температурі 80-105 ° C.
- Пресування . Потім приготовані пластівці насіння канола пресують в гвинтових пресах. Ця дія видаляє 50-60% масла з пластівців, залишаючи решту для вилучення іншими способами.
- Екстракція розчинником . Решта насіннєві пластівці, що містять 18-20% масла, додатково розщеплюються за допомогою хімічної речовини під назвою гексан, для отримання решти масла.
- Десольвентізація . Потім гексан видаляють з борошна канола, нагріваючи її в третій раз при температурі 95-115 ° C шляхом впливу пара.
- Обробка масла . Витягнуте масло очищають різними способами, такими як парова дистиляція, вплив фосфорної кислоти і фільтрація через активоване кислотою глини.
Крім того, масло канола, перетворюється в маргарин і кулінарний жир, проходить через гідрування — ще один процес, при якому молекули водню закачуються в масло, щоб змінити його хімічну структуру.
Цей процес робить масло твердим при кімнатній температурі і збільшує термін придатності, але також створює штучні трансжири, які відрізняються від натуральних трансжирів, містяться в таких продуктах, як молочні та м’ясні продукти (4).
Штучні трансжири шкідливі для здоров’я і широко пов’язані з розвитком серцево-судинних захворювань, що спонукало багато країн заборонити їх використання в харчових продуктах (5).
Резюме:
масло канола — це рослинне масло, отримане з рослини канола (генетично модифікований ріпак). При обробці насіння канола використовуються синтетичні хімічні речовини, які допомагають добувати масло.
Харчова цінність
Як і більшість інших масел, канола не є хорошим джерелом поживних речовин.
Одна столова ложка (15 мл) масла канола містить (6):
- Калорійність: 124 ккал
- Вітамін E: 12% від рекомендованої добової норми споживання (РСНП)
- Вітамін K: 12% від РСНП
Крім вітамінів E і K, масло більше не містить вітамінів і мінералів.
Зміст жирних кислот
канола часто рекламується як один з найбільш корисних масел через низький рівень насичених жирів.
Ось що містяться в олії канола жири (7):
- Насичений жир: 7%
- Мононенасичені жири: 64%
- Поліненасичені жири: 28%
Поліненасичені жири в маслі канола включають 21 % лінолевої кислоти (більш відомої під назвою омега-6 жирна кислота) і 11% альфа-ліноленової кислоти (АЛК) — тип омега-3 жирної кислоти, одержуваної з рослинних джерел (8).
Багато людей, особливо ті, які дотримуються рослинних дієт, залежать від джерел АЛК для підвищення рівня омега-3 жирів ДГК і ЕПК, які мають вирішальне значення для здоров’я серця і мозку.
Хоча ваш організм може перетворити АЛК в ДГК і ЕПК, дослідження показують, що цей процес вкрай неефективний. Проте у АЛК є свої корисні сторони, так як ця жирна кислота може знизити ризик переломів і захистити від хвороб серця і цукрового діабету 2 типу (9, 10).
Важливо відзначити, що методи нагрівання, використовувані при виробництві канола, а також методи приготування при високій температурі, такі як жарка, негативно впливають на поліненасичені жири, такі як АЛК.
Крім того, під дією високих температур під час обробки невелика кількість ненасичених жирів у маслі, особливо його поліненасичених жирів, перетворюються в штучні трансжири, що ще більше знижує кількість омега-3 (11).
штучні трансжири шкідливі навіть в невеликих кількостях, що спонукає Всесвітню організацію охорони здоров’я (ВООЗ) до 2023 року закликати до глобальної ліквідації штучних трансжирів в харчових продуктах (12).
Резюме:
Крім вітамінів E і K, масло канола НЕ є хорошим джерелом поживних речовин. Масло канола може містити невелику кількість трансжирів, що шкідливо для здоров’я.
Потенційна шкода
Канола є другою за величиною олійною культурою в світі. Її використання в харчових продуктах продовжує розширюватися (13).
Оскільки канола стала одним з найпопулярніших джерел жиру в комерційній харчової промисловості, зростає занепокоєння з приводу її впливу на здоров’я.
Багато омега -6 жирними кислотами
Недоліком масла канола є його високий рівень вмісту жиру омега-6.
Як і жири омега-3, жири омега-6 необхідні для здоров’я і виконують важливі функції в вашому організмі.
Проте сучасні дієти, як правило, мають надзвичайно високий рівень вмісту омега-6 жирних кислот, які містяться в багатьох рафінованих продуктах, і низький рівень містяться в цільних продуктах омега-3 жирів, що викликає дисбаланс, який призводить до посилення запалення.
у той час як найбільш здорове співвідношення споживання омега-6 і омега-3 становить 1: 1, типова західна дієта оцінюється приблизно в 15: 1 (14).
Цей дисбаланс пов’язаний з рядом хронічних захворювань, таких як хвороба Альцгеймера, ожиріння і хвороби серця (15, 16, 17).
Співвідношення омега-6 до омега-3 в маслі канола становить 2: 1, що може здатися не надто диспропорційні (18).
Проте оскільки масло канола міститься в багатьох продуктах харчування і містить більше омега-6, ніж омега-3, воно вважається основним джерелом омега-6 в раціоні.
Щоб створити більш збалансоване співвідношення, ви повинні замінити оброблені продукти, багаті канола та іншими маслами, на натуральні, цільні харчові джерела омега-3, такі, як жирна риба.
Переважно ГМО
У генетично модифікованих харчових продуктів генетичний матеріал був розроблений для того, щоб вводити або усувати певні якості (19).
Наприклад, сільськогосподарські культури з високим попитом, такі як кукурудза і ріпак, були генетично модифіковані, щоб бути більш стійкими до гербіцидів і шкідників.
Хоча багато вчених вважають ГМО-продукція ти безпечними, існує безліч побоювань з приводу їх потенційного впливу на навколишнє середовище, здоров’я населення, забруднення сільськогосподарських культур, права власності та безпеку харчових продуктів.
Більше 90% посівів канола в США і Канаді є генно-інженерними ( 2, 20).
Хоча ГМО продукти були схвалені для споживання людиною протягом десятиліть, існує мало даних про їх потенційні ризики для здоров’я, що змушує багатьох людей уникати їх вживання.
Дуже оброблене
Виробництво масла канола пов’язано з високою температурою і впливом хімічних речовин.
канола вважається хімічно рафінованим маслом і проходить через такі стадії, як відбілювання і дезодорація, які включають хімічну обробку (21 ).
Фактично, рафіновані олії, включаючи канола, соєва, кукурудзяна та пальмова олії, відомі як рафіновані, вибілені і дезодоровані масла.
Рафінування помітно розумний ьшает кількість поживних речовин в оліях, таких як незамінні жирні кислоти, антиоксиданти і вітаміни (22, 23, 24).
Хоча нерафіновані олії канола холодного віджиму існують, велика частина масла канола на ринку дуже рафіновано і не містить антиоксидантів, що містяться в нерафінованих оліях, таких як оливкова олія екстра-класу.
Резюме:
здебільшого масло канола дуже оброблено і містить ГМО. Воно також є багатим джерелом жирів омега-6, які при інтенсивному вживанні можуть сприяти запаленню.
Чи може воно принести шкоду здоров’ю?
Хоча масло канола є одним з найбільш широко використовуваних масел в харчовій промисловості, існує порівняно мало довгострокових досліджень його впливу на здоров’я.
Більш того, багато досліджень його передбачуваної користі для здоров’я спонсоруються промисловістю канола (25, 26, 27, 28, 29).
Проте деякі дані свідчать про те, що масло канола може негативно вплинути на здоров’я.
Збільшення рівня запалення
Кілька досліджень на тваринах пов’язують масло канола з підвищеним рівнем запалення і окисного стресу.
Окислювальний стрес відноситься до дисбалансу між шкідливими вільними радикалами — які можуть викликати запалення — і антиоксидантами, які запобігають або сповільнюють свободнорадикальное пошкодження.
В одному дослідженні щури, раціон харчування яких на 10% складався з масла канола, відчували зниження рівня деяких антиоксидантів та підвищення рівня «поганого» холестерину ЛПНЩ в порівнянні з щурами, які отримували соєву олію.
Крім того, раціон харчування щурів , які отримували масло канола значно скоротив тривалість життя і привів до значного підвищення артеріального тиску (30).
Інше недавнє дослідження на щурах показало, що сполуки, що утворюються при нагріванні масла канола, збільшують певні запальні маркери (31).
вплив на пам’ять
Дослідження на тваринах також показують, що масло канола може негативно вплинути на пам’ять.
Дослідження на мишах показало, що хронічний вплив раціону харчування , багатого канола, призводить до значної шкоди пам’яті і значного збільшення маси тіла (32).
В річному дослідженні на людях 180 літніх людей були випадковим чином розподілені на дві групи. Раціон харчування першої групи був багатий рафінованими маслами, включаючи масло канола, а в другій групі всі рафіновані олії були замінені на 20-30 мл оливкової олії в день.
Примітно, що у людей з групи оливкового масла покращився функціонування мозку (33).
Вплив на здоров’я серця
у той час як масло канола рекламується як корисний для серця, деякі дослідження заперечують це твердження.
У дослідженні 2018 року 2071 доросла людина повідомили про те, як часто вони використовують певні види масла для приготування їжі.
Серед учасників з надмірною вагою або ожирінням ті, хто зазвичай використовував масло канола для приготування їжі, частіше мали метаболічний синдром, ніж ті, хто рідко або ніколи не використовував його (34).
Метаболічний синдром є сукупністю станів — високий рівень цукру в крові, надлишок жиру в області живота, високий кров’яний тиск і високий рівень холестерину або тр ігліцерідов — які виникають разом, збільшуючи ризик розвитку серцево-судинних захворювань.
Результати дослідження 2018 року контрастують з фінансованими оглядом, який пов’язує споживання масла канола з благотворним впливом на чинники ризику серцево-судинних захворювань, такі як загальний рівень холестерину і рівень «поганого» холестерину ЛПНЩ (25).
Важливо відзначити, що в багатьох дослідженнях, які передбачають користь масла канола для здоров’я серця, використовується менше рафінована або нерафінована олія канола, а не рафінований тип, що часто використовується для приготування їжі при високій температурі (35, 36, 37, 38, 39, 40).
Більш того, хоча багато організацій охорони здоров’я прагнуть замінити насичені жири ненасиченими рослинними оліями, такими як канола, неясно, чи корисно це для здоров’я серця.
В одному аналізі у 458 чоловіків ті, хто замінив насичені жири ненасиченими рослинними оліями, мали більш низькі рів ні «поганого» холестерину ЛПНЩ — але значно більш високі показники смертності, хвороб серця і ІХС, ніж у контрольній групі (41).
Крім того, в недавньому огляді зроблено висновок про те, що заміна насичених жирів рослинними маслами навряд чи призведе до зниження рівня серцево-судинних захворювань, смерті від захворювань серця або загальної смертності (42).
Необхідні додаткові дослідження масла канола в відношення його впливу на здоров’я серця (43, 44).
Резюме:
Деякі дослідження показують, що масло канола може посилювати запалення і негативно впливати на пам’ять і здоров’я серця . Проте необхідні додаткові дослідження.
Альтернативні рослинні масла
Фактично щоб повністю зрозуміти, як масло канола впливає на здоров’я, необхідні додаткові дослідження.
У той Водночас, багато інших рослинні масла приносять користь для здоров’я, що повністю підтверджується науковими даними.
Наступні масла є термостійкими і можуть замінити масло канола в різних методах приготування їжі.
Майте на увазі , що насичені жири, такі як кокосове масло, є кращим вибором при використанні таких методів приготування їжі, як жарка, оскільки воно найменше схильне окислення.
- Оливкова олія . Оливкова олія багата протизапальними сполуками, в тому числі поліфенольними антиоксидантами, які можуть запобігти серцево-судинні захворювання і зниження розумових здібностей (45).
- Кокосове масло . Кокосове масло є одним з кращих масел для смаження при високій температурі і може допомогти збільшити рівень «хорошого» холестерину ЛПВЩ (46).
- Масло авокадо . Масло авокадо є термостійким і містить каротиноїдні і поліфенольні антиоксиданти, які можуть бути корисні для здоров’я серця (47).
Наступні масла повинні бути використані в якості заправок для салатів та інших цілей, що не вимагають тепла:
- Льняна олія . Дослідження показують, що льняне масло може допомогти знизити кров’яний тиск і зменшити запалення (48).
- Масло волоського горіха . Масло волоського горіха володіє багатим горіховим смаком і знижує рівень цукру в крові і рівень холестерину (49, 50).
- Конопляна олія . Конопляна олія дуже поживно і володіє горіховим смаком, який ідеально підходить для заправки салатів (51).
Резюме:
Є багато ефективних замінників масла канола. Жаростійкі масла, такі як кокосове і оливкове масла, можна використовувати для приготування їжі, в той час як лляне, волоські і конопляне масла можна використовувати в рецептах, в яких не використовується тепло.
Підіб’ємо підсумок
- масло канола — це масло з насіння генетично модифікованої ріпаку, яке широко використовується в кулінарії і харчової промисловості.
- Існує багато суперечливих результатів досліджень властивостей масла канола.
- Хоча деякі дослідження пов’язують його вживання з поліпшенням здоров’я, багато хто припускає, що воно викликає запалення і шкодить вашій пам’яті і серця.
- до тих пір, поки не будуть проведені більш масштабні дослідження кращої якості, може бути краще віддавати перевагу маслам , які довели свою користь, наприклад, оливковій олії екстра-класу.