28.09.2017
Окситоцин і пологи
В гінекологічній практиці для успішних пологів, в післяпологовому періоді застосовується окситоцин. Призначення окситоцину для стимуляції пологів робить лікар , щоб полегшити родову діяльність і уникнути ускладнень. Це важливо і для породіллі, і для новонародженого.
Застосування гормону під час пологів направлено на їх прискорення. Розродження має допустимі часові показники. Якщо вони значно перевищують норму, необхідна стимуляція.
- 1 Дія
- 2 При пологах
- 3 Після пологів
- 4 Вплив на емоційний стан
- 5 Показання
- 6 Протипоказання
- 7 Процедура стимуляції
- 8 Наслідки
Однозначної думки, щодо безпеки і необхідності стимулювати пологову діяльність, немає. Молодим мамам важливо знати про плюси і мінуси введення цього гормону, щоб прискорити пологи, переконатися у відсутності наслідків для дитини.
Дія
Окситоцин природним шляхом синтезується в організмі жінки в гіпоталамусі. Його природна концентрація змінюється в невеликих межах в ході менструального циклу. Речовина забезпечує нормальний гормональний фон, щоб жінка могла завагітніти. Окситоцин при вагітності міститься в організмі жінки практично в тій же концентрації. На 9-му місяці і з початком родової діяльності зміст цього гормону у вагітних різко підвищується .
Окситоцин під час пологів в потрібній концентрації має визначальне значення для успішного розродження, його дія:
- посилити скорочення стінок матки.
- забезпечити достатню розкриття шийки матки.
- активне просувати дитини через родові шляхи.
Слабка, неактивна родова діяльність пов’язана з низькою концентрацією гормону у породіллі. Це є підставою, щоб ввести окситоцин при пологах як додатковий лікарський препарат. Шляхом введення гормонального лікарського препарату проводиться стимуляція м’язової стінки матки. Ця процедура дозволяє прискорити і полегшити пологи.
При пологах
- призводить миометрий в тонус.
- посилює скорочення м’язів міометрія.
- в невеликій концентрації прискорює скорочення .
- у великій концентрації підсилює скорочення.
Стимуляція окситоцином додає жінці фізичні сили, швидко розкриває матку, прискорює народження дитини, допомагаючи уникнути родових травм.
після пологів
Багато породіллі перебувають в подиві, коли їм роблять укол окситоцину після пологів. Потрібно знати, що після пологів триває природний синтез гормону. У жінки під його дією відбуваються скорочення матки після пологів.
В післяпологовий період велика ймовірність виникнення маткових кровотеч, це пов’язано з процесом згортання крові в місцях прикріплення плаценти. З метою зупинки, профілактики небезпечного кровотечі, для прискорення відновлення матки призначають уколи окситоцину .
Крім цього, гормон робить позитивний вплив на лактацію:
- стимулюючий протоки молочних залоз, тим самим забезпечує вільне і безболісне проходження і виділення грудного молока.
- стимулює синтез пролактину (під дією цього гормону молочні залози починають активну лактацію).
- окситоцин, який потрапляє в організм новонародженого разом з материнським молоком, позитивно впливає на розвиток його нервової системи.
Вплив на емоційний стан
Ефекти активної речовини виявляються в стабілізації емоційного стану жінки. Він заспокоює породіллю, створює позитивний настрій, що допомагає їй ефективно протистояти стресу, яким є родова діяльність.
Така гормональна захист необхідний, щоб прискорити процес відновлення породіллі і забезпечити вироблення грудного молока. Також окситоцин характеризують як гормон прихильності, що проявляється в безмежній любові матері до свого малюка.
Показання
Окситоцин багатофункціональний, описані дії характеризують його як необхідне, важливе і корисне речовина. Проте описані серйозні наслідки після проведення стимуляції, основна причина яких — грубе порушення інструкції по застосуванню гормонального препарату.
Для призначення препарату існують особливі показання. Під час пологів введення лікарського препарату необхідно:
- при токсикозі.
- виході навколоплідних вод задовго до початку активної родової діяльності.
- патологіях, небезпечних для життя породіллі і плоду.
- резус-конфлікт.
- відсутності сутичок.
Послеродовое призначення гормону є профілактикою кровотеч , препарат необхідний, якщо матка скорочується повільно. Правильне застосування гормону дозволяє уникнути серйозних ускладнень. Наприклад, коли дитина тривалий час перебуває в родових шляхах, це може спровокувати у матері поява свищів в органах статевої та травної систем, у дитини виникає порушення мозкового кровообігу, може статися крововилив у головний мозок.
Протипоказання
Навіть при правильному призначенні введення окситоцину, лікар повинен переконатися у відсутності у жінки протипоказань до застосування препарату. Вони можуть бути абсолютними і відносними. До абсолютних протипоказань відносяться:
- голова дитини не відповідає розмірам родових шляхів породіллі.
- неправильне передлежання дитини.
- природні пологи неможливі.
- загроза розриву стінок матки.
- наявність рубців на стінках матки різного походження (кесарів розтин, інші операції).
- новоутворення на шийці матки.
- патології , які заважають розкриттю матки.
- гіперчутливість до препарату.
- гіперстимуляція гормональним засобом вже застосовувалася.
- незрілість шийки матки.
- вагітність близнюками.
- діагностована міома матки.
- у плода гіпоксія.
При наявності відносних медичних протипоказань до призначення стимуляції підходять дуже обережно. Саме в цих випадках спостерігаються негативні наслідки.
Процедура стимуляції
Препарат вводять в організм різними способами: в вену, під шкіру, внутрішньом’язово. Можна колоти окситоцин безпосередньо в матку. Для стимуляції матки в ході пологів:
- Ставиться крапельниця з окситоцином (внутрішньовеннаінфузія).
- Здійснюється постійний нагляд за перебігом сутичок у породіллі, контролюються серцебиття дитини.
- При стандартній процедурі концентрація гормону становить 1 мл (або 5 МО) на 500 мл хлориду натрію (як розчинник може застосовуватися глюкоза).
- Швидкість введення препарату становить не більше 8 крапель. Через кожні 40 хвилин кількість крапель збільшується на 5 до досягнення потрібного ступеня скорочення міометрія. Далееконцентрація речовини знижується в зворотному порядку.
- крапельницю — на 1000 мл розчинника до 40 МО окситоцину.
- внутрішньом’язової ін’єкції — 1 мл (5 МО) після відділення і виходу плаценти.
Профілактика кровотеч:
- 2-3 дня внутрішньом’язовіін’єкції 3 рази на добу по 5 МО гормону.
- після операції кесаревого розтину — в м’язову стінку матки вводиться 5 МО окситоцину.
Стимулююча дія препарату починається швидко, через 3-5 хвилин після введення, активність речовини зберігається до 3 годин.
наслідки
Побічні дії, негативні наслідки застосування препарату виникають рідко. Вони пов’язані з недотриманням протипоказань або неправильним дозуванням гормону. Наслідками неправильного застосування препарату у матері є:
- підвищення тиску.
- розрив матки.
- сильне післяпологове кровотеча.
- гематома в області органів малого тазу.
- різні порушення роботи серця.
- нудота, блювота.
- розвиток важких форм порушення водно-сольового обміну з подальшою комою, судомами.
- анафілактичний шок.
- мігрень.
- шкірний висип.
- жовтяниця.
- крововилив в очній сітківці.
- порушення серцевої діяльності.
- дисфункції нервової системи .
- асфіксія.
- летальний результат.
Висока концентрація гормону окситоцину в організмі жінки в кінці вагітності і з початком пологів — природне явище . При його нестачі проводиться стимуляція пологів за допомогою введення штучного гормону.
При правильному дозуванні і з урахуванням протипоказань штучне введення препарату в ході розродження і в післяпологовому відновленні благотворно впливає на організм породіллі. Побічні явища виникають рідко при неправильному застосуванні препарату.