![Пресбіопія: що це таке і як лікувати Пресбіопія: що це таке і як лікувати](https://kedr.org.ua/wp-content/uploads/2021/06/1623920818_Presbiopiya-chto-eto-takoe-i-kak-lechit.jpg)
Пресбіопія що це таке і як лікувати природними засобами
Темпи розвитку пресбіопії ростуть у всьому сучасному світі. Згідно з прогнозами, до 2020 року цей стан буде зачіпати 2,1 мільярда чоловік у всьому світі (1).
У той час як інші проблеми із зором можуть бути результатом генетики, травми очей або основного захворювання, пресбіопія — це просто результат старіння і найбільш поширена проблема із зором у осіб старше 65 років. У перекладі з грецької мови пресбиопия означає «старий очей», і в той час як ви не можете повністю позбутися від цього стану, ви в змозі поліпшити своє здоров’я очей (2).
Першими ознаками пресбиопии є те, що ви починаєте тримати книгу, газету або меню все далі і далі, намагаючись допомогти своїм очам краще сфокусуватися. Симптоми можуть стати більш очевидними, і ви можете помітити підвищену чутливість до світла, почнете відчувати головні болі і печіння.
Звичайна дослідження ока — це все, що потрібно для діагностики. Це абсолютно природне, пов’язане з віком зміна зору зазвичай можна коригувати за допомогою контактних лінз або окулярів.
Навіть люди з прекрасним зором 20/20 почнуть помічати зміни в зорі в міру їх старіння. Хоча це може початися вже у віці 40 років, вам не обов’язково потрібні коригувальні лінзи, поки симптоми не стануть більш серйозними (або ваші руки недостатньо довгі, щоб тримати предмети настільки далеко, щоб ваші очі фокусувалися!).
що таке пресбіопія?
![Пресбіопія: що це таке і як лікувати Пресбіопія: що це таке і як лікувати](https://kedr.org.ua/wp-content/uploads/2021/06/1623920818_Presbiopiya-chto-eto-takoe-i-kak-lechit_1.jpg)
Хоча пресбиопия і гіперметропія (далекозорість) НЕ є одним і тим же станом, вони поділяють багато з симптомів. Якщо у вас далекозорість, об’єкти на відстані знаходяться в фокусі, але об’єкти поблизу розмиті. Цей стан викликано неправильною формою очі, яка перешкоджає світла фокусуватися на сітківці. Далекозорість не є результатом старіння (4).
На іншому кінці спектру міопія (короткозорість) — означає, що у вас хороший зір, але предмети на відстані не в фокусі. Цей стан може бути викликано зміною форми рогівки або зміною форми очного яблука, і, як і далекозорість, воно не пов’язане з віком (5).
Пресбіопія ознаки і симптоми
- віддалення журналів, книг або інших предметів все далі і далі, щоб зробити букви більш чіткими і читаються.
- Розмите зір на нормальній відстані при читанні.
- Надмірне напруження зору.
- Головні болі.
- Чутливість до світла.
Причини і фактори ризику
Вікова пресбиопия виникає, коли кришталик ока, який розташований безпосередньо за радужкой, твердне. В молодості очної кришталик м’який, гнучкий і здатний змінювати форму, щоб сфокусувати світло на сітківці, що дозволяє нам чітко бачити зблизька. Оскільки він твердне, він не може регулюватися так само легко, що призводить до поганого проходженню світла до сітківки і неможливості сфокусувати зір на близькій відстані.
У той час як пресбиопия вважається пов’язаним з віком станом очей, є додаткові науково доведені фактори ризику, які можуть викликати раннє розвиток або більш швидкий розвиток у деяких людей, включаючи: (6)
- Вік більше 40 років.
- Жіноча стать.
- Цукровий діабет.
- Розсіяний склероз.
- Серцево-судинні захворювання.
- Анемія.
- Далекозорість.
- Пошкодження очей або травма.
- Міастенія (аутоімунне нервово-м’язову захворювання).
- Судинна недостатність.
- Поганий раціон харчування.
- Декомпрессионная хвороба (хвороба водолазів).
- Надмірне споживання алкоголю.
Прийом таких лікарських засобів також є фактором ризику розвитку пресбіопії:
- Пр отівозачаточние кошти.
- Нейролептики.
- Спазмолітики.
- Антидепресанти.
- Антигістамінні препарати.
- Діуретики.
Діагностика і стандартне лікування пресбіопії
Офтальмолог ставить діагноз пресбиопия за допомогою очного обстеження, яке включає в себе оцінку рефракції і обстеження очей. Рефракції тест визначає, чи пов’язані зміни зору з пресбіопіей, астигматизмом або далекозорістю. Для того, щоб більш ретельно обстежити очі, лікар може з допомогою крапель розширити зіниці.
Стандартними варіантами лікування пресбіопії є окуляри для корекції зору і хірургія. Деяким людям на ранніх стадіях для поліпшення фокусування на ближніх предметах можна використовувати окуляри для читання. Сьогодні існує безліч варіантів коригувальних окулярів для лікування проблем із зором (7).
Коригувальні окуляри при пресбіопії
![Пресбіопія: що це таке і як лікувати Пресбіопія: що це таке і як лікувати](https://kedr.org.ua/wp-content/uploads/2021/06/1623920818_Presbiopiya-chto-eto-takoe-i-kak-lechit_2.jpg)
біфокальні лінза
- окуляри для читання : призначені для фіксованого відстані читання, доступні без рецепта.
- Біфокальні окуляри : лінзи окулярів мають дві оптичні здатності — дозволяють бачити вдалину (верхня зона), а також читати або чітко бачити близько розташовані предмети (нижня зона).
- тріфокальние окуляри : лінзи окулярів мають три оптичні здатності — для ближнього або проміжного зору (верхня зона), далекого зору (середня зона), і виразного ближнього зору (нижня зона).
- Прогресивні мультифокальні окуляри : лінзи окулярів мають кілька оптичних зон і характеризуються градієнтом зростаючої оптичної сили. Вони забезпечують помітне поліпшення зору і комфортну корекцію.
- Контактні лінзи Моновіжн : одне око коригується для далекого зору, а друге око коригується для ближнього зору. Це може викликати спотворення сприйняття глибини і негативно вплинути на проміжне зір.
Якщо у вас проблеми зі слізними протоками, сухість очей, проблеми з століттями або синдром Шегрена, контактні лінзи можуть бути не кращим вибором .
Хірургічні варіанти лікування пресбіопії
- Рефракционная хірургія . Ця операція змінює реальну форму рогівки для поліпшення ближнього зору в домінуючих оці. Це теоретично аналогічно лінз Моновіжн, де тільки одне око налаштовується на зір зблизька. Проте після операції, окуляри все ще можуть знадобитися для близького читання і роботи. Ця процедура не є оборотною. перед проведенням операції, спробуйте носити контактні лінзи Моновіжн, щоб визначити, чи зможете ви пристосуватися до змін. Звичайні операції в цій категорії включають LASIK, LASEK, PRK і провідну кератопластики.
- Штучний кришталик . Під час операції природні очні кришталики видаляються і замінюються штучними кришталиками. Імплантація штучного кришталика є короткою хірургічною операцією, після проведення якої ускладнення зустрічаються рідко. Однак пам’ятайте, що це необоротна процедура. Обов’язково поговоріть з вашим офтальмологом про будь-яких основних медичних захворюваннях і станах, які можуть вплинути на око, перш ніж зважитися на операцію.
- Кератофакія . За аналогією з імплантацією штучного кришталика, невелике пластикове кільце хірургічно вставляється в центр рогівки одного ока. Воно діє як камера-обскура, що дозволяє фокусуючи світло покращувати ближній зір. (8)
Пресбіопія: 7 природних способів поліпшити здоров’я очей
За даними American Optometric Association , поживні речовини, що надходять з харчових продуктів або добавок, можуть допомогти зберегти ваш зір. Антиоксиданти, лютеїн, зеаксантин, вітаміни С і Е, цинк, а також незамінні жирні кислоти були ідентифіковані як корисні для очей поживні речовини, які можуть знизити ризик розвитку деяких захворювань очей (9).
Проте, майте на увазі, що, вживаючи корисні для здоров’я очей продукти і приймаючи біологічно-активні добавки ви тільки допоможете зберегти і продовжити здоров’я очей. Ці методи не можуть виправити форму очного яблука або зупинити фізіологічні пов’язані зі старінням організму зміни, такі як затвердіння кришталиків.
1. Вітамін А і бета-каротин
Наукові дані показують, що вітамін A вкрай важливий для здоров’я очей і хорошого зору. Бета-каротин надходить в наше тіло з продуктів харчування, після чого організм перетворює його в вітамін А. Для гарного здоров’я очей необхідно вживати в їжу безліч жовтих і червоних фруктів і овочів, таких як морква, солодка картопля, гарбуз, помідори, диня, абрикоси і червоний перець.
Недавні дослідження показують не тільки те, що вітамін А має життєво важливе значення для здоров’я очей, але також і може бути потенційним лікувальним засобом від дегенеративних захворювань сітківки. Автори дослідження виявили, що введення фармакологічних доз вітаміну А може бути корисним і здатне уповільнити прогресування діабетичної нейропатії очей. Їжте багато багатих бета-каротином продуктів і додатково щодня приймайте натуральні добавки в дозі 700 мікрограмів для жінок і 900 мікрограмів для чоловіків (10, 11).
2. Вітаміни C і E
Ці два вітаміну працюють разом, зберігаючи тканини сильними. Вченими було виявлено, що вітамін Е захищає клітини в очах від вільних радикалів, які руйнують здорові тканини ока, а вітамін C знижує ризик розвитку катаракти і уповільнює прогресування вікової макулярної дегенерації. Ці два вітаміну є одними з найбільш важливих вітамінів для очей.
В дослідженні, що вивчав 35551 жінку було виявлено, що у жінок з більш високим рівнем споживання вітаміну Е, лютеїну і зеаксантину, ризик розвитку катаракти був значно знижений. Для гарного здоров’я очей дотримуйтесь рекомендованої добової норми споживання обох цих вітамінів (12, 13).
Рекомендована добова норма споживання (РСНП) вітаміну Е для дорослих становить 15 мг. Обов’язково включіть в свій раціон велика кількість багатих на вітаміни продуктів, таких як насіння соняшнику, мигдаль і авокадо. РСНП вітаміну C для дорослих становить 90 мг для чоловіків і 75 мг для жінок. Збільште споживання органічних продуктів, багатих вітаміном С, таких, як гуава, ківі, апельсини і капуста.
3. Цинк
Дослідження показують, що дефіцит цинку, є поширеною проблемою у міру старіння, і пов’язаний з поганим здоров’ям очей. Цинк відіграє життєво важливу роль в доставці вітаміну А з печінки в сітківку (14).
РСНП цинку становить 11 мг в день для чоловіків і 8 мг в день для жінок. На додаток до прийому високоякісних добавок, намагайтеся споживати від двох до трьох порцій щодня багатих цинком продуктів, таких як баранина, насіння гарбуза і нут.
4. Лютеїн
У подвійному сліпому плацебо-контрольованому 12-місячному дослідженні дослідники виявили, що 20 мг лютеїну в день значно покращують зір, особливо в умовах слабкого освітлення, і значно покращують пов’язане із зором якість життя (15).
Лютеїн, що міститься в листових зелених овочах, а також у помаранчевих і жовтих фруктах, може грати як профілактичну, так і лікувальну роль в здоров’я очей. На додаток до прийому високоякісних добавок, щодня з’їдайте від двох до трьох порцій листової зелені, брокколі, кукурудзи, яєць або папайї.
5. Омега-3 жирні кислоти
Омега-3 жири відомі своєю здатністю боротися із запаленням. Всього три порції в тиждень багатих омега-3 жирними кислотами продуктів, таких як дика холодноводна риба (лосось, сардини, скумбрія і оселедець), насіння Чіа і лляне насіння здатні підтримувати гарне здоров’я сітківки ока, і можуть допомогти запобігти розвитку вікової дегенерації жовтої плями. Якщо ви не можете отримувати достатню кількість омега-3 жирних кислот з харчових джерел, почніть приймати високоякісні добавки омега-3 на щоденній основі (16).
Дізнатися детальну інформацію про омега-3 жирних кислотах ви можете на цій сторінці — Омега-3 жирні кислоти: що це таке, їх роль, харчові джерела.
6. Одягайте сонцезахисні окуляри і захисні окуляри
Крім того, що вам необхідно дотримуватися здорового раціону харчування, який постачає ваш організм необхідними поживними речовинами, вам також необхідно захищати свої очі, надягаючи сонцезахисні окуляри, які блокують УФ-випромінювання, і захисні окуляри при роботі з хімікатами, роботі на дворі або роботі з металевою стружкою або деревом, а також під час занять спортом.
7. Лікуйте основні захворювання
Є багато хронічних захворювань, які негативно впливають на здоров’я очей, включаючи цукровий діабет, синдром Шегрена, системний червоний вовчак, хвороба Лайма, розсіяний склероз, ревматоїдний артрит і гіпертонію (високий кров’яний тиск). Для лікування цих захворювань дотримуйтесь рекомендацій вашого лікаря і використовуйте ефективні натуральні засоби для полегшення їх симптомів.
Заходи безпеки
Як правило, пресбіопія не пов’язана з ускладненнями, і її можна ефективно лікувати за допомогою окулярів для корекції зору, контактних лінз або хірургії. Однак, у міру прогресування захворювання, зір може продовжувати погіршуватися. Крім того, цей стан може поєднуватися з іншими проблемами, пов’язаними із зором, включаючи астигматизм, далекозорість та короткозорість.
Ключові моменти про пресбиопии
- Пресбіопія — це пов’язане з віком стан , яке погіршується здатність очі фокусуватися на ближніх предметах.
- Пресбіопія виникає, коли кришталик ока стає жорстким, що ускладнює його рухливість і фокусування.
- Стандартне лікування пресбіопії варіюється, починаючи з носіння коригують зiр і закінчуючи хірургічною операцією.
- Деякі ліки, поганий раціон харчування і основні захворювання можуть викликати пресбіопію.
- Здорове харчування пов’язане з поліпшенням здоров’я очей.
7 рад для поліпшення здоров’я очей
- щодня приймайте натуральні високоякісні добавки вітаміну А (700 мкг для жінок і 900 мкг для чоловіків) і щодня вживайте від двох до трьох порцій продуктів, багатих бета-каротином.
- щодня приймайте від 75 до 90 мг вітаміну С і 15 мг вітаміну Е, і вживайте органічні фрукти і овочі, багаті цими вітамінами.
- Приймайте високоякісні натуральні добавки цинку на щоденній основі (8 мг в день для жінок і 11 мг в день для чоловіків) і збагатите багатими цинком продуктами свій раціон.
- Їжте продукти, багаті лютеїн, і приймайте містять цей каротиноид добавки в дозі 20 мг в день для поліпшення зору, особливо в умовах низької освітленості.
- Споживайте від двох до трьох порцій на тиждень дикої холодноводного риби жирних сортів і приймайте високоякісні добавки омега-3 жирних кислот.
- Носіть сонцезахисні окуляри і захисні окуляри, щоб блокувати УФ-випромінювання і захищати очі від травми.
- Лікуйте будь-які основні захворювання і стану, які, як відомо, впливають на зір.