Згідно зі звітом за 2018 рік, від втоми страждають більше 90% людей з великим депресивним розладом (1).
В цій статті ви дізнаєтеся про зв’язок між депресією і втомою і отримаєте декілька порад, як з цим впоратися.
Люди з депресією частіше відчувають втому, а хронічна втома може збільшити ризик депресії . Ця двунаправленная зв’язок створює цикл, який важко розірвати.
Ось можливі причини втоми і депресії:
Нижче ми обговоримо кожну причину більш докладно.
Сон необхідний для відновлення тіла і поповнення енергії. Недолік сну сам по собі не може викликати депресію, але він збільшує ризик і може погіршити симптоми (2).
Навіть якщо людина, що страждає депресією, висипається, він може не прокидатися відпочив. У людей з депресією якість сну часто гірше, ніж у людей без цього стану.
Дослідження показують, що багато людей з депресією і іншими психічними розладами, такими як біполярні розлади, страждають як безсонням, так і гіперсомніей (3 ).
Безсоння означає проблеми з засипанням або сном. Гиперсомния відноситься до надмірної сонливості.
Обструктивне апное уві сні — ще одне порушення сну, пов’язане з депресією. Дослідження 2015 року показало, що депресія часто зустрічається у людей з апное уві сні і пов’язана з тяжкістю апное уві сні (4).
Крім того, дослідження показало, що лікування апное уві сні зменшує симптоми депресії.
Дослідники давно розмірковують про те, чи впливає дієта на психічне здоров’я. У метааналізу 2018 року було розглянуто численні дослідження, які вивчають зв’язок між дієтою і ризиком депресії (5).
В звіті були виявлені деякі докази того, що дієти, що включають більше протизапальних продуктів, можуть знизити ризик депресії у деяких людей . Однак для підтвердження цих результатів необхідні додаткові дослідження.
Другий метааналіз також пов’язав певні режими харчування з підвищеним ризиком депресії. Зокрема, дослідники виявили, що дієта в західному стилі, що містить червоне і оброблене м’ясо, рафінована зерно, солодощі, молочні продукти з високим вмістом жиру і інші нездорові продукти, може збільшити ризик появи симптомів депресії у деяких людей (6).
Стрес може вплинути на рівень серотоніну і дофаміну. Це нейромедіатори в мозку, які відіграють важливу роль в регулюванні настрою і енергії.
Дослідження показують, що стресові життєві події можуть значно збільшити ризик розвитку великого депресивного розладу (7).
Ці стресові життєві події можуть включати в себе розрив відносин або близької дружби, смерть коханої людини, значні фінансові втрати, зміну роботи і події, пов’язані зі здоров’ям, такі як діагноз раку.
Те ж дослідження показує, що стрес також може викликати запалення в організмі, що може привести до гиперсомнии і втоми. Це також може привести до того, що людина відмовиться від соціальної активності і почне погано мислити.
Антидепресанти діють, впливаючи на нейромедіатори мозку, допомагаючи їм більш ефективно регулювати настрій людини . Однак деякі антидепресанти можуть викликати значну втому.
Згідно з дослідженням 2015 року, хронічна втома може привести до більш серйозної депресії і збільшення медичних витрат. У дослідженні взяли участь одна тисяча дев’ятсот вісімдесят дві людини з депресією, 653 з яких мали значну втому (8).
У людей з втомою депресія, біль, проблеми зі сном і занепокоєння були важче, ніж у людей без втоми. Вони також повідомили, що використовували більше ліків, і їх соціально-економічний статус виявився нижче.
Ось способи, які можуть допомогти впоратися з депресією і втомою :
Найкращим способом впоратися з депресією і втомою є консультація з лікарем для постановки правильного діагнозу і призначення лікування.
Лікар також може допомогти визначити , чи пов’язана втому з іншим захворюванням або це побічний ефект прийому антидепресантів.
Якщо ліки є джерелом втоми, може допомогти перехід на інший антидепресант. Лікар також може порекомендувати психотерапію.
Активний спосіб життя знижує стомлюваність, покращуючи сон. Один метааналіз показав, що виконання вправ з низькою або помірною інтенсивністю більше 20 хвилин може підвищити рівень енергії і знизити стомлюваність (9).
В даний час керівництво з фізичної активності рекомендує дорослим 150 хвилин вправ середньої інтенсивності в тиждень. Ви можете розділити це, наприклад, на 15 занять по 10 хвилин в тиждень або 30 хвилин занять 5 днів в тиждень (10).
Центри з контролю і профілактиці захворювань (CDC) закликають людей дотримуватися цих рекомендацій, наскільки це можливо. Вони також рекомендують 2 дні на тиждень виконувати фізичні вправи на зміцнення м’язів (10).
Дотримання правил гігієни сну може допомогти вам впоратися з депресією і втомою. Хороша гігієна сну означає дотримання певних правил, які сприяють якісному сну.
До корисних звичок відносяться (11):
Низька мотивація і відсутність апетиту можуть утруднити правильне харчування. Однак, на думку експертів, високий рівень споживання оброблених харчових продуктів і продуктів з додаванням жиру і цукру може погіршити симптоми (12).
Вживання в їжу продуктів, які, згідно з дослідженнями, регулюють настрій і підвищують рівень енергії, може допомогти знизити втому. Ось продукти, які можуть вам допомогти (13):
Ось список продуктів, яких слід уникати або є в помірних кількостях:
Свіжі продукти з високим вмістом антиоксидантів можуть не тільки поліпшити ваше фізичне здоров’я, але і знизити ризик депресії.
Вони зручні, легко засвоюються і містять комбінацію поживних речовин, які, як вважається, сприяють більш швидкому…
22.08.2018 Гормони і клімакс. Гормональна терапія Гормони при клімаксі сприяють зменшенню вираженості неприємних симптомів і…
21.08.2018 Причини зниженого тестостерону у чоловіків Тестостерон - це основний чоловічий статевий гормон. Він виробляється…
Деякі види крохмалю стійкі (резистентні) до перетравлювання, звідси і термін "резистентний крохмаль». Однак лише деякі…
На жаль, деякі сорти вина можуть містити небезпечний рівень цього хімічного елемента. Частково це пов'язано…
Хоча самі банани багаті поживними речовинами, ви можете задатися питанням, чи можна те ж саме…