За статистикою, до 15 з 100 подружніх пар в нашій країні не можуть мати дітей, і приблизно в половині випадків причиною тому стає жіночий фактор, або жіноче безпліддя. Як правило, воно пов’язане з порушеннями в роботі репродуктивної системи, і усунути його не завжди вдається за допомогою консервативних методів (лікарських препаратів і фізіотерапії).
Коли винні хірургічні патології?
до числа хірургічних патологій, здатних спричинити за собою розвиток жіночого безпліддя, відносяться не тільки вроджені аномалії будови статевих органів, а й деякі зміни які відбуваються в них з плином часу, наприклад, на тлі яких-небудь захворювань.
З числа найбільш поширених вроджених патологій безпліддя часто викликає внутрішньоматкова перегородка. Щоб видалити її, виконується пластика матки, і, якщо перегородка поширюється не на всю довжину порожнини, прогноз вважається сприятливим.
З числа придбаних патологій найбільше значення мають:
- Поліпи і кісти цервікального каналу , які нерідко утворюються внаслідок травми, отриманої під час пологів або внутрішньоматкового втручання (в тому числі установки внутрішньоматкової спіралі). Новоутворення перекривають просвіт каналу, перешкоджаючи своєчасному потрапляння сперматозоїдів в порожнину матки.
- Поліпи ендометрія . Можуть ускладнювати імплантацію плідного яйця.
- Міоми матки . В одних випадках деформують матку, в інших — стають перешкодою для імплантації або проходження статевих клітин в маткові труби або назад.
- Патологічні освіти в просвіті маткових труб . Призводять до розвитку так званого трубного безпліддя, при якому стає неможливим проходження яйцеклітини або сперматозоїдів.
- Кісти і інші пухлини яєчників . Порушують процес утворення яйцеклітини, впливають на стан гормонального фону.
Часто причиною проблем стають спайки малого тазу, через які можуть зміщуватися яєчники, перекручуються маткові труби. Чимале значення в розвитку жіночого безпліддя має ендометріоз: ендометріоїдні освіти можуть виникати в найнесподіваніших місцях, перешкоджаючи запліднення, імплантації або виношування дитини.
Чим допоможуть доктора?
Грамотний підхід до лікування гінекологічних патологій дозволяє відновити репродуктивне здоров’я в більшості випадків — про це свідчить багатий досвід фахівців Швейцарської університетської клініки (https://www.swiss-clinic.ru/).
в лікуванні жіночого безпліддя сьогодні застосовуються найтехнологічніші, щадні методи:
- Лапароскопія . Вона потрібна для видалення утворень яєчників, спайок малого тазу, субсерозних і інтрамуральних міом, пластики маткових труб, ендометріоїдних кіст.
- Гістерорезектоскопія . Застосовується для видалення внутрішньоматкових утворень, поліпів і кіст шийки матки, а також для відновлення прохідності маткових труб на рівні гирла.
За допомогою цих методів виконуються всі пластичні і реконструктивні операції, проводиться профілактика спайкової хвороби в майбутньому. У міру необхідності, хірургічні методи поєднуються з медикаментозним лікуванням.
Результат досягається в тому випадку, якщо хірург оцінює картину хвороби в цілому, і прагне до повного відновлення здоров’я жінки. Нерідкі випадки, коли гінекологічні операції поєднуються з операціями, спрямованими на лікування супутніх патологій (жовчнокам’яної хвороби, ректоцеле, цистоцеле та інших).
Якщо операція проходить успішно, в залежності від її масштабів, вже через 6-12 місяців стає можливим планування вагітності. А головне — жінка заново знаходить хороше самопочуття, що також має велике значення для виношування і народження малюка.