04.08.2017
Пролактин — це білковий гормон, за структурою подібний на гормон росту. Його секреція знаходиться під постійним контролем гіпоталамуса, який виділяє дофамін. Надлишок в крові є частим явищем: його поширеність становить приблизно 17 людей на 1 тис. Населення.
ГІПЕРПРОЛАКТИНЕМІЄЮ називається постійне підвищення рівня пролактину в сироватці крові . Синдром гіперпролактинемії — це комплекс симптомів, які виникають при збільшенні цього гормону, найбільш властивим виразом якого, є розлад функцій репродуктивних органів.
Незалежно від причини збільшення пролактину, його надлишкова секреція веде до порушення вироблення лютеїнізуючого і фолікулостимулюючого гормонів. Як наслідок цього: гіпогонадизм (недостатня функція статевих залоз — яєчників) і безпліддя.
Пролактінемія у жінок, яка виходить за рамки нормальних показників, може з’являтися при ряді фізіологічних станів . Такі показники виникають у цілком здорової людини, і не свідчать про хвороби.
Основні причини фізіологічного підвищення пролактину у жінок:
Сон . Продукція цього гормону має періодичних характер, і циклічно змінюється протягом усього дня. Його концентрація значно зростає вже через 1-1,5 години після засипання і досягає свого максимуму рано вранці. Пробудження викликає значне падіння його рівня в крові. Днем концентрація перебуває в рамках нормальних цифр.
Стимуляція сосків і годування груддю . Пролактин може бути високий через роздратування сосків при лактації. Збільшення цього гормону під час годування дитини викликає цілий ряд змін в організмі жінки, і як наслідок — лактаційну аменорею.
Стрес . Пролактин чутливий до стресових ситуацій. Особливо високий рівень спостерігається при нервовому перенапруженні , яке супроводжувалося непритомністю або зниженим тиском.
Підвищений вміст в крові пролактину викликається цілим рядом захворювань, які локалізовані в центрі вироблення цього гормону (в гіпофізі) або в місці регуляції його секреції (в гіпоталамусі). Також гіперпролактінемея може виникати під час хвороб, при яких змінюється гормональний фон.
Пролактинома — це доброякісне новоутворення (аденома) гіпофіза . Це найчастіший джерело гіперпролактинемії. Мікропролактінома має діаметр до 1 см, макропролактиномами — понад 1 см. Зустрічається як серед жінок, так і серед чоловіків. ступінь гіперпролактинемії при цій патології дуже висока і досягає понад 200 нг / мл.
Якщо на гіпофіз тисне об’ємний процес, такий як пухлини прилеглих тканин і т. д., це може стимулювати додаткову продукцію гормональних речовин. Для діагностики захворювань цієї області використовується МРТ гіпофіза.
Ці процеси викликають порушення в системі виділення дофаміну. Так як ця речовина пригнічує секрецію пролактину, недостатня його вироблення викликає гіперпролактинемію.
Гіпотиреоз. Зниження вироблення щитовидною залозою гормонів називається гіпотиреозом. Для з’ясування факторів гіперпролактинемії при патології щитовидки вивчали добову секрецію гормонів. Було з’ясовано, що тиреотропний гормон (ТТГ) і пролактин мають різний тип секреції протягом дня. Зменшення концентрації тиреоїдних гормонів веде до підвищення чутливості клітин, що виробляють пролактин (пролактотрофов), до тиролиберину. В результаті цього виникає гиперпролактинемия.
Хронічна ниркова недостатність (ХНН). При цьому захворюванні порушується виведення гормону з нирками і підвищується його секреція. Цей стан спостерігається приблизно у третини хворих з хронічною нирковою недостатністю.
Серед інших станів, які викликають збільшена кількість цього гормону, виділяють цироз печінки і ектопічну продукцію (зустрічається при бронхогенном раку і гіпернефрома).
якщо пролактин підвищений у жінки без певної причини, такий стан називається ідіопатичною гіперпролактинемією.
Пролактин може підвищуватися після прийому естрогенів . Ці гормони мають стимулюючий вплив на пролактотрофов.
Симптоми підвищеного пролактину у жінок:
Якщо причиною цього стану стала пухлина головного мозку, підвищений пролактин може викликати симптоми об’ємного утворення в головному мозку (застійний диск зорового нерва, випадання поля зору).
Часто спостерігається періодичне збільшення цього гормону в крові у жінок. Воно найчастіше відбувається вночі, викликаючи набухання і набряклість грудей.
Для діагностики гіперпролактинемії визначають концентрацію цього гормону в крові. Існують 2 його форми: пролактин мономірний (біологічно активний, небезпечний при збільшенні) і макропролактін (неактивний).
Якщо з’явилися ознаки підвищеного пролактину, слід звернутися до лікаря. Лікування буде залежати від причини, яка викликала цей стан.
Вони зручні, легко засвоюються і містять комбінацію поживних речовин, які, як вважається, сприяють більш швидкому…
22.08.2018 Гормони і клімакс. Гормональна терапія Гормони при клімаксі сприяють зменшенню вираженості неприємних симптомів і…
21.08.2018 Причини зниженого тестостерону у чоловіків Тестостерон - це основний чоловічий статевий гормон. Він виробляється…
Деякі види крохмалю стійкі (резистентні) до перетравлювання, звідси і термін "резистентний крохмаль». Однак лише деякі…
На жаль, деякі сорти вина можуть містити небезпечний рівень цього хімічного елемента. Частково це пов'язано…
Хоча самі банани багаті поживними речовинами, ви можете задатися питанням, чи можна те ж саме…