27.05.2020
Внутрішньоматкова спіраль
Оберігатися від небажаної вагітності потрібно і важливо. Для жінки, напевно, це питання стоїть гостріше. Саме їй доведеться приймати дуже складне рішення — народжувати чи переривати вагітність? Останній варіант негативно відбивається на її здоров’ї і може викликати ускладнення. Сучасна гінекологія має в своєму розпорядженні широким спектром методів контрацепції . З численних контрацептивів різного механізму дії гінекологи часто рекомендують протизаплідні спіралі .
Внутрішньоматкова спіраль як ефективний спосіб контрацепції
принцип дії спіралі протизаплідною (абовнутрішньоматкової) простий і ефективний. Це один з ранніх методів контрацепції, який став застосовуватися в гінекології. Надійність його захисту від небажаної вагітності — до 98%. Види спіралей (або ВМС) розрізняються:
- по формі.
- за принципом дії.
- за наявністю гормонів.
Дія протизаплідний спіралі , на відміну від інших протизаплідних засобів, засноване на прискореному проходженні яйцеклітини по маткових трубах, що заважає їй накопичити необхідні речовини для імплантації в матку. Для подальшого розвитку — це перше серйозне перешкода. Друге — відсутність місця для імплантації, так як воно зайняте контрацептивом. Третій бар’єр — речовини, які виділяє вмс (вони різні і залежать від виду спіралі).
Спіраль проти вагітності — ефективний засіб захисту , але воно має позитивні і негативні сторони застосування. Підбирають і встановлюють вмс індивідуально, з огляду на анатомічні особливості організму жінки, її стан здоров’я, результати останнього медичного обстеження.
Види внутрішньоматкових спіралей
- інертні (вони виготовлені з полімерних матеріалів).
- медикаментозні (в своєму складі він містять метали — мідь, срібло , золото та інші).
Мідь благотворно діє на організм жінки, знижує біль, ризик кровотеч, забезпечує ефективний захист. Ще краще відгукуються жінки про вмс з сріблом. Срібло має сильну протимікробну дію, попереджає запальні процеси в матці.
Установка спіралі з золотом вважається поліпшеним варіантом захисту, так як цей метал не піддається корозії, має біологічну сумісність з організмом, не викликає алергічних реакцій, після застосування не впливає на репродуктивну функцію жінки. Внутрішньоматкова спіраль золота виготовляється з дорогоцінного металу 99 проби.
Відмінності гормональної спіралі
Механізм того, як працює протизаплідна спіраль, подібний, незалежно від її різновиди та конструктивних особливостей. Гормональна відрізняється тільки наявністю біологічно активної речовини . Виглядає контрацептив з гормоном як буква Т, її розміри 3-5 см. Гормон левоноргестрел знаходиться в спеціальному відсіку і дозовано подається в матку.
Левоноргестрел є штучним аналогом гормону вагітності прогестерону і впливає на прикріплення яйцеклітини. Навіть в разі запліднення яйцеклітини вагітність не розвивається. Гормон впливає відразу на кілька процесів:
- зростання епітеліальної тканини матки сповільнюється.
- спостерігається зниження секреції статевих залоз.
- ущільнюється слиз в шийці матки, з -за чого яйцеклітина не може проникнути всередину і закріпитися в маткової порожнини.
Гормон спіралі діє 5 років , тому спіраль т вважається одним з найнадійніших методів контрацепції. Гормональні спіралі надійно захищають від небажаної вагітності і знижують ризик ускладнень при використанні даного методу контрацепції.
Різновиди гормональних спіралей
Найпопулярнішими і затребуваними в гінекологічній практиці є два види гормональних вмс:
- Мирена — проводиться в Німеччині, ставиться на 5 років. У перші роки гормон надходить в кількості 20 мкг на добу, до п’ятого року його кількість зменшується до 10 мкг. В ході застосування рясність менструальних кровотеч значно зменшується, аж до повного зникнення.
- Левонова — проводиться в Фінляндії, має подібні характеристики з мирний, рекомендована жінкам, яким протипоказаний прийом препаратів з естрогеном.
Позитивні сторони використання гормональних спіралей
До загальних позитивних характеристик даного методу контрацепції відносяться:
- захист від небажаної вагітності 99,9%.
- швидка і зручна установка .
- місцеву дію гормону.
- в ході використання маса тіла жінки не змінюється.
- тривалий термін служби .
- під час інтимної близькості у партнерів не виникає дискомфортних відчуттів.
- при міомі проявляється терапевтичний ефект.
негативні сторони використання гормональних спіралей
При великій кількості позитивних сторін застосування гормональних вмс практика їх використання описує і негативні сторони:
- прояв побічних ефектів (особливо в перший час після установки).
- є ризик виникнення інфекцій в порожнині матки (ризик інфекцій знижується при наявності в конструкції спіралі благородних металів).
- можна використовувати тільки народжували жінки (є виключення для жінок, які не мають дітей, за медичними показаннями.
- висока вартість контрацептиву.
- необхідний час для звикання.
- протипоказанням можуть бути деякі захворювання.
- без консультації лікаря не можна приймати гормональні препарати.
- здатність до дітородіння відновлюється через 6 -12 місяців після вилучення.
- не є захистом від венеричних захворювань.
Установка гормональної спіралі після пологів
В період відновлення жінки після пологів місячні нерегулярні, тому орієнтуватися на цикл з метою запобігання небажаній вагітності ненадійно , під час лактації менструальні кровотечі відсутні. Загальний період відновлення жіночого здоров’я після пологів займає до 9 місяців.
Нерідкі випадки, коли молоді мами, заклопотані про малюка, відчувають ознаки нової вагітності вже на значних термінах. З метою запобігання гінекологи рекомендують вже через 6 тижнів після пологів поставити гормональну вмс. Вона не впливає на грудне вигодовування, не змінює склад грудного молока.
Установка внутрішньоматкової гормональної спіралі
Для проведення нескладної і нетривалої процедури по установці гормональної вмс необхідна попередня підготовка:
- дослідження мазка.
- загальний аналіз крові та сечі.
- УЗД органів малого таза.
При деяких індивідуальні особливості можуть знадобитися додаткові дослідження і консультації вузьких фахівців.
Гормональні спіралі зменшують кількість менструальних виділень, перешкоджають розвитку фіброматозних вузлів. Вони встановлюються народжували жінки, що обумовлено анатомічно: порожнину матки менше, а шийка — довше.
Вводиться пристосування в середині циклу: в цей час цервікальна слиз має найвищий антибактеріальним ефектом, що знижує ризик відторгнення і запалення. Поверхня шийки матки обробляється гелем для місцевого знеболювання. Найчастіше больові відчуття схожі з передменструальними.
Після установки спіралі необхідно деякий час полежати. У цей день не можна виконувати важку фізичну роботу, займатися спортом, мати статеві контакти. У період звикання спостерігається важкість в нижній частині живота, кров’янисті виділення.
Видалення гормональної спіралі
Гормональна внутрішньоматкова спіраль — сучасний надійний метод контрацепції. Він розроблений для захисту жінок, які народили від небажаної вагітності. Процедура по установці нескладна , але жінка отримує надійний захист на 5 років. Перед прийняттям рішення про встановлення гормональної спіралі потрібно проаналізувати позитивні і негативні сторони її використання.