Категорії: Лікувальні засоби

Розторопша: корисні властивості та протипоказання


Розторопша корисні властивості і протипоказання

Деякі факти про расторопше

Це колюча рослина має характерні фіолетові квіти з білими вкрапленнями, які, як кажуть оповіді, були викликані краплею молока Діви Марії, що потрапляє на його листя.

Активні компоненти в расторопше є групою рослинних сполук, які мають загальну назву — силімарин (1).

Лікарський засіб, що виготовляється з розторопші називається екстракт розторопші. Цей екстракт містить значну кількість силімарину (65 — 80%). Було виявлено, що силімарин, що отримується з розторопші, має протизапальні, антиоксидантні і противірусними властивостями (2, 3, 4).

Фактично, він традиційно використовується для лікування хвороб печінки і жовчного міхура, покращує вироблення грудного молока, запобігає і лікує ракові захворювання і навіть захищає печінку від зміїної отрути (при укусах змій), алкоголю та інших отрут, що надходять з навколишнього середовища.

Корисні властивості розторопші

Отже, давайте детально розглянемо 7 науково підтверджених корисних властивостей розторопші.

1. Розторопша може захистити вашу печінку

Розторопша часто просувається як засіб для захисту печінки. Вона регулярно застосовується в якості додаткової терапії людьми з ушкодженнями печінки через таких захворювань, як неалкогольна жирова хвороба печінки, алкогольна хвороба печінки, гепатит і навіть рак печінки (1, 5, 6).

Це засіб також використовується для захисту печінки від токсинів, таких як аматоксіни, який виробляється отруйними грибами і є смертельним при попаданні в організм (7, 8).

Дослідження показали, що у людей із захворюваннями печінки, які брали добавку розторопші відбувалося поліпшення функції печінки. Передбачається, що добавка може допомогти зменшити запалення і пошкодження печінки (9).

Хоча необхідна більша кількість досліджень щодо того, як це засіб працює, розторопша, як вважають, зменшує пошкодження печінки, що виникає в результаті дії вільних радикалів , які виробляються, коли ваша печінка метаболізує токсичні речовини.

В одному з досліджень також було виявлено, що це може незначно збільшити тривалість життя людей з цирозом печінки, пов’язаних з алкогольною хворобою печінки (10).

Однак результати досліджень були неоднозначними, і не всі підтверджують, що екстракт розторопші здатний справити позитивний вплив при захворюваннях печінки.

Таким чином, необхідно провести додаткові дослідження, щоб визначити, яка доза і тривалість лікування необхідні для конкретних хвороб печінки (2, 11, 12).

І хоча екстракт розторопші, як правило, використовується в якості додатково й терапії людьми з хворобами печінки, в даний час немає доказів того, що це засіб може запобігти розвитку цих захворювань, особливо якщо ви ведете нездоровий спосіб життя.

Резюме:

Екстракт розторопші здатний допомогти захистити печінку від пошкоджень, викликаних захворюваннями або отруєннями, хоча необхідні додаткові дослідження.

2. Розторопша може запобігти пов’язане з віком погіршення функції мозку

Розторопша більше двох тисяч років застосовується в якості народного кошти для лікування неврологічних захворювань, таких як хвороба Паркінсона і хвороба Альцгеймера (13).

її протизапальні та антиоксидантні властивості говорять про те, що вона, можливо, нейропротектівнимі і може допомогти запобігти погіршенню функції мозку, яке ви відчуваєте в міру старіння (14, 15).

в дослідженнях в пробірках і на тварин було виявлено, що силімарин запобігає окисне пошкодження клітин головного мозку, що здатне допомогти запобігти погіршенню розумових здібностей (16, 17).

Ці дослідження також показали, що застосування розторопші може зменшити кількість амілоїдних бляшок в головному мозку тварин, які страждають хворобою Альцгеймера (18, 19, 20).

Амілоїдні бляшки є липкими скупченнями амілоїдних білків, здатними наростати між нервовими клітинами по м ере старіння організму людини. Вони спостерігаються в дуже великій кількості в головному мозку людей, які страждають на хворобу Альцгеймера. Результати досліджень підтверджують, що розторопша може потенційно використовуватися для лікування цього складного захворювання (21).

Проте в даний час досліджень, в яких вивчався вплив розторопші на організми людей з хворобою Альцгеймера або іншими неврологічними станами, такими як слабоумство (деменція) і хвороба Паркінсона, не проводилося.

Крім того, неясно, наскільки добре розторопша засвоюється в організмах людей, щоб необхідні її кількості проходили через гематоенцефалічний бар’єр. Також невідомо, які дози необхідно призначати для того, щоб цей засіб надавало позитивний ефект (18).

Резюме:

Початкові дослідження « In vitro »(в пробірках) і наукові досліди на тваринах показали, що розторопша володіє багатообіцяючими властивостями, які можуть зробити її корисною для захисту функції головного мозку. Проте в даний час неясно, чи робить це засіб такий же вплив на людей.

3. Розторопша може захистити ваші кістки

Остеопороз є захворюванням, що характеризується прогресуючою втратою кісткової маси. Це захворювання зазвичай розвивається повільними темпами протягом багатьох років, що в результаті призводить до слабкості, крихкості і ламкості кісток, навіть після незначних падінь.

В експериментальних дослідженнях в пробірці і на тварин було виявлено, що розторопша стимулює мінералізацію кістки і запобігає втраті кісткової маси (22, 23).

в результаті дослідники припускають, що застосування розторопші може бути корисним методом профілактики втрати кісткової маси у жінок в постменопаузі (24, 25).

Однак в даний час немає досліджень за участю людини, тому ефективність цього засобу залишається неясною.

Резюме:

Було виявлено, що у тварин розторопша стимулює мінералізацію кістки. Однак, як це впливає на організми людей, в даний час невідомо.

4. Розторопша може допомогти в лікуванні раку

Вченими було зроблено припущення, що антиоксидантні ефекти силімарину можуть надавати деякий протиракову дію, що може бути корисним людям, які проходять протиракову терапію (9).

Деякі дослідження на тваринах показали, що препарати на основі розторопші можуть бути корисними для зменшення побічних ефектів лікування раку (26, 27, 28).

Вони можуть також зробити хіміотерапію ефективнішою в боротьбі з деякими типами ракових захворювань і, в деяких випадках, навіть здатні знищити ракові клітини (9, 29, 30, 31).

Проте дослідження за участю людей дуже обмежені і поки не показують значимого клінічного ефекту (32, 33, 34, 35 , 36).

Це може бути пов’язано з тим, що люди не в змозі засвоїти досить, щоб отримати лікувальний ефект.

Необхідно більше досліджень, перш ніж можна буде визначити, як силімарин можна використовувати для підтримки людей, проходяще х протиракову терапію.

Резюме:

В дослідженнях на тваринах було виявлено, що активні інгредієнти в расторопше покращують вплив деяких методів лікування раку. Однак дослідження за участю людини обмежені і поки не показали будь-яких позитивних ефектів.

5. Розторопша може збільшити виробництво грудного молока

Повідомляється, що розторопша може збільшити виробництво грудного молока у годуючих матерів. Вважається, що вона працює шляхом збільшення виробництва гормону пролактину, який стимулює вироблення молока.

Дані дуже обмежені, але в результаті одного рандомізованого контрольованого дослідження було виявлено, що у годуючих грудьми жінок, які приймали 420 мг силімарину протягом 63 днів, вироблялося на 64% більше грудного молока, ніж у жінок, які приймали плацебо (37).

Однак це єдине клінічне дослідження. Необхідно провести додаткові дослідження, щоб підтвердити ці результати і безпеку розторопші для годуючих матерів (38, 39, 40).

Резюме:

Розторопша здатна збільшити виробництво грудного молока у жінок в період лактації, хоча дуже мало досліджень було зроблено для підтвердження його наслідків.

6. Розторопша може допомогти позбутися від прищів

Вугрової висип і прищі — це хронічне запальне стан шкіри. Хоча воно і не небезпечно, це може викликати шрами. Люди можуть також відчувати біль і турбуватися про свій зовнішній вигляд в зв’язку з наявністю прищів.

Було висловлено припущення, що окислювальний стрес в організмі може грати певну роль в розвитку прищів і вугрової висипки (41).

Завдяки антиоксидантним і протизапальним властивостям, розторопша може бути корисною добавкою для людей з акне (прищами і висипом вугрів).

Цікаво, що в одному дослідженні було виявлено, що люди з висипом вугрів, які брали 210 грамів силімарину в день протягом 2 місяців, мали 53% зменшення вогнищ акне (42).

Однак, оскільки це єдине дослідження, необхідні більш якісні дослідження.

Резюме :

Одне дослідження показало, що у людей, які приймають добавки розторопші, спостерігалося зменшення кількості вогнищ прищів і вугрової висипки на тілі.

7. Розторопша може знизити рівень цукру в крові у людей з цукровим діабетом

В чому полягає користь розторопші для діабетиків? Розторопша може бути корисною як додатковий засіб для лікування цукрового діабету 2 типу.

Було виявлено, що один з компонентів в расторопше може надавати аналогічне деяким протидіабетичних препаратів вплив на організм людини, допомагаючи поліпшити чутливість до інсуліну і знизити рівень цукру в крові (43).

Фактично, нещодавній огляд і аналіз показали, що люди, які регулярно приймають силимарин, відчували значне зниження рівня цукру в крові і глікогемоглобіна HbA1c натщесерце (44).

Крім того, антиоксидантні та протизапальні властивості розторопші можуть також бути корисні для зниження ризику розвитку діабетичних ускладнень, таких як захворювання нирок (43).

Однак в цьому огляді також відзначається, що якість проведених досліджень не було дуже високим , тому необхідно провести додаткові дослідження, перш ніж можна буде зробити будь-які тверді рекомендації (44).

Резюме:

Розторопша допомагає знизити рівень цукру в крові у людей з цукровим діабетом 2 типу, хоча необхідні більш якісні дослідження.

Безпека і протипоказання

Розторопша зазвичай вважається безпечною при прийомі всередину (1, 45).

Фактично, в дослідженнях, де використовувалися високі дози протягом тривалого періоду часу, тільки близько 1% людей відчували побічні ефекти (1).

побічні ефекти від прийому розторопші, як правило, зачіпають шлунково-кишковий тракт — спостерігається діарея, нудота або здуття живота.

Деяким людям рекомендується бути обережними при прийомі розторопші. До них відносяться:

  • Вагітні жінки : немає даних про безпеку розторопші при прийомі вагітними жінками, тому зазвичай розторопша протипоказань вагітним жінкам.
  • Людям з алергією на рослину : розторопша може викликати алергічну реакцію у людей, які страждають алергією на сімейство рослин Айстрові.
  • Люди з діабетом : цукрознижувальний ефект розторопші може бути небезпечним для розвитку гіпоглікемії (зниження рівня цукру в крові нижче норми) у людей з діабетом.
  • Люди з певними захворюваннями : розторопша може впливати на рівень естрогену, що може погіршити чутливі до гормонів захворювання , включаючи деякі види раку молочної залози.

Резюме:

Розторопша зазвичай вважається безпечною. Проте вагітні жінки. люди, які страждають алергією на сімейство рослин Айстрові. люди з діабетом. і будь-яка людина, чутливий до естрогену, перед прийомом розторопші повинні проконсультуватися з фахівцем.

Підіб’ємо підсумок

Розторопша є безпечною добавкою, яка потенційно здатна використовуватися в якості додаткової терапії різних захворювань, включаючи захворювання печінки, рак і цукровий діабет.

Проте багато з досліджень є невеликими і мають методологічні недоліки, через що важко дати тверді рекомендації щодо ефективності цієї добавки або підтвердити її вплив (46).

В цілому, необхідні більш якісні дослідження для визначення доз і клінічних ефектів цієї трави.


Останні статті

Чи варто їсти банан після тренування?

Вони зручні, легко засвоюються і містять комбінацію поживних речовин, які, як вважається, сприяють більш швидкому…

10 месяцев тому назад

Гормони і клімакс. гормональна терапія

22.08.2018 Гормони і клімакс. Гормональна терапія Гормони при клімаксі сприяють зменшенню вираженості неприємних симптомів і…

10 месяцев тому назад

Причини зниженого тестостерону у чоловіків

21.08.2018 Причини зниженого тестостерону у чоловіків Тестостерон - це основний чоловічий статевий гормон. Він виробляється…

10 месяцев тому назад

У яких продуктах міститься резистентний крохмаль?

Деякі види крохмалю стійкі (резистентні) до перетравлювання, звідси і термін "резистентний крохмаль». Однак лише деякі…

10 месяцев тому назад

Миш’як у вині: чи слід вам турбуватися?

На жаль, деякі сорти вина можуть містити небезпечний рівень цього хімічного елемента. Частково це пов'язано…

10 месяцев тому назад

Чи корисні бананові чіпси для організму?

Хоча самі банани багаті поживними речовинами, ви можете задатися питанням, чи можна те ж саме…

10 месяцев тому назад