Лікувальні засоби

Бджолина отрута: корисні властивості та протипоказання

Його прихильники стверджують, що він володіє широким спектром лікувальних властивостей, починаючи від зменшення запалення і закінчуючи здатністю лікувати хронічні захворювання. Однак дослідження в деяких з цих областей або відсутні, або суперечливі.

В цій статті розглядається застосування, користь і шкода бджолиної отрути.

title=»Бджолина отрута: корисні властивості та протипоказання» alt=»Бджолина отрута: корисні властивості та протипоказання» width=»768″ height=»509″ />

Що таке бджолина отрута?

Бджолина отрута — безбарвна, кисла рідина. Бджоли виділяють її через жала в ціль, коли відчувають загрозу.

Він містить як протизапальні, так і запальні з’єднання, в тому числі ферменти, цукру, мінерали та амінокислоти (1).

Меліттін — з’єднання, що складається з 26 амінокислот — становить близько 50% сухої маси бджолиної отрути, і в деяких дослідженнях було виявлено, що він має противірусну, антибактеріальну та протипухлинну дію (1, 2).

Проте він в першу чергу відповідає за біль, пов’язану з укусами бджіл (3).

Бджолина отрута також містить пептиди апамин і адолапін. Хоча вони діють як токсини, було виявлено, що вони володіють протизапальними і знеболюючими властивостями.

Крім того, він містить фосфоліпазу А2 — фермент і основний алерген, який викликає запалення і пошкодження клітин. Проте згідно з деякими дослідженнями, фермент також може надавати протизапальну і іммунопротектівное дію (4, 5).

Як бачите, речовини, що містяться в бджолиній отруті, пов’язані як з позитивним, так і з негативним впливом на здоров’я .

Важливо відзначити, що, хоча дослідження показують, що деякі сполуки в бджолиній отруті можуть володіти корисними властивостями, окремі ефекти кожного з’єднання невідомі, так як багато хто з них не були добре вивчені (5).

Як він використовується?

Апітерапія — це практика альтернативної медицини, в якій продукти бджільництва, включаючи бджолину отруту, використовуються для лікування і профілактики хвороб, болю і багато чого іншого (6).

Хоча бджолина отрута останнім часом відчуває сплеск популярності, терапія бджолиною отрутою використовувалася в традиційній медицині протягом тисячоліть (6).

Яд використовується багатьма способами і доступний в багатьох формах. Наприклад, його додають в такі засоби, як екстракти, добавки, зволожувачі та сироватки.

Ви можете придбати засоби з бджолиною отрутою, такі як зволожуючі засоби, лосьйони і пастилки, в Інтернеті або в спеціалізованих магазинах.

тим часом, ін’єкції бджолиної отрути можуть проводити медичні працівники.

і, нарешті, бджолина отрута використовується в лікуванні укусами бджіл — метод лікування, при якому живі бджоли поміщаються на шкіру і жалять (7, 8, 9).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Худія Гордон: властивості, застосування, дозування, побічні ефекти

Резюме:

Деякі речовини в бджолиній отруті, в тому числі меліттін і апамин, може бути лікувальних властивостей. Терапія бджолиною отрутою використовувалася протягом тисячоліть в якості природного методу лікування різних захворювань.

Потенційна користь бджолиної отрути

Хоча не всі передбачувані корисні властивості бджолиної отрути підкріплені наукою, дослідження показали, що він надає кілька потужних лікувальних ефектів.

Володіє протизапальними властивостями

Одним з найбільш добре документованих корисних властивостей бджолиної отрути є його потужну протизапальну дію. Було виявлено, що багато хто з його сполук зменшують запалення, особливо меліттін — його основний компонент.

Хоча меліттін може викликати свербіж, біль і запалення при введенні у високих дозах, він має сильну протизапальну дію при використанні в невеликих кількостях (10).

Було виявлено, що меліттін пригнічує запальні шляху і зменшує запальні маркери, такі як фактор некрозу пухлини альфа (TNF-α) і інтерлейкін 1 бета (IL-1β) (10, 11).

Може зменшити симптоми, пов’язані з артритом

Було виявлено, що протизапальну дію бджолиної отрути особливо корисно при ревматоїдному артриті (РА) — хворобливому запальному захворюванні, яке вражає ваші суглоби.

8-тижневе дослідження, проведене на 120 людей з РА, показало, що лікування укусами бджіл, при якому щодня застосовувалося 5-15 укусів бджіл, давало ефекти полегшення симптомів, які були аналогічні ефектам традиційних ліків від РА, таких як М етотрексат і Целекоксиб (12).

Інше дослідження, проведене на 100 людей з РА, показало, що поєднання терапії укусами бджіл з традиційними лікарськими засобами, такими як Метотрексат, Сульфасалазин і Мелоксикам, було більш ефективним у зменшенні болю і набрякання суглобів, ніж лікування одним тільки традиційним ліками (13).

Незважаючи на багатообіцяючі результати, для підтвердження цих ефектів необхідні більш якісні дослідження (14).

Може принести користь здоров’ю шкіри

Кілька компаній, що виробляють засоби по догляду за шкірою почали додавати бджолина отрута в такі засоби, як сироватки і зволожуючі засоби . Цей інгредієнт може сприяти здоров’ю шкіри кількома способами, в тому числі шляхом зменшення запалення, забезпечення антибактеріального ефекту і зменшення зморшок.

12-тижневе дослідження за участю 22 жінок показало, що застосування містить бджолину отруту сироватки для обличчя два рази в день, значно зменшило глибину і загальна кількість зморшок в порівнянні з плацебо (15).

Інша 6-тижневе дослідження показало, що 77% учасників з прищами від легкого до помірного ступеня тяжкості, які використовували очищену сироватку, що містить очищений бджолиний яд два рази в день, відчували поліпшення стану шкіри в порівнянні з плацебо (16).

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Чи корисні жувальні вітаміни для здоров'я?

Більш того, дослідження в пробірці показали, що отрута має потужний антибактеріальну та протизапальну дію проти викликає вугровий висип бактерії Propionibacterium acnes (17, 18).

Може принести користь здоров’ю імунної системи

Було виявлено, що бджолина отрута благотворно впливав ет на імунні клітини, які опосередковують алергічні та запальні реакції.

Дані досліджень на тваринах дозволяють припустити, що терапія бджолиною отрутою може допомогти зменшити симптоми аутоімунних захворювань, таких як системний червоний вовчак, енцефаломієліт і ревматоїдний артрит, за рахунок зменшення запалення і посилення імунної відповіді (19, 20).

Інші дослідження на тваринах показують, що терапія бджолиною отрутою може також допомогти в лікуванні алергічних захворювань, таких як астма (21, 22).

Вважається, що бджолина отрута збільшує вироблення регуляторних Т-клітин (Tregs), які інгібують алергенні реакції і зменшують запалення. Незважаючи на багатообіцяючі результати, ефективність лікування отрутою бджіл людей з алергією, невідома (22, 23).

Крім того, імунотерапія отрутою, при якій бджолина отрута вводиться медичним працівником шляхом ін’єкції, використовується для лікування людей з важкою алергією на укуси бджіл.

Дослідження показали, що це лікування є безпечним і ефективним і може знизити в майбутньому ризик серйозних реакцій на укуси бджіл. Насправді, ця терапія рекомендується в якості першої лінії лікування для тих, у кого алергія на отруту (24).

Інша потенційна користь

Хоча дослідження обмежені, бджолина отрута може принести користь при таких захворюваннях.

  • Неврологічні захворювання . Деякі дослідження показують, що терапія бджолиною отрутою може допомогти зменшити симптоми, пов’язані з неврологічними захворюваннями, включаючи хворобу Паркінсона, хоча дослідження на людях обмежені (25).
  • Біль . Одне дослідження показало, що лікування бджолиними укусами, поряд з традиційними препаратами, значно зменшило біль і поліпшило функціональний стан у 54 пацієнтів з хронічним болем в попереку в порівнянні з групою плацебо (26).
  • Може боротися з хворобою Лайма . Деякі дослідження показують, що бджолина отрута і виділений меліттін можуть надавати протимікробну дію проти Borrelia burgdorferi — бактерії, що викликає хворобу Лайма. Проте необхідні додаткові дослідження (27).

Хоча ці потенційні корисні властивості є багатообіцяючими, для їх підтвердження необхідні додаткові дослідження.

Резюме:

Бджолина отрута має потужні протизапальні властивості і може принести користь вашій шкірі і імунній системі. Він може також поліпшити стан при деяких захворюваннях, таких як ревматоїдний артрит і хронічний біль.

Потенційна шкода бджолиної отрути і протипоказання

Хоча було доведено, що бджолина отрута має кілька потенційних корисних властивостей , важливо зазначити, що дослідження, які підтримують ці властивості, обмежені. Насправді, більшість доступних досліджень проводилося на тварин або в пробірках.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  6 Відмінних замінників мускатного горіха

Таким чином, неясно, наскільки ефективна терапія бджолиною отрутою в якості альтернативного методу лікування, а також чи є вона більш ефективною, ніж традиційні методи лікування таких захворювань, як ревматоїдний артрит, хронічний біль або аутоімунні захворювання.

Деякі методи лікування бджолиною отрутою, включаючи лікування укусами бджіл, можуть призвести до побічних ефектів, таким як біль, набряк і почервоніння.

Крім того, терапія бджолиною отрутою може викликати серйозні побічні ефекти або навіть смерть у людей з високим ступенем алергії, викликаючи анафілаксію — потенційно небезпечну для життя алергічну реакцію, яка може утруднити подих (28).

Також було задокументовано інші пов’язані з цією терапією серйозні побічні ефекти, включаючи гіпервентиляцію, втома, втрату апетиту, сильний біль, підвищений ризик кровотечі і блювоту (29).

Особливо слід відзначити, що огляд 145 досліджень побічних ефектів терапії бджолиною отрутою показав, що в середньому 29% людей відчували побічні ефекти — від легкої до важкої форми — після лікування (28).

Крім того, огляд показав, що в порівнянні з ін’єкцією фізіологічного розчину лікування укусами бджіл збільшило кількість побічних ефектів на 261% (28).

У сприйнятливих людей використання зовнішніх коштів з бджолиною отрутою, таких як сироватки та зволожувачі, також може викликати побічні реакції, такі як свербіж, кропив’янка і почервоніння (30, 31).

Грунтуючись на наявних дослідженнях, можна з упевненістю сказати, що побічні реакції — від легких до потенційно смертельних — поширені при використанні бджолиної отрути. З цієї причини вам слід проявляти крайню обережність при використанні цих коштів або методів лікування.

Лікування бджолиною отрутою і лікування укусами бджіл повинні проводитися тільки кваліфікованим медичним працівником.

Резюме:

Бджолина отрута може викликати побічні ефекти, від помірних до загрожують життю. Лікування бджолиною отрутою повинне проводитися тільки медичними працівниками.

Підіб’ємо підсумок

  • Бджолина отрута — це натуральний продукт, популярність якого зросла завдяки його різним лікувальним властивостям.
  • Було виявлено, що він володіє протизапальними властивостями, може сприяти поліпшенню здоров’я шкіри і може допомогти в лікуванні симптомів, пов’язаних з різними захворюваннями, такими як ревматоїдний артрит і хронічний біль.
  • Однак використання продуктів з бджолиною отрутою або проходження терапії з використанням бджолиної отрути може призвести до серйозних побічних ефектів, тому обов’язково дотримуйтеся обережності і проконсультуйтеся з кваліфікованим медичним працівником, перш ніж спробувати його.

Читайте також

Коллінсону канадська: властивості, дозування і побічні ефекти

elena elena

Клітковина: що це таке і для чого потрібна

elena elena

Дозування магнію: скільки приймати в день?

elena elena

7 доведених корисних властивостей добавок вітаміну C

elena elena

Рослинний гліцерин: застосування, користь і шкода

elena elena

Яка правильна дозування омега-3 для жінок і чоловіків?

elena elena

7 Корисних властивостей листя папайї і їх застосування

elena elena

Кардамон: корисні властивості та протипоказання

elena elena

12 корисних властивостей ДГК (докозагексаєнової кислоти)

elena elena

Залишити коментар