Існує кілька різних видів вітамінів, в тому числі жувальні (желейні) вітаміни.
Жувальні вітаміни мають приємний смак і їх легко приймати. Однак більшість видів містять додані цукру і на їх упаковках може бути зазначено не точне вміст поживних речовин.
В цій статті розповідається, чи корисні жувальні вітаміни для вашого здоров’я або ж вони можуть завдати шкоди.
Що таке жувальні вітаміни?
жувальні вітаміни — це желейні вітаміни, які за своєю структурою і смаком схожі на жувальні цукерки і мають різні смаки, кольори і форми.
Це один з найпопулярніших видів вітамінів.
Ці вітаміни подобаються дітям, а також дорослим, які можуть не любити ковтати таблетки.
Жувальні вітаміни зазвичай робляться з желатину, кукурудзяного крохмалю, води, цукру і доданих барвників. До популярних ароматів відносяться — лимон, малина, вишня і апельсин.
Вони можуть містити кілька вітамінів і мінералів або тільки кілька певних поживних речовин, таких як вітамін D і кальцій.
Ви можете купити жувальні вітаміни онлайн і в більшості магазинів харчових добавок або дієтичних продуктів, а також в аптеках. Ціна на жувальні вітаміни варіюється в залежності від бренду, але порівнянна з вартістю інших мультивітамінів — приблизно від 0,05 до 0,10 долара за одну штуку.
Резюме:
Жувальні вітаміни — це желейні вітаміни, які бувають різних кольорів, смаків і форм. Їх вживають як діти, так і дорослі.
Потенційна користь
У жувальних вітамінів є кілька позитивних сторін, включаючи їх смак і поживні речовини, які вони містять.
можуть забезпечити корисними поживними речовинами
Так як жувальні вітаміни містять різні поживні речовини, вони можуть принести користь деяким групам населення.
Багато людей споживають вітаміни, щоб переконатися, що вони отримують всі необхідні поживні речовини.
Хоча це звичайна практика, дослідження показують, що більшість людей, які дотримуються збалансованого раціону харчування, не повинні приймати полівітаміни (1).
Проте деякі люди можуть отримувати користь від добавок, в тому числі ті, хто не їсть певні продукти, щосили намагається засвоїти певні вітаміни і мінерали або має підвищену потребу в поживних речовинах. До цих груп людей відносяться вегани, літні люди і вагітні жінки (2, 3, 4, 5).
Жувальні вітаміни є хорошою альтернативою таблеткам для цих груп населення.
Смачні і легкі у вживанні
Багато людей вважають за краще желейні вітаміни таблеткам через їх фруктового солодкого смаку.
Це одна з причин, по якій вони подобаються дітям, які в іншому випадку можуть відмовлятися приймати вітаміни (6).
Крім того, жувальні вітаміни легко жувати, і їх зазвичай можуть приймати люди, яким важко ковтати таблетки.
Таким чином, жувальні вітаміни можуть бути більш привабливими для дітей і дорослих, що дозволяє з легкістю приймати їх на більш постійній основі, ніж інші полівітаміни.
Резюме:
Жувальні вітаміни можуть забезпечувати організм корисними поживними речовинами, мають бажаний смак і їх легко жувати.
Потенційні недоліки
Хоча жувальні вітаміни можуть бути гарною ідеєю для деяких людей, у них є деякі недоліки.
Чи можуть містити додані цукру, цукрові спирти або харчові барвники
Привабливий смак жувальних вітамінів зазвичай пов’язаний з доданими цукрами.
Наприклад, один популярний вид дитячих жувальних мультивітамінів містить три різних типи доданих цукрів і має 3 грами цукру і 15 калорій на одиницю (7).
Споживання занадто великої кількості доданого цукру пов’язане з ожирінням , хворобами серця і карієсом (8, 9, 10).
Тому American Heart Association рекомендує вживати не більше 9 чайних ложок (37,5 г) доданого цукру в день для чоловіків , не більше 6 чайних ложок (25 г) в день для жінок і менш 6 чайних ложок в день для дітей у віці від 2 до 18 років (11, 12).
Хоча кількість цукру в жувальних вітамінах може здатися не надто великим, їх прийом може призвести до надмірного споживання цукру — особливо якщо ви прин імаете більше одного жувального вітаміну в день і їсте інші продукти з додаванням цукру.
Щоб зменшити кількість додаються цукрів в жувальних вітамінах, деякі виробники можуть замість цього додавати цукрові спирти. Навіть якщо вітамін позначений як що не містить цукру, він все ж може містити цукрові спирти, які вказані в загальній кількості вуглеводів на етикетці.
Надмірне споживання цукрових спиртів може привести до діареї, нудоті, здуття живота і інших небажаних травним симптомів у деяких людей (13, 14).
Нарешті, жувальні вітаміни можуть містити штучні харчові барвники. Хоча дослідження носять змішаний характер, деякі дослідження пов’язують харчові барвники з поведінковими проблемами у дітей (15, 16).
Може містити відмінні від зазначених у складі кількості поживних речовин
Оскільки жувальні вітаміни не регулюються FDA , що містяться в них живильні речовини можуть не відповідати тому, що зазначено на їх етикетці.
Фактично, недавнє повідомлення показало, що 80% тестованих жувальних вітамінів не мали такого ж кількості вітамінів і мінералів, як зазначено на їх етикетках (17).
зокрема, жувальні вітаміни можуть містити менше поживних речовин, ніж вважають споживачі.
Почасти це пов’язано з тим, що виробники не можуть включати стільки вітамінів і мінералів, коли їм доводиться додавати цукру, барвники та інші наповнювачі, які використовуються для підтримки желейною текстури.
У порівнянні з іншими полівітамінами, жувальні вітаміни, як правило, маю т менше загальної кількості поживних речовин. Наприклад, популярний бренд жувальних вітамінів для дорослих містить тільки 11 поживних речовин в порівнянні з більш ніж 30 поживними речовинами в полівітаміни того ж бренду (18, 19).
Легко вжити в надмірній кількості
Надмірне споживання жувальних вітамінів може поставити вас під загрозу отримання занадто великої кількості певних поживних речовин, особливо якщо ви також їсте продукти, вже збагачені вітамінами і мінералами.
Це може привести до вітамінної або мінеральної токсичності, яка може завдати шкоди вашому організму (20).
зокрема, небезпечно вживати більше ніж рекомендовані кількості жиророзчинних вітамінів A, D, E і K, оскільки вони можуть накопичуватися в жирових відкладеннях і тканинах (20).
Це особливо актуально для маленьких дітей, які можуть розглядати жувальні вітаміни в якості цукерок, і можуть з’їсти більше рекомендованої дози. Оскільки діти потребують меншої кількості поживних речовин, ніж дорослі, вони більш сприйнятливі до токсичності вітамінів і мінералів (21).
Фактично, в одному дослідженні повідомлялося про трьох випадках отруєння вітаміном A через надмірне споживання конфетоподобних вітамінів у дітей (22).
Резюме:
Жувальні вітаміни можуть бути зроблені з додаванням цукру, цукрових спиртів, штучних барвників і наповнювачів. Крім того, вони можуть містити менше поживних речовин, ніж ви думаєте, і їх легко з’їсти в надмірній кількості.
Чи повинні ви їх приймати?
Для більшості людей, які дотримуються збалансованого раціону харчування, жувальні вітаміни не потрібні.
Однак прийом жувальних вітамінів може бути корисним для певних груп населення, в тому числі тих, хто відчуває дефіцит поживних речовин, проблеми з засвоєнням або має підвищені потреби в поживних речовинах.
Жувальні вітаміни також можуть бути корисні для дітей, які прискіпливі до їжі і не вживають багатих поживними речовинами продуктів, а також для тих, кому важко ковтати таблетки.
Тим не менш важливо захистити дітей від вживання занадто великої кількості жувальних вітамінів, так як надмірне споживання може викликати токсичний вплив вітамінів або мінералів.
Маючи це на увазі, може бути краще тримати їх в недоступному для дітей раннього зрост аста місці або обговорювати споживання вітамінів з дорослими дітьми.
Якщо ви зацікавлені в тому, щоб спробувати жувальні вітаміни, майте на увазі, що вони не строго регульованих.
Щоб вибрати якісний бренд, шукайте види з низьким вмістом цукру, сертифіковані третьою стороною, наприклад, NSF International , United States Pharmacopeia (USP) , Informed-Choice , ConsumerLab.com або Banned Substances Control Group (BSCG) .
Резюме:
Жувальні вітаміни зазвичай не потрібні людям, які дотримуються здорового раціону харчування, але можуть принести користь тим, хто не отримує достатньої кількості поживних речовин з їжі або має дефіцит.
Підіб’ємо підсумок
- Жувальні вітаміни легко приймати, вони бувають різних кольорів і фруктових смаків.
- Хоча вони і не потрібні для більшості людей, їх прийом може допомогти певним групам населення, таким як вегани і літні люди.
- Однак вони можуть містити менше поживних речовин, ніж інші полівітаміни, і часто містять цукор та інші добавки.
- Якщо ви зацікавлені в тому, щоб спробувати жувальні вітаміни, шукайте бренди з низьким вмістом цукру і перевірені третьою стороною.