16.06.2018
Чи можна пити алкоголь при прийомі протизаплідних таблеток
Прийом незначної кількості алкоголю і протизаплідних таблеток не представляє небезпеки. Обмінні процеси засвоєння і розпаду етилового спирту і гормонів відбуваються по-різному, тому захист від небажаної вагітності залишається надійною.
- 1 Дії гормональних таблеток і етанолу
- 2 Взаємодія
- 3 Можливі наслідки
- 4 Рекомендації
Небезпека для здоров’я та зростання ймовірності завагітніти виникає при регулярному або великій кількості вживанні алкоголю у великій кількості, недотриманні певних правил прийому гормональних контрацептивів.
Дії гормональних таблеток і етанолу
Комбіновані гормональні протизаплідні препарати вважаються найбільш затребувані і безпечні (індекс Перла0,1 — 1,0). У їх складі жіночі статеві гормони — естрадіол і прогестерон (або їх хімічні аналоги). Дія спрямована на гальмування процесу дозрівання яйцеклітини. Через її відсутність настання вагітності неможливо.
Етанол, який потрапляє в організм разом зі спиртними напоями, не перетинається в біохімічних реакціях з гормональних препаратів. Але остаточне знешкодження будь-яких метаболітів відбувається в печінці, а вже її функціональність впливає на повноцінність гормональної захисту .
Взаємодія
Прямого взаємодії між протизаплідними таблетками і алкоголем немає. Але під його впливом прискорюється обмін речовин. Печінка якомога швидше намагається вивести з організму продукти розпаду етанолу, а разом з ними виводяться прийняті дози гормонів.
З цієї причини кількість естрадіолу і прогестерону не досягає потрібної концентрації , і ефективність протизаплідний препарату зводиться нанівець. Це явище особливо небезпечно для жінок, які випивають регулярно і багато.
Можливі наслідки
Жінки, які приймають комбіновані оральні контрацептиви (КОК) від небажаної вагітності, повинні знати про можливі наслідки їх поєднання з великою кількістю алкоголю. Поява виділень — найпоширеніша реакція жіночого організму. Найчастіше вони бувають:
- Мажучі.
- Проривні кровотечі.
В першому випадку кров’янисті виділення мізерні, мають коричневе забарвлення. У другому — рясні, що нагадують аномальні місячні, супроводжуються болями. Атрофія ендометрію — головна причина їх виникнення.
Мажучі виділення з’являються в разі, коли жінка в перші два тижні від початку прийому препарату вживала в великій кількості спиртні напої. Через присутність етанолу в організмі концентрація естрадіолу і прогестерону недостатня, щоб стримувати місячні до фізіологічного терміну їх настання.
В окремих випадках виявляються сирнисті (ознака молочниці) або зеленуваті виділення (симптом запалення або венеричної інфекції). У разі появи будь-яких секреций при поєднанні алкоголю і протизаплідних таблеток необхідно звернутися за консультацією до гінеколога.
Рекомендації
Прийом КОК не є причиною для повної відмови від спиртного. Щоб уникнути негативних наслідків, варто дотримуватися кількох рекомендацій:
- Протягом першого місяця прийому таблеток необхідно повністю виключити алкоголь. У цей період організм перестаіваться і «звикає» до гормональної стимуляції.
- Вживати спиртне на тлі прийому таблеток від небажаної вагітності необхідно в дозованих кількостях — 20 мг етанолу. У перерахунку на спиртні напої — це 50 мл горілки, 200 мл вина або шампанського, 300-400 мл пива. Для зниження токсичного навантаження на печінку допустиму кількість алкоголю краще розділити на два рази протягом тижня.
- Інтервал між випитої таблеткою і початком прийому спиртного повинен становити 3, а краще 5 годин.
- Якщо перевищена допустима норма алкоголю, краще припинити прийом таблетки і випити її за принципом «забутої», протягом наступної доби. Алкоголь знизить контрацептивний ефект, а поєднання гормонального препарату з великою кількістю етанолу збільшить навантаження на печінку. Це може спровокувати отруєння. У період пропуску прийому таблеток варто утриматися від інтимної близькості або вжити додаткових заходів контрацепції.
Правила прийому гормональних протизаплідних препаратів менш суворі, ніж такі для лікарських засобів. Уважно вивчіть інструкцію.
Зловживання спиртним загрожує зниженням контрацептивного ефекту , розвитком інтоксикації і виникненням небажаних наслідків.