Хоча вона має ряд корисних властивостей, ви можете задатися питанням, чи має вона будь-які побічні ефекти і протипоказання.
В цій статті розглядаються потенційну шкоду і побічні ефекти спіруліни .
Спирулина — побічні ефекти і протипоказання до застосування
Що таке спіруліна?
Спирулина — це вид синьо-зелених водоростей, які ростуть в прісній і солоній воді. Вона також використовується у виробництві харчових добавок в зв’язку з її доведеними корисними властивостями (1, 2).
Оскільки спіруліна містить 60% білка за вагою, а також різні вітаміни і мінерали, вона широко використовується в деяких частинах Мексики і Африки в якості продукту харчування (1).
Більш того, вона є хорошим джерелом корисних поліненасичених жирних кислот і таких антиоксидантів, як C-фикоцианин і бета-каротин (1, 3).
Вважається, що добавки спіруліни мають антибактеріальні, антиоксидантні, протизапальні, імуностимулюючі і понижуючий рівень холестерину властивостями (4).
Резюме:
Спирулина — це синьо-зелені водорості, яку зазвичай використовують в якості біологічно-активної добавки. Вона має антиоксидантні, протизапальні та імуностимулюючі властивості.
Побічні ефекти і протипоказання
Хоча спіруліна, як правило, вважається безпечною для здоров’я, вона може викликати деякі побічні ефекти і мати протипоказання — в особливо це стосується людей з певними захворюваннями (2, 4).
Ось деякі з можливих побічних ефектів і протипоказань спіруліни.
Може містити токсини
що добуває в дикій природі спіруліна пов’язане зі значним ризиком зараження. Якщо водорість росте в водоймі, забрудненому важкими металами, бактеріями або шкідливими частками під назвою мікроцистин, вона може містити токсини (2).
Фактично, синьо-зелені водорості виробляють мікроцистин, використовуючи їх в якості захисного механізму від хижаків . При вживанні у великих кількостях вони токсичні для вашої печінки (5).
Було виявлено, що добавки спіруліни з Італії, Північної Америки та Китаю були забруднені мікроцистин. Ці сполуки викликають все більшу стурбованість у населення в зв’язку з їх впливом на печінку (6, 7, 8).
Вирощувана в контрольованому середовищі спіруліна містить менше мікроцистин, оскільки вчені розробили методи видалення цього з’єднання, а також обмеження його вироблення (8, 9).
може погіршити стан при аутоімунних захворюваннях
Оскільки спіруліна зміцнює вашу імунну систему, вона може посилити деякі аутоімунні захворювання, такі як системний червоний вовчак, розсіяний склероз і ревматоїдний артрит, при яких ваша імунна система атакує тканини власного організму (2).
Спирулина зміцнює вашу імунну систему, зміцнюючи імунні клітини, звані природними кілерами (NK-клітини), які атакують сприймаються загрози на клітинному рівні (10).
Дослідження на тваринах і людях показують, що цей ефект може допомогти уповільнити зростання пухлини, поліпшити стійкість до хвороб і зменшити запалення (10, 11, 12, 13).
Однак, зміцнюючи NK-клітини у людей з аутоімунними захворюваннями, ці водорості можуть погіршити їх стан.
Добавки спіруліни також були пов’язані з серйозними аутоімунними реакціями, що впливають на вашу шкіру і м’язи, хоча цей побічний ефект, мабуть, зустрічається дуже рідко (14, 15).
Якщо ви маєте аутоімунне захворювання, прийом спіруліни та інших водоростей вам протипоказаний (2).
може уповільнити згортання крові
Спирулина володіє антикоагулянтну дію — це означає, що вона може розріджувати вашу кров і збільшувати час, необхідний для її згортання (2, 16).
згортання крові допомагає запобігти надмірному кровотеча або синці, коли ви отримали травму (17).
для тих, хто приймає розріджують кров препарати (антикоагулянти) або для тих, у кого є порушення згортання крові, спіруліна може бути небезпечною, оскільки вона може ще більше разжижить кров, викликаючи нові синці і кровотеча (2).
Хоча деякі дослідження показують, що спіруліна не впливає на час згортання крові, мало відомо про її вплив на людей, які вже приймають антикоагулянти (18, 19).
У зв’язку з цим людям з порушенням згортання крові і тим, хто приймає антикоагулянти, спіруліна протипоказана.
Інші побічні ефекти
Деякі люди можуть мати алергію на спіруліну. У важких випадках алергічні реакції можуть призвести до смерті (20).
Згідно з одним дослідженням, люди з іншими алергіями більш схильні негативно реагувати на спіруліну, в порівнянні з людьми без інших алергій. Якщо ви маєте алергію, вам слід уникати цієї добавки або перед початком її прийому проконсультуватися з лікарем (21).
Спирулина і інші водорості також містять фенілаланін — з’єднання, якого людям з фенілкетонурією — рідкісним спадковим захворюванням — слід повністю уникати (2).
До деяких з незначних побічних ефектів спіруліни відносяться:
- нудота
- безсоння
- головні болі
Проте ця добавка вважається безпечною, і більшість людей не відчувають побічних ефектів (2).
Резюме:
Спирулина може бути забруднена шкідливими речовинами, розріджувати кров і погіршувати стан при аутоімунних захворюваннях. У деяких людей може бути алергія на спіруліну, і люди з фенілетонуріей повинні уникати цієї добавки.
Як уникнути побічних ефектів
Оскільки спіруліна може викликати деякі побічні ефекти, особливо у певних груп населення , перед її прийомом краще проконсультуватися з лікарем.
Щоб уникнути зараження спіруліна, забрудненої мікроцистин або токсинами, придбайте добавки тільки у перевірених виробників, продукти яких були протестовані сторонніми організаціями, такими як US Pharmacopeia (USP) , ConsumerLab , або NSF International .
Майте на увазі, що навіть сертифіковані добавки не можуть бути повністю очищені від забруднень.
Резюме:
Купівля добавок спіруліни у перевірених виробників може знизити ризик зараження. Проте немає ніякої гарантії, що спіруліна на 100% не містить забруднень.
Підіб’ємо підсумок
- Не дивлячись на те, що спіруліна вважається безпечною харчовою добавкою, вона має кілька потенційних побічних ефектів і протипоказання до застосування.
- Деякі добавки можуть бути забруднені токсинами. Більш того, їх прийом може посилювати стан людей з деякими аутоімунними захворюваннями і розріджувати кров.
- Спирулина протипоказана, якщо ви приймаєте розріджують кров препарати або страждаєте аутоімунним захворюванням, порушенням згортання крові, алергією або на фенілкетонурію.
- Якщо ви не впевнені, чи підходить вам ця добавка, проконсультуйтеся з лікарем.