Недолік цього ключового вітаміну може викликати серйозні симптоми, включаючи втому, пошкодження нервів, проблеми з травленням і неврологічні проблеми, такі як депресія і втрата пам’яті (1, 2).
Тому багато людей звертаються до вітамінів B12, щоб допомогти задовольнити свої потреби і запобігти дефіциту.
в цій статті розглядаються основні відмінності між метилкобаламін і ціанокобаламіном — двома найбільш поширеними джерелами вітаміну B12, присутніми в добавках.
Синтетичний і натуральний вітамін B12
Добавки вітаміну B12 зазвичай можуть включати одну з двох форм: ціанокобаламін або метилкобаламін.
Обидві ці форми майже ідентичні і містять іон кобальту, оточений корріновим кільцем.
Однак кожна з них має молекулу, приєднану до іонів кобальту. Хоча метилкобаламін містить метильную групу, ціанокобаламін містить молекулу ціаніду.
Цианокобаламин є синтетичну форму вітаміну B12, яка не зустрічається в природі (3).
Він частіше використовується в добавках, так як вважається більш стабільним і економічно ефективним, ніж інші форми вітаміну B12.
Коли цианокобаламин входить в ваш організм, він перетворюється в метилкобаламін або аденозилкобаламін, які є двома активними формами вітаміну B12 у людей (4).
На відміну від цианокобаламина, метилкобаламін є натуральну форму вітаміну B12, яка може бути отримана з добавок, а також з їжі, такої як риба, м’ясо, яйця і молоко.
Резюме :
Цианокобаламин є синтетичну форму вітаміну B12, присутню тільки в добавках, в той час як метилкобаламін є натуральну форму, яку ви можете отримати з харчових джерел або добавок.
Можуть УСВА аться і зберігатися по-різному
Іншою важливою відмінністю метилкобаламина і ціанокобаламіну є те, як вони засвоюються і зберігаються в вашому організмі.
Деякі дослідження показують, що ваш організм може засвоювати цианокобаламин краще , ніж метилкобаламін.
Фактично одне дослідження показало, що організми людей засвоюють близько 49% дози ціанокобаламіну в 1 мкг, в порівнянні з 44% тієї ж дози метилкобаламина (5).
Навпаки , в іншому дослідженні, порівнює дві форми, повідомлялося, що цианокобаламина виводиться через сечу в три рази більше, вказуючи на те, що метилкобаламін може бути краще збережений у вашому організмі (6).
Однак деякі дослідження показують, що відмінності в біодоступності між двома формами можуть бути незначними і що на ступінь засвоєння можуть впливати такі чинники, як вік і генетика (7, 8).
на жаль, недавні дослідження, безпосередньо які порівнюють ці дві форми вітаміну B12 , обмежені.
Для вимірювання ступеня засвоєння і збереження метилкобаламина в порівнянні з ціанокобаламіном в організмах здорових дорослих людей необхідні додаткові дослідження.
Резюме:
Дослідження показують, що ціанокобаламін може краще засвоюватися в вашому організмі, тоді як метилкобаламін, ймовірно, має більш високу ступінь збереження. Інші дослідження показали, що відмінності в засвоєнні і збереженні мінімальні.
Цианокобаламин може бути перетворений в інші форми вітаміну B12
Коли ви приймаєте цианокобаламин, він може бути перетворений в обидві активні форми вітаміну B12 — метилкобаламін і аденозилкобаламін.
Подібно метилкобаламін, аденозилкобаламін необхідний для багатьох аспектів вашого здоров’я.
Він бере участь в метаболізмі жирів і амінокислот, а також в освіті мієліну, який створює захисну оболонку навколо ваших нервових клітин (9).
Недоліки обох форм вітаміну B12 можуть збільшити ризик неврологічних проблем і несприятливих побічних ефектів (10).
Але в той час як прийом добавок цианокобаламина може збільшити рівні активних форм вітаміну B12, метилкобаламін не збільшує рівні аденозилкобаламін.
З цієї причини усувати дефіцит вітаміну B12 рекомендується або ціанокобаламіном, або комбінацією метилкобаламина і аденозилкобаламін, щоб обеспеч ить задоволення потреб вашого організму (9).
Резюме:
Цианокобаламин може бути перетворений як в метилкобаламін, так і в аденозилкобаламін. Однак добавки метилкобаламина не підвищують рівень аденозилкобаламін.
Обидві форми корисні для здоров’я
Хоча існують чіткі відмінності між Метилкобаламін і ціанокобаламіном, обидві цих форми вітаміну B12 роблять благотворний вплив на здоров’я і можуть запобігти недоліки цього вітаміну (11).
насправді, одне дослідження за участю 7 пацієнтів з дефіцитом вітаміну B12 показало, що пероральний прийом метилкобаламина нормалізував рівні вітаміну B12 в крові протягом двох місяців (12).
Аналогічним чином, в іншому дослідженні було виявлено, що прийом добавок цианокобаламина протягом трьох місяців також збільшував рівні вітаміну B12 у 10 осіб з пернициозной анемією, яка була викликана порушенням абсорбції B12 (13).
Обидва типи вітаміну можуть також забезпечувати інші корисні ефекти для здоров’я.
Один огляд семи досліджень показав , що як метилкобаламін, так і комплекс вітамінів групи B, що містить ціанокобаламін, ефективні в зниженні симптомів діабетичної нейропатії — ускладнення цукрового діабету, яке призводить до пошкодження нервів (14).
Крім того, кілька досліджень на тваринах показали , що кожна форма може надавати нейропротекторну дію і може бути корисною в лікуванні захворювань, які впливають на вашу нервову систему (15, 16).
Резюме:
Ка до метилкобаламін, так і ціанокобаламін можуть лікувати дефіцит вітаміну B12. Дослідження на тваринах і людині показали, що вони можуть зменшити симптоми діабетичної нейропатії і можуть також надавати нейропротекторну дію.
Підіб’ємо підсумок
- Якщо ви вважаєте, що у вас може бути дефіцит вітаміну B12, поговоріть зі своїм лікарем, щоб визначити найкращий курс лікування.
- Однак, якщо ви просто хочете заповнити пов’язаний з неправильним харчуванням можливий недолік поживних речовин, добавки вітаміну B12 можуть допомогти.
- ціанокобаламін є синтетичну форму вітаміну B12, яка може бути перетворена в натуральні форми цього вітаміну — метилкобаламін і аденозилкобаламін.
- Організм краще засвоює цианокобаламин, тоді як метилкобаламін має більш високу ступінь збереження.
- обидва можуть запобігти дефіциту B12, але для досягнення найкращих результатів метилкобаламін з аденозилкобаламін слід поєднувати.
- Незалежно від того, яку форму вітаміну B12 ви виберете, обов’язково об’єк об’єднуючим його зі здоровою, збалансованою дієтою, щоб задовольнити ваші потреби в поживних речовинах і оптимізувати своє здоров’я.